Ronnie

Cristian Tanase

140 posts in this topic

Singura sansa sa plece de la Steaua afara este sa il ia Dan Petrescu..

Nu e chiar asa.. Tanase e un jucator clar peste media din capionatul nostru ..

Daca ar avea si creier ... ar fii un jucator extraordinar.Cu toate astea e la cel mai bun sezon din cariera 5 goluri in Liga 1 si 9 assisturi.

A fost ales de catre prosport mijlocasul stanga ideal al campionatului, in fata lu' Popa,Maxim! Ce au vazut nu stiu, alegerea s-a facut dupa notele primite pe toata desfasurarea turului! Pacat de el, are un potential mare dar minte 0, se vede ca l-a vrajit Jiji

Tanase implineste azi 26 de ani. A venit la Steaua in august 2009, iar acum este vazut drept principala armă a "roș-albastrilor" pentru meciul retur contra "lancierilor". Pină in acest sezon, "Dodel" s-a remarcat mai mult in meciurile din Europa decit in cele de campionat, motiv pentru suporteri să il vadă deja in ipostaza lui Andrei Cristea din "dubla" cu Valencia din 2005.

Actualul sezon poate fi unul perfect pentru Tanase, care a marcat deja sase goluri pentru Steaua in Liga 1, cit reusise in toată cariera. Dacă Laurentiu Reghecampf si Ciobanul au incredere in mijlocas fostul antrenor Emeric Ienei e sceptic in privinta intoarcerii sale in primul "11". "Revine Tanase si nu o să avem nici un fel de emotie. Trebuie să inscriem repede si ne calificam", spune Becali.

Patronul "militarilor" e insă contrazis de Ienei: "Are calitate, dar nu am prea mare incredere in el. Nu e un jucator puternic din punct de vedere psihologic".

Trei goluri de geniu in Europa

Chiar dacă n-a marcat nici un gol in acest sezon al Europa League, statistica arată că "Dodel" a fost un jucator-cheie in trei momente decisive din carieră petrecute la Steaua, toate in competitiile europene.

1. Primul s-a intimplat pe Ghencea, la meciul de cosmar pentru stelisti cu Napoli (3-3). Atunci l-a umilit pe De Sanctis cu un lob de senzatie de la 30 de metri! A luat nota 8 in Gazeta, a doua după Tatarusanu!

2. Sezonul imediat urmator, Tanase si-a cucerit din nou fanii. A marcat de două ori pe National Arena contra lui Maccabi Haifa, dar reusita acestuia de 4-2 face parte din colectia de goluri spectaculoase ale pitesteanului. Șut cu dreptul, de la 30 de metri, direct in plasa laterala la care portarul nici n-a reactionat. A primit nota 9, fiind iar cel mai bun jucator de pe teren.

3. Fanii nu pot uita nici golul marcat la Sofia, atunci cind Steaua a facut 1-1 cu ȚSKA si a obtinut calificarea in grupele Europa League. Și in acest meci, decarul a fost cel mai bun om de pe teren, primind nota 8, cea mai mare acordată de Gazeta

Acum, o dată cu aparitia lui Cristi Tanase in primul "11" la meciul de joi cu Ajax, Reghe va risca si va incepe jocul cu o formatie superofensiva "Dodel" va evolua lingă Rusescu, in spatele lui Nikolici.

Trei goluri in pregatiri

Chiar dacă a fost suspendat pentru meciul tur cu Ajax din Olanda, Laurentiu Reghecampf l-a folosit pe Tanase cel mai mult in meciurile amicale in cantonamentele din Spania si Turcia pe postul sau.

Acesta a bifat 450 de minute, cit Mihai Costea si Iulian Rosu la un loc. Mijlocasul a marcat si trei goluri, două pentru Steaua, in amicalele cu Dinamo Kiev si Sturm Graz, si unu la echipa nationala in partida cu Australia.

Primul roman care a marcat pe Anfield

O altă reusită istorica Cristi Tanase a fost primul roman care a marcat pe Anfield Road in istoria intilnirilor dintre echipele romanesti si Liverpool. El a inscris unicul gol al stelistilor in meciul din Europa League, după ce a trimis o scariță peste portarul Reina. "Golul meu nu ajută cu nimic, pentru că este o infringere. Doar dacă era o victorie, era un gol care raminea in istorie", spunea Tanase la finalul meciului pierdut cu 4-1.

Cum poate arata Steaua cu Ajax: Tatarusanu - Ripa Szukala, Chiriches Latovlevici - Prepeliță - Ad. Popa, Rusescu, Tanase, Chipciu - Nikolici

6,28 este media notelor lui Tanase in acest sezon al Ligii 1, al treilea stelist după Raul Rusescu (7,00) si Adi Popa (6,28)

15 goluri a marcat "decarul" in campionat in cele 172 de meciuri in care a evoluat

N-a fost dintre remarcații acestei seri uluitoare. Dar uneori poveștile de neuitat nu ar fi posibile fară un fotbalist precum Cristi Tanase. Decarul Stelei a pasat sigur, a ținut mingea in momentele cind Chelsea incerca recuperarea și a alergat mereu inapoi, macinindu-și puterile pentru a aglomera zona, un efort invizibil, insă decisiv in superioritatea magistrală a Stelei.

Banda lui Reghe e cea mai bună echipă a contactelor fizice din cite s-au vazut la noi, cel puțin in ultimele decenii. Nici o altă trupă romanească n-a cîștigat cu atita lejeritate duelurile unu la unu cu echipe precum Ajax și Chelsea.

Așa juca pe vremuri Baratky, cel puțin așa ni-l imaginam noi, cei care nu l-am vazut, dar l-am proiectat bataios, talentat și mereu gata de sacrificiu, ca un personaj inalțat din carțile regretatului George Mihalache.

Publicul și-a pierdut rabdarea cu Tanase prin minutul 60. E dreptul spectatorilor, nu e dramatic și nici macar nu e ceva nou.

Steaua are tradiția fotbaliștilor flegmatici. Pițurcă era apostrofat din primele zece minute, dar asta nu-l facea să pozeze in altceva decit era. Un supergolgeter. Amintiți-vă de Puiu Iordanescu și de Liță Dumitru. De Marcel Raducanu și de Majearu! Toți au avut capriciile, ezitarile și apoi momentele lor magice. Nu compar, enumar.

Tanase a fost schimbat spre final și tribuna a rasuflat ușurata ca un plamin uriaș din care iese fumul de țigara N-a fost seara lui. Dar, dacă ii intrebi pe englezi, iți vor spune c㠝number ten le-a impus respect in acea cușcă cu gratii de lumină in care Steaua a cîștigat zeci de dueluri și, in final, marele meci.

De cind tricolorii lui Lucescu invingeau Italia pe același loc, doar mileniul și stadionul s-au schimbat. Eroismul sportiv a ramas intact.

Tolontan

N-a fost dintre remarcații acestei seri uluitoare. Dar uneori poveștile de neuitat nu ar fi posibile fară un fotbalist precum Cristi Tanase. Decarul Stelei a pasat sigur, a ținut mingea in momentele cind Chelsea incerca recuperarea și a alergat mereu inapoi, macinindu-și puterile pentru a aglomera zona, un efort invizibil, insă decisiv in superioritatea magistrală a Stelei..................................

Tolontan

Asta ori era baut,ori a vazut alt meci,ori(cel mai probabil)isi incaseaza cu regularitate cecul de la big brother.

Mare scriitor Tolontan asta ! El, Vochin, Andries, sunt foarte folositori la exercitiile de logopedie de la grupa mare si clasa pregatitoare. Asa nu, copii, asa nu !

Donmu Tanase, cu tot respectul trebuie sa va intreb ceva repede pina imi da astia ban iar si iara nu apuc sa va intreb si chiar sunt curios: dvs dati juma de salariu lui Reghe sa va bage in echipa? Sunteti mai mult decit pe linga...Steaua era cu un om in minus cind va baga dar acum se pare ca o sa fie cu doi ca vad ca ati trecut la cotonogit proprii coechipieri...si stiu ca nu ati facut-o cu rautate dar picioru ala s-a dus el cam cum se duce tot meciul cam unde crede el, piciorul ca sigur nu este coordonat cu capul dvs...poate capul altuia cu picioarele dvs. daca e sa descriu ce vad cind va vad jucand ce jucati dvs ca fotbal nu e... deci cum ziceam domnu Tanase, eu va apreciez tot ce faceti pentru Steaua dar chiar ii dati lui Reghe juma de salariu ori nu? Pentru ca alta explicatie nu exista...dvs domnu Tanase sunteti mai nenorocit decit Lovin pe care l-am injurat cu anii si tot era titular...Cred domnu Tanase ca este blestemul Stelei sa aiba mereu cite o nulitate in echipa...dar anul asta am avut doua ca si Tatu e o poama...aoleo nu ma faceti sa incep cu Tatu...cind il vad pe ala uit de dvs. si cind va vad pe dvs domnu Tanase...uit de Tatu. Domnu Tanase va doresc numai bine in viata dar plecati odata de la Steaua...rid si rudele dvs. de dvs pe bune acuma...Nu ma intelegeti gresit...nici eu nu joc mai bine ca dvs dar macar eu nu zic la oameni ca sunt fotbalist...joc si eu cu fimiu in curte si il mai pacalesc ca sunt Majearu dar dvs...chiar nu va este rusine sa intrati pe un teren de fotbal echipat ca si cum ati fi fotbalist?

Edited by apparte99

Daca si acest jucator a inceput sa dea randamentul unui adevarat fotbalist si continua sa impresioneze la fel cum a facuto in ultimele meciuri, automat toata echipa va juca ireprosabil si se va califica ! :D Si n-ar fi corect ca lumea sa-l conteste ca nu da pase sau le da prost..ca ROLUL SAU IN LOT E ALTUL..daca analizati mai cu atentie

Pacat ca a avut nevoie de 3-4 sezoane sa inceapa sa joace constant bine

Daca va continua cu aceasta forma...in iarna sau in vara il vor vinde din pacate :(.

sunt oricind gata sa recunosc cind gresesc si nu ascund faptul ca mie Tanase nu-mi place de loc; hai sa vedem ce va face in Germania cu jucatori de valoare in fata lui. Pentru mine cu Tanase in echipa este ca si cum ai juca in 10. Desigur are momente in care "ii iasa" si toti cad pe spate, dar in majoritatea timpului e ocupat sa caute solutia cea mai proasta pentru echipa. Pentru asta are un talent de necontestat! Daca il vor vinde cuiva o sa toceasca banca pina vor reusii respectivii sa scape de el. Tanase e un Marica de la care se tot asteapta sa "explodeze" si cind crezi ca a venit momentul face un FISSSSSSSS discret!