il_capitano

Stickere

26 posts in this topic

Am cautat pe net in seara aceasta, dupa ce am citit o conversatie dintre 2 utilizatori aici pe forum despre niste stickere.

Am auzit de tot felul de programe si tot felul de chestii.

As vrea si eu sa stiu, cum poti face stickere acasa (daca poti) ce iti trebuie, cu ce program sa lucrezi (ceva usor pentru incepatori), ce fel de imprimanta (eu am un hp F2180) si alte detalii daca mai e nevoie.

Multumesc anticipat :hai_steaua:

Program: Corel/Photoshop/PaintshopPro (depinde la care te pricepi).

Imprimanta + hartie: Hartie pt stickere gasesti in genere la orice papetarie. Imprimanta nu conteaza, pentru ceva facut "in casa". Te sfatuiesc totusi sa te duci la un centru specializat cu imprimare, ca sa iasa totul bine (sa nu se duca culorile daca le lipesti afara, sa se imprime cum trebuie etc.). Nu sunt foarte scumpe (ceva gen 2 ron / pagina) insa conteaza si cat de mari vrei sa le faci si implicit cate incap pe o pagina.

La orice papetarie gasesti hartie autocolanta A4, care se preteaza la orice imprimanta. Daca lucrezi vectorial poti folosi Adobe Illustrator sau Corel Draw, daca vrei sa editezi poze - Photoshop-ul e tatic. Trebuie doar sa-ti dai niste semne de taiere inainte da printezi, ca sa poti decupa usor cu un cutter fiecare sticker in parte.

Bafta

Edited by Kustino

postez si eu aici.spuneti-mi si mie un model de spray care sa nu se scurga pe panza...cam tot ce am incercat pana acum a fost nasol.sau macar de unde pot lua.Sprayul de retusuri pentru masina este bun ? cu dasta nu am incercat

Tare asta axl :yeahh:

Pentru ca nu am chemarea necesara si rabdarea sa lucrez in photoshop asa de mult, rog pe toti cei care au ca pasiune sa faca imagini cu mesaje legate de Steaua Bucuresti, plecarea ciobanului si tot ce inseamna ros-albastra, sa posteze aici imaginea gata finisata pentru a fi printata ca si sticker. Eu unul daca imi place ceva, il voi printa si apoi il voi lipi prin tot orasul .... Ar fi bine ceva cu AISS - Atragerea de noi membrii !

eu am facut cateva si am lipit in metrou azi pe drum spre servici.o sa mai lipesc si in seara asta cand ma intorc acasa.

daca vrei pot sa mai fac cateva si sa ti dau sa lipesti si tu..pe unde ai drum

vreau si eu...am mai lipit prin metrou dalea cu Vibe FM deci am experienta :))

Edited by 1uLy4Nn

pai hai ca incerc sa fac cat mai multe...sa vad cate "blank-uri" mai am pe acasa

faza e ca stickerele si "tusul" pt ele se cumpara separat. ..si nu pretul e problema, ci timpul..tre sa ma duc sa le iau..nu poti sa cumperi decat doua trei mii de bucati..

e mai complicat...

o sugestie: la stickerul cu free Steaua nu ar strica daca ai pune peste mecla oierului, semnul interzis.

poate se mobiolizeaza AISS-ul si la urmatorul meci va imparti dastea pe stadion..ar fi ceva extraoordinar sa dea cate un sticker la fiecare suporter..s-ar umple bucurestiul

o sugestie: la stickerul cu free Steaua nu ar strica daca ai pune peste mecla oierului, semnul interzis.

Ok, o sa incerc sa vad cum ii sta, sa nu-i acopere catusele :D

daca reusiti sa faceti stickere.. atasati si fisierul in format electronic. Poate sunt altii care nu au habar de editare si vor sa faca ceva...

Multumesc

Exact, atasati fisierele, cei care mai postati in continuare. Sper sa fie un topic constructiv, sa avem cat mai multe optiuni.

261245334abde2bd0eb38.jpg Edited by AG

O idee: nu ar fi mai bine sa se ocupe cineva sa le faca cum trebuie,eventual facute de ex. la o tipografie etc(sa arate si ele cum trebuie,nu sa le printam pe o amarata de hartie) si dupa sa le cumparam ? Cred ca ar fi mai bine asa...dar,repet,e doar o idee :)

P.S:Felicitari tuturor pentru modele facute :thumbsup: