Sign in to follow this  
Followers 0
Winter

Petitie . Stadion "Ion Alecsandrescu"

Stadion "Ion Alecsandrescu" ?    89 members have voted

1. 1. Stadion "Ion Alecsandrescu" ?

• DA!
      46
    • Mi-e indiferent ...
      2
    • Da , Cu toate ca ciobanul nu o sa vrea !
      6
    • Nu! Cine e "Ion Alecsandrescu ?
      2
    • Nu , respect Ion Alecsandrescu
      34

Please sign in or register to vote in this poll.

38 posts in this topic

Salut !

Sunt un "golan" suporter al Stelei de vreo 15 ani (CIOBANE SUNT LA LICEU NU LA PROFESIONALA .. MAI VREI SA FII SI PRESEDINTE :-J) care frecventez site-ul de dragul Stelei si de dragul de a vedea cum ciobanul este injosit . Daca se poate sa facem o petitie ca numele stadionului sa fie "Ion Alecsandrescu" un nume mare al Stelei (nu Steaua ta CIOBANE !,oricum n-a fost niciodata a ta ci a noastra) poate ne asculta si pe noi cineva .. daca ramane numele de "Stadionul Steaua" maine poimaine il vad stadionul Gigi Becali si rusine mai mare ca asta si umilinta nu cred ca am putea sa avem .

:steag_cruce_invers:

VINDE

PLEACA

MORI !

Edited by Winter

cu tot respectul pt Sfinx, dar eu nu sunt de acord cu asa ceva. e stadionul Steaua si asa vreau sa ramana

nup ! tot respectul pentru Ion Alecsandrescu dar Ghencea e Ghencea si va fi intotdeauna !! numele templului nu sunt de acord sa se schimbe...numai numele patronului as vrea sa se schimbe :(

PS: ai facut gresit voturile...nu poti sa votezi simplu NU, decat in varianta cu cine e "Ion Alecsandrescu" trebuia sa pui si o varianta cu tot respectul pt Ion Alecsandrescu, NU

Edited by fredysteaua

Da, insa nu sub domnia jegului.

Nici un Ion Alecsandrescu.

Ghencea A FOST ,Ghencea SA RAMANA!

Nu vad ce vedeti voi rau in asta, ar fi doar o dovada de respect fata de o persoana care a facut ca acest club sa mai existe (nu se stie insa pentru cat timp) si astazi. Vreti exemple de la altii mai "avansati cultural" ca noi? Santiago Bernabeu, Giuseppe Meazza, Artemio Franchi, Vicente Calderón sau Ramón Sánchez Pizjuán (si lista poate continua) va spun ceva? Sa inteleg ca numele unui cartier face mai mult decat memoria unui idol?

Oricum nu isi are rost discutia asta pana nu scapam de jeg, vorbim de cai verzi pe pereti noi acum.

Edited by mstef

Bah, da' v-ar placea ca una dintre peluze sa se numeasca Marius Lacatus?

Cred ca fiecare parte a stadionului ar trebui sa poarte numele unei foste glorii, asa cum cred ca cel mai indreptatit ar fi ca stadionul sa se numeasca Ion Alecsandrescu. Insa nu vreau numele sfinxului sa stea vreodata alaturi de cel al ciobanului, deci doar dupa plecarea acestuia.

sunt de aceeasi parere cu altii , sa se numeasca "Ion alexandrescu" nu zice nimeni ca nu , dar nu acum in momentele astea cand mai important pentru noi e sa scapam de Gigi , nu sa redenumim stadionul.e buna ideea pentru viitor , eventual la schimbarea conducerii sa numeasca si stadionul asa cum multe echipe mari din afara au facut-o , dar nu acum. Tinta noastra este Gigi , ca altfel o sa il schimbe el doar ca sa ne scoata ochii ce face el pentru noi , iar cetatenii il vor crede .

aceasta idee nu trebuie promovata acum. Probabil ciobanu o sa schimbe imediat numele stadionului asa cum vor suporterii ( ca nu-l doare mana ) in speranta ca-si va mai spala din pacate .

Daca se poate sa facem o petitie ca numele stadionului sa fie "Ion Alecsandrescu"

petitie on-line, nu? neaparat on-line sa fie. si adresata lui Obama, care sa-l oblige pe Basescu sa ii spuna lu' Vadim ca ciobanu' trebuie sa schimbe numele stadionului.

Cred ca fiecare parte a stadionului ar trebui sa poarte numele unei foste glorii, asa cum cred ca cel mai indreptatit ar fi ca stadionul sa se numeasca Ion Alecsandrescu. Insa nu vreau numele sfinxului sa stea vreodata alaturi de cel al ciobanului, deci doar dupa plecarea acestuia.

Sa-ti spun eu vreo doua despre sfinx sa vad daca mai doresti sa se numeasca asa stadionul.

Da, dar iarasi, Lacatus n-a murit, deci nu-i vad rostul! :rolleyes:

In niciun caz. Steaua suna stralucit si trebuie sa ramana asa. Stadionul Steaua... Ce poate fi mai frumos? S-a mai pus problema si am ajuns la concluzia ca i-am nedreptati pe altii. Si in primul rand pe fauritorul acestui mare club, general al Armatei Regale Mihail Lascarescu

Cat priveste Peluza Sud sa se numeasca Marius Lacatus, intai sa moara Laca si pe urma mai vedem. Dar daca vrem un pic de variatie nea Lari, sa stiti ca se mai numeste si peluza a doua.

Mie mi-ar place sa se numeasca Peluza Lacatus Marius... :look:

Sa-ti spun eu vreo doua despre sfinx sa vad daca mai doresti sa se numeasca asa stadionul.

Spune-i ciobanului ca doar pe el il intereseaza cancan-uri de astea.

Mie mi-ar place sa se numeasca Peluza Lacatus Marius... :look:

Asta a fost buna :))

Edited by mstef

Lari, dar ce ai spune daca am propune sa se numeasca Valentin Ceausescu, fara de care sub Ion Alecsandrescu nu s-ar fi realizat minunata performanta din 7 mai 1986? Ar fi si mai sonor.

Putem noi sa vrem sa se numeasca cum vrea muschiul nostru. Cineva ar trebui sa o faca oficial. Credeti ca Gigi va fi de acord. Poate, dar va pune conditii. Si noi tot Steaua i-am spune. Mai mult ca sigur. Ar fi si mai la indemana "hai pe Steaua" decat "hai pe Ion Alexandrescu".

Edited by Virgil

NU!

Si 100% nu o sa se schimbe numele stadionului Ghencea ;)

Unde crezi ca ai gasi tu atatia doritori sa iti semneze petitia? :blink:

Ca o precizare, nu ciobanul ar trebui sa fie de acord ci Armata de care apartine stadionul.

Dar dupa cum s-a mai spus de atatea ori, este cam de prisos discutia asta acum.

Ca o precizare, nu ciobanul ar trebui sa fie de acord ci Armata de care apartine stadionul.

Dar dupa cum s-a mai spus de atatea ori, este cam de prisos discutia asta acum.

Exact. Uitasem cui ii apartine proprietatea asupra stadionului. Altfel nu credeti ca lui Argaseala i-ar fi venit de mult ideea sa-i dea numele patronului sau? Cum ar suna "stadionul Gheorghe Becali"?

Edited by Virgil

Cum ar suna "stadionul Gheorghe Becali"?

Groaznic!!!

hai sa nu ne gandim la asa ceva

Da,mai bine asa,nici in gluma n-ar trebui sa asociem numele stadionului cu cel al lui Jiji.Apropo Jiji,n-ai de gand sa pleci,cand pleci ba???

Nu vad ce vedeti voi rau in asta, ar fi doar o dovada de respect fata de o persoana care a facut ca acest club sa mai existe (nu se stie insa pentru cat timp) si astazi. Vreti exemple de la altii mai "avansati cultural" ca noi? Santiago Bernabeu, Giuseppe Meazza, Artemio Franchi, Vicente Calderón sau Ramón Sánchez Pizjuán (si lista poate continua) va spun ceva? Sa inteleg ca numele unui cartier face mai mult decat memoria unui idol?

mstef, ideea unei petitii este de a afla parerea ficaruia si atat, nu de a o afla, dupa care sa incercam sa-i convingem ca nu au facut o alegere buna votand nu. Ce incerci tu sa faci e sa influentezi decizia fiecaruia prin argumente. Sunt convins ca cei care au spus NU, au si argumente mult mai puternice decat cele pentru care ar fi spus DA. Nimeni nu voteaza instinctiv o chestie de genu`, doar in urma unor secunde, minute de gandire.

Simplul fapt ca tie nu-ti convin voturile NU si oarecum aduci argumente in plus "votati DA", de parca am fi in politica mizerabila de la noi, duce la anularea onestitatii acestei petitii, nu stiu, zic....

Daca e sa se schimbe numele nu o sa se faca pe motiv ca altii asa au, pentru ca suntem Steaua si nu copiem pe nimeni. Mergem in trendul lumii in care traim, dar gandim pentru noi insine nu urmam pasii celorlalti. Poate aia au schimbat numele pentru ca e posibil ca stadionul sa fi avut nume "municipal" sau sa fi fost al altor echipe, se mai intampla. Stadionul Steaua este situat in Bd. Ghencea. Cand o sa joace alta echipa acolo pot sa-i puna aia ce nume vor... ca tot stadionul Steaua o sa fie.

Dupa cum ai spus, mi se pare o chestiune mult prea mica pentru evenimentele din perioada asta.

Eu votez NU! N-am nimic cu Ion Alecsandrescu! Nu pot sa spun ca-l respect. Nu poti respecta o persoana pe care nu o cunosti. Poate persoana aia a avut ganduri total diferite de ale tale, idealuri opuse si nu v-ati fi inteles niciodata! Nu poti respecta un om pe care nu-l suferi, nu poti sta de vorba cu el, nu-l cunosti ca om. Poti sa-l admiri pentru ce a facut, sa-l lauzi pentru chestiile bune sau sa-l critici pentru alea rele.

Asta e parerea mea, si precum parerile celorlalti stelisti de aici, ar trebui respectate si atat... ca de aia e petitie. Eu respect decizia ta de a spune "DA" si nu vreau sa-ti argumentez de ce ar trebui sa spui "NU". Dam cu votul si nu mai despicam firu-n patru, pentru ca o posibil ca unii sa fi votat altceva decat ceea ce vor.

Edited by AndyQ