Sign in to follow this  
Followers 0
y-jam

Stelisti Medaliati Cu Bronz La Cm De Caiac-canoe

12 posts in this topic

Stelisti medaliati la campionatele mondiale.

Astazi 16-08-2009, Clubul Sportiv Steaua Bucuresti a adus Romaniei o medalie de bonz la Campionatele Mondiale de Kaiac-Canoe, competitie ce are loc la Darthmouth in Canada. Performanta a fost obtinuta in proba de canoe 4 - 1000 de catre campionii nostri stelisti Silviu Simioncencu si Iosif Chirila, care, pentru atingerea acestui scop au facut front comun cu dinamovistii Catalin Costache si Andrei Cuculici.

Mentionez ca de-a lungul carierei cei doi stelisti au la activ performante notabile, Silviu Simioncencu fiind campion mondial in trei randuri si european de alte patru ori, in timp ce Iosif Chirila are un titlu de campion mondial si inca doua de campion european.

Maine au loc finalele probelor de 200 si 500 metrii, probe unde asteptam ca Romania sa aduca si alte medalii.

am dat un search pe google ca sa vad ce mai spune presa romana despre aceasta competitie, si din pacate am gasit doar un singur articol despre asta, apartinand celor de la adevarul, in timp ce marile noastre publicatii sportive, precum gsp, prosport chiar si onlinesport nu au mentionat absolut nimic despre aceasta performanta, preferand sa ne explice cum sta treaba in stana de oi. nu este ceva iesit din comun acest bronz, dar la cat muncesc componentii lotului olimpic, sincer, din partea mea merita toate laudele din lume, indiferent de locul obtinut la final...

pai cam asta a fost la mondialele de anul acesta de kaiac-canoe. din pacate, in acest sport suntem intr-un picaj din ce in ce mai mare. noi avem poate cea mai frumoasa scoala de kaiac-canoe din toata lumea asta pt ca noi ne bazam mai mult pe partea de tehnica, nu pe cea de forta precum rusii si ungurii, dar uite ca nu stim sa o punem in valoare. in anii 80, spaniolii (niste anonimi) au venit cu toata satra pe lacul snagov pentru a se antrena alaturi de cei din lotul national, si astfel asa au ajuns ca ei sa faca performante din ce in ce mai mari, depasindu-ne pe noi la toate capitolele. se pare ca acolo exista alte interese, decat cele sportive. oricum, cat timp va mai fi coordonator Ivan Pataichin (poate, cel mai mare sportiv al Romaniei din toate timpurile), lotul olimpic de kaiac canoe va avea rezultate din ce in ce mai mici.

Acest sport este extraordinar! Numai cine nu a practicat nu intelege aceasta afirmatie, iar pentru cei care au facut acest sport, orice lac, cat de mic ii duce cu gandul la o cursa de Kaiac sau Canoe. Poate in viitor vom avea rezultate cat mai bune pe plan international!

am vazut in seara asta la stirile Pro TV din sport la ora 20:00 ca un sportiv la caiac-canoie ii trebuie o proteza ca sa participe la competitie ,putem sal ajutam cumva? ,a mai vazut cineva stirea?:steag_sah_mic:

Edited by ritm

daca a vazut cineva stirea, il rog sa o puna aici, ca sa vedem toti despre ce este vorba...

Acest sport este extraordinar! Numai cine nu a practicat nu intelege aceasta afirmatie, iar pentru cei care au facut acest sport, orice lac, cat de mic ii duce cu gandul la o cursa de Kaiac sau Canoe. Poate in viitor vom avea rezultate cat mai bune pe plan international!

stiu ca raspund unei postari din decembrie, dar baiatul asta are dreptate, am facut 4 ani de kaiac,si inca ma trage inima spre acest sport :D