Gica Chioru

Galetusa "cronicarului" sportiv

707 posts in this topic

Nominalizati mincinosii si dezinformatorii din presa. Va rugam sa va rezumati doar la cei ce denigreaza clubul FC Steaua, doar la cei ce mint cu nerusinare, dezinformeaza, intoxica opinia publica cu neadevaruri in legatura cu Steaua sau cu stelistii.

Premiul va fi virtual sau nu, in functie de cum doreste castigatorul, si va consta intr-o galeata sau intr-o galetusa, dupa caz, si va fi acordat lunar.

Ar fi ala de la prosport care a scris ca Protasov la facut pe Becali taran. Ala care nu a tradus "mujic" cum trebuie. Acu caut in arhiva lor sa vad cum il cheama.

Il cheama Bogdan Coroama si articolul a fost publicat pe 03.09.2005.

.

si e un mare dobitoc.. cred ca va fi si castigatorul vostru

Catalin Tolontan de la Gazeta Sporturilor.

8O asta e chiar buna. Asta e unu dintre putinii care stie meserie.

Catalin Tolontan de la Gazeta Sporturilor.

8O asta e chiar buna. Asta e unu dintre putinii care stie meserie.

Nu contest faptul ca stie meserie. De altfel nu acela este criteriul. Spun doar ca dezinformeaza, exagereaza si nu prea are Steaua la suflet. Asta nu are nici o legatura cu abilitatea sa gazetareasca.

Propun sa se puna in acest topic si pasaje din editoriale publicate de acesti gazetari... pasaje care fac referire la Steaua in mod grosolan si mai ales MINCINOS...

putem sa ii dam ziaristului cel mai MINCIONOS un premiu... tot virtual? sa i se faca o caricatura din care sa iasa ca este un mare MINCINOS...

Oameni buni, nominalizarile se fac mentionand concis si clar persoana incriminata, ziarul la care abereaza, data si articolul luat in considerare (eventual mai multe articole), si, extrem de important, argumentele care demonstreaza ca articolul nu corespunde adevarului !

Nu putem lua in considerare nominalizari care nu sunt sustinute de argumente valide.

Si ma rog pentru ce e nevoie de tot acest circ?La ce serveste?Pur si simplu la nimic.

Hai,cand ii prinzi cu mata in cofa si ii dai in primire e altceva.

Toronto,discutia asta s-a mai purtat pe forum.De ce nu-ti faci datoria sa blochezi acest subiect si sa-l redirectionezi?Ai probleme cu nenea Gica ?

In general cei de la gazeta sporturilor!!
TOTI CEI CARE SCRIU MINCIUNI DESPRE Steaua NOASTRA MERITA ACEST PREMIU.NU STIU CE INTERESE AU.POATE SA NE FACA ATMOSFERA LA NOI LA ECHIPA.DAR NU LE MERGE pentru CA SUPERSTEAUA A FOST ESTE SI VA FI CAMPIOANA INIMII NOASTRE.FORZA Steaua.D.J.BASA.I LOVE Steaua.SPRE 23CU INCREDERE.[/img]

Stiu ca poate suna deplasat dar NUME SI MOTIVE oameni buni. Vreau sa mai vad si altii care bat campii in presa romaneasca si nu stiu eu nimic de ei.Banuiesc ca si altii gandesc la fel ca mine. Care sunt aia prinsi cu mata-n sac?

Nominalizez jurnalistii care au participat la campania "salvati-l pe Radoi" si au umplut zeci de pagini cum ca Radoi este terminat daca nu se opereaza, s-au facut si schitze cu genunchiul lui, cum ii este atacat osul, ce sa mai... groaznic. Prost a fost Radoi (si poate chiar clubul) ca nu i-au dat atunci in judecata. Daca in acel moment un club mare era interesat de el, s-ar fi pierdut milioane. Chiar si acum acea poveste poate avea o influenta asupra sumei de contract.

Voi reveni.

Nominalizez jurnalistii care au participat la campania "salvati-l pe Radoi" si au umplut zeci de pagini cum ca Radoi este terminat daca nu se opereaza, s-au facut si schitze cu genunchiul lui, cum ii este atacat osul, ce sa mai... groaznic. Prost a fost Radoi (si poate chiar clubul) ca nu i-au dat atunci in judecata. Daca in acel moment un club mare era interesat de el, s-ar fi pierdut milioane. Chiar si acum acea poveste poate avea o influenta asupra sumei de contract.

Voi reveni.

Si astia merita nominalizati dar cred ca coroama ala ii cam bate.

pai aia au scris prin ziare stirea cu Radoi sa vanda si ei ziarul ca si asa nu il ia nimeni....daca ii mai dadea si Radoi in judecata se alegea praful de toate publicatiile

Ce ne facem fratilor, ca nu avem material... :D

De cand am "instituit" acest premiu nici o minciunica acolo?

In ceea ce ma priveste, sper sa ramana asa.

ps.nu dorim "participarea" retroactiva a pseudocronicarilor, deci consideram ca mizeriile postate pana acum raman in "galetile" trecute.

Ce ne facem fratilor, ca nu avem material... :D  

De cand am "instituit" acest premiu nici o minciunica acolo?  

In ceea ce ma priveste, sper sa ramana asa.

ps.nu dorim "participarea" retroactiva a pseudocronicarilor, deci consideram ca mizeriile postate pana acum raman in "galetile" trecute.

Stii tu vorba aia: "speri mata da' speri degeaba". Mi-e greu sa cred ca nu vor mai aparea gogamanii in presa. Unii ziaristi doar asa inteleg sa-si faca meseria, din pacate. Sa speram totusi in mai bine.

astia de la gsp.. in ziua meciului finlanda - cehia.. au pus emblema olandei in dreptul cehiei... iar aia de la prosport au scris in loc de cehia gloria... nu a durat mult vreo 10 min pana si-au dat si ei seama

Octavian Topa in Prosportul din 23.10.2005 Editoriual " de ce Steaua si Dinamo nu se plang de arbitraje"

In primul rand vreau sa spun ca mi-am dorit sa postez aici inainte de meciul cu Rapidul.

Pai cum dracu nu protesteaza Steaua la adresa arbitrajelor cand Atat Gigi ( Vezi au venit in Ghencea sa ma fure) cat si MM Stoica care a facut aluzie la arbitrajele pro-Dinamo si-au manifestat astfel nemultumirea fata de CCA. Mai mult, Clubul Steaua a cerut participarea arbitrilor straini la derby-uri, lucru care din pacate nu s-a intamplat.

Asta ca sa nu mai vorbesc de insuanuare ca Steaua a furat pe Timisoara, meci in care Gigel Coman trebuia eliminat inca din primele 10 minute si pe Pandurii, meci in care am avut un penalty neacordat.

Octavian Topa in Prosportul din 23.10.2005 Editoriual " de ce Steaua si Dinamo nu se plang de arbitraje"

In primul rand vreau sa spun ca mi-am dorit sa postez aici inainte de meciul cu Rapidul.

Pai cum dracu nu protesteaza Steaua la adresa arbitrajelor cand Atat Gigi ( Vezi au venit in Ghencea sa ma fure) cat si MM Stoica care a facut aluzie la arbitrajele pro-Dinamo si-au manifestat astfel nemultumirea fata de CCA. Mai mult, Clubul Steaua a cerut participarea arbitrilor straini la derby-uri, lucru care din pacate nu s-a intamplat.

Asta ca sa nu mai vorbesc de insuanuare ca Steaua a furat pe Timisoara, meci in care Gigel Coman trebuia eliminat inca din primele 10 minute si pe Pandurii, meci in care am avut un  penalty neacordat.

De acord cu tine. AM citit si eu articolul si ma gandeam daca nu cumva ala a dormit la meciuri sau era beat cand a scris articolul

Asta ca sa nu mai vorbesc de insuanuare ca Steaua a furat pe Timisoara, meci in care Gigel Coman trebuia eliminat inca din primele 10 minute si pe Pandurii, meci in care am avut un  penalty neacordat.

si rosu la rada .. la intrarea criminala la Radoi

Un candidat serios: Laurentiu Dumitrescu.

Acest "cronicar sportiv" se pare ca a imbatranit degeaba. Se spune ca varsta trebuie respectata dar in cazul acestui pseudoziarist ce se "da" drept un suporter oltean, numai de respect nu poate fi vorba. Ce-i al lui,i-al lui, omu' e statornic in a arunca cu mizerii. Asa face de cand il stim, de pe vremea cand arunca cu mizerii in clubul nostru la indicatiile pretioase ale sefilor sai. iata ce scrie in "Cronica Romana" de astazi:

"De toate au fost in Giulesti, numai fotbal nu!

Cand doi se cearta (ca la usa cortului), al treilea (Dinamo) castiga!"

...Mai mult, Dinamo prin aceasta victorie a trecut in fruntea clasamentului asteptand cu destule emotii sa vada ce se intampla in Giulesti la derby-ul Rapid - Steaua.

Bataiosul Nicolita

Bataios, dar nu jucand fotbal, ci efectiv pus pe scandal. Dupa ce s-a contrat cu fundasul Rada si a iscat primul meleu al partidei, el s-a deplasat pe partea opusa si l-a impis in panourile publicitare cu o forta pe care nu i-a banuiam, iar Marius Constantin, el fiind cel busculat, nu-i unul dintre fundasii usurei ai Diviziei A. Si iar s-a produs o gramada la centrul terenului in care s-a implicat si Banel furiosul. Apoi, dupa ce s-a scurs o jumatate de ora din meci, a revenit pe partea lui si la un duel cu Daniel Niculae, la insistenta acestuia din urma, Nicolita l-a lovit din alergare si Alexandru Tudor, care se afla pe punctul de a scapa jocul din mana, i-a aratat lui Nicolita cartonasul rosu si l-a poftit la vestiar ca sa-si potoleasca zelul.

Din acest moment Steaua si-a retras liniile, asta si sub presiunea la care a fost supusa de adversarul din fata. Daca pana la pauza am asistat la acele gramezi iscate de nervii jucatorilor, cauzate de faulturi cu si fara rost, ce s-a intamplat in partea a doua a jocului (care numai joc n-a fost) rar se poate vedea pe stadioanele noastre. Arbitrul Alexandru Tudor a trebuit de asta data sa faca fata provocarilor inadmisibile ale celor doua galerii. Acestea au inceput un adevarat bombardament cu diferite obiecte care au aterizat indeosebi in apropierea portii lui Hamutovski, si nu numai. S-a aruncat cu bucati de metal, cu brichete, cu monede, cu telefoane mobile. Spatarul unui scaun era gata-gata sa aterizeze in capul arbitrului care l-a luat, a traversat terenul aratandu-l ca pe un obiect foarte pretios si extrem de periculos. De trei ori Alexandru Tudor a oprit meciul. Conducatorii, jucatorii si observatorul federal l-au implorat sa continue. Numai dupa ce arbitrul a primit un telefon (de la Dumitru Dragomir) s-a hotarat sa mearga mai departe. A mers pana in minutul 99, cu un Rapid aflat in preajma careului stelist dar total lipsit de inspiratie. A avut doar doua ocazii prin Ilyes, iar Steaua una singura, in final, prin sutul de la distanta dar foarte periculos al lui Bostina.

Rusine sa le fie!

In Giulesti, duminica seara n-a fost un meci de fotbal. A fost o rusine! O rusine pentru jucatorii care au fost dominati de nervi si au cautat mereu sa-si plateasca polite. A fost o rusine pentru antrenorii lor care n-au stiut sa-i stapaneasca. Nu l-am vazut nici pe Razvan Lucescu, nici pe Oleg Protasov sa intervina la busculadele care iscau sa se transforme in batai generale. Si mai ales, a fost o imensa rusine pentru suporterii celor doua galerii in mijlocul carora se aflau niste derbedei certati cu orice regula elementara de purtare civilizata. Am scris de curand daca nu se vor lua masuri drastice impotriva acestora, multe nenorociri se vor petrece pe stadioanele noastre. Oare, ce fac jandarmii domnului Blaga? Sunt in vacanta? Sau nu s-au mai intors in cazarmi de la inundatii si de la gripa aviara?

Si asa, ca o concluzie la acest meci care trebuie repede uitat atat de Steaua, cat si de Rapid: cand doi se cearta si chiar se bat al treilea castiga! Adica Dinamo, care a devenit liderul Diviziei A. Imi inchipui ce chef a facut mai ales Cristian Borcea."

Unii dintre noi ar putea spune, uite domne ca mosu asta este indignat de ceea ce au facut asa zisii suporteri din tribune. Haide deh... acest pseudo ziarist s-a senilizat din cauza invectivelor folosite de-alungul anilor! Pai il scoate pe Banel Nicolita vinovat fara a spune nici un cuvintel despre criminalul de Rada? Vede furii "ascunse" si numai de el percepute la Nicolita dar le vede invers. Nu Nicolita a fost aruncat in panourile publicitare de cei doi rapidisti ce l-au atacat ci acesta, printr-o metamorfoza substantiala isi schimba pe moment etnia si devine un crunt razboinic a(e)rian!

Batrane, lasa-ne! Si, ia galeata!

.

Nu am reusit sa gasesc articolul. Rugamintea mea este ca atunci faceti o nominalizare sa postati si articolul incriminat.

Am inteles. problema este ca eu am fost plecat in week-end si am citi nu am citi ziarul online. Acum poate titlul articolului difera putin de cel pe care l-am scris eu, insa nu mai stiu exact. Problema este ca site-ul Prosport nu are o arhiva precum cel de la GSP, aranjata in functie de editorialist. Astfel ca nu am reusit s-al gasesc. Data viitoare o sa fiu mai atent si o sa postez si articolul