Maye

Liga Campionilor , Editia 2009-2010

739 posts in this topic

Pana la urma a fost un meci destul de slab...Barcelona a dominat,dar destul de apatic,fara prea multe ocazii,iar Inter a facut ceea ce stie mai bine,mai ales cand e in avantaj,antijoc din minutul 1.Scopul scuza mijloacele,nu?...Dar,nu stiu,parca per ansamblu merita Inter calificarea,au facut un meci tur mult mai bun decat cel din retur al catalanilor.Si i-a mai potolit si pe Barcelona,care se credeau poate prea buni...

Finala Inter-Bayern,intre doua echipe putin spectaculoase...Cine stie cat va fi de frumoasa.Cred ca Inter are prima sansa...

Cel mai tare citat al zilei: "Messi was better than Ibrahimovici. At least he gave it a shot, literally" :chair:

A fost un meci mult sub ceea ce ma asteptam, dpdv calitativ.Mourinho a folost tactica care i a convenit cel mai mult, ceea ce era, pe undeva, firesc sa se intample.Se pare ca in noul format(UCL)nici un team nu e capabil sa si pastreze coroana mai mult de un an.Credeam ca Barca va fi prima echipa, insa fotbalul este imprevizibil la acest nivel.Inter este o formatie puternica, ma bucur pentru Chivu si sper sa castige titlul in Il Calcio, dar la Madrid mi as dori sa triumfe Bayern!

Peste ani nu o sa ramana nici eliminarea lui Motta si nici jocul defensiv al milanezilor.

O sa ramana doar calificarea Inter-ului.

Acum sper ca finala sa fie castigata de italieni..pentru Chivu!

Auf geht's Bayern!!!

Dubla mansa dintre Barca si Inter a fost decisa de proasta inspiratie a lui Guardiola.Atat in tur cat si in retur,in momentul in care avea nevoie sa marcheze l-a scos pe Ibrahimovic si a jucat cu Dani Alves si Maxwell extreme.Greseli mari pt un antrenor la nivelul asta.si acum ma intreb:De ce mama naibii nu-l baga pe Henry deloc???

Aia de la Inter si-au bagat tot neamu in poarta...Oare de ce Barcelona n-a facut acelasi lucru la 1-0 pe San Siro? Raspunsul e simplu, de dragul acestui sport, nu pentru a-l face dezgustator. Against Modern Football. :sick:

Auf geht's Bayern!!!

Dubla mansa dintre Barca si Inter a fost decisa de proasta inspiratie a lui Guardiola.Atat in tur cat si in retur,in momentul in care avea nevoie sa marcheze l-a scos pe Ibrahimovic si a jucat cu Dani Alves si Maxwell extreme.Greseli mari pt un antrenor la nivelul asta.si acum ma intreb:De ce mama naibii nu-l baga pe Henry deloc???

Henry e pe ultimii 2 metri la Barca. Inca un transfer "eronat".

Chestia buna din meciul cu Inter a fost ca am scapat, in sfarsit, de obsesia mondiala Pep Guardiola. Poate ca de acum vom invata sa fim mai critici la adresa lui si poate isi va mai imbunatati multe din lipsurile de antrenor. Cea mai importanta: ochii pentru transferuri. Astept de la el pentru urmatorul an 3 transferuri: Di Maria, Cesc si Suarez.

Henry e pe ultimii 2 metri la Barca. Inca un transfer "eronat".

Chestia buna din meciul cu Inter a fost ca am scapat, in sfarsit, de obsesia mondiala Pep Guardiola. Poate ca de acum vom invata sa fim mai critici la adresa lui si poate isi va mai imbunatati multe din lipsurile de antrenor. Cea mai importanta: ochii pentru transferuri. Astept de la el pentru urmatorul an 3 transferuri: Di Maria, Cesc si Suarez.

Eu am avetizat de mult ca Guardiola e un antrenor limitat si care nu corespunde cu cerintele de la Barcelona.Dupa ce a pierdut mansa tur din optimile Copei del rey in fata Sevillei,am postat un mesaj in topicul FC Barcelona in care l-am desfiintat ca antrenor,pe buna dreptate.Atunci n-a fost unul sa fie de acord cu mine,dar meciul cu Inter a dovedit cata dreptate aveam.E un antrenor lipsit total de idei si de inspiratie.Barcelona practica meci de meci acelasi joc,la care adversarii au inceput sa se adapteze si sa-l dejoace cu usurinta.Pe langa faptul ca nu are nicio idee de joc(jocul extraordinar de pase e meritul jucatorilor),nu cunoaste nici macar regulile elementare ale fotbalului.Orice cunoscator de fotbal stie ca daca intalnesti o aparare bine organizata si supraaglomerata,cum a fost cea a Interului asta-seara,solutia cea mai eficienta de a o depasi este reprezentata de jocul pe benzi urmat de centrari in careul advers.Dar in conditiile in care el a ales sa-l scoata pe cel mai inalt jucator de atac pe care-l avea la dispozitie era clar ca centrarile nu mai sunt o optiune viabila(desi cea mai mare ocazie a Barcelonei a venit la capul lui Krkic).In plus nu pot sa nu amintesc ca a ales sa-l introduca pe tanarul Jeffren in teren in favoarea experimentatului Henry.Cat de "expirat" ar fi Henry tot ar fi stiut sa gestioneze mai bine situatiile din finalul de meci decat Jeffren.Nu a fost degeaba atatia ani la rand unul dintre cei mai percutanti atacanti ai lumii.Eu as fi ales sa joc finalul de meci atat cu Ibrahimovic cat si cu Henry in teren.Ar fi avut mult mai multe sanse de reusita decat cu Pedro si Jeffren.

In ceea ce priveste transferurile,sunt sigur ca greseste cu Henry,la fel cum a facut-o si cu Eto'o anul trecut.De Ibrahimovic ar trebui sa se scape cat mai repede.Imi e tot mai clar ca n-are ce cauta la Barca.

La capitolul achizitii sunt de acord cu tine.Cei 3 ar fii perfecti,in conditiile in care Barca are nevoie de un atacant central,de o extrema(poate unii ar zice ca pedro e bun pe aceea pozitie,dar meciul din aceasta seara ma face sa ma indoiesc de asta) si de un mijlocas central care sa stie sa faca si altceva in afara de simulari si pase repetate inapoi,cum e in cazul lui Busquets.

si nu in ultimul rand de un antrenor care sa stie sa schimbe din mers si care sa fie mult mai inspirat in ceea ce priveste schimbarile

Inseamna ca cel mai mare rahat al tuturor timpurilor a fost Lacatus,simbolul Stelei!Sper ca-ti mai aduci aminte,3/4 dintre faulturile suferite de el erau simulari...

Eu cred ca e si asta o arta,chiar daca strica acest sport minunat.Nici ceea ce joaca Inter nu mi se pare ca infrumuseteaza in mod deosebit fotbalul!...

Lacatus trisa mai ales in careul advers. Nu zic ca era bine ceea cea facea si da,sunt de acord ca obtinerea penalty-urilor era o arta,insa sunt doua chestii diferite. Lacatus simula(se arunca in bazin) pentru a obtine lovituri libere sau 11 metri(si nu intotdeauna adversarul era eliminat sau primea galben/rosu). De obicei. Ce a facut baiatul ala ieri(dar mai ales arbitrul) a facut fotbalul de rusine. Motta,intr-un mod ceva mai agresiv,apara mingea cu corpul si evident ca se echilibra cu mainile ca sa tina prim planul. Ce naiba nu trebuie sa explic pentru ca am jucat cu totii fotbal. Nu poti sa protejezi mingea cu mainile lipite de corp. Nu l-am vazut pe Lacatus sa intre cu capul in mana cuiva apoi sa se tavaleasca pe jos pentru a verifica din cand in cand daca cineva il vede ca in gif-ul prezentat mai sus. Una este sa obtii un avantaj pentru echipa ta si alta este sa te vaiti ca o muiere pentru nimic. Se tavalea ca sa mai scoata un galben moca pentru adversar. Jenant. Iar cel mai jenant lucru a fost ca s-a intamplat intr-o SF de CL. Daca era in mocirla noastra,nu eram surpins insa ai alte asteptari in CL.

Bravo celor de la inter pentru calificare si spune asta unul caruia nu ii place deloc fotbalul italian. Barca a fost jenanta,jenanta in tur si acum cand a jucat 60 de minute in superioritate numerica. Toti cei ce au vazut fotbal in viata lor au observat ca,mai ales din 2010,strategia lui barca a fost da-i-o lui Messi ca stie el ce face sau da-i-o lui xavi ca scoate el o pasa. Cand mourinho i-a blocat pe astia doi viata barcei s-a complicat foarte mult.

Apropo va fi o finala slabuta daca este sa ma intrebati. Bayern-Lyon nu a fost cine stie ce si sincer sa fiu nici Barca-Inter(in afara de meciul tur) nu prea m-a dat pe spate. Probabil pentru prima data voi tine cu italienii.

Ca o gluma,parca si nivelul CL a scazut de cand transmite TVR-ul competitia :D

Edited by predatorpulse7

Eu am avetizat de mult ca Guardiola e un antrenor limitat si care nu corespunde cu cerintele de la Barcelona.Dupa ce a pierdut mansa tur din optimile Copei del rey in fata Sevillei,am postat un mesaj in topicul FC Barcelona in care l-am desfiintat ca antrenor,pe buna dreptate.Atunci n-a fost unul sa fie de acord cu mine,dar meciul cu Inter a dovedit cata dreptate aveam.E un antrenor lipsit total de idei si de inspiratie.Barcelona practica meci de meci acelasi joc,la care adversarii au inceput sa se adapteze si sa-l dejoace cu usurinta.Pe langa faptul ca nu are nicio idee de joc(jocul extraordinar de pase e meritul jucatorilor),nu cunoaste nici macar regulile elementare ale fotbalului.Orice cunoscator de fotbal stie ca daca intalnesti o aparare bine organizata si supraaglomerata,cum a fost cea a Interului asta-seara,solutia cea mai eficienta de a o depasi este reprezentata de jocul pe benzi urmat de centrari in careul advers.Dar in conditiile in care el a ales sa-l scoata pe cel mai inalt jucator de atac pe care-l avea la dispozitie era clar ca centrarile nu mai sunt o optiune viabila(desi cea mai mare ocazie a Barcelonei a venit la capul lui Krkic).In plus nu pot sa nu amintesc ca a ales sa-l introduca pe tanarul Jeffren in teren in favoarea experimentatului Henry.Cat de "expirat" ar fi Henry tot ar fi stiut sa gestioneze mai bine situatiile din finalul de meci decat Jeffren.Nu a fost degeaba atatia ani la rand unul dintre cei mai percutanti atacanti ai lumii.Eu as fi ales sa joc finalul de meci atat cu Ibrahimovic cat si cu Henry in teren.Ar fi avut mult mai multe sanse de reusita decat cu Pedro si Jeffren.

In ceea ce priveste transferurile,sunt sigur ca greseste cu Henry,la fel cum a facut-o si cu Eto'o anul trecut.De Ibrahimovic ar trebui sa se scape cat mai repede.Imi e tot mai clar ca n-are ce cauta la Barca.

La capitolul achizitii sunt de acord cu tine.Cei 3 ar fii perfecti,in conditiile in care Barca are nevoie de un atacant central,de o extrema(poate unii ar zice ca pedro e bun pe aceea pozitie,dar meciul din aceasta seara ma face sa ma indoiesc de asta) si de un mijlocas central care sa stie sa faca si altceva in afara de simulari si pase repetate inapoi,cum e in cazul lui Busquets.

si nu in ultimul rand de un antrenor care sa stie sa schimbe din mers si care sa fie mult mai inspirat in ceea ce priveste schimbarile

Adu-mi si mie aminte: ce scoala de antrenori ai absolvit si cate trofee europene ai castigat intr-un sezon?

Bai AMICILOR, vorbiti de Guardiola de parca e Andone sau Cartu. "E numai meritul jucatorilor". Pai dupa ce ii lasase Rijkaard in degringolada, cine pana mea i-a ridicat pe jucatori? :| VOI?

Dar e usor sa fii chibit...

Sper ca nu m-ai facut interist. Sunt spectator impartial.

@Predator,

Nu poti spune ca esti impartial la acest meci atata timp cat esti fan Real Madrid. ;)

O calificare eroica insa si una rusinoasa pentru Inter. S'au aruncat si in cap nepotii aia. Pana la urma, scopul scuza mijloacele.

Pentru mine, tot Barcelona ramane cea mai buna echipa din lume. :)

Cand miza e finala Ligii iar returul semifinalei il joci pe Camp Nou in 10 oameni, cam trei sferturi din meci, nu prea vad de ce ar fi rusinos felul cum s-a aparat Inter mai ales ca Barcelona a avut in total 3 ocazii.

Hai sa fim acum cinstiti: nu ai cum sa-i rezisti Barcelonei pe Camp Nou cu alta tactica. Asta este adevarul! Ce vroiati sa faca Inter, sa piarda dinadins?

Cand ai un om in plus o ora, posesia de 73% si raportul paselor de 455-50(cum era prin minutul 70) si nu esti in stare sa dai gol, problema nu e la adversar. Calificarea a fost decisa de duelul dintre antrenori. Mourinho l-a surclasat clar pe Guardiola.

Acum nu stiu ce ziceti dar, pe de o parte, nu era cinstit sa se califice Barcelona dupa eliminarea lui Motta.

@Predator,

Nu poti spune ca esti impartial la acest meci atata timp cat esti fan Real Madrid. ;)

Mai bine zis simpatizant pentru ca am crescut cu marea echipa a Realului. Ma fascina fotbalul aratat de ei. De asemenea mi-a placut barca de pe vremea lui rivaldo si luis enrique. Insa nu pot spune ca am vreo pasiune pentru vreo alta echipa in afara Stelei,nu am inteles niciodata fervoarea cu care altii se dau fani al unor echipe de afara(chiar certandu-se cu altii pentru acestea). Insa nu pot accepta ca aceeasi echipa sa beneficieze doi ani in SF CL de un arbitraj favorabil in dauna altora. Daca e sa fim sinceri,Chelsea merita sa se califice in dubla cu barca la faza cu obredo si inter nu merita sa ramana in 10 oameni ieri seara la faza aia banala(in italia sau anglia nu se dadea fault daca intra unul cu fata in mana mea cand eu protejez mingea). Si culmea e ca nici chelski nu imi trezeste cine stie ce sentimente(o echipa falsa creata de banii unui meleonar rus,cu fani care nu se pot compara cu cei ai lui MU sau Liverpool) insa au jucat mai bine ca barca in acea dubla mansa,exact cum a facut-o si inter,iar eu unul chiar credeam ca inter o ia in bot aseara dupa eliminarea lui motta.

Pacat ca s-a retras colina. Numai clovni vezi in ultimii ani in CL,si e grav ca astia apar si in fazele finale.

Sa nu exageram, Guardiola nu e un antrenor slab. La psihologie/intelegerea jocului e imbatabil. Cred totusi ca are doua mari lipsuri, care sper sa se rezolve cat de repede:

a) transferurile. Nici macar Ibra nu e problema, ca macar a dat 20 de goluri sezonul asta. Dar celelalte achizitii au fost si scumpe, si proaste. Nu si-a intarit mijlocul cu o alternativa la Iniesta, desi ar fi trebuit sa fie atent la aspectul ala, ca doar mijlocul e esenta jocului de pase barcelonez. L-a supraincarcat pe Messi de sarcini: in meciul de aseara, Messi mai mult mergea decat alerga pe stadion. Anul asta a avut noroc ca a mers Messi la un nivel chiar mai bun decat anul trecut. Insa anul trecut Xavi si Iniesta erau acolo, in top... anul asta Xavi a fost clar dezavantajat de lipsa lui Iniesta (Messi ajunsese la un moment dat in linia de fundasi pentru a-si prelua un balon). Cum dracu dai 20 de milioane pe Dmytro Chygrynskiy si nu-ti intaresti mijlocul? Nu mai vorbesc de Henrique sau Hleb...

b) tactica. Cu tot respectul, Guardiola mai are inca mult de invatat pentru a ajunge la nivelul unui SAF, Mourinho sau van Gaal. In primul rand, nu e foarte eficient in a adapta noii jucatori achizitionati tacticii catalane. Eu inteleg ca cei proveniti din Mansia se nasc in acest spirit, insa cum dracu il transformi pe Henry dintr-un jucator de top intr-o rezerva mediocra? Alegerea lui Ibra a fost, din pacate, gresita: acolo, in fata, trebuia un golgheter innascut, un individ gen Suarez care da goluri. Ibra era prea mult pe profilul lui Messi: ma duc sa-mi iau mingea din spate, fac niste driblinguri, las niste jucatori in urma mea si sutez misto. Asta fac extremele: Messi si Pedro (voi vorbi de Pedro mai jos), nu e nevoie sa-l vad pe Ibra inafara careului advers. Cu tot respectul pentru Pedro, nu e inca pregatit sa fie un jucator care face diferenta acolo. Si da, di Maria ar fi o alegere perfecta (din pacate, stiu ca si Manchester e interesat de el, pe cand catalanii nu si-au exprimat nicio dorinta in acest sens).

De-asemenea, Guardiola nu stie sa joace impotriva unor aparari ghimpate. Ma uitam ieri cum isi mentineau jocul de pase desi nu era nevoie. De ce sa pasezi mingea cand nimeni nu vrea sa ti-o ia? Ca sa fiu rau, acolo trebuiau mingi bubuite (in speranta ca Ibra le va fructifica) ori un atacant puternic, care sa faca brazda prin apararea adversa (iar Ibra a esuat in aceasta privinta). Messi nu are ce cauta in fata portii intr-un astfel de meci: il bagi winger, il pui sa dea assist-uri, dar ce poate face omul in fata lui Cambiasso? Si ca sa-mi dovedesc the point, pot doar sa arat ca in conditiile de catenaccio italian, singurul catalan care a facut diferenta, atat in tur cat si in retur, a fost Pique, un fundas. Care s-a trezit de vreo 3 ori cu golul in picior, marcand o data. Fara fite, fara scheme, un jucator mai puternic decat Bojan/Messi care a spart usa apararii. Ar trebui sa fie o lectie.

Cu toate aceste lipsuri, totusi, Guardiola a fost surpriza anului trecut si chiar imi este greu sa cred ca succesele se datoreaza doar echipei. Pep a avut curajul sa scape de petrecaretii lui Ronaldinho si sa ofere incredere echipei si mai ales lui Messi. O semifinala de CL plus prima sansa la castigarea campionatului nu e de ici colo (ca sa raspund si celui care l-a numit pe Guardiola antrenor mediocru dupa iesirea din Cupa Regelui... Cupa Regelui in Spania nu e o competitie gen Cupa Romaniei, castigata de Steaua/Rapid/Dinamo de vreo 50 de ori... e cea mai echilibrata competitie si rareori o echipa gen Barcelona o castiga...)

N-ai nevoie de nicio scoala de antrenori ca sa poti antrena echipa actuala a Barcei.Sa stea pe margine si sa aplaude fazele,cum face Pep poate face oricine.Ce antrenor mai e Pep daca ieri timp de 90 de minute n-a fost in stare sa gaseasca o solutie de spargere a zidului interist?daca va uitati la jocul Barcei,puteti sa va dati lesne seama ca 90% din goluri provin din faze rezolvate de fotbalistii de geniu pe care ii are in teren.Putine sunt fazele in care poti sa spui ca a fost o schema tactica mult lucrata.Cum am mai zis,Pep e cel mult un bun psiholog,dar niciodata un bun antrenor.Inca e tanar,mai are timp sa invete,dar la potentialul care il are echipa Barcelonei de acum un antrenor mare ar fi reusit si anul acesta sa ia toate trofeele.Sunt sigur ca o sa piarda si campionatul avand in vedere ca o sa intalneasca in deplasare Villareal si Sevilla,si parerea mea e ca ar trebui sa fie demis.Greselile manageriale facute de el au privat echipa anul acesta de trofee.Si-a batut joc de Henry si Eto'o,jucatori care sezonul trecut l-au facut pe el "cel mai bun antrenor al lumii".In plus cum a zis si Alexandru H:cum sa dai 20 de mil pe chigrinsky cand mai ai alti 4 fundasi centrali de valoare in lot si sa nu-ti intaresti mijlocul care sta doar in xavi si iniesta?Sa fim seriosi,Keita,Yaya sau Busquets nu se ridica la standardele Barcelonei...

Ce emotii am avut pe final... :mellow:

Bine ca s'a terminat cu bine si nu joaca barca finala pe Bernabeu :D

haha, ai stat cu morcovu in cwr pana la final.:))

Eram sigur inca dinainte de prima mansa ca interul va produce surpriza. Bravo lor, daca barca ,o super forta ofensiva n-a fost in stare sa-i scoata, atunci ciocu mic, o aparare eronata ar fi luat 5-6 aseara. Mourinho e taticu lor, in fapt, oricum nu mai avea nimic de demonstrat. Sper ca castige si finala .

Se bucura madrilenii de zici ca sunt dinamovistii dupa semifinala cu Boro (pastrand proportiile, desigur)... :wanker:

S-a jucat LA MALAI pe Nou Camp.

S-a jucat pentru faima si bani, insa faima e pe primul loc la acel nivel, mai ales pentru niste jucatori ca ai lui inter si un antrenor pe masura.