Virgil

Candidatele La Titlu Si La Primele 6 Locuri in Liga I

158 posts in this topic

Pentru mine echipele care se vor bate pentru primele 6 locuri ale campionatului vor fi urmatoarele, in ordinea de mai jos:

CFR Cluj

FC Timisoara

Steaua

Unirea

Vaslui

?

CFR pentru ca isi mentine lotul, antrenorul, echipa de conducere a clubului. E dupa parerea mea, alaturi de Steaua, cea mai versata echipa a ligii I. Mai mult decat atat Iuliu Muresan anunta noi achizitii de la echipe puternice din Portugalia. Daca antrenorul Conceicao va sti sa gestioneze corect energia elevilor sai, ambitia si sanatatea fizica, atunci CFR va fi una din principalele pretendente la titlu.

Timisoara pastreaza in linii mari echipa. In plus a adus un antrenor principal adevarat. La acest club, sustinut puternic de suporteri exista emulatie pentru cucerirea titlului. In mod normal dupa o ratare mai mult decat stupida a locului 1 in aceasta editie, prin pierderea meciului direct pe teren propriu in fata viitoarei campioane, Timisoara ar trebui sa revina puternic si sa castige detasat. Reusita sau nereusita se afla numai in mainile noului antrenor, Ovidiu Sabau, si depinde de cat de putin se va implica la echipa Marian Iancu. Marian Iancu, acest Becali posesor de inteligenta spre deosebire de omologul sau. Important e sa nu o foloseasca in exces, pentru ca, stie toata lumea, ce-i mult nu-i bun.

Steaua se va clasa in mod sigur in primele sase echipe, avand in vedere ca are un nou antrenor, Cristiano Bergodi. Mai bun si mai inteligent decat Lacatus. La Steaua se fac deja remanieri, in sensul ca unii pleaca si altii vin. Se pleaca in masa si se vine parca strecurati prin strecuratoare. Nu stiu daca la inceputul campionatului Steaua va fi mai puternica decat in editia trecuta, dar sper sa fie mai bine pregatita, mai bine motivata si evident mai unita.

Nu-i intrevad cel putin deocamdata sanse la titlu.

Unirea. Pentru baietii din Urziceni urmeaza un an infiorator de greu. Cu meciuri in cele 3 competitii. Campionat, Champions League si Cupa. Cu un astfel de traseu, nici Inter Milano nu ar mai castiga campionatul a doua oara consecutiv. Cu atat mai putin Unirea. Jucatorii sai insa se vor cali in meciuri tari, vor capata experienta, iar ambitia lui Dan Petrescu ii va biciui cat va putea pentru o clasare onorabila.

Vaslui = Porumboiu. Porumboiu e un om ambitios si atunci cand isi propune un lucru, de cele mai multe ori ii reuseste. Vasluiul e un team puternic, cu cateva piese de baza de exceptie. L-as numi aici pe Wesley Lopez, un fotbalist de fotbalist. Nea Adi va mai aduce cateva bucati de la Farul, cum ar fi excelentul Gerlem, si isi va intari lotul. In atari conditii va fi o candidata serioasa chiar la un loc pe podium.

Pe a sasea echipa nu am nominalizat-o inca. Pentru ca nu sunt foarte sigur. Ar putea fi Craiova. Dar Craiova nu mai are antrenor. Ar putea fi Brasovul. Din pacate R Lucescu nu a avut rabdare pentru a-i duce pe tinerii sai elevi pe locurile inalte de pe care se vede Europa. Pacat.

Dintre aceste 5 echipe, le vad pe primul loc la sfarsitul turului pe CFR sau pe Timisoara. Sa fie de bun augur, pentru ca merita. Steaua din pacate trebuie sa mai astepte ca tinerii din echipa sa confirme, iar Bergodi sa ramana macar doi-trei ani, pentru ca apoi nu va mai pleca decat cand se va plictisi de cate Cupe si titluri de campion va castiga.

Astea sunt optiunile mele. Ii astept pe altii mai grozavi sa o duca pe Steaua in fotoliul de lider. Astept opinii noi si astept sa fiu combatut cu pertinenta.

Edited by Virgil

Eu nu as elimina nici Dinamo, si nici Rapidul, cel putin pana la sfarsitul perioadei de transferuri. Sansele Rapidului depind foarte mult de ramanerea in lot a fotbalistilor Lazar si Spadacio iar Dinamo, cu trei, patru achizitii reusite poate sa se gandeasca si la titlu.

Eu cred ca nu trebuie ignorate alte 3 echipe:

1. dinam0. Chiar daca lotul este format din jucatori expirati care au esuat in campionate mai tari, totusi echipa este peste media campionatului. In plus, la dinam0, conducerea ramane un atuu important. Borcea va face tot posibilul ca anul asta sa puna mana pe banii din Champions League mai ales ca se pare ca va fi ultimul an in care campioana merge direct in Liga Campionilor

2.Rapid. Cu tot cu criza din retur, au fost la cativa centimetri de calificarea in Europa League. Lotul este inca destul de bun si daca vor vinde 2-3 jucatori sa faca rost de bani sunt sanse destul de mari ca echipa sa se bata macar pentru un loc in Europa League(adica unul din primele 6 locuri)

3.Craiova. Chiar daca momentan nu are antrenor, echipa Craiovei a capatat o oarecare experienta. Si ei mai aveau nevoie de un punct inainte de ultimele 2 meciuri si au capotat lamentabil. Daca-l pastreaza pe Florin Costea, care a explodat in retur, si pe fratele lui(am inteles ca ar fi mai talentat, dar nu are inca experienta) cred ca se poate bate la Europa League. Desigur, depinde si ce antrenor va fi adus dar lotul este destul de bun.

Si FC Brasov, daca se va aduce un antrenor bun, s-ar putea sa se bata la Europa League. Lotul este destul de bun si momentan nu au vandut nici un jucator important. Cu 2-3 jucatori in plus ar fi o echipa incomoda, cam cum era Otelul Galati pe vremuri.

Edited by MoWeed

Specifica Unirea Urziceni, pentru ca exista si Unirea Alba Iulia! ;)

1 C.F.R.

2 A.E.K.

3 Urziceni

4 Steaua

5 Vaslui

6 Dinamo

Daca nu ma insel, este ultimul an in care campioana o sa mearga direct in grupe. Dinamo s-ar putea sa termine mult mai sus fortand o eventuala participare in premiera.

Edited by f234567k

Daca nu ma insel, este ultimul an in care campioana o sa mearga direct in grupe. Dinamo s-ar putea sa termine mult mai sus fortand o eventuala participare in premiera.

Depinde... Daca facem multe puncte sezonul asta avem sanse sa avem si peste 2 sezoane o echipa direct in Liga...

Unirea,Timisoara,Steaua,CFR,Vaslui si Dinamo.

Craiova nu are antrenor si asta va conta , iar Rapidul nu are jucatori.

Cele 6 de sus se vor bate toate la titlu.

Eu sincer nu vad ce v-ar putea face sa credeti ca avem vreo sansa sa ne batem la titlu.

Lotul este, in mare, acelasi ca anul trecut, cu jucatori mediocri in postura de titulari(Lovin, Banel), cu acelasi Petre Marin unicul fundas stanga desi ar cam trebui sa se retraga, cu jucatori plafonati care stau cu gandul mai mult la plecare(Goian, Ghionea), cu jucatori care au fost mai mult accidentati in ultimii ani(Plesan, Ov Petre, Emeghara).

Kapetanos este singurul varf de careu din lot. In cazul in care se accidenteaza nu avem cu cine il inlocui. In aceeasi situatie este si Petre Marin.

Perioada de pregatirte va fi foarte scurta in comparatie cu chefere sau dinam0. Nu stiu daca are Bergodi timp sa revitalizeze lotul.

Plus ca a ramas Jiji la Steaua. Indiferent cat de bun e Bergodi ca antrenor, s-ar putea sa fie iar nevoit sa-l reprofileze pe Szekely deoarece "razboinicul" il vrea pe tigan titular pe banda dreapta. La prima infrangere, va iesi dobitocul in presa sa-l desfiinteze pe Bergodi si sa-si atace jucatorii(nu zic ca unii dintre ei nu merita dar astfel de lucruri se fac fata in fata nu prin presa). Plus ca autoritatea lui Bergodi este deja subminata atata timp cat jucatorii stiu cine face primul 11...

Eu sincer nu vad ce v-ar putea face sa credeti ca avem vreo sansa sa ne batem la titlu.

Lotul este, in mare, acelasi ca anul trecut, cu jucatori mediocri in postura de titulari(Lovin, Banel), cu acelasi Petre Marin unicul fundas stanga desi ar cam trebui sa se retraga, cu jucatori plafonati care stau cu gandul mai mult la plecare(Goian, Ghionea), cu jucatori care au fost mai mult accidentati in ultimii ani(Plesan, Ov Petre, Emeghara).

Kapetanos este singurul varf de careu din lot. In cazul in care se accidenteaza nu avem cu cine il inlocui. In aceeasi situatie este si Petre Marin.

Perioada de pregatirte va fi foarte scurta in comparatie cu chefere sau dinam0. Nu stiu daca are Bergodi timp sa revitalizeze lotul.

Plus ca a ramas Jiji la Steaua. Indiferent cat de bun e Bergodi ca antrenor, s-ar putea sa fie iar nevoit sa-l reprofileze pe Szekely deoarece "razboinicul" il vrea pe tigan titular pe banda dreapta. La prima infrangere, va iesi dobitocul in presa sa-l desfiinteze pe Bergodi si sa-si atace jucatorii(nu zic ca unii dintre ei nu merita dar astfel de lucruri se fac fata in fata nu prin presa). Plus ca autoritatea lui Bergodi este deja subminata atata timp cat jucatorii stiu cine face primul 11...

In mod sigur nu avem sanse la titlu si nici la locul 2. Dupa parerea mea, locul 3, 4, sau 5 scrie pe noi. In ceea ce priveste observatiile tale, le voi lua pe rand.

1. Petre Marin va avea inlocuitor. Steaua cauta un fundas stanga de calitate. Sunt cunoscute negocierile care s-au dus pentru transferul lui Bozovici, un jucator bun dar cu viata sportiva care a lasat de dorit la Rapid. Daca nu va fi el va fi altul. Si in mod sigur Petre Marin, acest veteran al echipei, va vedea tot mai rar primul 11.

2. Referitor la perioada scurta de pregatire nu am argumente sa contracarez, asa ca voi intreba. De ce mai scurta? CFR si Dinamo nu incep pregatirea aproximativ la aceeasi data cu noi? Daca te gandesti ca noi vom intra primii in focul competitiilor, eu cred ca e mult mai bine sa ai meciuri oficiale in picioare decat meciuri de antrenament. In ce priveste revigorarea intr-un termen atat de scurt, eu cred ca Bergodi va face esentialul.

3. Chiar daca ciobanul a ramas la Steaua, daca Bergodi va avea rezultate, implicarea lui la echipa va fi tinde spre 0 (zero).

4. Referitor la Szekely si la Nicolita, cred ca sunt deja obisnuiti sa schimbe benzile, probabil insa ca unul va fi rezerva celuilalt. Care va fi titularul si care rezerva ramane de vazut.

5. Sunt sigur ca Bergodi nu-i va da ocazii "dobitocului" (nu stiu despre cine vorbesti, :D) sa-l desfiinteze. E un tip inteligent si de calitate. Bergodi, nu "dobitocul".

6. Domnul Bergodi a afirmat de curand ca lui nu i-a facut nimeni echipa si ca nu are de gand sa renunte la acest obicei.

Edited by Virgil

Eu cred ca sezonul urmator va fi destul de strans.Nu stiu daca noi avem sanse la titlu,doar daca face Bergodi minuni cu aceeasi jucatori,sau daca mai vin ceva intariri.Totusi,sper!

1. "U" Craiova

2. FC Timisoara

3. CFR Cluj

4. Steaua Bucuresti

5. Unirea Urziceni

6. Dinamo Bucuresti

E prea devreme, parerea mea, pentru a face pronosticuri sau planuri...dar daca ar fi sa le aleg, acum as alege asa

1 Steaua

2 Vaslui

3 AEK

4 Urziceni

5 Brasov sau Craiova [daca aduc un antrenor capabil]

6 CFR

1 Steaua

2 CFR

3 Urziceni

4 Timisoara

5 Dinamo

6 Vaslui

7 Craiova

8 Rapid

1. Steaua

2. CFR

3. dinam0

4. Timisoara

5. Urziceni

6. Vaslui

7. Craiova

8. Rapid

Ar fi interesant daca ati si vorbi in legatura cu presimtirile voastre. O simpla insiruire de echipe nu prea inseamna nimic. Nu asta doream de la voi.

KERATOCONUS, clasamentul tau cu Craiova pe primul loc e imposibil.

Obelix36. Cu Steaua pe primul loc si cu Dinamo pe locul 2, nu esti deloc la curent cu ce se intampla in fotbal.

hellas_verona. Idem. Ori ai tratat tema cu scarba, ori ai insiruit ce ti-a trecut prin cap, incercand sa ne induci faptul ca ai dori ca Steaua sa devina campioana. Aproape imposibil.

Daniel-Ionut si Bijoux. Sunteti departe de adevar.

As vrea sa participe la discutii oameni care isi folosesc discernamantul. Un Lari, Dan Stan, SSK, Marius, etc.

@Virgil

1.Pana acum negocierile n-au avut nici o finalitate. Tare mi-e frica sa nu aduca vreun jucator gen Danel Balan sa ii creeze concurenta lui Petre Marin. Un jucator bun ar costa bani, bani pe care Jiji nu pare dispus sa-i cheltuiasca. Totusi, pana la urma, s-ar putea sa revina Emeghara si se rezolva problema.

2.Ele incep pregatirea la acelasi timp cu noi. In mod normal ar fi fost bine sa avem cat mai multe meciuri oficiale in picioare pana la inceperea campionatului, insa aminteste-ti returul trecut. Cam de prin minutul 60, ai nostri nu mai puteau, ceea ce denota mari carente in pregatirea fizica. Si nu stiu daca Bergodi are destul timp la dispozitie pentru a rezolva problema cu pregatirea fizica. Mai ales ca, fiind antrenor nou care, din ce se aude, va schimba sistemul de joc trebuie sa lucreze mult si tactic cu jucatorii

3.Eu cred ca oricare ar fi rezultatele ciobanul se va implica. Pentru ca are convingerea ca el le stie pe toate...

4.Nicolita o fi obisnuit pentru ca, in definitiv, poate sa alerge la fel de mult si pe partea stanga si pe partea dreapta. Insa la Szekely s-a vazut diferenta mare intre inceputul sezonului(cand juca pe dreapta, Nicolita fiind accidentat) si returul campionatului(cand a fost trecut pe stanga pentru a-i face loc idolului Faureilor)

5. Si Hagi a fost foarte diplomat cat a fost antrenor si asta nu l-a oprit pe dobitoc sa-l faca cu ou si cu otet. Asta se va intampla mai ales daca italianul va ignora una din "indicatiile pretioase" venite in timpul meciului din loja.

6. Asta ramane de vazut. Nici lui Dorinel nu ii facuse nimeni echipa si s-a vazut cat a rezistat...

1.Steaua

2.Restul

O sa se bata Steaua cu CFR Cluj si tind sa cred ca si Dinamo dupa valorile loturilor, desi sper din rasputeri sa ii distruga Bonetti. Pe urmatoarele locuri o sa fie Timisoara, Unirea (nu cred ca ii tine sa se mai bata la titlu si la anul). 

Urziceni

Timisoara

dInam0, din pacate

CFR Cluj

Steaua

in ordinea asta

Ia uite ce comise pentru solutionarea litigiilor vom avea anul asta la LPF. Numai experti in fotbal, ce mai

COMISIA PENTRU SOLUTIONAREA LITIGIILOR

1. POPA Claudiu - PRESEDINTE

2. CIRSTOIU Ion - VICEPRESEDINTE

3. TOMESCU George - MEMBRU

4. CONSTANTINESCU EMIL - MEMBRU

5. LAZARESCU Marin - MEMBRU

SECRETAR COMISIE: DICU ALEXANDRA

Acum nu stiu daca o fi doar coincidenta de nume :D

Tomescu George Ion este candidatul PNG-CD pentru Camera Deputatilor in judetul Buzau, in Colegiul nominal nr 3.

O fi vorba de acelasi Tomescu George?

Edited by MoWeed