BlackWoolfy

De ce trebuie sa plece Gigi de la Steaua ?!

1,323 posts in this topic

Pana la urma o sa ia ceva. Ca n-o lua cat o vrea, da' de luat tot o sa ia...

Cum o sa ia si toti astia care ii baga acum nutret in buzunare.

Bravo, asta era filmuletu' ! Fa si tu ca Toronto si pune-l la toate articolele, ca sa-l vada toata Romania Ortodoxa.

O sa zica acum adevaratii ca e meritul lui Jiji ca a batut pe Chelsea, ca el a facut echipa pac-pac.

mache si cu Argaseala, doi slugoi labagii... oare cum dau ochii cu proprii copii? sau mache nu are copii, ca el o face in mana :-)

Steaua Chelsea. Ciobanul a mai fost criticat de presa britanica dar articolul din The Independent este devastator.

You are frustrated that Chelsea lost in front of a Romanian team - Steaua BUCHAREST. Well done Giggi Becaali. Continue like this, and you will make history in Europe.

Comentariu de la articolul din The Independent.

Si vin si eu si intreb: daca asta este suporterul stelist obisnuit, oare mai trebuie sa plece Jiji de la Steaua?

Daca suporterii stelisti, fie ca sunt zabrauteni care n-au habar sa lege 2 cuvinte sau ultrasi care au facut zeci de mii de km pentru Steaua il accepta si ii gireaza mizeria cu milioane de euro, oare acesti indivizi nu-l merita?

Ce fuge fraierul de Argaseala dupa ce primeste ordinul. A ramas aceeasi sluga credincioasa pe care il stiam de dinainte.

Il merita cu varf si indesat. Asta este, democratie am vrut...democratie avem, cei multi conteaza.

Eu unul incet,incet ma resemnez. E clar ca prea curand becali nu va vinde (si prost ar fi pana la urma, la cati bani ii aduce clubul).

Pacat, mai avem mult prea mult de evoluat ca si oameni sau societate, pana sa realizeze toti ca unele principii sunt mai importante decat unele capricii sau placeri.

:)

Avem si traducerea filmuletului de mai dimineata :

Ciobanul, a declarat, vineri, că l-a trimis in timpul partidei cu Chelsea pe presedintele Consiliului de Administratie, Valeriu Argaseala să-i transmită antrenorului Laurentiu Reghecampf să-l schimbe pe jucatorul Mihai Pintilii, care nu mai facea față nivelului de joc. "Am spus de Pintilii. Să ii spună (n.r. - lui Reghecampf) că face atacuri intarziate, poate să ia galben, că nu prea e in apele lui si poate lua al doilea galben, apoi rosu si ne-am nenorocit. Eu nu i-am spus pe cine să bage sau ce să faca Cand Argaseală s-a dus, il vedeam deja jos pe Prepeliță la incalzire si prima dată cand a iesit mingea l-a schimbat pe Pintilii. Degeaba i-am spus eu de Pintilii", a spus Becali, la Digi Sport.

http://www.realitatea.net/Steaua-Chelsea-i...pf_1130210.html

1. Cand aghiotantul Argaseala fugea repede sa vomite lui mache Prepelita era deja chemat si schimbat si gata de intrat in teren! Deci nu a fost ideia ciobanului!

2. Cand Fecali a tras a doua basina, Tanase taia frunze la caini pe teren, deci era clar ca trebuie schimbat si daca sunteti atenti la incercarea lui MM de a raspandi basina lui Fecali, Reghe numai ca nu ia aratat cucu!

Oricum se vede cata demnitate au unii ca Argaseala si totate presurile astea de oameni, pe care se sterge ciobanul de branza de pe picioare! Oare ciobanul asta nu se gandeste ca Abramovici este cu cel putin 40 de clase peste el? Cat de mediocru sa fi sa jihnesti un om care niciodata nu a pomenit numele Fecali?

Rusinos ca traim intr-o tara in care toti reporteri astia de kkt, sunt avizi de flash interviuri cu asfel de specimene are aduc un deserviciu si o imagine proasta unui club cum este Steaua.

Unii stelisti il merita pe Becali iar voi meritati presa de rahat care o avem.

Va plangeti ca se incurajeaza nonvalorile dar va uitati ca vitele la toate cacaturile ce vi le forteaza pe gat mass-media.

Va doresc sa va scaldati fericiti in acel material maro pana la adanci batraneti. Impreuna.

Pai hai sa nu mai urmarim nimic, ne uitam doar la meciuri si atat. Sa nu ne mai intereseze si altceva. In rest ignoram si ne simtim bine.

Stim si noi ce presa de cacao avem, nu inseamna ca daca mai urmaresti ceva si de p-acolo nu stii sa faci diferenta intre laturile pentru audienta imediata si un material care poate interesa pe cineva. Nu inseamna ca toata ziua urmarim presa de la noi si toate aberatiile de articole ce apar. Dar cateodata se mai gaseste ceva care ne intereseaza raportat la Steaua.

Cand e pus un articol din presa in care e laudat sa zicem Reghecampf, atunci presa e buna. Cand se spune ceva de Jiji, atunci presa e de cacao. Si hai sa fim sinceri, cat e de indoielnica priceperea jurnalistilor de la noi, poti sa spui ca ce scriu despre Becali e departe de adevar ?

Probabil si pe site sunt tot mai putini oameni care au ceva de spus tot datorita presei de cacao.

Dar cu suporterii de cacao cum ramane? Astia care acum sunt mari stelisti, sustin echipa, desi pana mai ieri unii dintre ei erau si ei contra vantului. A, stai, echipa are rezultate, nu e bine sa facem acum atmosfera, hai sa asteptam pana cand nu vor fi rezultate. Intre timp sa nu uitati sa umpleti Arena la fiecare meci , hai sa vedem cat poate sa faca Jiji sezonul asta doar din bilete.

Poate asa mai scade datoria aia de 11 milioane a Stelei fata de el....

Red, eu vroiam sa evidentiez ca ar fi mai ok sa filtrati ce va da presa, ceea ce nu faceti. Cum da Becali o basina, hop si voi. Nu v-ati plictisit ?

Ceea ce faceti voi cu presa e foarte asemanator cu ce fac suporterii cu venirea la stadion. Cei care merg la stadion baga bani la cioban in buzunar, iar cei ce se uita la maimutarelile de la TV baga bani trusturilor TV ce promoveaza jegurile din tara. Care e diferenta ? Cum poti sa-i ceri unuia sa nu mai bage bani la cioban cand tu faci fix acelasi lucru? Nu e putina ipocrizie pe aici ? Cat despre comparatia Reghe> Becali eu iti zic atat, antrenorul asta reuseste ceva bun aici, ciobanul nu, in concluzie Reghe merita atentie si respect, ciobanul nu.

PS: suporteri de cacao au fost si o sa fie intotdeauna. Vrei sa va reamintesc ce fel de oameni mergeau la meciurile din Ghencea? Vreti sa-ti reamintesc de meciurile din CL cu Real, Lyon, Bayern, de exemplu ? De plecatul suporterilor in minutul 80?

Suporteri de rezultat, adica de cacao cum le ziceti voi au fost dintotdeauna, deci nu spui nimic nou. Nu inteleg ce vrei sa faci. Vrei sa transformi fotbalul din circul maselor in sport al eltistilor ? E ca si cum ai face din taran papetar, nu o sa se intample niciodata.

Vrei 100% mentalitate, onoare, demnitate? Nu o sa le gasesti niciodata in totalitate in fotbal.

N-ar strica, totusi, macar 1% mentalitate, onoare si demintate ceea ce, la momentul actual nu e cazul.

Azzido are dreptate, suporterii de cacao o sa existe intotdeauna. Intotdeauna vor exista tarani care sa vina la meciurile tari ca sa-si puna poze pe facebook sa arate ce cool sunt ei. Si normal ca vor fi predominanti la un meci la care clubul da pe sub mana sau la bisnita undeva pe la 10.000 de bilete.

Problema este ca, chiar si aia care n-ar trebui sa fie de cacao, tot de cacao sunt.

Eu nu citesc alt ziar in afara de onlinesport.ro. Recunosc, mai intru pe linkuri pe care mi le trimit prietenii si atata tot. Diferenta este ca cei care-i baga bani idiotului mergand la stadion ii gireaza direct dictatura si ignora toate cacaturile pe care le-a facut ala pentru ca "sunt fericiti" pe cand aia care incearca sa le dea jos ochelarii de cal indivizilor care sunt fericiti incearca sa faca ceva, putin de tot, dar, totusi, ceva pentru Steaua.

Azzido , cred ca ce am zis eu aseara e cam la ce faci tu referire apoi.

Hai sa mai zic o data. Cum spuneam si in postarea anterioara, daca mai intru pe un site de presa de la noi nu inseamna ca nu stiu sa filtrez ce imi da presa. Confirm inca o data ca in general presa de la noi e foarte slaba, ca sa ma rezum la atat. Sa nu crezi ca imi face placere sa mai vad ce debiteaza Becali, dar , cum spuneam, in cazul sau nu prea poti sa spui ca presa exagereaza prea mult. Adica informatia oferita in aceasta situatie nu e cu mult departe de adevar. Si ma intereseaza de acesta mai mult din prisma Stelei, ca daca apare in presa ca Becali a facut bungee-jumping cu Lutu nu am nici o treaba.

Nu prea cred ca e acelasi lucru mersul la stadion cu faptul ca eu pun un citat din presa despre Becali, luat de pe net. Cei ce merg la stadion-i dau aripi sa nu mai plece de la Steaua. Astia din presa nu mai pot de mine daca pun eu sau nu un amarat de citat. Eu la TV nu mai urmaresc mai nimic, intamplator cate ceva, doar ce mai prind pe net. Ma uit doar la cate un meci live, in rest muzica si mai un film. Am renuntat demult sa urmaresc emisiunile asa-zise de sport de la noi, stirile din sport...

De alte emisuni de la noi nici nu pomenesc, habar nu am de ele.

Pe net iarasi, mai intru pe cateva siteuri, dar de regula doar intru si derulez pagina, mi-e de-ajuns sa vad titlurile, si ies imediat. Doar cand mai e ceva referitor la Steaua mai deschid cate un link.

Exemplul cu Reghecampf mi-a venit primul in minte aseara, nu e neaparat vorba ca i-am contestat din merite. Ce vream sa spun ca atunci cand in presa apare un articol care lauda Steaua actuala, presa e buna, insa de ce daca citez eu ceva despre Cioban presa e de cacao? Si Meme, cat timp i-au fost trecute cu vederea din derapaje era presa buna, acum gata, s-a suparat pe Pro Sport si mai stiu eu cine. In schimb el toata ziua jigneste in stanga si-n dreapta.

In general calitatea suporterului de la noi e indoielnica. Nu le spun nici de rezultat, nici de cacao. Aseara ziceam de cacao referitor la sintagma ta cu presa de rahat. Si se bat un pic cap in cap chestiile astea, presa si suporter. Cunosc destule cazuri de stelisti care urmaresc doar cand are meci Steaua, se uita la meci si sunt in extaz daca echipa bate, suparare maxima daca pierde, dar in rest nu stiu nimic despre Steaua. Nu ai ce sa le spui de Becali sau MM. Ei vad meciul si atat, joaca echipa bine nu critica jucatorii si invers. Atunci in cazul astora cum e ? E de laudat ca astia nu urmaresc nimic in presa sau la TV ? Ca nu au habar de alte lucruri ? Ei stiu ca Becali e acolo si atat. Eventual ca baga bani. Spune-le lor ca Steaua face nu stiu cati bani din bilete sau de la UEFA. Nu mai poate presa de ei. Insa hai sa nu mai umple lumea Arena Nationala, ori daca o face barem sa-l conteste pe cioban, si sa vezi ca astuia nu i-ar conveni.

Nu vreau 100% mentalitate, onoare si demnitate in fotbal. Dar, cel putin la noi, nu mai gasesti inspre deloc asta.

Diferenta este ca cei care-i baga bani idiotului mergand la stadion ii gireaza direct dictatura si ignora toate cacaturile pe care le-a facut ala pentru ca "sunt fericiti" pe cand aia care incearca sa le dea jos ochelarii de cal indivizilor care sunt fericiti incearca sa faca ceva, putin de tot, dar, totusi, ceva pentru Steaua.

Aia care-i baga bani ciobanului ii doare in p*** de Steaua. 1 din 5 suporteri de pe Mall Arena daca stia cate titluri are Steaua. N-ai ce sa le explici alora, intelegi? E ca si cum ai incerca sa-l inveti sa scrie pe un tigan trecut de 50 de ani. Efort complet inutil.

Poate cand o sa ajungi la 20 de mii de postari o sa intelegi ca de fapt noi il giram pe cioban. Astia cu creier ce paradoxal, ne scarpinam in c.ur pe forumuri incercand sa parem interesanti si sa facem nota discordanta. N-are rost sa te mai agiti cu explicatul demnitatii si stelismului adevarat fiindca ca ai idei putine si fixe si ajungi sa te faci de ras pe aici. Pe bune acum.

Singura solutie a fost, este si va ramane sa ne adunam vreo 2-300 de insi in fata palatului si sa protestam. In caz ca ciobanusul nu pricepe putem recurge la violenta, gen sa intram peste el cu parul si sa-i dam in cap. O sansa mica o reprezinta si justitia din Romania. Daca justitia da gres (foarte probabil), mai asteptam 2-3 ani si reincepem timid protestele. In caz ca nu murim de ignoranta intre timp.

Edited by Joga Bonito

Spre deosebire de tine "interesantule" cand au fost proteste la palat, la mitingul "62-ne vrem clubul inapoi", cand s-au scris mesaje anti-becali in fiecare oras, cand a venit Steaua la Brasov, cand am avut posibilitatea sa merg la meciuri in Bucuresti am fost prezent sa il contest pe jeg. Si cine ma cunoaste personal de aici iti poate confirma asta.

Din motive obiective nu am putut sa particip la fiecare meci, de fiecare data cand s-a facut ceva. Dar tot am facut mai mult decat unul care are ca realizare in lupta anti-becali vreo 2000 de postari pe un forum si multe, foarte multe, laude. Mai stii, ma, cand imi ziceai pe Yahoo Messenger ca aia care scriu bannere anti-Jiji in fiecare oras sunt papagali si ca tu o sa faci ceva extraordinar la tine in Arad, ca o sa-i arati tu lui Jiji cat e de detestat? Ai tot facut ceva....

Ma doare in cot ce parere au despre mine oamenii care nu ma cunosc personal asa ca nu am de ce sa incerc sa par interesant pe net. Daca vroiam sa par intersant pe net, acum spuneam oamenilor sa incurajeze echipa, ca si-asa s-a umplut forumul asta de oi. Si aveam acum mii de thanksuri de la toate mioarele de pe aici.

Si ma amuza foarte tare ca unul care era cel mai mare contestatar al autoritatii de pe forum pana sa ajunga redactor/moderator vorbeste de facut pe interesantul pe net. Tu si Lupescu, marele contestatar al lui Mircea Sandu.

Auzi la el, noi il giram pe cioban. Unii cred ca, in viata, cand au o problema, e mai normal sa incerce sa o rezolve(cum pot ei- momentan intr-un stadion cu 50.000 de oi care-l aduleaza pe jeg nu poate fi contestat) decat sa o ignore doar ca sa "fie fericit". Dar, se pare ca, pentru cei ca tine, ignoranta chiar e o binecuvantare. Somn usor!

Intr-o conversatie cu un individ ca tine nu as putea, nici macar daca as vrea asta, sa ma fac de ras.

Edited by MoWeed

Azzido, tu consideri ca trebuie sa ignoram mizeriile facute de cioban?

Eu nu cred ca e bine sa facem asta. Eu cred ca trebuie sa stie toata lumea ca, desi Steaua a batut pe Chelsea, detinatoarea CL, ciobanul a facut-o de rahat in intreaga Europa. Performanta Stelei e eclipsata de mizeria unui cioban care, pe langa ca si-a batut joc de Reghe, a aruncat cu noroi si in adversari, adversari care pana acum au tratat Steaua cu destul de mult respect.

Ca le ignori (n.r.mizeriile), ca le comentezi cu patos pe forumuri e fix pix.

Eu vreau sa-l taxez pe cioban, nu sa-i devin jurnal.

Pana la urma poate nu avem sange in instalatie la fel ca unele glorii steliste sau ca defuncta AISS.

Joga, daca cineva ti-ar fura tastatura n-ai mai avea niciun rol in acest pseudo protest.

Pana la urma poate nu avem sange in instalatie la fel ca unele glorii steliste sau ca defuncta AISS.

Joga,ai participat la vreun protest alaturi de AISS ?

Joga, trebuie mentionat ca AISS-ul inca n-a murit. Ca nu e foarte activ asta e adevarat. Dar oamenii sunt inca aici. Pana si lui Musty ii e dor de noi, deci cum sa murim? Pai noi nu ne gandim ce lasam in urma? :)

Un lider al galeriei steliste a explicat situația la televiziunea sportro: "Am luat de la club 2.000 de bilete, plătite cu 30 de lire sterline bucata. Toate vor merge către cei care au făcut rezervare la Liga Suporterilor Steliști. Avem membri cotizanți din toată țara, s-au făcut rezervări. Deja s-au ridicat bilete, incepînd de vineri.

Informația a fost anunțată pe site-ul nostru (n.r. www.AISS.ro, unde nu apare nici o informație nouă din aprilie 2012)

Nu va fie frica, e doar GSP.