Ronnie

Cristian Tanase

140 posts in this topic

thumb_10_tanase_2010.jpg

Data nasterii: 18 februarie 1987

Locul nasterii: Pitesti

Inaltime: 179 cm

Greutate: 77 kg

Numar pe tricou: 10

FC Steaua Bucuresti anunta transferul definitiv al mijlocasului Cristian Tanase, provenit de la FC Arges Pitesti. Jucatorul in varsta de 22 de ani a semnat un contract valabil pe cinci ani si se va alatura lotului condus de Cristiano Bergodi dupa intoarcerea Stelei din Scotia.

Cristian Tanase este un mijlocas nascut pe 18 februarie 1987 la Pitesti si format de clubul FC Arges Pitesti. Acesta a evoluat, timp de sase sezoane, la echipa amintita mai sus, perioada in care a fost imprumutat, pentru scurt timp, la Dacia Mioveni. Este considerat unul dintre cei mai talentati fotbalisti romani ai momentului si a adunat deja patru selectii pentru echipa nationala, marcand un gol in partida Austria-Romania, scor 2-1. A jucat 41 de partide in Liga I, unde a inscris de cinci ori.

Mai jos puteti citi un scurt interviu acordat de mijlocas pentru site-ul oficial al clubului Steaua:

Felicitari pentru transfer, Cristi. Ce reprezinta aceasta mutare pentru tine?

Transferul la Steaua reprezinta foarte mult pentru mine. Am ajuns la o echipa foarte mare, cunoscuta pe plan international si in curtea careia isi doreste sa ajunga orice jucator din Romania. Tot ce imi doresc este sa joc foarte bine si sa demonstrez ca merit sa ma aflu in lotul Stelei.

Vei calca pe urmele unor jucatori pitesteni care au facut istorie pentru Steaua, cum ar fi Barbulescu, Neaga sau Dica, daca ar fi sa enumeram doar cativa dintre ei. Te va motiva mai mult acest aspect?

Este vorba de fotbalisti care au facut o treaba buna si au avut evolutii extraordinare pentru Steaua. Eu trebuie sa pastrez aceasta traditie si, de ce nu, sa evoluez chiar mai bine decat ei. M-as bucura daca as reusi sa inscriu mai multe goluri decat Nicolae Dica, pe care il consider unul dintre cei mai buni fotbalisti care au fost la Steaua.

Ce mesaj le transmiti suporterilor Stelei?

Sa imi ofere incredere si sa fie alaturi de mine si de echipa, deoarece sunt sigur ca vom face o treaba foarte buna in acest sezon si in cele ce vor urma.

De asemenea, FC Steaua va prezinta si o declaratie oficiala a antrenorului Cristiano Bergodi cu privire la transferului lui Tanase:

Tanase este un jucator foarte bun, cu multe calitati si cred ca poate ajuta echipa, asa cum au facut-o si ceilalti fotbalisti veniti in aceasta vara. Faptul ca este tanar, talentat si, mai ales, roman, este un avantaj pentru el, deoarece se incadreaza perfect in strategia de viitor a clubului. Ma bucur pentru faptul ca avem jucatori de calitate, atat cei romani, cat si cei straini. Ii doresc mult succes lui Cristi si sper sa faca un sezon bun alaturi de noi - Cristiano Bergodi

steauafc.com

�

Edited by I.N.Money

Sunt curios ce numar va purta.

Cristi Tanase , va fi noua vedeta . Sa-l primim cum se cuvine . Bun venit si spor la treaba !

pentru cine nu a inteles cine e Tanase ....urmeaza o noua era si un nou slogan: Tanase ,Tanase , goluri aratoase

de la Hagi trase !

fular-campionii

Sunt curios ce numar va purta.

Va purta numarul 6.

Si sunt sigur ca nu-l va purta foarte mult timp...

Va purta numarul 6.

Si sunt sigur ca nu-l va purta foarte mult timp...

Cica nu vrea numarul 6.

Sper ca Tanase sa nu aiba soarta lui Andrei Cristea si Dayro Moreno.

Edited by KERATOCONUS

Tanase ,Tanase , goluri aratoase

de la Hagi trase !

=))

Nu cred ca o sa faca mare lucru sau probabil o sa ajunga ca Neaga si Dica.

=))

Nu cred ca o sa faca mare lucru sau probabil o sa ajunga ca Neaga si Dica.

Iar Neaga si Dica au fost doi jucatori neglijabili,asa e?Sa zicem ca Neaga pe sfarsit s-a cam prostit,dar Dica??? Pai e cel mai bun transfer de cativa ani buni daca Tanase ajunge sa joace ca si Dica.Oricum,un nou Hagi nu vom avea repede....

Iar Neaga si Dica au fost doi jucatori neglijabili,asa e?Sa zicem ca Neaga pe sfarsit s-a cam prostit,dar Dica??? Pai e cel mai bun transfer de cativa ani buni daca Tanase ajunge sa joace ca si Dica.Oricum,un nou Hagi nu vom avea repede....

Ma refeream ca o sa sfarseasca cam ca ei, mai mult ca Dica, o sa joace bine ceva timp, apoi o sa vrea sa plece si nu o sa mai joace nimic. :-j

Tanase bine ai venit!!!Sper sa ne ajuti sa luam campionatul. :steag_sah_mic:

Nu prea inteleg , baiatul asta joaca pe banda dreapta , dar defapt este jucat pe banda stanga. De ce?

1.Welcome Tãnase.Sper sa fi un baiat cu capul pe umeri si sa joci fotbal, sa ai o viata extrasportiva de invidiat.

2.Are balta peste. (femei)

Bun venit si sper sa nu ne dezamagesti

Hai ma sa il lasam sa isi faca treaba.

Bine ai venit !

Sper sa faci treaba buna sa iti dai sufletul pe teren pentru ca imbraci culorile ros-albastre si trebuie sa uzi tricoul pt a fi demn de a purta aceste 2 culori maiestre.

BAF-kimi:"Nu cred ca o sa faca mare lucru sau probabil o sa ajunga ca Neaga si Dica."

prietene , eu cred ca nu ai inteles ..la ce ma refeream . Ia priveste suturile lui Tanase si spune-mi se invarte mingea ? ...de cine oare iti aminteste aceste trasoare ...??

Parerea ta o respect nu o comentez

Bekaly ...lasa-l in pace pe Bergody...acum ai antrenor de clasa !

Edited by stelea

Acum am vazut ca e dreptaci,imi place de el cum joaca dar iar punem un dreptaci ca mijlocas stanga?Da acum sa vedem unde-l pune Bergodi sa joaca.Bafta Tanase!:D

Normal ca e mijlocas stanga.Adica tu insnuezi sa il puna pe Banel pe banca?

Uitati-va la statistica lui Tanase de sezonul trecut. Cele mai multe meciuri le-a jucat ca mijlocas dreapta. Apoi ca mijlocas stanga si cateva(foarte putine) ca mijlocas central.

Daca nu ma insel, 16 meciuri mijlocas dreapta, 12 meciuri mijlocas stanga, 2 meciuri mijlocas central.

Piciorul lui de baza e dreptul.

Normal ca e mijlocas stanga.Adica tu insnuezi sa il puna pe Banel pe banca?

Pt mine titular pe dreapta e Szekely nu Banel:P.Sper sa joace bine pe partea stanga(parca asa joaca la nationala) ca sa joace si Szekely

Edited by eu_jimmy