Ronnie

Romeo Surdu

93 posts in this topic

thumb_24_surdu_2010.jpg

Data nasterii: 12 ianuarie 1984

Locul nasterii: Brasov

Inaltime: 177 cm

Gretate: 72 kg

Numar pe tricou: 24

Si-a inceput cariera de fotbalist la Romacril Rasnov la varsta de 6 ani, pe postul de atacant.

La varsta de 14 ani se transfera la FC Brasov.

Dupa un juniorat exceptional la FC Brasov alaturi de antrenorii: Szabo Adrian, Borgovan Emil, Panache, Adrian Harlab, Nae Pescaru a castigat titlul de Campion National de Juniori B si A in anii 2001 si 2003.

A debutat la varsta de 17 ani in Divizia A la FC Brasov pe 3 noiembrie 2001 in meciul Ceahlaul Piatra Neamt-FC Brasov 1-0.

A fost inclus in loturile nationale de juniori si tineret ale Romaniei (a castigat o Cupa Balcanica la Bacau alaturi de echipa nationala de juniori a Romaniei in anul 2002).

A jucat 117 meciuri in Liga I, marcand 34 de goluri.

A fost desemnat revelatia anului 2006 la Cluj Napoca si apoi transferat la Steaua.

Edited by I.N.Money

Speram sa confirme sezonul asta la Steaua.

Sub o înfãțișare încã de copil, Romeo Surdu (25 de ani) ascunde secrete de oameni mari. Atacantul care în amicalul de miercuri, 3-0 cu Celje, a marcat de douã ori și a fost cel mai bun stelist de pe teren vorbește pentru Gazeta Sporturilor despre întîmplãrile care i-au marcat viața.

A vrut sã se lase de fotbal dupã moartea mamei

Înainte cu douã sãptãmîni sã ajungã la vîrsta majoratului, Surdu a primit o loviturã crîncenã. "Mi-am pierdut mama, cea mai dragã ființã de pe Pãmînt. Eram la juniorii lui FC Brașov, dar tocmai debutasem la prima echipã. Timp de un an dupã aceea am luat-o pe cãi greșite. Am vrut sã mã las de fotbal. Norocul meu s-a numit antrenorul Szabo, care m-a ajutat sã revin pe drumul cel drept", povestește acum atacantul Stelei.

"La 20 de ani am cunoscut-o pe actuala mea soție, Diana. Ea a reușit sã-mi aducã echilibrul total. Îmi e dor de ea și de Darius, abia aștept sã mã-ntorc în țarã".

Rãnit de Lãcãtuș

În august 2007 a venit la Steaua. A urmat un sezon slab, plus un episod care l-a marcat profund. În centrul poveștii, antrenorul Marius Lãcãtuș. "Anul trecut, înaintea unui meci în care nu fusesem reținut în lotul de 18, l-am rugat sã mã lase sã plec la Brașov. Soția mea urma sã nascã și voiam din tot sufletul sã fiu lîngã ea, sã asist la nașterea primului nostru copil. Lãcãtuș nu mi-a dat voie, m-a ținut la antrenament ... Am ajuns la maternitate abia seara tîrziu, dupã ce Darius venise pe lume. Cînd l-am vãzut m-am simțit cel mai fericit om de pe pãmînt".

"Arsenal, ce echipã!"

Meciul Stelei cu Arsenal, 0-1 în Ghencea, în octombrie 2007, e considerat de Surdu vîrful carierei sale de pînã acum. "E o senzație incredibilã sã joci împotria unei echipe care a fãcut și mai face istorie în fotbalul englez. Iar atmosfera unui meci de Liga Campionilor nu poate fi înțeleascã decît dacã este trãitã", spune Romeo, care a bifat 6 partide în cea mai importantã competiție intercluburi.

"M-am întors ca sã fiu campion!"

În copilãrie, idolii lui Surdu au fost Lãcãtuș și Adi Ilie. Ajuns la Steaua, echipa pe care a iubit-o de mic, fotbalistul povestește: "Am plecat de la CFR pentru cã acolo vroiau sã facã echipã numai de strãini. Am avut de ales între Poli Timișoara și Steaua. Nu îmi venea sã cred cã sînt dorit în Ghencea! N-am ezitat nici o secundã și am venit cu bucurie în suflet la echipa pe care am iubit-o de mic"

Ce urmeazã? "E adevãrat cã n-am avut multe realizãri la prima mea experiențã aici, dar acum cred cã sînt pregãtit sã fiu la înãlțime. Vreau sã fiu campion, asta visam de cînd eram copil, sã alerg cu un trofeu în brațe în fața unui stadion Ghencea plin ochi de oameni fericiți".

De ce a ales numãrul 11

Surdu sperã cã o datã cu revenirea sa la Steaua sã spargã toate ghinioanele: "Trebuia sã scap de numãrul 84, care nu mi-a purtat deloc noroc în primul an jucat în Ghencea. Așa cã am ales 11, dupã plecarea lui Lițu. De ce? Este numãrul pe care l-a avut prietenul meu, Adrian Ilie. Sper sã îmi poarte, de-acum, același noroc pe care i l-a adus și lui în cariera de fotbalist".

"Faptul cã Romeo Surdu a revenit în forțã este numai meritul lui. La Brașov, cît l-am antrenat, mi-a demonstrat cã este un profesionist desãvîrșit"

Rãzvan Lucescu, ex-antrenor FC Brașov

0 goluri are Surdu la Steaua în cele 20 de partide jucate în sezonul 2007-2008.

8 goluri a marcat Surdu anul trecut pentru Brașov, fiind golgeterul echipei.

gsp

Statistica se refera la meciurile oficiale.

Pai nu imi mai aminteam daca era vorba de un meci amical sau un meci oficial

A mai marcat in iarna 2008 intr-un amical.Oricum faza golului cu slovenii a fost frumoasa.Sper sa redevina jucatorul din 2006.

Seamana din ce in ce mai mult cu neaga, dupa revenirea acestuia din Koreea. Sper sa devina idolul tribunelor.

O sa vedeti voi ce o sa joace "saracia " , cum ii ziceti voi. Noul Romeo Surdu e opera lui Razvan Lucescu.

opera lui Razvan Lucescu...ce cuvinte puteti spune :)):D r.Lucescu doar la pus sa joace unde trebuie atat

Ma, eu unul ma simteam cam aiurea aseara, ovationandu-l pe asta micu, mai ales ca-mi aduceam aminte cand il injuram de mama focului.

opera lui Razvan Lucescu...ce cuvinte puteti spune :)):D r.Lucescu doar la pus sa joace unde trebuie atat

Asta-i adevarul , daca nu poti sa accepti ca Razvan Lucescu stie sa faca din kkt bici ,e problema ta. Omul ala chiar stie cum sa se apropie de jucatori. Odata cu plecarea la Brasov , Surdu a facut cel mai important pas din cariera sa. Sper sa confirme in continuare la Steaua.

Edited by gio_stgloria

ete draci pe vremea aia nu aveam antrenor capabl daca iti aduci aminte, surdu nu a ajuns degeaba la Steaua atunci si nici acuma,o sa fie o piesa de rezistenta in atac, s-a vazut daruirea !

Ma, eu unul ma simteam cam aiurea aseara, ovationandu-l pe asta micu, mai ales ca-mi aduceam aminte cand il injuram de mama focului.

Trebuie injurat in continuare, sa se ambitioneze :naughty:

Probabil il vedem la nationala.Ar sta bine cu Tanase si Danciulescu.

Probabil il vedem la nationala.Ar sta bine cu Tanase si Danciulescu.

cred ca un cuplu Surdu-Mutu ar fi perfect. acum vro 10 ani la Steaua era un fundas pe nume Chioreanu. Razvan Lucescu ar face bine sa se intereseze de starea lui Chioreanu, unde joaca, daca mai joaca...pentru a completa nationala.

cred ca un cuplu Surdu-Mutu ar fi perfect. acum vro 10 ani la Steaua era un fundas pe nume Chioreanu.

Din presa vremii:

In primavara lui 1999 Steaua a invins greu Olimpia, scor 3-2 pe stadionul “Lia Manoliu”, iar oficialii din Ghencea l-au remarcat de la “galben-albastri” pe “baiatul cu parul cret”, Radu Chiorean.

A facut atunci un meci excelent si le-a scos peri albi oamenilor lui Viorel Paunescu. Olimpia a retrogradat atunci in Divizia ?B?, insa Chiorean a facut pasul cel mare fiind incorporat in Armata Stelei. Din pacate pentru Chiorean, acela avea sa fie momentul de varf al carierei.

Desi antrenorul de atunci al Stelei, Emerich Ienei, i-a dat incredere folosindu-l in centrul apararii, Chiorean a gresit decisiv in cateva randuri si a fost gasit responsabil pentru startul fals al Stelei. Au urmat cateva ?imprumuturi? la cluburi din provincie, iar in 2004, dupa un sezon nereusit la FCM Bacau, Chiorean a decis sa renunte la fotbal. La doar 26 de ani.

?Din pacate am avut putine sanse de a evolua la Steaua. Erau fotbalisti adevarati in lot, concurenta era mare in aparare. A urmat declinul, iar in 2004 m-am lasat dezamagit de acuzele care mi s-au adus la Bacau?, spune Chiorean, care, din lotul Stelei, mai tine legatura doar cu Ogararu. ?Am fost buni prieteni. Acum vorbim mai rar de cand a plecat in Olanda. Dar e un baiat deosebit. Ma mir ca nu e la Nationala?, mai spune Chiorean, care in ultimii trei ani s-a reprofilat.

?Am terminat Facultatea de Stiinte Economice din cadrul UVVG si din 2005 m-am angajat la Politia de Frontiera. Ma simt excelent ca agent pe fasie. Sunt in largul meu, in aer liber si mereu in miscare?, a mai adaugat Radu Chiorean, care a revenit in iarna la Olimpia doar la rugamintile presedintelui Catrinel Rat si nu din ratiuni financiare. ?Vin la antrenamente doar dupa orele de serviciu. Nu ma mai gandesc la vreo revenire in fotbalul mare, ci doar vreau sa ajut cu ce pot clubul care m-a format. Oricum, nu las uniforma de politist pentru nimic in lume, iar fotbal voi juca doar la Olimpia, atat timp cat ma voi simti util?, a incheiat Chiorean.

sport365, 26 martie 2007

Edited by Lari

cred ca un cuplu Surdu-Mutu ar fi perfect.

Sa avem un atac Surdo-Mut?Nu stiu,Mutu sta pe loc,e destul de egoist face faze individuale si iesea bine doar in combinatie cu Gilardino.Surdu se potriveste mai bine in atac cu cineva de acelasi nivel cu el,cum este Stancu.

Trebuie injurat in continuare, sa se ambitioneze :naughty:

Pe tine daca cineva te injura , te ambitioneaza?

Edited by Robinson Rufay Zapata

Pe tine daca cineva te injura , te ambitioneaza?

Un loc sa dau edit , am dat replay. Stergeti postarea.

Edited by Robinson Rufay Zapata

Sa avem un atac Surdo-Mut?Nu stiu,Mutu sta pe loc,e destul de egoist face faze individuale si iesea bine doar in combinatie cu Gilardino.Surdu se potriveste mai bine in atac cu cineva de acelasi nivel cu el,cum este Stancu.

personal nu il suport pe Mutu din nici un punct de vedere. iti dai seama ca a fost la shto mesajul meu. Lari a fost pe faza si a punctat exact acolo unde trebuia...

"In doua randuri am fost la un pas sa renunt. O data atunci cand a murit mama mea si era sa o apuc pe cai gresite, iar cealalta data, din cauza unei accidentari.

"Intr-un meci cu Dinamo mi-am rupt trei coaste si am fost la un pas sa ma lovesc la coloana si sa fie afectat sistemul nervos. Medicii isi puneau probleme daca voi mai putea juca vreodata."

"Gabi Stan m-a lansat in fotbalul mare. Am mancat multa bataie de la el. Eu am avut o copilarie foarte grea. Tata era maistru, iar mama, Lacatus mecanic. M-am chinuit foarte mult sa ajung unde sunt acum.

"Razvan Lucescu mi-a influentat decisiv cariera. Eram in cadere libera si el m-a repus pe picioare. Daca o tin tot asa, sigur voi ajunge printre tricolori si, de ce nu, as putea sa fac un cuplu cu Mutu in atac."

"Stie cum sa se comporte cu jucatorii. Cand am revenit de la Brasov, el n-a batut moneda pe perioada pe care o petrecusem inainte la Steaua. M-a intrebat de familie si despre viata mea in general.", a spus Surdu in Adevarul!

Si el vrea sa joace cu Mutu!Astia chiar vor un atac surdomut! :blink: