Ronnie

Preliminariile Euro 2012 - Ucraina Si Polonia

193 posts in this topic

Ca tot nu avem treaba cu Mondialul din Africa de Sud, iata urnele pentru Preliminariile Euro 2012:

Echipele din prima urna valorica sunt: Spania, Germania, Olanda, Italia, Anglia, Croatia, Portugalia, Franta si Rusia.

Reprezentativele din urna a doua sunt: Grecia, Cehia, Suedia, Elvetia, Serbia, Turcia, Danemarca, Suedia si Romania.

Nationalele din urna a treia valorica sunt: Israel, Bulgaria, Finlanda, Norvegia, Irlanda, Scotia, Irlanda de Nord, Austria si Bosnia.

Echipele din urna a patra valorica sunt: Slovenia, Letonia, Ungaria, Lituania, Belarus, Belgia, Tara Galilor, Macedonia, Cipru.

Reprezentativele din urna a cincea valorica sunt: Muntenegru, Albania, Estonia, Georgia, Moldova, Islanda, Armenia, Kazahstan, Liechtenstein.

Nationalele din ultima urna valorica sunt: Azerbaidjan, Luxemburg, Malta, Insulele Feroe, Andorra si San Marino.

Tragerea la sorti pentru preliminariile Campionatului European 2012 va avea loc la 7 februarie 2010, la Varsovia.

Grupa grea

Spania

Romania

Irlanda/Bosnia

Slovenia

Albania

Luxemburg (va aduc la cunostinta ca Luxemburg a invins in preliminariile pentru WC2010 in Elvetia cu 1-2)

Grupa usoara

Croatia/Rusia

Romania

Austria

Macedonia

Liechtenstein

Malta

Cu toate ca suntem in urna a doua,ne va fi greu sa ne calificam...Jocul din momentul de fata,valoarea jucatorilor,mai exact lipsa jucatorilor de valoare,antrenorul actual,nu prea imi dau mari sperante...Acum asa-i,depinde si ce grupa o sa avem...

Eu as vrea sa cadem din urna a patra cu ungurii, sa-i mai batem ca sunt prea ingamfati.

Eu as vrea sa cadem din urna a patra cu ungurii, sa-i mai batem ca sunt prea ingamfati.

Da , da !! Cu ungurii :D

Nu esti singurul.

Continunand intr-o nota comica, ar fi plin noul stadion national la meciul cu ungurii :D

Am putea pica cu 3 vecini : Bulgaria; Ungaria si Moldova ... teoretic toti sub nivelul nostru , teoretic ...

Oricum Romania cu Ungaria ar fi ceva ... dar ganditi-va, cum ar fi o dubla Croatia cu Serbia !

Cea mai grea grupa ar fi:

Italia

Romania

Bulgaria

Belgia

Armenia

Luxemburg

Cea mai usoara:

Rusia

Romania

Finlanda

Macedonia

Islanda

Andorra

Cu orice picam , tot cea mai grea grupa este.

cat de jos suntem daca am ajuns sa consideram luxemburgul echipa puternica, tara aia care e mai putin populata ca sectorul 1 a juns sa ne puna probleme la fotbal.

Hai sa va zic un fel de anectoda, era in 1996 nici 10 ani nu aveam pe atunci, Romania avea meci cu Liechtenstein pentru calificarea la campionatul mondial din Franta. La radio am auzit o declaratie a lui Hagi in care spunea "sper sa facem un meci bun si sa castigam la final cu 6, 7 zero". Cand am auzit declaratia am crezut ca Hagi e nebun, ca nu stie ce vorbeste, atunci nu stiam ca tara aia e cat cismigiul de mare, ca populatia lor e mai mica decat oamenii care asteapta dimineata metroul la unirii.

Meciul s-a terminat 8-1 pentru noi, un rezultat banal, Romania s-a calificat prima din grupa, neinvinsa primind doar 4 goluri si un egal. Astazi consideram Luxemburgul adeversar greu, maine sunt convins ca o sa iesim la universitate cand facem egal cu Feroe.

@Le reseau pansant

Cand am scris aseara acel post am pus prima oara in loc de Luxembrug "Nu conteaza". Insa avand in vedere ca Luxemburg a invins in Elvetia, echipa calificata la Campionatul Mondial, am considerat ca ei sunt cea mai bun echipa din ultima urna. Normal, nu ar trebui sa avem probleme cu ei.

@Le reseau pansant

Cand am scris aseara acel post am pus prima oara in loc de Luxembrug "Nu conteaza". Insa avand in vedere ca Luxemburg a invins in Elvetia, echipa calificata la Campionatul Mondial, am considerat ca ei sunt cea mai bun echipa din ultima urna. Normal, nu ar trebui sa avem probleme cu ei.

stiu ca o sa castigam cu ei, dar probabil o sa fie un 1-0 chinuit si o sa ne facem iarasi de branza, o sa spunem ca nu a jucat Mutu, ca x nu stiu ce a facut, ca sulica, ca pulica si tot asa. Inainte defilam cu liliputi din astia acum abia castigam. Postul meu nu era impotriva postarii tale, ci asa ca o completare a starii de spirit din ziua de azi.

Bai, io n-am suportat niciodatra galbenu' ala. Echipamentul Suediei, de exemplu, era de mii de ori mai aratos.

Oricum, nu ma astept la tricouri de Doamne-ajuta.

LE: Acum le-am vazut si eu. Jenant, ca de obicei...

Edited by Lari

Mie chiar imi place. Mereu mi s-a parut ca la echipa nationala am avut echipamente foarte frumoase. Pacat de cei ce il imbracau...

Mie imi aduce aminte de meciul de trista-amintire cu Suedia din 1994 si de clovnaria din meciul cu Tunisia din 1998! Galbenul cu insertii albastre si rosii imi placea si era caracteristic pentru nationala noastra!

Pai daca tot suntem condusi de comunistul de Sandu , de ce slo.boz sa nu jucam in rosu?

Edited by Maye

Culoarea pe care multi au considerat-o ghinionista dupa dezastrul cu Suedia din '94, rosul, revine la nationala Romaniei!

Au aparut imagini neoficiale cu noul echipament al nationalei Romaniei, iar galbenul va fi istorie!

Noul echipament seamana cu cel al Spaniei!

PS: Nu merge sa pun pozele :chair:

http://www.footballshirtculture.com/10/11-...ball-shirt.html

Edited by Daniel-Ionut

Anglia

Romania

Norvegia

Ungaria

Moldova

San Marino

Pai daca tot suntem condusi de comunistul de Sandu , de ce slo.boz sa nu jucam in rosu?

Din punctul asta de vedere ai 100% dreptate! :))

@ Daniel: Articolul e preluat de OLS de pe acel site! ;)

Aaaa scuze nici nu am vazut ca mai era postat mai sus :blush:

Grupa:

Rusia

Romania

Finlanda

Ungaria

Moldova

San Marino

N-as vrea sa picam cu Moldova. In rest, sa vina oricine, ca vedem noi ce o sa facem. :)

Parca vad ca picam intr-o grupa foarte grea si ne vom califica le EURO 2012! :))

cand se trage, si ziceti in cazul in care e televizat unde sa ma uit.

UEFA.com

La care sponsor se refera ? Ursus?

Oricum mi se pare o aiureala sa decida sponsorul culoarea echipamentului. Eu daca eram in locul lor, lasam galben si faceam o bere speciala care sa combine culoarea companiei cu cea a nationalei si le cresteau vanzarile, dar probabil a fost vreo clauza si federatia a acceptat pentru bani...