Sign in to follow this  
Followers 0
Adrian

Lot Steaua II Editia 2009-2010

19 posts in this topic

LOTUL ECHIPEI Steaua II

PORTARI

Nr. Nume Anul nasterii

33 Cezar Lungu 1988

12 Dan Pinzaru 1990

FUNDASI

2 Bogdan Mustata 1990

3 Florin Bejan 1991

4 Ionut Mihai 1988

5 Alexandru Iacob 1989

6 Cosmin Stegaru 1987

11 Lucian Filip 1990

14 Valeriu Lupu 1991

MIJLOCASI

8 Alexandru Lazar 1991

10 Mihaita Plesan 1983

14 Alin Abuzatoaie 1989

15 Apostol Muzac 1987

16 Ionut Nastasie 1992

17 Ionut Niculaie 1988

18 Cristian Pazon 1992

ATACANTI

7 Marius Bitfoi 1990

9 Valentin Simion 1986

19 Vlad Rusu 1990

21 Robert Vaduva 1992

23 Marius Albu 1991

STAFF TEHNIC SI MEDICAL

Antrenor principal: Leonard Strizu

Antrenor secund: Cristian Mustaca

Antrenor secund: Dumitru Uzunea

Antrenor cu portarii: Gabriel Ioan

Preparator fizic: Iulian Panait

Delegat: Stere Muzac

Medic: Mihai Meiu

Asistent medical: Constantin Cucu

Maseur: Marian Ionica

* Numerele de aici pot sa nu coincida cu cele purtate de jucatori in teren pentru ca in Liga 2 nu conteaza numerele, jucatorii putand sa aleaga de la meci la meci orice numar dupa bunul plac.

** La Steaua II mai pot aparea si jucatori de la echipa mare. E vorba doar despre jucatorii pe care conducerea ros-albastra i-a trecut pe lista de satelit. Pe langa Dayro Moreno si Mihaita Plesan(care fac pregatirea doar cu Steaua II) la echipa a doua a clubului mai pot juca: Ionut Rada, Razvan Ochirosii, Tininho, etc.

Steaua II: Prea multe speranțe!

Promovată en-fanfare din Liga a III-a, echipa satelit a clubului din Ghencea promitea să facă spectacol in cel de-al doilea eșalon. Și asta atât prin prisma talentelor de la mult lăudata academie de juniori, dar și prin valoarea jucătorilor de la echipa mare care ar fi fost trimiși la satelit. Rezultatul a fost dezamăgitor, modestul loc 12 de la finalul turului fiind jenant comparativ cu talentul unor jucători precum Bâtfoi, Vlad Rusu, Alex Lazăr, Lucian Filip, Abuzătoaie sau Bejan

Victorie cu Dinamo II

Debutul tinerilor steliști a adus prima dezamăgire. O eroare a lui Lungu in ultimele secvențe ale meciului de acasă cu modesta Cetatea Suceava și Steaua II pierdea prima victorie printre degete. Gustul neplăcut a fost șters printr-o victorie cu 2-1 in deplasare la satelitul rivalei din Ștefan cel Mare. Deja tinerii steliști visau cu ochii deschiși la un parcurs frumos in Liga a II-a.

Serie bună cu Dayro Moreno

A urmat o perioadă de-a dreptul incredibilă, in care Steaua II nu a pierdut niciun meci timp de șapte etape, dar a reușit cinci (!!) egaluri. Secretul acestui parcurs bun l-a reprezentat retrogradarea vedetelor Dayro Moreno și Pleșan la satelit. Pe perioada exilului, columbianul a marcat de două ori și a fost de două ori omul meciului, recâștigându-și locul la prima echipă.

Tininho - omul in minus

A existat și o mare dezamăgire. Adus cu surle și trâmbițe la prima echipă, dar ieșit din formă după pauza indelungată pe care a avut-o, Tininho a fost invizibil in meciurile satelitului. Evoluțiile sale au stârnit de multe ori zâmbete pe buzele celor prezenți la meciurile echipei lui Strizu, fiind mereu in contratimp cu colegii. Plecarea lui de la echipă nu a constituit o surpriză, eliberându-se un loc in primul unsprezece pentru alți tineri talentați din lot.

Noiembrie negru

Luna noiembrie a fost una de coșmar. Două eșecuri consecutive, cu Chiajna și Brănești, au provocat deranj in tabăra steliștilor. Cel mai dureros a fost cel cu echipa lui Ilie Stan, chiar in Ghencea, meci in care steliștii au terminat meciul in 8 jucători. Alex Lazăr, Valeriu Lupu și Mustață au plecat mai devreme la cabine, iar finalul de meci l-a prins pe goalkeeperul Lungu in careul oaspeților in speranța unei egalări miraculoase. Luna a continuat cu două egaluri și trei eșecuri neașteptate, cu atât mai mult cu cât două au fost pe teren propriu, in fața Snagovului și a Farului.

Ultima etapă a turului a mai adus o rază de lumină prin victoria de la Botoșani, dar per ansamblu a fost un tur de campionat foarte slab comparativ cu așteptările inițiale

Portarii străini nu au impresionat

Între buturi, satelitul Stelei a avut un titular incontestabil, internaționalul de tineret Cezar Lungu. Tehnicienii echipei din Ghencea au căutat soluții de rezervă in rândul străinilor, fiind aduși doi tineri: Pânzaru și Portnojs. Primul, fost portar al naționalei Under 19 moldovene, mai jucase câteva meciuri in Liga a II-a, sub culorile Arieșului Turda și ale Drobetei. În schimb, letonul Edgars Portnojs s-a aflat la prima experiență peste hotarele țării sale, aducerea sa la clubul din Ghencea fiind o surpriză pentru mulți. Debutul său in România a avut loc insă la echipa a treia a Stelei, in Liga a IV-a a Bucureștiului.

Niciunul dintre cei doi tineri stranieri nu a reușit să iasă in evidență. Pânzaru a fost titular un singur meci, un 0-0 cu CSM Rm. Sărat, in care a avut câteva ezitări, iar letonul a primit mai multe șanse fiind titular in trei partide, dar cu prestații modeste. În aceste condiții, nu ar fi exclus ca cei doi să nu mai facă parte din lotul steliștilor din retur.

Record de jucători și juniori

Steaua II a reușit și un record aparte in acest tur de campionat, folosind 34 de jucători, dintre care 14 sunt născuți după 1 ianuarie 1990. Mai mult, spre deosebire de alte echipe care au avut probleme serioase cu juniorul obligatoriu, gruparea din Ghencea a rulat pe acest "post"nu mai puțin de nouă jucători, cinci dintre ei fiind născuți in 1992.

STATISTICA TURULUI

Portari:

Dan Pânzaru - 15.02.1990 - 90 - 1/0

Cezar Andrei Lungu (cpt.) - 06.04.1988 - 1170 - 13/0

Edgars Portnojs - 09.08.1989 - 270 - 3/0

Fundași

Bogdan Mustață - 28.07.1990 - 1439 - 16/0

Cosmin Stegaru - 24.03.1987 - 251 - 8/0

Ionuț Mihai - 09.05.1988 - 1324 - 16/0

Miguel Angelo Karim Simões Fazenda "Tininho" - 13.10.1980 - 282 - 4/0

Lucian Ionuț Filip - 25.09.1990 - 1350 - 15/1

Valeriu Lupu - 24.01.1991 - 105 - 4/0

Alexandru Tudose - 03.04.1987 - 360 - 4/0

Emil Ducu Ninu - 23.08.1986 - 270 - 4/0

Ionuț Alin Rada - 06.07.1982 - 180 - 2/0

Alexandru Iacob - 14.04.1989 - 1239 - 15/0

Mijlocași

Florin Bejan - 28.03.1991 - 1042 - 14/0

Alexandru Lazăr - 20.02.1991 - 1363 - 16/2

Cristian Eduard Marian Pazon - 31.08.1992 - 255 - 5/0

Dayro Mauricio Moreno Galindo - 16.09.1985 - 292 - 4/2

Alin Andrei Abuzătoaie - 24.11.1989 - 329 - 7/0

Ovidiu Petre - 22.03.1982 - 55 - 1/0

Apostol Muzac - 06.07.1987 - 351 - 6/0

Ionuț Niculae - 09.07.1988 - 31 - 1/0

Cristian Aurelian Iancu - 27.06.1988 - 0 - 0/0

Mihăiță Păunel Pleșan - 19.02.1983 - 284 - 4/0

Marius Pompiliu Albu - 22.02.1991 - 579 - 10/0

Thomas Christian Adam - 03.01.1989 - 200 - 3/0

Răzvan Iulian Ochiroșii - 13.03.1989 - 189 - 3/1

Bogdan Prodea - 06.01.1992 - 22 - 1/0

David-Lucian Andrei - 11.01.1992 - 13 - 1/0

Andrei Ionescu - 29.03.1988 - 180 - 2/0

Atacanți

Marius Cornel Bâtfoi - 29.05.1990 - 1100 - 15/1

Ionuț Năstăsie - 07.01.1992 - 238 - 9/0

Robert Theodor Văduva - 05.09.1992 - 422 - 7/0

Vlad Rusu - 22.06.1990 - 806 - 12/4

Valentin Alexandru Simion - 06.10.1986 - 586 - 10/3

Valentin Nicolae Funieru - 16.03.1985 - 30 - 1/0

CIFRELE ECHIPEI Steaua BUCUREȘTI II

Cel mai bătrân jucător: Miguel Angelo Karim Simões Fazenda "Tininho" - 28 de ani, 11 luni și 8 zile (et.6)

Cel mai tânăr jucător: Robert Theodor Văduva - 17 ani și 9 zile (et.5)

Cele mai multe minute jucate: Bogdan Mustață - 1439 minute (niciun integralist)

Cea mai mare victorie: 3-1, cu Tricolorul Breaza

Cel mai mare eșec: 0-2, cu Farul Constanța

Golgheterul echipei: Vlad Rusu - 4 goluri

Cele mai multe goluri din penalty: Vlad Rusu - 3

Eliminări: 6 (Mustață, V. Lupu, Ninu, Al. Lazăr, Bâtfoi, Văduva)

Nu a marcat in 7 meciuri

Nu a primit gol in 5 meciuri

Jucătorul meciului: 7 nominalizări - Dayro Moreno (2), C. Lungu, Al. Tudose, Ochiroșii, Bâtfoi, Rusu (câte 1)

Articol și statistică de Mihai ANDRIEȘ

Edited by Daniel-Ionut

Lotul echipei secunde a Stelei s-a reunit luni, 11 ianuarie, la stadionul Steaua, unde jucatorii condusi de Leonard Strizu au efectuat primul antrenament al acestui an. Cu aceasta ocazie, stelistii au efectuat si un joc amical in compania juniorilor republicani, pe care l-au castigat cu 3-0, prin golurile inscrise de Vlad Rusu, Marius Batfoi si Alexandru Iacob.

Staff-ul tehnic al celor de la Steaua II este format din Dumitru Dumitriu (Director Tehnic), Leonard Strizu (antrenor principal), Cristian Mustaca (antrenor secund), Dumitru Uzunea (antrenor secund) si Gabriel Ioan (antrenor cu portarii).

Echipa a doua va efectua doua stagii de pregatire in aceasta iarna. Primul va incepe sambata, 16 ianuarie si va dura pana pe 27 ianuarie, perioada in care jucatorii vor fi cazati la stadionul Steaua si se vor pregati pe terenurile de antrenament ale clubului. De asemenea, exista posibilitatea ca, in perioada 1-12 februarie, jucatorii lui Leonard Strizu sa participe la un turneu de pregatire in Turcia.

Jucatorii prezenti la reunire sunt urmatorii:

Portari: Edgars Portnojs, Stefan Ciuculescu

Fundasi: Bogdan Mustata, Alin Tosca, Alexandru Iacob, Cosmin Stegaru, Valeriu Lupu, Roberto Dragan, Bogdan Morari, George Apostol

Mijlocasi: Alexandru Lazar, Florin Bejan, Alin Abuzatoaie, Apostol Muzac, Robert Vaduva, Ionut Nastasie, Cristian Pazon, Andrei David, Bogdan Vatajelu, Cristian Puscas, Iulian Rosu, Florentin Matei, George Damian

Atacanti: Marius Albu, Valentin Simion, Marius Batfoi, Vlad Rusu, Irinel Dumitru, Alexandru Stanciu

Jucatorii Florin Bejan si Ionut Nastasie vor face deplasarea in Turcia cu echipa mare, ei facand parte din lotul Stelei in cele doua cantonamente de iarna.

steauafc.com

Instalat in urmă cu zece zile director tehnic la Centrul de copii si juniori ai Stelei, dar si la Steaua II, fostul antrenor al echipei din Ghencea, Dumitru Dumitriu, si-a inceput deja treaba. Acesta participă zilnic la antrenamente.

"Voi pleca in cantonament cu echipa a doua si sper ca alaturi de Leo Strizu să facem o treabă cit mai buna Trebuie să cîștigam cit mai multe puncte in retur", a spus Dumitriu.

Mai bine era daca plecai singur cu echipa in cantonament... fara Strizu!!!

Fortati de imprejurari, mai ales că Cezar Lungu va fi prezent mult mai mult la echipa mare a clubului din Ghencea, oficialii roș-albastrilor au hotarat ieri să apeleze la o solutie de avarie pentru a acoperi postul de portar la Steaua II.

Astfel, Martin Tudor, 34 de ani, cel care ocupa pană acum functia de antrenor cu portarii la Steaua III, a fost numit antrenor-jucator la echipa pregatită de Leo Strizu.

"Îmi voi relua activitatea de jucator"

Contactat telefonic de ProSport, Martin Tudor a confirmat informatia. "Da, este adevarat. Începand de azi (n.r. - ieri) voi fi secundul lui nea Leo. Pe langă faptul că mă voi ocupa de pregatirea portarilor, eu imi voi relua si activitatea de jucator. În zilele urmatoare trebuie să mă duc să fac si vizita medicala Voi intra in poartă doar atunci cand nu mai este nicio solutie, iar nea Leo va fi astfel nevoit să apeleze la mine", ne-a spus Tudor.

2 ani si două luni au trecut de la partida"U" Cluj - Ceahlaul, atunci cand Martin Tudor a jucat pentru ultima oară un meci oficial in Liga I

6 sezoane a evoluat Martin Tudor pentru Steaua in perioada 1999-2005

Crescut in Germania, mijlocasul de la Steaua II, Thomas Adam, vorbeste despre diferentele dintre sistemul din tara natală si cel din Romania si spune că a fost socat de faptul că antrenorii iși agresează verbal jucatorii in fotbalul de la noi.

"Am inceput să mă adaptez si sunt hotarit să-mi arat valoarea. Am jucat 7 meciuri la Steaua 2, am aproape 500 de minute pe teren in tur, sunt sanatos si vreau să demonstrez ce pot. Aici, accentul la antrenamente se pune pe alte lucruri decit in Germania. Mi-aș dori să exersam mai mult la coordonare si tehnică individuala

Totusi, diferentele nu sunt atit de mari. Antrenorii sunt foarte vocali, chiar si la adresa propriilor jucatori. Se intimplă să fie abuzati verbal si jucatorii atunci cind gresesc o pasă sau pierd un duel!", a spus Adam intr-un interviu acordat transfermarkt.de.

Christian Adam, 21 de ani, a evoluat in turul campionatului pentru Steaua II după ce a mai trecut in carieră pe la Wiesbaden si Ober - Roden.

gsp

Portari: Edgars Portnojs, Ștefan Ciuculescu

Fundasi: Bogdan Mustață, Alin Tosca, Alexandru Iacob, Cosmin Stegaru, Valeriu Lupu, Roberto Dragan, Bogdan Morari, George Ap­ostol

Mijlocasi: Alexandru Lazar, Florin Bejan, Alin Abuzatoaie, Apostol Muzac, Robert Vaduva Ionut Nastasie, Cristian Pazon, Andrei David, Bogdan Vatajelu, Cristian Puscas Iulian Rosu, Florentin Matei, George Damian

Atacanti: Marius Albu, Valentin Simion, Marius Batfoi, Vlad Rusu, Irinel Dumitru, Alexandru Stanciu

Se pare ca acesta e lotul cu care Steaua II va aborda returul acestui campionat.

Dupa cum puteti vedea, atat de rau o duce Steaua din punct de vedere financiar incat Ionut Mihai nu a putut fi pastrat in lot. Baiatul asta a fost vandut la Stangov si asta desi a fost fara dar si poate unul dintre cei mai buni stelisti de pe teren in tur. Astfel, Strizu ii poate face loc lui Stegaru, baiatul ala inalt dar care nu prea are treaba cu fotbalul si cu care Strizu tot insista la fiecare meci.

Mihai nu e primul fundas de perspectiva pierdut de Steaua 2. Si Jean Prunescu a disparut din lotul echipei desi a avut evolutii foarte bune la Buzau, in returul campionatului trecut. Daca va mai amintiti, Prunescu a fost titular in acel egal rusinos de pe Ghencea. La 22 de ani pe care ii va implini in acest an, se pare ca Ionut Mihai va intari alte echipe. Nu ca Steaua ar avea nevoie de fundasi. Doamne fereste! Doar de aia exista Ovidiu Petre.

De asemenea, in aceasta iarna a plecat de la echipa si Ionut Niculae, unul dintre oamenii care au pus umarul la promovarea in Liga 2 si care a fost aruncat pentru ca Steaua nu avea nevoie de mijlocasi dreapta. Au fost preferate reprofilarile. Mai bine sa joace acolo Simion sau alti oameni decat un mijlocas dreapta adevarat. Colac peste pupaza, Ionut Niculae a batut de unul singur Steaua II. Echipa lui, Viscofil, a castigat cu 2-0, gol si pasa de gol Ionut Niculae(care a jucat si mijlocas stanga pe deasupra).

Dar asta nu conteaza. Nimic nu conteaza. Conteaza ca Strizu, despre care am aflat ca e finul lui Sponte, a mai distrus inca o echipa de juniori. Asa pierde Steaua valori. De la Alibec la Stratila sau Ionut Mihai, Strizu si conducerea din Ghencea dau cu piciorul la o multime de jucatori cu potential.

E interesant ca, desi in aceasta iarna au fost dati afara vreo 20 de oameni de la centrul de copii si juniori, finul Strizu a ramas.

Acum, mai mult ca niciodata, pot spune cu foarte mare convingere ca, daca Steaua 2 nu va avea un pic de noroc in retur, o sa retrogradeze.

Cum naiba sa nu-l pastreze pe Ionut Mihai, un jucator de viitor care merita promovat la prima echipa, era de picior stang, cum rar se mai gaseste. Strutu asta de Strizu trebuie prins si intrat putin in el fgm de lesinat. Si asta e antrenor acum...dar mai mare imi e mirarea ca parca acum e acolo si Titi Dumitriu...plm...astia distrug de tot aceasta echipa...l-au vandut la snagov :wall: vai, ca nu mai pot de nervi:|

Strizu strica viitorul unor jucatori talentati :excl:

Este incapabil sa conduca echipa in Liga a 2-a.

De Stratila si Nicolae stiam ca nu mai sunt,dar de Mihai si Prunescu ma intrebam ce s-a intamplat cu ei. Pacat... De Stegaru ma intreb la fiecare meci ce cauta la Steaua. E penibil baiatul.

Lungu, Mustata, Matei, Iacob, Lazar, Batfoi, Filip, Tosca, Rusu, Vaduva... o sa mai auziti de ei, daca nu sunt in stare incopetentii din Ghencea sa ii vada, sigur vor fi prezenti prin loturile unor echipe din Liga 1 in urmatoarele sezoane.

o petarda mai mare ca alta... toti sunt o apa si-un pamant... niciunul din cei mentinati mai sus de tine nu are valoare de Steaua. Cel putin de Steaua care mi-o aduc eu aminte...

Pai la Steaua pe care o stim cu totii, nu ar avea loc nici macar un jucator de la echipa mare... eu ma refer la faptul ca s'ar acomoda foarte bine printre panaramele de azi, (exclud cateva nume) si ar fi mai buni decat nu stiu ce nume aduse de prin cipru, bulgaria, senegal, armenia liberi de contract.

Edited by Daniel-Ionut

Lungu, Mustata, Matei, Iacob, Lazar, Batfoi, Filip, Tosca, Rusu, Vaduva... o sa mai auziti de ei, daca nu sunt in stare incopetentii din Ghencea sa ii vada, sigur vor fi prezenti prin loturile unor echipe din Liga 1 in urmatoarele sezoane.

Lungu - era mult mai inteligenta promovarea lui la prima echipa decat aducerea lui Tatarusanu pe 1.5 milioane.

Mustata - e bunicel, e inalt, are o viteza buna pentru inaltimea lui si urca mult in atac.

Matei - tehnic, iute, sa vedem cum vor avea rabdare antrenorii de la echipa mare cu el, si eu eram pe acelasi profil si eram respins pe motiv ca nu am fizic, dar la el a insistat tatal lui,deci posibil sa iasa ceva din el. Parca ma vad pe mine in matei :).

Iacob- slab pe postul de mijlocas, foarte bun pe postul de fundas central, mai are si el de lucrat la forta.

Lazar - foarte bun, mie mi se pare pregatit pentru echipa intai, cel putin peste Matei la ora actuala.

Batfoi - nu stiu ce sa zic despre el, nu prea imi place cum se comporta pe teren. E destul de rapid pentru gabaritul lui,dar nu are stapanirea de sine care trebuie unui atacant, iar la mijloc nici nu se pune problema sa joace pentru ca nu e indeajuns de tehnic.

Filip - joaca bine si in aparare si la mijloc, defectul lui e lipsa de viteza,dar imi place ca urca in faza ofensiva si cauta poarta.

Tosca - cred ca ar trebui promovat la prima echipa, a inceput bine la Steaua II,dar parca e prea mica divizia B pentru el.

Rusu - are nevoie de un antrenor adevarat dealtfel ca toti tinerii de la Steaua II. Are calitati, dar trebuie rezolvata indolenta.

Vaduva - e folosit total aiurea la mijloc cand locul lui e in atac. Se demarcheaza bine, mai are de lucrat la sut si la dribbling. Inca nu e de prima echipa.

As mai adauga Abuzatoaie,dar nu stiu ce se intampla cu el de nu mai e convocat la echipa a 2-a. Stiu ca era accidentat intr-o perioada,dar deja a trecut jumatate de an de cand nu l-am mai vazut jucand. Sper sa nu se fi intamplat ce s-a intamplat cu Stratila si cu I. Mihai...

Un mare MINUS la echipa a 2-a mi se pare acest Stegaru care nu are ce cauta la o echipa ca Steaua I , II sau III(pe care am auzit ca au desfiintat-o sau ca vor s-o desfiinteze).

Bine ar fi ca barem unul-doi dintre ei sa confirme si la echipa mare,dar sunt cam sceptic...Asa,Lazar si Matei ar parea ceva mai rasariti ca restul...

De confirmat ar putea sa confirme, dar problema e ca nu sunt promovati.

De curand ciobanul asta bou a inceput sa isi bata joc si de jucatori tineri de la Steaua 2 un lucru pe care nu al agreeaza nimeni **** Gigi

Daca tot nu avem fundasi laterali sa-i foloseasca pe Tosca sau Filip (stanga) si Mustata (dreapta) macar ca dublura pe posturi daca nu titulari. Mi l-a luat pe Todorov pe un an de zile. Nu zic ca nu e bun ,pentru ca nu l-am vazut niciodata jucand, dar de ce sa iei un jucator spre 30 de ani cand poti promova un jucator tanar pe care mai poti scoate si bani la un moment dat, daca tot se urmareste sa scoata bani. Nu stiu cum s-a adunat atat de multa prostie la un singur club de fotbal. Sper ca macar daca au mai luat un dinozaur (Dorel Stoica, jucator remarcat dupa varsta de 27 de ani) macar sa-l foloseasca pe Iacob langa el.

Edited by ebonyc

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0