1on

Discuții Generale Despre Fotbalul Extern

424 posts in this topic

Il cheama Constantin Dumitrascu si este un roman stabilit in Germania inainte de Revolutie.

"Sunt plecat de 25 de ani. Nu vreau sa am nicio legatura cu fotbalul romanesc. Nu vreau sa am niciun jucator roman sub contract.", a declarat impresarul pentru www.sport.ro.

Constantin Dumitrascu este unul dintre cei mai puternici agenti din Europa. In acest moment, are sub contract jucatori la care viseaza chiar si Barcelona. Impresarul s-a umplut de bani in ultima perioada de pe urma transferurilor, dar nu vrea sa vorbeasca deloc despre asta.

Lista jucatorilor pe care ii detine este de-a dreptul impresionanta.

Édinson Cavani - Napoli - 28.000.000 €

Ramires - Chelsea - 25.000.000 €

Fernando Llorente - Athletic Bilbao - 20.000.000 €

Lisandro López - Olympique Lyon - 18.500.000 €

David de Gea - Manchester United - 16.000.000 €

Iker Muniain - Athletic Bilbao - 15.000.000 €

Lucas Leiva - Liverpool - 15.000.000 €

Romelu Lukaku - Chelsea - 15.000.000 €

Fernandinho - Shakhtar Donetsk - 12.000.000 €

Eduardo Salvio - Atlético Madrid - 10.000.000 €

Moussa Sissoko - Toulouse - 10.000.000 €

Marvin Martin - Sochaux - 9.500.000 €

Étienne Capoue - Toulouse - 9.500.000 €

Mathieu Debuchy - Lille - 9.000.000 €

Hatem Ben Arfa - Newcastle United - 8.500.000 €

Dimitri Payet - Lille - 8.500.000 €

Elias - Sporting - 8.000.000 €

Filipe - Atlético de Madrid - 8.000.000 €

Raphaël Varane - Real Madrid - 8.000.000 €

Adrián - Atlético de Madrid - 8.000.000 €

Matías Fernández - Sporting - 7.500.000 €

Bruno César - Benfica - 7.500.000 €

Rodrigo - Benfica - 7.000.000 €

Mateo Musacchio - Villarreal - 7.000.000 €

Lacina Traoré - Kuban Krasnodar - 7.000.000 €

Miralem Sulejmani - Ajax Amsterdam - 7.000.000 €

Coutinho - Espanyol Barcelona - 7.000.000 €

- Cotele de piata sunt exprimate conform transfermarkt.de - "

sport.ro

Chiar sa fie adevarat? Are cativa jucatori geniali omul asta.

Cred ca fratii B sunt cu unghia rau in gat! :)

Imi vine greu sa cred ca este adevarat. N-am auzit niciodata de acest om si la o simpla cautare pe google nu gasesti nimic concret.

Dumitrascu Constantin, from FRANCE.

REALLY ? LIKE ... REALLY ?

Oricum ar fi, e un gunoi. E un bozgor (a nu se citi in sensul peiorativ). Este un om fara tara.

Edited by Kellerman

"Noi am jucat impotriva Realului lui Zidane si Figo, impotriva unui Arsenal in plină stralucire, in perioada in care Liverpool traversa cea mai bună formă din ultimii 20 de ani, iar Milanul lui Kaka era mai bun decat oricare altă echipă din prezent. Messi este un jucator genial dar beneficiază de foarte mult ajutor din partea echipei. Dacă ar fi să aleg intre el si Ronaldinho, alegerea mea ar fi, fară ezitare, Gaucho."

JULIANO BELLETTI (Barcelona 2004-2007)

In "acele" vremuri Barca umilea Realul pe Benabeu fara tiki-taka ci doar cu zambetul pe buze.

Eu cred ca Messi se apropie de Ronaldihno din acest punct de vedere.

Fiecare perioada are performerii ei; totusi Barcelona din ultimii ani reprezinta un fenomen fotbalistic nou, spre deosebire de cea din perioada 2005-2008.

De asemenea nu sunt convins ca s-a incheiat un ciclu la Barca, este foarte posibil ca Realul sa castige titlul si in sezonul urmator insa fara castigarea Champions League nu poate echilibra balanta,

cristian86: in ce sens sa echilibreze Realul balanta?

Ambele echipe au cate trei trofee Champions League in noul format, iar Real Madrid este la ani lumina departare de Barcelona la capitolul numarului de trofee all time.

cristian86: in ce sens sa echilibreze Realul balanta?

Ambele echipe au cate trei trofee Champions League in noul format, iar Real Madrid este la ani lumina departare de Barcelona la capitolul numarului de trofee all time.

La "ani lumina" nu poate fi. :)

Eu ma refeream la ultima perioada si mai ales la actuala generatie de la Real, care daca nu ma insel nu a castigat decat cupa anul trecut si f probabil campionatul anul acesta.

Evident ca acum un deceniu cand domina Real, trebuia ca Barca sa echilibreze situatia. In ultimul deceniu s-a produs treptat "marea rocada" in Spania.

Zdenek Zeman contestă abilitățile lui Jose Mourinho de a pregati o echipă de fotbal. Proaspatul antrenor al Romei sustine că lusitanul este supraevaluat, insă spune că si discursul lui Mourinho este construit de asa natură incat să-și ascundă lipsurile:

"Jose Mourinho este un mare orator care ascunde bine mediocritatea sa in materie de antrenorat", spune fostul antrenor al lui Dan Petrescu la Foggia, echipă pe care a luat-o din Liga a treia si a dus-o pană in Serie A.

Atacul lui Zeman nu se opreste insă aici. Cehul spune că fotbalul a evoluat foarte putin in ultimii ani, din cauza unor antrenori precum Mourinho: "Cu unele exceptii, cum ar fi Barcelona sau nationala Spaniei, fotbalul a evoluat foarte putin in ultimii ani. Majoritatea echipelor intră să-și neutralizeze adversarul, cum este exemplul lui Chelsea, care a luat Liga Campionilor la fel la Mourinho cu Inter", a mai spus Zeman.

Raspunsul lui Mourinho nu s-a lasat prea mult asteptat. Taios, asa cum ne-a obisnuit, portughezul a ridicat imediat garda: "Sunt mediocru? Eu respect pe toată lumea, inclusiv pe acest Zeman. Mă scuzati, dar unde joacă acest Zeman? Aaa, e antrenor la Roma. Nu stiam... Acum eu sunt in vacanță, am mult timp liber la dispozitie, o să intru pe Google să vad ce a facut si ce a câștigat", a declarat Jose Mourinho.

În varstă de 65 de ani, Zdenek Zeman a antrenat de-a lungul carierei la Licata, Foggia, Parma, Messina, Lazio, Roma, Fener, Napoli, Salernitana, Avellino, Lecce, Brescia, Steaua Rosie Belgrad si Pescara. În această vară a revenit la AS Roma, după ce a readus-o pe Pescara in Serie A.

Zeman a devenit celebru mai ales după ce a luat-o pe Foggia in 1989 din Liga a treia si a dus-o in Serie A după numai doi ani.

În Serie A, Zeman a terminat cu Foggia timp de trei ani consecutivi pe loc de Cupă UEFA. Este fan inrait al sistemului 4-3-3, echipele sale fiind cunoscute pentru numarul mare de goluri marcate, dar si pentru modul in care reuseau să conserve rezultatul.

Edited by blindica

La Leeds inca nu e oficial, dar sunt sanse mari. La Nottingham au venit niste investitori din Kuweit. La Cardiff, malaezianul a schimbat culoarea si sigla. Deja e prea mult si astia nu mai tin cont deloc de traditie. La PSG nu stiu daca va mai fi vreun jucator francez in primul 11. Una e sa fie patron Abramovich, Glazer, Florentino Perez, Sandro Rosell si alta arabii astia. In primul caz, clubul nu-si pierde din identitate atat de mult.

Edited by *Alecs*

Se pare ca din ce am auzit pe la emisiuni in italia, Thiago e deja negociat, mai ramane Ibrahimovic.

Se pare ca luni vor semna amandoi cu PSG ...

Am vazut in poll-uri ca pe langa Dzeko si Tevez se vehiculeaza si Destro.

Destro e aproape de Milan, daca se fac mutarile celor doi la PSG e ca si luat. Si s-ar putea sa mai vina si Astori.

@Daniel-Ionut

E ceva pe-aici daca esti interesat

http://glorygloryleedsunited.blogspot.ro/2...d-takeover.html

Vad ca agentul lui Ibra zice ca nu e gata treaba. Probabil vrea sa umfle nota seicilor.

Cardiff changed their home colours to red and black as well as their badge from the 2012–13 season, in exchange for an investment plan from the Malaysian owners including a new training facility, stadium expansion and a transfer budget. Ce prostitutie !!!! Poate i se nazare lu ala sa schimbe si numele ca le mai da niste bani.

Edited by south-side

mai baieti, pana la urma seicii aia o fac pentru distractie, nu vor sa scoata bani din fotbal, vor sa ajunga intr-o lume in care altfel nu ar avea acces. echipele, uneori, fac si pseudo performanta, vezi city, ii prefer investitorilor damboviteni...

Se cam duce naibii fotbalul

S-a cam dus de ceva vreme. Fotbalul profesionist, moartea pasiunii. Banii in rol principal, calca pe cadavre. RIP Cupa Cupelor, RIP Cupa UEFA, RIP Cupa Campionilor, Champions League cu locurile 2,3 si 4, Europa League o gluma proasta, Euro daca nu era deja, din editia urmatoare sigur va fi o gluma proasta, Cupa Mondiala circ mondial, s-a marit numarul meciurilor in toate competitiile, a scazut calitatea meciurilor insa au crescut scuzele cu oboseala, s-au marit loturile de jucatori, au ajuns toate panaramele jucatori de fotbal, fotbalisti din ce in ce mai putini, s-au inventat reguli peste reguli tampite, s-au desfiintat (sau sunt la un pas) ori au ajuns in anonimat o groaza de cluburi cu traditie, ultimul caz Glasgow Rangers Liga a IV-a... si as putea continua asa pana maine cu astfel de enumerari, toate au un singur numitor comun - banul, iar business≠sport. Asta e, totusi poate daca n-am trai aceste schimbari, n-am pretui la fel de mult ce a fost odata aceasta disciplina, un sport, iar in viata ce e frumos dureaza putin.

RIP Cupa Cupelor, RIP Cupa UEFA, RIP Cupa Campionilor, Champions League cu locurile 2,3 si 4, Europa League o gluma proasta

Ce vremuri frumoase erau odata, prin anii '90, abia asteptam saptamana cu meciurile din Cupa UEFA (vechiul format) si Cupa Cupelor. Si la inceput nici UCL nu era "monstrul" care a devenit astazi.

Italianul Fabio Capello, 66 ani, va conduce naționala Rusiei in urmatorii doi ani cu obiectivul de a califica echipa la Cupa Mondială din Brazilia.

Publicația locala Sport Express anunță că Fabio Capello va primi intre 5 și 6 milioane de dolari pe an și că tehnicianul italian și-a aratat disponibilitatea de a accepta in echipa tehnică și mai mulți secunzi din Rusia.

Capello ii urmează pe banca tehnică a Rusiei olandezului Dick Advocaat, cel care a calificat echipa la turneul final al Euro 2012, unde insă nu a reușit să depășească faza grupelor.

Ultima dată Capello a condus naționala Angliei de care s-a desparțit la 8 februarie 2012 după un diferend cu federația engleză cu privire la retragerea banderolei de capitan lui John Terry.

Onlinesport.ro

au ajuns toate panaramele jucatori de fotbal, fotbalisti din ce in ce mai putini

Mananci rahat. Nu se compara fotbalul de astazi cu cel din 80. O gluma de sport e cand un singur fotbalist poate sa ridice o echipa de 11 de mijlocul clasamentul si sa castige campionate mari. Acum daca-l duci pe Messi la Chiajna nu poate maxim decat un loc de Europa sa traga. Atunci orice jucator care era inzestrat de la natura cu cateva fente era mare fotbalist.

Eu astept cu mare interes sa inceapa Champions League, mai ales fazele finale. Am trait in ultimii ani niste meciuri memorabile, mult peste ce-au fost inainte.

Mananci rahat. Nu se compara fotbalul de astazi cu cel din 80. O gluma de sport e cand un singur fotbalist poate sa ridice o echipa de 11 de mijlocul clasamentul si sa castige campionate mari. Acum daca-l duci pe Messi la Chiajna nu poate maxim decat un loc de Europa sa traga. Atunci orice jucator care era inzestrat de la natura cu cateva fente era mare fotbalist.

Eu astept cu mare interes sa inceapa Champions League, mai ales fazele finale. Am trait in ultimii ani niste meciuri memorabile, mult peste ce-au fost inainte.

Foarte tare argumentul cu "mananci rahat". Vad ca ai o problema cu mine, nasol pentru tine. Nu ma intereseaza parerea ta, nici nu vreau sa conving pe nimeni aici de nimic, fiecare cu opiniile lui,dar am 2 intrebari pentru tine. Prima, cati ani ai, iar a doua cate meciuri (cap-coada, nu doar secvente) ai vazut din anii 80', 70', 60' etc.

Foarte tare argumentul cu "mananci rahat". Vad ca ai o problema cu mine, nasol pentru tine. Nu ma intereseaza parerea ta, nici nu vreau sa conving pe nimeni aici de nimic, fiecare cu opiniile lui,dar am 2 intrebari pentru tine. Prima, cati ani ai, iar a doua cate meciuri (cap-coada, nu doar secvente) ai vazut din anii 80', 70', 60' etc.

Asta e argument tare. Daca ai mai putini ani decat mine, nu ai cum sa cunosti istoria unui fenomen.

Sigur ca fotbalul actual, ca sport pur, e superior fotbalului din trecut. Ai antrenamente perfectionate, staff profesionist, scouteri care iti pot gasi fara probleme jucatori inzestrati, obsesie pentru tactica, conditii financiare si materiale deosebite etc... Un european il vedea pe Pele de 20 de ori maxim in toata cariera lui pe cand acum ai sansa sa urmaresti orice meci de fotbal vrei tu, de pe orice continent. Dupa Legea Bosman, o echipa cu bani isi poate construi un prim 11 de valori formidabile si o poate testa in arena CL, alaturi de celelalte echipe ce fac la fel. Calitatea showului e asigurata.

Banuiesc ca problema ta e cu fenomenul social al fotbalului. Daca te intereseaza partea comunitara, e clar ca fotbalul nu mai e activitatea predilecta a "claselor muncitoare" (ca sa folosesc o formulare marxista), nu mai e o activitate ce intarea un grup de indivizi apartinand aceluiasi areal geografic. Probabil un suporter vede aceasta realitate ca o involutie a fotbalului in intregul sau.

s-au inventat reguli peste reguli tampite

Nu mai ai voie sa dai pasa la portar in brate, victoria valoreaza 3 puncte iar regulile de offside ajuta acum in special pe atacanti. Nu vad ce tampenie e asta...

Banii in rol principal, calca pe cadavre. RIP Cupa Cupelor, RIP Cupa UEFA, RIP Cupa Campionilor,

Stii ce e amuzant? In anii 50 si 60 cand aceste competitii au fost inventate existau o multime de puristi care acuzau ca prin introducerea lor se pune pe prim plan banul. Asa cum prima echipa ce si-a platit jucatorii a fost acuzata ca isi bate joc de amatorismul jocului de fotbal. Different generations, same issues! Nu suntem mai speciali decat inaintasii nostri...

s-au desfiintat (sau sunt la un pas) ori au ajuns in anonimat o groaza de cluburi cu traditie, ultimul caz Glasgow Rangers Liga a IV-a

In anii 40 au disparut Venus Bucuresti, Ripensia Timisoara, Chinezul Timisoara, Unirea Tricolor, Juventus Bucuresti. La inceputuri castigau prin Anglia titluri echipe gen Huddersfield Town sau North Preston End. Dispareau in anonimat si pe atunci suficiente echipe...

Thorsten Frings are 79 de selectii si 10 goluri pentru Germania. A jucat la douÄ mondiale. A trecut pe la Bayern dar i-a placut mai mult la Werder. Are un titlu de campion si trei cupe in palmares. Acum este capitanul canadienilor de la FC Toronto. Un capitan pe care putini il recunosc!

A petrecut 6 ore pe peron. Dintre cei peste 350 de calatori care au trecut pe langă el, doar doi l-au recunoscut! Încă o imagine despre dimensiunea reală pe care fotbalul european o are dincolo de Atlantic.

istoriafotbalului.com

Edited by gio_stgloria

Samuel Eto'o has rejected the chance to make a comeback for Cameroon, saying the team environment is still plagued by "amateurism and bad management".

The 31-year-old forward was recalled last week for the African Nations Cup first round first leg against Cape Verde Islands on Sept. 8, eight months after he was suspended for having led a player strike over unpaid bonuses.

The row caused Cameroon to cancel a friendly in Algeria.

"I regret to inform you I've decided not to participate in any game with the national team since the flaws I kept denouncing as a captain have not been solved," Eto'o wrote in a letter to the Cameroon soccer federation published on his website (www.samueletoo-officiel.com).

"The national team environment is still made up of amateurism and bad management which do not suit the requirements for high-level sport," added the four-times African Footballer of the Year who has played for his country more than 100 times.

Former Inter Milan and Barcelona striker Eto'o now plays for wealthy Russian Premier League side Anzhi Makhachkala.

The two-legged match between Cameroon and Cape Verde Islands will decide a place at the 2013 finals in South Africa.

The return leg is in Yaounde in October.