Ronnie

Preliminariile Euro 2012 - Ucraina Si Polonia

193 posts in this topic

Chiar ca asa gazon pe un stadion nou nu cred c-a mai avut cineva...

Despre meci, putine de zis, destul de sters. Sunt slabi si francezii, dar noi suntem si mai slabi, mult mai slabi...

Reactii dupa meci: Am ramas cu o stare grava de somnolenta, era sa adorm dracu pa terasa.

gazon.jpg

394380-gazon.jpg

Lotul Romaniei pentru meciurile cu Belarus si Albania:

Portari: Costel Pantilimon (Man City), Silviu Lung (Astra), Cristian Balgradean (Dinamo)

Fundasi: Alexandru Mățel (Astra), Srdjan Luchin (Dinamo), Dorin Goian (Rangers), Gabi Tamaș (West Bromwich), Valerică Gaman (Astra), Cosmin Moti (Dinamo), Florin Gardoș (Steaua), Razvan Raț (Șahtior), Iasmin Latovlevici (Steaua)

Mijlocasi: Gabriel Torje (Udinese), Banel Nicoliță (St. Etienne), Razvan Cociș (Rostov), Costin Lazar (PAOK Salonic), Alexandru Bourceanu (Steaua), Lucian Sinmartean (Vaslui), Cristian Tanase (Steaua), Adrian Cristea (U Cluj)

Atacanti: Adrian Mutu (Cesena), Bogdan Stancu (Orduspor), Ciprian Marica (Schalke), Gigel Bucur (Kuban Krasnodar)

Reunirea este programată maine, 3 octombrie, la ora 12.00, la Centrul de Fotbal al FRF de la Mogosoaia.

Romania - Belarus 2-2 !

Ce pacat, am facut un meci mare, dar am fost egalati nemeritat, cu ajutorul arbitrilor. Nu-i nimic, mai avem inca sanse la calificare, cica ar vrea cei din Bosnia sa ne cedeze locul doi pentru baraj, fiind profund impresionati de repatrierile lui Mutu si Tamas, ar fi pacat sa nu joace la turneul final.

Meciul de maine cica nu e televizat in Romania. Cineva care se plictiseste tare se-ncumeta sa caute vreun stream pe net? Multumesc anticipat.

Si foarte interesant cum de ziarele de "sport" nu sufla o vorbulita despre acest lucru. Altadata ar fi facut un taraboi cu 3 saptamani inainte.

Edited by 1on

+ cica l-au decalat, acum e la ora 21:00.

Edited by I.N.Money

"Mi s-a parut că echipa natională este intr-o derivă mare de tot. Nu trebuie să ne mai ascundem, echipa nu mai are valoare pe care să o exprime in teren. Am vazut echipele de juniori, U19 merge bine, dar cea sub 21, contra Frantei, a aratat că este o diferență enormă intre noi si marile echipe.

Resping ideea că Piturcă face selectia pe interese. Am fost si eu selectioner de două ori si nimeni nu a venit la mine să imi impună să convoc jucatori. Nu a indraznit nimeni să facă asa ceva.

Nici un antrenor care vine la echipa nationala oricare ar fi, nu iși doreste altceva decit un succes imediat. Dar este mai greu la echipa nationala pentru că ai doar o saptamină să lucrezi cu jucatorii ca antrenor. Trebuie să se colaboreze mai strins la acest nivel, ca să putem să ne calificam si in 2014, desi avem o grupă mai grea decit cea pe care am avut-o in preliminariile EURO", a spus Emerich Jenei.

Pe cine intereseaza mah ce zice senilul ala de Ienei?

Noi avem echipa buna, suntem foarte determinati, doar ghinionul, arbitrii si terenurile ne-au defavorizat in campania asta.

Dar in urmatoarea sigur rupem norii ca doar jucam cu Olanda (calificata direct la Euro), Turcia (baraj Euro), Estonia (baraj Euro), Ungaria si Andorra.

Mai aveti rabdare si voi, nu ati auzit ce a zis in-curand-cel-mai-bun-marcator-al-nationalei?

Programul meciurilor de baraj pentru calificarea la EURO 2012:

BOSNIA-HERTEGOVINA - PORTUGALIA

CEHIA - MUNTENEGRU

ESTONIA - IRLANDA

TURCIA - CROATIA

Meciurile sunt programate la 11/12 noiembrie (turul), respectiv 15 noiembrie (returul).

Din nou Bosnia si Portugalia se bat la baraj pentru un loc la un turneul final , la fel ca in calificarile pentru Cupa Mondiala.

Pacat ca una dintre turcia si croatia ramane acasa .

Rooney nu joaca in meciurile Angliei din grupa de la Euro 2012. A primit 3 etape de suspendare dupa eliminarea din meciul cu Muntenegru.

BOSNIA-HERTEGOVINA - PORTUGALIA

Cred ca lusitanii se vor califica fara prea mari probleme. Bosnia are multe individualitati , dar la capitolul forta de grup nu stau prea bine.

CEHIA - MUNTENEGRU Aici se preconizeaza o surpriza. Muntenegrul a crescut mult in ultimii ani in materie fotbalistica , iar numele catorva jucatori precum Vucinic , Jovetic , Savic , Basa sau Vukcevic spun totul despre forta lor , iar toata lumea stie despre darzenia sarbilor.

ESTONIA - IRLANDA Estonia ar putea fi Letoni din 2004 la Euro. Un meci interesant si aici.

TURCIA - CROATIA Un meci echilibrat , cu un usor avantaj pentru Turci , parerea mea. Acest avantaj este Guus Hiddink.

P.S. :

Din pacate pentru noi , ne uitam la TV din nou .

Edited by bogdinho'

Internationalul muntenegrean Miodrag Dzudovici, care in partida Muntenegru - Anglia, scor 2-2, disputată la data de 7 octombrie, in preliminariile Campionatului European din 2012, a fost faultat de atacantul Wayne Rooney, a declarat că ar fi dispus să depună marturie in favoarea jucatorului englez.

Comisia de Disciplină a UEFA a decis ca Rooney să fie suspendat pentru trei meciuri ca urmare a acelui fault, ceea ce ar insemna că atacantul echipei Manchester United nu va putea evolua decat din sferturile de finală ale competitiei, in cazul in care Anglia va trece de faza grupelor.

Dzudovici (32 de ani) crede că sanctiunea dictată de UEFA in cazul lui Rooney este prea drastica "Voi vorbi in apararea lui Rooney, in cazul in care va face apel. Nu cred că pedeapsa primită a fost cea corecta El doar nu a gandit in acel moment, dar si-a dat seama imediat ce a facut si mi-a cerut scuze. A fost dureros, am avut o mică umflatură după meci, dar nu s-a invinetit", a declarat Dzudovici, pentru Daily Mirror.

Acest topic, pe un site al suporterilor, nu se putea incheia decat asa: