Virgil

Steaua - Motherwell

151 posts in this topic

Joi 30 iulie 2009, de la 20:45, Steaua va sustine pe stadionul din Blv Ghencea, primul meci din turul preliminar III al calificarilor pentru accederea in grupele noii competitii europene EUROPA LEAGUE.

Asadar, din nou primul meci acasa. Asta inseamna intr-un fel avantaj pentru oaspeti. De aceea baietii nostri trebuie sa priveasca si sa pregateasca foarte serios acest meci, pentru a lua o optiune serioasa pentru calificare inca de la Bucuresti. Exact asa cum a facut cu Ujpest.

Comparand campionatele din Ungaria si Scotia, cel din Scotia este net superior. Ca atare socotim ca si Motherwell ii este superioara formatiei maghiare.

Motherwell a inceput competitia inca din turul I cand a eliminat dupa doua meciuri pe Llanelli din Tara Galilor. Partea interesanta a acestor doua meciuri e ca fiecare dintre echipe si-a castigat meciul in deplasare. In primul meci disputat disputat pe Shyberry Excelsior - Airdrie - Scotia, galezii au furnizat surpriza inscriind unicul gol al partidei prin Jones in minutul 28. In meciul retur scotienii au fost extrem de bine motivati si au provocat galezilor o infrangere la care nu se asteptau. Sutton 8, 25 si Murphy 72, au fost eroii scotienilor. Aceasta victorie lasa sa se inteleaga ca scotienii sunt foarte puternici fizic si mental si pot reface usor diferenta.

Cel mai bine s-a vazut acest lucru in meciul retur cu Flamurtari, cand scotienii, dupa 0-1 in deplasare, pe teren propriu au incris nu mai putin de 8 goluri albanezilor si s-au calificat in turul III. Printre marcatori se regaseste Murphy care a inscris nu mai putin de 3 goluri in poarta nefericitului Shpetim Mocka (16, 19, 34), celelalte fiind opera lui Slane 25, Forbes 28(pen), 50, Hutchinson 38 si McHugh 72.

Mare atentie prin urmare la Murphy, cel mai bun marcator al lor in aceste 4 meciuri.

Pentru meciul de pe propriul teren, Steaua nu-i va putea folosi pe P. Marin, Toja si Bicfalvi. Primii doi pentru cumul de cartonase galbene, iar al doilea pentru ca este accidentat. In aceasta situatia misiunea antrenorului Bergodi de a trimite in teren un prim 11 redutabil, nu este deloc usoara. E posibil ca pe partea stanga a liniei de fund sa intre Rada, iar in locul lui Toja, Andrei Ionescu.

Nu se cunoaste pana in prezent nici starea de sanatate a capitanului Ghionea, care in caz de neconvocare va fi inlocuit de eterna rezerva Baciu.

Al cincilea jucator care nu va putea evolua joi 30 iulie in team-ul Stelei este Kapetanos, ca urmare a primirii a doua etape de suspendare, dupa cartonasul rosu primit in primul meci cu moghiorii/

Un meci echilibrat avand in vedere faptul ca Steaua nu se afla inca la capacitate maxima, dar tinand cont si de faptul ca Motherwell este foarte activa in preajma portilor adverse si mai ales lipsita de scrupule. Tribunele insa, vor fi de partea ros-albastrilor.

Pronostic Steaua - Motherwell: 1. Altfel cum?

Steaua VICTORIE!

Meciul va fi transmis de Pro TV

Edited by Virgil

Normal ar fi ca noi sa nu avem probleme cu Motherwell...Dar trebuie sa avem mare grija cu aceste echipe micute....Pentru ca daca nu vor mai avea ce pierde isi vor da viata pe teren. Oricum sunt sigur ca Steaua se va califica

Steaua-Motherwell 3-1

Motherwell-Steaua 0-2

general:5-1

Sunt cam indraznet...dar nu e o echiba buna ...suntem calificati 75%...

Pentru meciul de pe propriul teren, Steaua nu-i va putea folosi pe P. Marin, Toja si Bicfalvi. Primii doi pentru cumul de cartonase galbene, iar al TREILEA pentru ca este accidentat.

Mai trebuie precizat ca nici Kapetanos nu va juca. Ieri a primit 2 etape de suspendare...

Era mai bine daca meciul tur se juca in Scotia...

Oricum nu imi fac probleme... trecem si de astia... NEXT! :happy:

Mai trebuie precizat ca nici Kapetanos nu va juca. Ieri a primit 2 etape de suspendare...

:thumbsup: Am facut completarea. Thanks. forzateaua

astia tre sa-i batem bine acasa,

Exact,trebuie tratat cat se poate de serios meciul de acasa.Sa fim aproape calificati de la Bucuresti.Desi,va fi cam greu,cu absentele ce le avem.Daca veam un lot mai numeros si mai valoros...Sper totusi sa n-avem probleme cu Motherwell.

Sincer,mai ingrijorat eram de meciul cu ungurii decat cu Motherwell,echipa care s-a calificat in Europa League doar din cauza coeficientului din UEFA Fair Play,sau ceva in genul.Oricum,trecem de ei fara probleme,ar trebui sa transam soarta calificarii in tur,la meciul din "Templu"....

Scorul de 8-1 cu care Motherwell a invins pe Flamurtari, nu trebuie privit ca un aspect de referinta, pentru ca la mijloc a fost un blat. O persoana a pariat o suma foarte mare pe acest scor si de aceea acest meci a fost scos din programul agentiei de pariuri. Scorul de 8-1 ar fi servit acelei persoane sa castige foarte multi bani. Din fericire cei care au pus la cale lovitura au luat o mare plasa.

In acest fel meciul pe care il avem cu scotienii devine mult mai relaxant. Nu sunt cine am crezut.

Mi-a placut bannerul galeriei maghiare de aseara. Frumos au scris/.

"CUM RECUNOSTI UN TIGAN?"

"SCRIE LA ADEVARUL! "

Am cautat pe net si am gasit o poza draguta cu o persoana de etnie maghiara :

ungur.gif

Edited by vlad

de la 3 in sus le dam

Nu-i subestimati! Am vazut ca multi spun ca meciul a fost aranjat. O fi fost, dar daca nu e asa? Oricum fiecare adversar trebuie tratat serios. De exemplu nu mi-a placut aseara ca la 0-2 jucatorii nostri au fost mai delasatori asa ...

Pronostic :

Tur : Steaua - Motherwell = 2-0

Retur : Motherwell = Steaua = 1-1

fularsteaua2:hai_steaua::steagcruce:fularultras Sa nu uitam ca MINGEA e rotunda;) ! Succes Steaua:X

Edited by Apokalipse

Trebuie sa fim FOARTE atenti la astia .Cei din Scotia sunt foarte agresivi in joc ,ambitosi,gen englezii.

Steaua-Motherwell: 2-0

Motherwell-Steaua:2-1

Buna!Sa fim seriosi datorita statutului de cap de serie n-ar trebui sa avem probleme pina in grupe,apoi in functie de adversari vom vedea daca trecem sau nu.Oricum pronosticul meu este optimile Europa League.Forza Steaua!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by Muntianu Dan-Dumitru

Falkirk din Scotia a fost eliminata de Vaduz (Liechtenstein) eu cred ca asta spune destule de fotbalu' din Scotia care nu este atat de puternic (acolo conteaza 2-3 echipe). Sincer nu ar trebui sa ne faca probleme Motherwell iar scorul de 8-1 cu Flamurtari nu ar trebui sa ne ingrijoreze doar sa ne faca sa tratam cu atentie meciul. Forza Steaua!  

Batem sigur! Ar fi chiar penibil sa ne puna probleme cei de la Motherwell. Cred ca va fi in tur 2-1 pentru noi,iar in retur 1-0 pentru noi chiar daca aceste rezultate pot sa spun ca ar fi nemultumitoare,ar trebuie sa le scoatem si lor fotbalul din cap. Sa vedem ce va fi si adevarata valoare a echipei se va vedea in grupe,dar pana atunci mai avem niste meciuri pe care trebuie sa le castigam. Forza Steaua! Mereu Superiori! :steagcruce:

Ar trebui sa nu avem probleme cu Motherwell pt ca e o echipa mika.Insa trebuie sa fim foarte atenti pt k cei din Scotia k se stie : sunt foarte agresivi in joc !

Sunt sigura ca Steaua se va califica!

Steaua-Motherwell: 2-0

Motherwell-Steaua:1-1

:steag_sah_mic: FORTZA STEAUA ! MEREU SUPERIORI ! :steag_sah_mic:

:steag_cruce_invers:

Mare atentie prin urmare la Murphy, cel mai bun marcator al lor in aceste 4 meciuri.

Important este ca, de data asta, legile lui Murphy nu se vor aplica. :)

Hei, totusi jucam cu locul 7 din ultima editie a campionatului scotian, nu cred ca avem prea multe motive de ingrijorare.

As paria pe calificarea noastra cu 4 goluri marcate.

Hei, totusi jucam cu locul 7 din ultima editie a campionatului scotian, nu cred ca avem prea multe motive de ingrijorare.

As paria pe calificarea noastra cu 4 goluri marcate.

un singur motiv de ingrijorare am avea : Motherwell a termiant pe locul 7 si a primit dreptul de joc in Europa League pentru clasarea inprimele 3 echipa la Fair Play . Nu stiu cum se face clasamentul asta :)) Dar Motherwell va da totul pe teren ca sa demonstreze ca merita acest loc in Europa .

totusi , fara 3 nu scapa de la Bucuresti :)) 3-0 acasa si in deplasare batem ca la Budapesta , sau chiar mai bine , 3-1 , 4-1 :steag_cruce_invers:

vad ca voi dati pronosticuri exacte , hai si eu !!

Steaua - Motherwell 3-0

Motherwell - Steaua 1-3

GENERAL : Steaua - Motherwell 6-1

Edited by AlleXyS

imi place cum gandesc scotienii, am citit toate comentariile de la ei pe forum, cred si ei in shansa lor, de ce nu? :) mi-a plaqut ca nu arunca cuvinte in aer, dar au niste comentarii cu logica, ce sunt cam rarute pe la noi, in fine, sper ca experienta echipei noastre sa-si spuna cuvantul.

P.S. am citit ca-l vom vedea pe Rada in locul lui P. Marin .. nu stiu ce sa spun, e bine doar daca revine Ghionea, dar daq Ghionea mai sta 1 saptamana, ash risca cu un Tininho si cu un Rada alaturi de Goe.

+ as baga un Onicas cu Grzelak (putin mai avansat) pe centru.. Ochirosii pe stanga si Szekely pe dreapta, in rest totul ramane neschimbat..

Stiu ca Bergodi nu va proceda cum am spus eu :) dar ar fi ceva ultra-ofensiv si ceva ingenios :)