Sign in to follow this  
Followers 0
shack3r

article_8410

50 posts in this topic

Ovidiu,noi suntem romani . Poate si fie si Ienei cel mai bogat om din Romania si patron la Steaua,ca noi nu o sa ajungem niciodata la nivelul suporterilor croati ( pentru ca tu ai dat exemplul asta,dar suntem sub multe tari ca mentalitate ) .

Si oricum,dupa cum ai precizat si tu,in Bucuresti sunt mai multe echipe mari, e cam greu sa fii atat de dominant .

Mentalitatea romanasilor nu ne lasa. Suntem o altfel de rasa, una inferioara, fara sentimente, fara sacrificiu, fara apreciere, fara scrupule, fara CURAJ, doar cu lacomie si egoism.

Ne-ar trebui cateva razboaie si inca 20-30 de ani dupa si poate ne-am apropia. Asta este, nu putem decat sa-i admiram pe altii...

mda...romanasii care au stat impotriva otomanilor, romanasii datorita carora nu sunt moschei la vatican, milioane de romanasi care au murit pentru apararea tarii, pentru unire, pentru onoare, pentru noi. romanasii astia au avut niste conducatori exemplari, magnifici in arta razboiului si iubitori de tara: Mihai, Stefan, Cuza..... romanasii erau printre cei mai primitori oameni, printre cei mai buni, miliosi, plini de iubire, curajosi (cum ai putea sa stai in fata turcilor altfel?).... datorita romanasilor avem o tara, o tara care ne da identitate in lume, o tara pe care eu o iubesc enorm. din pacate unii isi reneaga neamul, tara, limba, religia, neintelegand ca astfel isi reneaga si propria mama, si tatal, si sora, si fratele, si bunici etc.......

Superb reportaj Ovidiu, m-am "teleportat" acolo in timp ce citeam. Sa nu uitam totusi ca Splitul a fost zeci de ani parte a unei tari pline de multe alte natiuni si spiritul unicitatii si al originalitatii erau superioare celui al unitatii in diversitate.

Cat despre indivizi ca "shack3r" %u015Fi "in padurea cu alune", e clar ca n-ati inteles nimic din ceea ce povestit Ovidiu. Daca reactia voastra e sa spui ca suntem o natie INFERIOARA, pentru ca suntem vremelnic in rahat, dovedeste ca voi primii sunteti primii romani inferiori si ca va bateti joc de cei, nu putini( asa cum in eroare sunteti) care au dovedit curaj si sacrificiu, demnitate si onoare.

Singura natie care a rezistat intacta in constiinta sa tuturor invaziilor, singura natie care a dat un om care s-a luat in piept cu toate marile puteri ale vremii( e vorba de Mihai Viteazul), tara care dat peste 800.000 de mii de morti in al doilea este una lipsita de curaj...

Rusine voua!

Later edit: sunt multi romani cei care au dovedit demnitate si curaj, dar nimeni nu vrea sa stim asta, e mai bine sa credem despre noi ca suntem slabi si prosti, deci mai usor de condus. Ganditi-va la asta si va rog sa cititi http://istorie-adevarata.blogspot.com/

Edited by Mihai Somanescu

Foarte frumoasa descriere Ovidiu, parca eram acolo citind descrierea ta.

O singura precizare am de facut: chiar exista un graffiti cu Steaua in Brasov :D

CITAT
MoWeed: Foarte frumoasa descriere Ovidiu, parca eram acolo citind descrierea ta. O singura precizare am de facut: chiar exista un graffiti cu Steaua in Brasov :D

Exista si pe A2, dar a fost manjit de spurcati sau de indieni (sau mitici,sau constanteni, sau ...).

CITAT
ssinpadureacualune: Mentalitatea romanasilor nu ne lasa. Suntem o altfel de rasa, una inferioara, fara sentimente, fara sacrificiu, fara apreciere, fara scrupule, fara CURAJ, doar cu lacomie si egoism. Ne-ar trebui cateva razboaie si inca 20-30 de ani dupa si poate ne-am apropia. Asta este, nu putem decat sa-i admiram pe altii...
Eu o sa fac o simpla completare la ce au spus userii Crangasi_boy si Mihai Somanescu. Iti recomand sa l citesti Paul Goma http://paulgoma.free.fr/ sa descoperi adevarata fata a Romaniei, cu bune si rele dar cel mai important, prezentata intr un mod foarte obiectiv de catre acest mare om, mare scriitor INCA IN VIATA care este Paul Goma. A gustat din puscariile comuniste (vezi cartea Gherla), a supravietuit unui atentat cu bomba in Paris unde a ajuns ca exilat, a trait pana in 89 cu teama in suflet pentru viata sa si a familiei sale (au incercat criminalii neamului romaensc sa i omoare chiar si copilul). Nu a cedat o clipa si tot ce a patimit, trait a pus pe hartie dar cei care acum continua ce au inceput comunistii in 45 au facut tot posibilul ca Romania sa nu-l stie, si uite ca majoritate romanilor habar nu au cine este. Eu l am descoperit intamplator, anul trecut, la varsta de 25 de ani (din neferice, am pierdut enorm pana acum) datorita camapaniei Basarabia pamant romanesc promovata de unii useri pe acest site. Pot spune ca am mi am redescopeirt istoria, cu bune si rele. Acest om proiecteaza imaginea Romaniei si a neamului din care se trage far menajamente. Consider ca daca toti romanii i ar citi cartile a doua zi ar trebui sa fie revolutie in toata Romania. Faptul ca noi nu-i stim pentru ca nu a trebuit sa stim nu inseamna ca eroii neamului, martirii nostri, faptele lor de vitejie, de curaj, de patriotism nu exista. Iti recomand sa-l citesti si pe Nicolae Steinhardt, sa citesti si Sfantul inchisorilor si urmatoarele site uri de unde poti afla ce nu se invata din nici o carte de istorie a neamului romanesc pe bancile scolilor, liceelor, facultatilor: www.gid-Romania.com www.noidacii.ro www.romanism.net Trebuie sa iesim din minciuna care ne-a invaluit trecutul in general si mai ales cel apropiat, periaoda comunista, care pur si simplu ne-a modificat fiinta romaneasca de odinioara si care inca continua si cu mai mult spor sub un nou regim criminal "soft" dar mult mai eficient decat precedentul, neocumunismul. Cu respect, Marius Edited by greenyes

CITAT
Mihai Somanescu: ...singura natie care a dat un om care s-a luat in piept cu toate marile puteri ale vremii( e vorba de Mihai Viteazul)...

Inseamna ca Alexandru Cel Mare, Ginghis Han, Suleiman Magnificul, Napoleon...erau niste nimeni.

CITAT
Mihai Somanescu: ...tara care dat peste 800.000 de mii de morti in al doilea este una lipsita de curaj...

...

Nu de curaj au dus lipsa bietii soldati romani.

Au fost trimisi la moarte de niste nenorociti care nu au dat un scuipat de ei.

Vorbesti de constiinta...din 800.000, multi au murit luptand de partea nemtilor dupa care au murit luptand contra nemtilor.

Unde e constiinta?

Super articolul!

An fost si eu anul trecut pe traseul descris si intr-adevar, la Split este o adevarata nebunie in jurul lui Hajduk.

Inclusiv placutele oficiale cu numele si numarul strazilor sunt inscriptionate cu Hajduk Split, din fabricatie, nu ca a scris nu stiu cine pe ele.

@revivo

Baiete, Napoleon sau Alexandru cel Mare au condus imperii, au venit din tari bogate si unite intr-un singur stat. Spune-mi un lider sarb de talia lui Mihai, sau un bulgar... Nu cred ca vei gasi...Daca nu ma insel, respectivele tari erau pasalacuri...I-adevarat nici noi nu eram mult mai bine, dar asta e o alta poveste.

Comparatia ta stupida e ca si cum ai compara un director de companie care a plecat din suburbiile Mizilului si altul care a plecat dintr-o familie de oameni de afaceri, care locuieste in Primaverii...

Nu intelegi nimic din viata daca faci o astfel de comparatie. In fine. Iti spun din experienta, ca oamenii care au luptat in WW2 au avut constiinta si cu toate ca n-au fost de-acord cu decizia odioasa din 44m si-au facut datoria! Sau era mai bine sa dezerteze? Probabil ai fi spus ca asta e mentalitatea romaneasca nu? De lasi? Apropo, astia de care zici tu s-au dus si au defilat in Budapesta in WW1 in opinci. Daca nu-ti plac semenii tai, esti liber sa te cari, dar macar nu mai infecta si pe altii cu resemnarea si tristetea pe care le emani.

@Mihai Somanescu

In primul rand nu esti tu proprietarul patriotismului romanesc si nici al adevarului istoric absolut sa dai ordine ("Daca nu-ti plac semenii tai, esti liber sa te cari").

Faptul ca avem pareri diferite despre anumite evenimente din istoria Romaniei, nu inseamna ca nu sunt patriot. Pur si simplu, cred ca istoria Romaniei se putea scrie altfel (incepand cu 1848) si Romania moderna ar fi fost cu totul alta daca am fi avut lideri luminati.

Apropo de patriotism...nu minimaliza meritele poporului sarb.

In al II-lea Razboi Mondial ei n-au facut alianta cu Germania. Au preferat moartea.

@ Mihai Somanescu

Cunosc si eu destul de bine istoria Romaniei,nu vreau sa ma hazardez acum,dar stim foarte bine cum e natia noastra,de ce sa ne ascundem .Chiar daca au existat si inca mai exista romani mari de tot,majoritatea nu misca un deget ca sa isi imbunatateasca viata . Acceptam mediocritatea ca pe un lucru firesc .Nu merit sa fiu jignit doar pentru ca sunt realist .Oricum,deviem de la subiect .

Ideea e ca suporterii croati sunt mult mai fanatici decat noi .

tin si eu sa confirm cele prezentate aici. in periplul meu adriatic din 2008 am avut ocazia sa vad in lungul coastei dalmate grafuri cu hajduk de la granita cu muntenegru pana aproape de sibenik. cel mai misto mi s-a parut cel de pe autostrada, sapat in stanca alba la vreo 7-8m inaltime deasupra asfaltului, pe partea dreapta (pe directia sud-nord), cu diametrul cam de 2,5-3m. deasemena in TOATE statiile de autobuz (fiecare localitate are cate una), existau insemnele clubului din split.

mare mi-a fost norocul ca exact in zilele in care am stat in trogir (la 30km nord de split), hajduk sa joace cu deportivo pe poljud (smecher stadion). am luat bilet exact in ziua meciului, langa spanioli (doar acolo mai erau locuri) si am facut ceva filmulete graitoare.

SI ACUM REVERSUL MEDALIEI:

1. canta foarte frumos, dar doar cat timp sunt in fata. cand s-a facut 2-0 pentru depor, tot stadionul (care canta bestial pana in momentul acela) a amutit.

2. cam orice sat, catun, cartier, vagauna are cate o torcida (se pronunta cu tz, de la tzaran - tortzida). la ei toti sunt membri torcida, fie ei pustani care la 14 ani au 1,80m, fie ei purisani la 50 de ani.

3. desi isi iubesc echipa ENORM, cam ca cei de la Timisoara, mie s-au parut cam taranusi dupa fetze (desi recunosc nu am avut ocazia decat foarte putin sa ma apropii de peluza lor), la fel cam ca Timisoara (ca dalmati, au ca simbol magarul deci...). pe masura ce ma apropiam de rijeka, zagreb, indivizii, chiar si cei de pe strada, pareau mai baieti, mai urbani, mai de oras.

4. aproape tot stadionul a venit imbracat in tricou alb (probabil in legatura cu acel "white boys" din filmulet).

5. aproape tot stadionul (indiferent de varsta) stia cel putin 5-6 cantece (in genul imnului rrapidului)

6. organizarea la stadion e f.buna, multe porti de acces, garda multa dar amicala, ai voie cu aproape orice

7. au si ei expresia "sut i gol" :)

8. strict legat de "galerii", desi la impresie artistica sunt peste noi, fiindca au voie cu aproape orice dupa cum am mai zis, desi la prezente prin deplasari sunt MULT peste noi, mie personal mi se pare ca ultrasii nostri sunt mai utili echipelor pe care le sustin (noi, dinam0, Craiova) pentu ca noi nu ne taiem cand lucrurile merg rau pe teren.

9. nu sunt CHIAR asa de grozavi daca tinem cont ca ei din 54 aveau voie sa iasa din tara, ca au avut granita cu austria si italia, ca la ei comunismul a fost mult mai lejer ca la noi si ca multe altele.

10. iar daca tinem cont de legile de la ei versus cele de la noi, apoi ar trebui sa ne felicitam ca suntem unde suntem in materie de ultraserie. CAPUL SUS, lasati defetismul (cum i-am vazut pe unii: noi nu putem, noi nu suntem, noi **** la tava), si keep fighting the good fight.

fecali, pleaca din Ghencea.

Asta e istorie alternativa? :) Cu ce imperii s-a batut Mihai inafara de otomani (cu care a incheiat, de-altfel, rapid o intelegere la vreo doi ani dupa Calugareni)? Cu austriecii a fost aliat, cu polonezii mai bine nu se intalnea, ca in singura batalie pe care a purtat-o cu ei, si-a luat-o urat de tot. Cand s-a batut in Transilvania, Mihai a invins in 1599 si 1601 (si a fost invins in 1600) pe... Transilvania, ca nu era provincie austriaca. Iar in 1600 nu s-a batut cu polonezii, ci l-a gonit pe Ieremia Movila, domnul moldovenilor. Care era protejatul polonezilor dar nu avea trupele lor in tara.

Ah, daca ne comparam cu sarbii si cu bulgarii, ok, Mihai a fost mult mai tare decat ce aveau ei pe vremea aia. Spun pe vremea aia pentru ca inainte ca noi, romanii, sa ne gandim sa ne infiintam si noi niste state ale noastre, bulgarii si cu sarbii se bateau cu bizantinii si cu turcii, basca isi faceau si cate un imperiu din cand in cand, ca sa nu se plictiseasca. Iar in epoca moderna, sarbii il au pe un anume Karagheorghe si un anume Obrenovici care scot tara de sub dominatie turceasca, au un razboi balcanic in care ii mananca pe turci de vii, plus un prim an de razboi mondial in care ii bat la curul gol pe austrieci. Ca sa nu mai amintim de ce au facut in al doilea razboi mondial, ca mi-e rusine cu comparatia dintre noi...

Iar aia ca turcii nu au cucerit Roma datorita noua e penibila. Serios, suna ca pe vremea comunismului, in care am avut onoarea sa mai fac si niste ore de istorie. Drumul catre Roma nu trecea pe la noi. Turcii aveau mai multe optiuni. Ori isi trimiteau direct fortele in Italia (au si facut-o de doua ori, pe timpul lui Mehmed II si al lui Soliman I), ori dominau Mediterana (ceea ce s-a cam realizat in secolul 16) ori sareau pe Viena (ceea ce s-a intamplat de doua ori). Nu neg ca am avut niste indivizi misto pe tronurile noastre, care au avut destule oua pentru a se bate cu turcii, dar la fiecare domn de tipul asta rasar vreo 20 de cretini care se omorau intre ei, chemau pe turci in tara sau pur si simplu fugeau in vecini pentru a-i ruga sa ii ajute cu niste soldati... Vedeti putin de ce media de domnie a unui domn roman nu trecea de 3 ani.

Ca tot vroiam sa revin la momentul WW2. Ar trebui sa uitam cat de repede putem anii aia. Dupa ce am renuntat la jumatate din teritoriu fara sa rezistam macar din complezenta, ne-am dus buluc dupa germani, mai mult i-am impedicat (am murit cam degeaba in Rusia, cifrele sunt elocvente), am mai ucis si niste evrei prin Transnistria, ca doar era la moda, apoi am intors cat de cavaleresc posibil armele impotriva aliatilor nostri si ne-am alaturat rusilor. Ah, aceiasi rusi care violau orice romanca gasita in cale. Aceiasi rusi care ne-au impus dupa aia o dictatura nesimtita, ne-au furat o prapadita de insula printr-un proces verbal, ne-au furat cam tot ce era de furat cu ajutorul societatilor mixte... Da, o adevarata mandrie...

un articol care ne pune sa gandim putin, reuseste in celasi timp sa ne faca sa ne "scuipam" mai mult! felicitari autorului si rusine scuipatorilor! orice natie, indiferent cat de fabuloasa pare are si punctele ei negre; asta nu da dreptul nimanui sa-si terfeleasca istoria! nu stim conditiile concrete ale unui dezastru sau decaderi din viata unei natii; uneori istoria nu le reda pe cele esentiale si trebuie sa acceptam o oarecare relativitate (chiar majoritara in diverse situatii)! asa cum fiecare gresim in viata si regretam, asa se intampla si la nivel macro, asta neindreptatindu-ne sa ne autobalacarim! cei ce balacaresc sunt mai prejos decat cei vanduti si ar trebui sa se priveasca in oglinda, recomandabil,inainte si dupa ce scuipa!

@revivo

Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste istoria incepand de la 1948. Departe de mine sa minimalizez meritele sarbilor, sunt unul din fanii lor declarati. Doar ca eu vorbesc de evul mediu, cand dupa batalia de la Kosovopolje, Serbia nu mai exista ca stat! I-au luat sute de ani ca sa revina...

@Alexandru H.

Nu negi ca am avut indivizi cu oua, dar de fapt sunt de kkt.. Cam asta e mesajul tau. Nu-i compara pe Karadjordjevic si Obrenovic, care au actionat intr=o perioada cand marile imperii erau in descompunere, ca dovada ca asta s-a si intamplat, de facto, mai devreme de WW1, cu Mihai care a actionat impotriva a trei mari puteri, intr-o perioada cand in zona asta nu existau decat pasalacuri si provincii imperiale?

cum ar fi sa ajunga prefectul doljului presedintele Romaniei si apoi sa se duca sa-i arunce pe rusi din Basarabia si Bucovina de Nord, pe sarbi din Timoc si pe bulgari din Cadrilater? Cam asta a facut, "amaratul" de Mihai, grosso modo. "Doar cu otomanii" spui. Da, cel mai puternic stat al vremii! Nu-i asa? Tocmai asta i-a fost caderea, le era incomod tuturor, nimeni nu dorea o tara putenica care sa le stea in coasta si ungurilor si turcilor... Oare unde am fi fost acum daca am fi avut o unitate de aproape 300 de ani inainte de a intra in secolul 20?

Nu spune nimeni ca DOAR din cauza romanilor n-au ajuns turcii la Roma, dar cert este ca am contribuit la asta. Dar cert este ca n-au ajuns! Exemplele tale sunt exceptii de la regula si atata tot. Nici nu aveau cum sa ajunga acolo, cand periodic se ridicau unii in coasta lor si le mai secerau cateva mii de ieniceri.

Ce e mai frustrant e ca atribui intregului popor fapte care in mare, nu ne-au apartinut. Nu stiu cu cati oameni ai vorbit care au prins momentul din 44, sa vezi cat de "populara" a fost intoarcerea aia a armelor... Ai exact stilul acela "mistocar" de care esti atat de mandru...

Diferenta dintre mine si cei ca tine e ca eu nu sustin ca romanii sunt niste CURAJOSI, DEMNI si EROI ABSOLUTI. Eu spun ca romanii au calitatile si defectele lor, doar ca multi au cazut in capcana intinsa de altii, aceea de a crede ca nu suntem buni de nimic, lasi, lenesi si care nu pot face treaba decat condusi de straini... Cu alte cuvinte, de a ne ingrosa efectele si de a ne minimiza meritele...

Alexandru h, nu vreau sa polemizez cu tine, dar ma lasi cu "imperiile" bulgare antemedievale? si ma lasi si cu sarbii cu al lor Gheorghe negru?

daca bulgarii aveau de discutat exclusiv cu bizantinii/otomanii iar sarbii cu otomanii si/sau austriecii, ai nostri aveau in program cel putin 3 fronturi at all times. fie ca erau navaliri succesive de la nord-est (goti, varegi, avari, huni, tatari, mongoli, maghiari, pecenegi, cumani, etc, etc, etc), fie cate un dusman peren (austro-ungarii, otomanii, polonezii).

insusi faptul ca nu s-au ridicat moschei ca in inima teritoriului atat de bravilor sarbi (kosovo bosnia islamizata), insusi faptul ca turcii aveau complezenta de a nu trimite carmaci de la stanbul pe parcela noastra, insusi faptul ca tarile romane n-au fost pasalac "per se" cum a fost partea sudica a ungariei, insusi faptul ca, desi discutabil, romanii inca sunt ortodocsi, insusi faptul ca bizantul recruta razboinici din dacia post-aureliana pentru calitatea lor, insusi faptul ca in evul mediu niste indivizi (nu mai stiu exact sursa) se refereau la tarile romane ca la "blocul dacic", reprezinta o minune in conditiile date.

problema la noi e de leadership. oricat de improbabil ar parea, materialul genetic e bun doar ca e hidos la suprafata, suprafata aia care se manifesta si pe care o vedem zi de zi. sub leadership de calitate (vezi averescu - chiar nebun cum era - in ww1, versus cocalarii ce l-au precedat), suntem in stare, in mod repetat sa facem din kk bici si sa mai si pocneasca.

pai in ww1 averescu a facut Romania mare cu baioneta, arma de mileniu 1 i.e.n., in ww2 ne-au trimis "aliatii" nemti calare sa luam crimeea, ca banii disparusera sub carol v2.0 deci canci dotare. daca nu ma insel antonescu a primul non-german care a primit crucea de fier iar al nostru Vasile alscar tot primul non-german care a primit alta distinctie pt luptele de langa stalingrad.

observa ca romanii isi urmeaza orbeste liderii fie ca sunt buni sau rai. chestia e ca daca sunt indobitociti sistematic se iau dupa lichele (ilici, basescu, ceasca), dar daca apuca sa puna mana pe carte mai aduna de-un cuza (kogalniceanu de fapt), mai trimit o comanda de un carol I, se descurca.

asadar mai lejer, ca suntem urmasi de daci, iar dacii, cand se uneau, erau de neinvins!

si sa nu uit, aliatii nemti ne facusera cu mana din 40 asa ca mustrari de constiinta sa aiba ei, ca n-au avut sange sa-l lichideze pe hitler si sa castige lejer razboiul, nu noi.

@saptemai

As mai adauga ca doar aici s-a pastrat limba latina, din toate tarile din jur. Peste tot in jurul nostru si-au impus limba migratorii, doar aici, nu! Intr-adevar, poporul roman duce lipsa de lideri carismatici si care sa fie recunoscuti de oameni. Nu e de mirare ca e impanzita tara de inscriptii "Antonescu erou national", ultimul lider adevarat al Romaniei.

L.E. Cu asta inchei. Pe youtube puteti gasi documentarul "Ancient Rome, The Rise and Fall of an Empire, Constantine the Great", unde se poate observa ca o parte din unitatile sale au ca simbol de lupta "draco"/ul dacic. Erau chiar unitatile imediat langa imparat. Si asta la ani de la retragerea aureliana...Apropo de influente

@greenyes; crangasi_boy

Ma refeream la prezent. Daca voi gasiti in zilele noastre lucrurile pe care le-ati descris inseamna ca mi-am pierdut degeaba increderea in natia romana.

Repet, ma refeream la prezent si la oamenii din zilele noastre, care sunt cum i-am descris eu.

De trecut si eu sunt mandru, pacat ca am ramas doar cu ce a fost.

Sign in to follow this  
Followers 0