Gica Chioru

Galetusa "cronicarului" sportiv

707 posts in this topic

O sa le treaca in 2 saptamani (cel mult).

În cele 19 jocuri directe, Romania a câștigat de 10 ori, alte 5 meciuri au fost remize, iar de patru ori au câștigat israelienii, golaverajul fiind favorabil ''tricolorilor'' cu 29-16. Dintre acestea, doar două au fost oficiale, in preliminariile CE 1996 (2-1 si 1-1 pentru Romania).

Pe teren propriu, Romania are cinci victorii, un egal si două infrangeri, cu un golaveraj de 29-16, in timp ce in deplasare, in 11 meciuri, au fost inregistrate cinci victorii, 4 egaluri si două esecuri, golaveraj 18-11.

Romania a pierdut ultimele trei jocuri cu israelienii, două acasă si unul in deplasare, fară a marca vreun gol, informează agerpres.

gazeta prostilor

deci, care este golaverajul dintre romani si jidani ca tot nu m-am prins?

Edited by Le reseau pansant

Am uitat sa remarc stirea de acum 2 saptamani, prin care "un ultras" de la trib. I a lovit un copil. Evident, niste ordinari, iar cel care a scris articolul un NESIMTIT. (nu stau sa-l mai caut acum, pentru ca nu merita). Dar stilul asta sa provoace mereu scandal, sa intarate lumea, pe unii impotriva celorlalti, imi provoaca sila.

CE MM DE ULTRAS STA LA TRIBUNA I si bate un copil, pentru ca acesta i-ar fi furat revista. Asa mizerii de ziaristi mai rar gasesti.

Și-a pierdut presa aura? Asta e intrebarea, da?

Doru Buscu

Atunci raspunsul este nu. Nu-și putea pierde ceea ce nu a avut vreodata A avut distanță, in sensul că intre ea si public nu a existat corectie, a avut un moment favorabil, a avut o multime de avantaje de context “ vorbesc de presa de după 89. Dar aură nu a avut din simplul motiv că nu a avut nimic sfant. A fost unul din pacatosii mutanti ai acestui interval pierdut, un organism cu tare, care a crescut de capul lui in supa primordiala Acum, supa s-a racit si lumea a descoperit fast food-ul.

De ce-i merge presei scrise prost? Sar peste sirul comun al explicatiilor: criză economica schimbarea modului de viață, modificarea tabieturilor de lectura aparitia internetului si a jurnalismului popular, micromonopolurile patronale, defectiunile etice ale jurnalistilor, mediatizarea falselor modele, criza noii generatii. Ele nu sunt cauze, sunt elementele descriptive ale unui moment. Presa scrisă merge prost din cauza propriei prostii.

Spun că nu există in primul rand o criză a presei, ci o presă care nu stie să facă față unei crize. Criza nu e a ei, e o criză globala a unei societăți surprinse de propria crestere, prea rapidă pentru viteza ei de gandire. E ca o epidemie de gripă care ucide periodic un numar de indivizi, de data asta ceva mai multi. Nu gripa e periculoasa ci faptul că pentru tratamentul ei de avarie nu stim să folosim decat acelasi nurofen.

De aceea, cred că trebuie vorbit despre singura lipsă majoră a presei: lipsa de inteligență-talent-creativitate. A face jurnalism in acceptia prostească si profund romanească a termenului inseamnă a scrie. Odată scris, cuvantul se incarcă cu solemnitate si adevar, creste, capată greutate si acopera cu statura lui tipgrafica propria neimportanță. Presa de după 89 a insemnat oameni oarecare care au scris neobosit si interminabil. Presa de după 89 e, in esență, un atac de grafomanie generala o inflatie de amatorism intelectual, mandră de sine si de efectele sale. Presa de după 89 a fost refugiul oamenilor marginali. A fost un salon al refuzatilor, un club al oamenilor care n-au reusit in altă parte. Aici s-au adunat nu doar entuziastii de mana a doua, dar si lenesii si banalii societății. Știu ce spun, fiindcă fac parte dintre ei. Această presă nu si-a rafinat decat arareori vocea, nu si-a cautat aproape niciodată formule noi, nu si-a stors deloc creierii, n-a avut decat rar gratie, umor, inventivitate, talent.

Suprasaturată de sine insăși, presa clasic㝠piere azi pe mana ei. Acolo unde e prostie, etica e o scuză convenabila Universitățile care produc jurnalisti romani produc rebuturi. În douazeci de ani am intervievat sute. Oameni slabi, dezorientati, goi, comozi. Jurnalismul de sclipire, jurnalismul-spectacol, cere o formatie speciala Cere un tip de aplicatie pentru creativitate, o anume inzestrare intelectuala usurință culturala nonconformism. Dacă nu creezi forme noi, dacă nu surprinzi si dacă nu-ți modifici produsul mai rapid decat se plictiseste destinatarul lui, atunci nu freamată nimeni să te reciteasca

Una din temele zilei e că ziaristul nu poate scrie liber. Patronii de presa finanțătorii produsului, ii ingradesc exprimarea. Ă‚sta e un lucru grav. Împotriva lui, jurnalistul poate lupta cu ajutorul propriei demnități: protestand, demascand, facandu-și sindicat, dandu-și demisia, aruncandu-se pe geam si altele.

Atat că cititorului putin ii pasă de framantarile altuia. El e cel care dă banii pe ziar, asa că are altă intrebare de pus. Întrebarea pe care o pune cititorul e urmatoarea: bine, bine, dar atunci cand nu te impiedică nimeni, poti să uimesti pe cineva? Poti in afara bietei tale margici editoriale să stralucesti un pic? Poti să faci din ziarul ala monoton, din dialogul ala plicticos, din interviul ala mort, sau din litania aia autoerotică ceva care să mă facă să te admir? Că dacă nu, de ce să mă deranjez pană la chiosc?

Nu vreau să ofensez pe nimeni, dar situatia seamană intrucatva cu drama scriitorului roman in comunism: plin de talent subanteles, scriitorul roman era impiedicat să publice capodopere si toată lumea astepta, după uciderea dictatorului, să explodeze literatura de sertar. Lumea a tot asteptat, dar ce să vezi? “ capodoperele n-au mai ajuns la intalnire.

Pe de altă parte, superficialitatea jurnalistului e un sindrom global. În urmă cu ani, am facut stagii in templele presei franceze: Le Figaro, Le Monde, La Croix si Le Parisien. Am reusit chiar să patrund in Le Canard enchaine, olimpul presei satirice. În 2004, am petrecut o saptamană la The Guardian. Și peste tot am avut senzatia că sunt la Casa Scanteii. Să ne intelegem: jurnalistii lor sunt cu mult mai informati, mai civilizati, se spală mai des si, spre deosebire de ai nostri, vorbesc engleza si franceza corect. Dar ca si ai nostri, sunt oameni sub conditia intelectuală a profesiei, instalati intr-un orgoliu supradimensionat. Ca dovada si la ei presa scrisă are probleme :)

În concluzie, cred că revenirea presei scrise nu tine de colapsul economiei, ci de criza inteligentei. Brandurile se sting pentru că nu există idei de a sufla in jaratec. Și, după douazeci de ani, cititorii s-au prins. Fară să stim că e un lucru intelept, colegii mei si cu mine am decis, in ˜90, să nu facem presă traditională. N-am facut, fiindcă n-am stiut. Și asa s-a nascut Academia Catavencu, un fel de presă si ceva in plus. Acest ceva exprima cu o aproximatie buna lipsa majoră a presei scrise romanesti.

Daniel Sendre a plecat de la gsp.

Pfoaaa...sa vezi ca iar nu mai dorm la noapte de suparare.

Bah,da ce veste proasta mi-ai dat...ma duc sa iau niste pastile de inima !

S-a suparat loaza aia de cioban ca nu e bagat in seama non-stop si ii curata unul cate unul,zdrente ordinare...!

Daca pleaca si Maria, tre' sa-nchid rubrica :(

Bai, astia din presa sunt de-o prostie si de-o imbecilitate si de-o prostie si de-o imbecilitate de neimaginat.

Au inceput sa puna intrebari lu' Scuipitza si Jegarseala gen: "Suporterii canta ca Steaua joaca precum Barcelona.Cum comentati?" Iar aia raspund serios! Frate, astia-s de zona crepusculara, sa moara ma-sa!!!

Iar cea mai geniala intrebare dintre alelalte ultrageniale a fost: "D-le Stoichita, suporterii va aseamana cu Guardiola. Cum comentati?"

Bah, baaaaah, BBBBBBBBAAAAAAAAAAAAAHHHHHHHHHH!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :huh:

ma mandresc cu mine :whistle:

joaca Steaua, zici ca-i Barcelona/ Stoichita parca-i guardiola

sa-i fie tarana usoara. nu inghit deloc ziaristii si politicienii, cele mai curve meserii din tara noastra.

GSp au inregistrat la RNC domeniul euromanele.ro! :thumbup:

Citat Dan Udrea:

600 de mii de euro primeste in plus din drepturi TV echipa care termină pe locul 5 față de cea de pe locul 3. Steaua avea sanse să prindă podiumul dacă batea la Vaslui

Daca e asa, ma intreb: oare echipa de pe ultimul loc neretrogradabil cat primeste in plus fata de campioana?

Edited by MoWeed

Citat Dan Udrea:

Daca e asa, ma intreb: oare echipa de pe ultimul loc neretrogradabil cat primeste in plus fata de campioana?

Dan Udrea e un idiot si un papagal.

Pe langa ca inventeaza articole,nici macar nu are bunul simt sa fie atent cand le publica.

E clar ca a vrut sa zica invers,dar graba de a publica cat mai repede un nou articol "genial" l-a facut sa le incurce putin... :thumbdown:

Edited by danimarcu

Bah, ce panarame de oameni, n-am vazut....

Astia de la gsp au bagat un articol cu titlul "Citeste mesajul emotionant al unui cititor, care explica decaderea Stelei", si au zis nenorocitii ca autorul comentariului este un anume "eu".

Acest "eu" intr-adevar a republicat comentariul meu initial de pe blogul lui Ioanitoaia, precizand insa, "Trebuie sa republic un comentariu extraordinar scris mai jos:"

Iar prostii astia de la gsp, au facut un articol intreg, dandu-l pe "eu" drept autorul comentariului

Va dati seama daca fac astfel de greseli de gradinita (omul precizase cat se poate de clar, "republic un comenatriu scris mai jos"- dar probabil le-a fost lene sa se duca mai jos sa vada cine e autorul comentariului.....) ce nenorociri fac astia pe subiectele cu adevarat importante.

Cum mint, inventeaza, dezinformeaza.

Nici nu mai stiu ce sa cred.

Inainte aveam impresia ca sunt hoti. Acum cred ca sunt prosti si dezinteresati.

Hal de presa....

Edited by Moskopole

cati din astia se nasc???

noi avem un Mutu si un Chivu care ori de cate ori vin la nationala ba is in chefuri, ba nu au chef de vorba cu nimeni ca's mari vedete...si noi nu ne-am mai calificat de peste 10 ani la vreun turneu final si pierdem cu echipe pe care altadata le calcam in picioare

Joe Deleany ... impressive!!!

Din nou trebuie sa-mi scot palaria in fata lui Oprisan!Ti se face pielea de gaina,nu alta...

http://blogsport.gsp.ro/oprisan/2010/05/29/joe/

http://www.sport.ro/pe-bune/video-toata-is...l?autoplay=true

am ramas fara cuvinte...

pentru astia doar pusca si cureaua lata. Ceva mai gretos si mai oribil, ceva mai de prost gust... mai ales ca era legat si de evenimentul cu 63.

Nu vorbesc de comentariile de dupa clip, unde am remarcat fundalul muzical...

Asta nu e jurnalism... orice, doar jurnalism nu e...

Nu sunt din fire violent, dar acum zau ca nu mi-ar parea rau de ceva mutilari si schingiuiri.

God Damn Bastards!!!