BlackWoolfy

De ce trebuie sa plece Gigi de la Steaua ?!

1,323 posts in this topic

Steaua și-a vandut doi dintre pilonii de bază ai echipei din sezonul precedent - golgheterul Raul Rusescu a plecat la Sevilla, iar centralul Chiricheș a luat drumul Angliei, unde a semnat cu Tottenham.

Cu toate că transferurile lor au adus aproape 12 milioane de euro in conturile Stelei, jucatorii au fost nevoiți să renunțe la primele de obiectiv pentru ca Ciobanul să le dea drumul.

Astfel, nici Rusescu și nici Chiricheș nu au primit prima de 100 de mii de euro pentru atacant, respectiv 200 de mii pentru fundaș, sume care le reveneau in urma câștigarii titlului cu numarul 24 și calificarii in grupele UEFA Champions League.

Pentru a fi lasați să plece, cei doi au semnat contracte in care era stipulată și o clauză prin care cei doi renunțau la drepturile financiare aferente sezonului trecut, notează prosport.ro

În comparație cu cei doi oameni care au dus greul performanțelor Stelei din ultima perioada Adrian Cristea a fost adus la Steaua in 30 iulie și a disputat două partide in Liga Pentru aportul sau in calificarea campioanei in cea mai tare competiție intercluburi, "Prințul" va fi remunerat cu 150 000 de euro.

Primele de obiectiv vor fi platite la finalul lunii octombrie, atunci cand UEFA va vira prima tranșă din cele 8,6 milioane de euro aferente participarii in grupe.

9,5 milioane de euro a incasat Steaua in urma transferului lui Chiricheș

2,2 milioane de euro a primit campioana in schimbul lui Rusescu

34 de meciuri a disputat golgheterul in sezonul trecut al Ligii 1, in timp ce Chiricheș a avut 26 de prezențe in campionat

digisport.ro

Am vazut ca inclusiv Ajax Amsterdam vinde jucatori . Fotbalul este o afacere, iar afacerile cateodata au o singura regula - nicio regula .

Putea sa-i pastreze pe cei doi, acesitia erau frustrati si numai dadeau randament .

@gemanaru: toate echipele vand jucatori, insa nu aceasta era ideea articolului preluat.

Ideea era, pe scurt, ca doi fosti jucatori ai echipei si nu orice jucatori, nu isi vor primi banii cuveniti pentru munca lor, munca prin care s-a castigat un titlu cu care se lauda multi si s-au realizat niste meciuri istorice in competitiile europene.

Poate ca imi vei spune "nu vezi, ba, ca au semnat contracte si stiau ca nu vor mai primi bani?!". Sunt convins ca acele contracte au fost un factor de mini-santaj pentru a-i lasa sa plece.

De altfel, imi aduc aminte de un interviu cu Raul Rusescu de acum o luna, unde "Rusesquito" era intrebat despre prima aceasta si el a spus, cu privirea in pamant, ca prefera sa nu comenteze.

Eu cred ca nimanui nu ii place sa lucreze pe gratis.

Vesti rele si bune la Steaua. Ciobanul a lasat clubul fara bani in conturi si a rupt contractul lui Bourceanu, insa nepotul sau pus de paravan la club a castigat un proces in care miza este de 65 de milioane de euro.

Steaua a ramas fara bani in conturi, dupa ce Ciobanul a hotarat sa retraga toate sumele aflate acolo, cele primite din transferurile verii dar si pe cele primite de la UEFA pentru calificarea in grupele Ligii Campionilor. Astfel, Becali a retras 16 milioane de euro, iar la acest moment clubul nu mai are finantare.

Jucatorii au acumulat esntante la salarii si vor sta la mana lui Becali. De asemenea, prelungirea contractului semnat de Alexandru Bourceanu a fost anulata. Becali considera ca acesta are prea mut in noul angajament, 25.000 de euro pe luna si 500.000 de euro pentru prelungire, astfel ca a preferat sa lase totul in aer.

Nu-i nimic, ii mai baga suporterii adevarati inca vreo 2 milioane din bilete pentru meciurile cu Basel si Schalke pana la iarna. Trebuie sa aiba ce sa retraga si la primavara, mai ales ca o sa intre si o parte din banii pentru CL.

PS: Cum va simtiti cand infectul ala de Cristea are 15.000 de euro pe luna si pentru Bourceanu 25.000 sunt prea mult?

Edited by MoWeed

Eu mi-am luat bilete la toate meciurile pe care Steaua le va juca acasa in UCL. Deci i-am bagat ciobanului o gramada de bani in buzunar .

Eu am luat bilete din respect pentru jucatori care s-au chinuit, asa cum au putut ei, cu toate minusurile si lipsurile lor si si-au vazut visul de a juca in UCL . E meritul lor si munca lor, pentru asta sunt alaturi de ei . Imi pare rau ca dupa primele meciuri nu au realizat decat un mare zero ... dar mergem inainte.

Nu-i asa ca va pare rau ca Petrolul a pierdut la Medias ?

Nu-i asa ca va pare si mai rau ca Astra a pierdut la Concordia ?

Aoleuu cat va mai doare , cum nu puteti dormi voi noptile ca si arbitri tin cu Steaua desi conducerea este in razboi cu Liga/Federatia/Piturca/Presa/Gloriile .... cu jumatate din planeta fotbal ...

Tiii ce mai jale este pe voi .... daca din inchisoare ciobanul dirijeaza arbitri , face transferuri de milioane, scoate bani, refuza contracte, gaseste sponsor ....

Jaleeeeeeeeeeeeeee !!!!!

Ce mai ramane de facut ? Decat sa pupati icoanele ?!!!

Contrar parerii celor ca tine, nu ma bucur cand pierde Steaua, nu imi doresc sa piarda Steaua sau sa castige adversarii Stelei.

Numai un imbecil s-ar putea bucura ca arbitri tin cu Steaua. Practic, prin ce ai zis mai sus, mi-ai dovedit ca ai mentalitate de dinamovist.

Bine ca i-ai bagat o gramada de bani in buzunar lui Jiji. Din respect pentru munca jucatorilor, ai ales sa dai banii puscariasului in timp ce ei nu si-au primit inca prima de calificare in CL. La mai multe. Ii meriti pe Jiji, meeemeee, mache si pe familia Prodan.

Edited by Harald

Da, Adrian a gresit. Trebuia sa inmaneze banii de bilete personal jucatorilor. Sau sa faca precum adevaratii stelisti si sa tina cu Dinamo.

@ MoWeed :

Cand vad comentariile tale si altele asemanatoare, aproape ca-mi doresc sa stea ciobanul 20 de ani in puscarie ( MM va ajunge acolo la anul cand se definitiveaza dosarul transferurilor) si sa-i tot bagam bani in buzunar ca viata e grea la puscarie .

Nimeni nu a comentat ca Piovaccari a mai reusit un gol si a adus inca o victorie in campionat.... Care Piovaccari a fost facut de cacao la inceput tot de voi si de unele glorii mari cunoscatoare si pupatoare de icoane ... Nu mai spunem cum il caracteriza presa aia care va da numai laturi ...

Toti comentati doar de Meme, cioban, arbitri, reghe, scandaluri, bani scosi/neplatiti etc ...

Ce era daca ajungeam ca Rapid .... era onoareeee, jucatorii primeau 1000 euro la 3 luni .... gloriile erau mandre si cautau investitori ....., suporteriii fericiti si dormeau sub cerul liber in Ghencea sa incalzeasca gazonul ...

Probabil ca meciul din cupa va fi undeva pe la Buzau sau Ramnicu Valcea ... :)))

Edited by ADRIAN0808

Deci vreau sa spun ca e trist faptul ca, incet, ni se descopera ca pana si fotbalul e o industrie la fel oricare alta: mancare, cosmetica, economie, petrol, aur, banci, etc. Tot! Dar tot e pentru afaceristi de vanzare. Nu se mai implica ci simtul si inima pentru sport si demntitate in sport, ca romani, in cluburile de fotbal si in echipele de jucatori, acesti bogatani. Totul e blat si bani. Asa cum s-a zis mai sus, jucatorii devin frustrati, devin doar niste pioni, niste masinarii de facut bani si uita toti ca sunt si ei niste oameni. Fotbalul romanesc a fost falimentat si dus direct in puscarie, impreuna cu "parintele" lui, din nefericire. Prestigiul si faima Stelei sau a celei ce a fost Steaua candva a ramas doar amintirea si frunze uscate...

Edited by edi8

Șeful statului inchide subiectul gratierii lui Ciobanul, sustinand că Ministerul Justitiei a dat un aviz negativ in acest caz.

Ponta e mincinos cand spune că el l-ar gratia in locul meu pe Ciobanul. Ministrul Justitiei mi-a trimis un aviz negativ in care se arată ca nu se impune gratierea lui Becali. Iar el iese după acest aviz si spune că l-ar gratia, a spus Basescu la B1, aratand documentul primit de la Justitie. El a comentat că in aceste conditii nu mai are rost să vorbească despre intentiile sale in acest caz.

Din ciclul "Protestez, deci exist!", de la Steaua libera fb citire:

"Steaua Libera acum 17 ore

Pentru noi, stelistii, e bine ca echipa ciobanului pierde puncte. Poate ca multi nu vor fi de acord cu asta, dar voi explica acum de ce.

Acel organism este infectat. Echipa e bolnava si nu mai exista nici un tratament. Va dau mai jos o declaratie de-a lui Duckadam:

"Doar intervenția rapidă a patronului poate pune lucrurile in ordine. Situația este grea, iar Gâlcă nu este singurul vinovat. Cotele jucătorilor scad pe zi ce trece, nu văd ce oferte de vânzare să mai avem pentru ei."

Nu se vorbeste nimic despre faptul ca nici macar un euro nu a fost investit in acea echipa in ultimii 2 ani. Nu se vorbeste nimic despre pofta cu care au vandut toti jucatorii buni prin Orientul Mijlociu. Nu se spune nici macar un cuvintel despre faptul ca acel club e condus de cretini. Pentru ca asta sunt managerii de acolo. Lasand la o parte faptul ca nu stiu fotbal si ca au reusit sa piarda marca, dobitocii astia nu sunt capabili nici macar sa dea 100 de lei pentru un timbru.

Cu astfel de oameni, nu ai cum sa supravietuiesti.

SC FC SA sau cum i-o mai zice e momentan pe primul loc. Dar asta doar datorita faptului ca joaca intr-un campionat plin de echipe de 2 lei. Si daca cineva isi face vise ca se va califica in Champions League la anu', ar trebui palmuit si ar trebui sa i se spuna ca habar nu are de fotbal.

Echipa e pe moarte. Si asta fara interventiile cretinului sef. Daca se mai baga si ala, in curand o sa asistam la ingroparea ei. Ciobanasul parnaias are experienta la ingropat firme.

In acest moment noi trebuie sa ne facem cunoscuta clar pozitia, sa spunem MApN-ului ca nu vrem o intelegere cu acel club, sa nu mai mergem la meciuri. Asta e solutia. Altfel, ajungem sa ne facem de rusine in ultimul hal.

Fratilor, tineti minte un lucru:

Steaua FARA CIOBAN!"

Cu adevaruri spuse printre aberatii si minciuni cat casa, cu pumnul in masa la MApN si suporteri, va fi izgonit ciobanul cand va zbura porcul!

De fapt, altceva decat disperarea ca una s-a tot mintit si alta se intampla nu strabate din acest comunicat. Adica, ba nu e Steaua noastra, ba ne freaca grija de ea. Ba e FCSB nu Steaua, ba "ajungem de rusine in ultimul hal" cu ea. Ipocrizia in stare pura! :)

Curat murdar, coane Feisbuciuc SL !

Edited by xray

Sfarsitul erei becali se apropie. Nemaiavand performanta, automat nu iti mai intra milioane de la UEFA, sponsori, suporteri, etc. Iar cum el nu baga niciul leu in club, oare ce se va intampla? :)

Iar cum el nu baga niciul leu in club, oare ce se va intampla? :)

Tu esti constient ca nu baga de vreo doi ani ? Chiar si in sezonul asta in care a ratat UCL, tot a iesit cel putin pe zero cu Europa League, competitie pe care nu ai cum sa o ratezi.

Edited by Empyro

Tu esti constient ca nu baga de vreo doi ani ? Chiar si in sezonul asta in care a ratat UCL, tot a iesit cel putin pe zero cu Europa League, competitie pe care nu ai cum sa o ratezi.

Sunt constient ca nu baga de mai mult de 2 ani. Dar se va termina candva si cu binele din Europa League.

Pentru nestiutori

1) A baga bani intr-un club, nu inseamna a veni cineva cu sacul de bani de acasa in fiecare luna/an si a-l dona clubului, ci inseamna a cheltui o parte din venitul clubului pe achizitii de jucatori noi etc., renuntand temporar astfel la o parte din profit.

2) Daca veniturile sunt prea mici in raport cu valoarea achizitiilor, atunci clubul se imprumuta, fie la actionari, fie la banci! 

Pentru profanii in business

- In termenii economiei pct. 1 se numeste "profit reinvestit".

- Daca se imprumuta (pct 2), se numeste ca ia credit de finantare investitie. ( de xemplu:http://http://www.raiffeisen.ro/intreprinderi-mici-si-mijlocii/solutii-de-finantare-imm/finantare-investitii-imm/creditul-de-investitii )

Edited by xray

Cand investesti o fractiune prea mica din profit , iar aceasta actiune e apta de a afecta performantele societatii cum se numeste ? Cand risti banii din UCL, din lipsa une investitii de maxim 5 mil. euro, cum poti spune ca procedezi corect ? 

Cand in trecut ai facut investitii intr-o vara de 11 milioane cu care ti-ai construit o echipa, cum poti sa te gandesti ca vanzandu-ti jucatori ca Szukala, Sanmartean sau Keseru si aducand copii poti mentine echipe la acelasi nivel ?

@Empyro

Cred ca am scris limpede. 

Nu era vorba de cat a investit(mult sau putin, bine sau prost), ci de ce inteleg unii prin "a baga bani intr-un club"!

Eu asta am explicitat, nu daca FC Steaua a cheltuit suficient pt completarea lotului sau nu!

PS

Formulari: "Nu se vorbeste nimic despre faptul ca nici macar un euro nu a fost investit in acea echipa in ultimii 2 ani."  sau "Sunt constient ca nu baga de mai mult de 2 ani."  sunt lipsite si de adevar si de continut, pentru ca se refera in sens profan la "a veni cu alti bani de acasa".

Profitul unei societati este al asociatilor, care fie il iau "cash" acasa ca dividende, fie il reinvestesc partial sau total in firma.

Ca la Steaua s-a reinvestitit o suma mai mica in raport cu profitul este alta discutie.

Totusi, nu trebuie uitat ca datoria catre cioban a scazut de la 28 milioane in 2005 la sub 2,5 milioane in 2013. Datoria tot din veniturile totale ale Stelei s-a achitat, nu din stropii de ploaie! La fel s-ar fi achitat si daca era credit bancar.

De asta Steaua este singurul club fara datorii la stat si la terti(banci, creditori etc.) care sa-i ceara insolventa, cum sunt celelate cluburi. Singurul care ar fi putut solicita insolventa SC FCSB SA ar fi fost ciobanul pentru cele 28 mil datorie.

Edited by xray

Sfarsitul erei becali se apropie. Nemaiavand performanta, automat nu iti mai intra milioane de la UEFA, sponsori, suporteri, etc. Iar cum el nu baga niciul leu in club, oare ce se va intampla? :)

Originalul e in Steaua Libera 23 hrs: 

"Daca se ajunge la o intelegere, la cum merg lucrurile acum, echipa va disparea in maxim 2 ani. Gandeste-te un pic. Ciobanul cauta doar sa faca bani. Echipa pe care o are acum e slaba. Nu o va intari. In CL nu va intra sezonul viitor. Pentru ca, oricum ne-am uita, nu poate. Rusescu va pleca, Bourceanu la fel. Cu cine sa se califice? Cu Cutudean si Tamas? Sa fim seriosi.

Si, daca nu se va califica, atunci sa vezi scandal. Vor pleca jucatori, ciobanul va incepe sa scoata cat mai multi bani din echipa, va face din nou scandal, etc. Asta e Steaua pe care o vrei?

La bine si la rau nu se refera la situatia de fata. Se refera la rezultate, adica sa fii langa echipa indiferent daca pierde sau castiga. La bine si la rau nu inseamna ca trebuie sa ignori totul."

:clap:

Edited by xray

sa inteleg, ca, desi ati fost la cutite cu baietii banati, le urmariti atenti postarile de pe pagina respectiva :)

Pentru ca noi facem diferenta intre "a nu fi de acord cu o opinie" si a dori "disparitia celui care a emis-o". Sa poti combate o opinie trebuie in primul rand sa o cunosti. nu sa-l stergi de pe planeta pe emitent.  Asta este diferenta intre polemica si haterism.

Mai mult, daca pe site-urile sportive, scriu comentarii dinamovisti, rapidisti etc., inseamna ca nu mai intri pe acele site-uri? Eu, de exemplu, intru si pe site-ul cainilor sa ma informez despre starea de depresie a "dusmanilor de moarte" in sens sportiv, de fapt fanii unei echipe care urasc cel mai mult suprematia Stelei all time.

De fapt, Steaua Libera fata de FC Steaua Bucuresti si suporterii ei este un fel dinamomania-2 fata de tot ce inseamna Steaua.

Voi credeți ca mai are Steaua vreo valoare pentru mine? Pentru mine Steaua va fi o societate comerciala care va castiga bani, iar eu la randul meu voi dona respectivele sume la bolnavi si biserici ", a spus Gigi Becali

Edited by cristy.steaua21