Guest SteauaToronto

Discutii despre Europa League - Editia 2009/2010

165 posts in this topic

sa va povestesc faza, in barul in care am urmarit meciurile, intr-o parte stelisti in alta caini, ce striga un caine dupa ce se califica spurcatii? "IESTEEEEEEEEEEEEE! AM INTRAT IN ISTORIEEEEEEEE!!!", tot barul rade..

apoi, pe strada, in culmea extazului, masini cu catei cu steaguri si fulare

mass-media: INCREDIBIL, Dinamo in grupele el

Cred ca toate astea definesc perfect ce reprezinta Dinamo si cine este Dinamo, fara comentarii

Mi-as dori sa picam cu unele dintre Lazio, Partizan, Levski, CSKA Sofia, Dinamo Zagreb, Genoa, Fulham, Aston Villa sau Everton

Pt caini nu-mi doresc decat CSKA SOFIA

Ar fi fain sa picam noi cu Levski si spurcatii cu CSKA Sofia. Noi cu rivalii lor si ei cu rivalii nostri :D

Eu nu stiu de ce nu ii ignorati. Am tinut cu ei in timpul meciului. Dupa aia, gata... am intrat in starea de "IGNORE". Au inceput sa apara la televizor Jiji, Borcea, Ganea cu tot felul de declaratii tampite si de platitudini idioate. Sincer, ma asteptam la mai multe de la Ganea decat "Pot afirma cu certitudine cã aceastã victorie este cea mai frumoasã obținutã vreodatã de o echipã româneascã în istoria participãrilor în cupele europene". Te pufneste rasul doar gandindu-te la istoria lui Dinamo, la meciurile cu Hamburg, Everton... nici nu mai trebuie sa mentionezi Steaua sau Universitatea Craiova. Chiar si CFR-ul a batut o AS Roma si a facut egal cu Chelsea...

Asta e cel mai enervant lucru la o parte din patronii nostri dragi. Pe langa suporteri care mentin dusmanii artificiale (acum o zi Niculae era un impotent iar Bonetti o parasuta - maine Niculae devine bun pentru nationala iar Bonetti cel mai tare antrenor din Romania), apar patronii. La infrangere, ai zice ca s-a prabusit un munte peste investitiile lor extraordinare; la victorie, nu isi mai incap in nadragi. Vorbesc ca sa se asculte unii pe altii, ca doar ala e singurul public cu adevarat important pentru ei.

Am vazut ca unii stelisti au simtit nevoia sa mentioneze meciul cu Valencia ca fiind mai important decat cel cu Slovan. Mi se pare inutil. Gestul dinamovistilor e, in ultima instanta, logic: dupa un desert european, vad si ei, in sfarsit, o luminita. E normal sa considere aceasta victorie ca echivalentul partidei cu Valencia. Peste o saptamana le va trece... si iarasi va incepe sfasiatul din tribune si vestiar. Mai ales daca pleaca Danciulescu...

Eu ma bucur ca s-au calificat atatea echipe pentru ca asta inseamna competitie si concurenta. Oameni ca Jiji sunt poate zgarciti dar arunca cu bani atunci cand simt ca Borcea le ia fata.

Cea mai usoara grupa am vazut ca ar fi cu FC Kopenhaga , Bate si Apoel.Iata componenta urnelor:

Urna 1

Werder Bremen

Villareal

AS Roma

Steaua

PSV Eindhoven

ªahtior Donețk

Sporting Lisabona

Hamburg

Benfica

Valencia

Panathinaikos

Ajax

Urna 2

Fenerbahce

FC Basel

Lille

Celtic

Everton

FC Bruges

Heerenveen

Galatasaray

Anderlecht

Austria Viena

Copenhaga

Lazio Roma

Urna 3

Hertha Berlin

Dinamo

Sparta Praga

AEK Atena

Slavia Praga

Levski Sofia

Fulham

Athletic Bilbao

Partizan

Hapoel Tel-Aviv

Twente

Dinamo Zagreb

Urna 4

Rapid Viena

CFR Cluj

TSKA Sofia

Toulouse

Poli TIMIªOARA

Genoa

Bate Borisov

Nacional Madeira

FC Salzburg

Sturm Graz

FK Ventspils

Sheriff Tiraspol

Eu nu stiu de ce nu ii ignorati. Am tinut cu ei in timpul meciului. Dupa aia, gata... am intrat in starea de "IGNORE". Au inceput sa apara la televizor Jiji, Borcea, Ganea cu tot felul de declaratii tampite si de platitudini idioate. Sincer, ma asteptam la mai multe de la Ganea decat "Pot afirma cu certitudine cã aceastã victorie este cea mai frumoasã obținutã vreodatã de o echipã româneascã în istoria participãrilor în cupele europene". Te pufneste rasul doar gandindu-te la istoria lui Dinamo, la meciurile cu Hamburg, Everton... nici nu mai trebuie sa mentionezi Steaua sau Universitatea Craiova. Chiar si CFR-ul a batut o AS Roma si a facut egal cu Chelsea...

Asta e cel mai enervant lucru la o parte din patronii nostri dragi. Pe langa suporteri care mentin dusmanii artificiale (acum o zi Niculae era un impotent iar Bonetti o parasuta - maine Niculae devine bun pentru nationala iar Bonetti cel mai tare antrenor din Romania), apar patronii. La infrangere, ai zice ca s-a prabusit un munte peste investitiile lor extraordinare; la victorie, nu isi mai incap in nadragi. Vorbesc ca sa se asculte unii pe altii, ca doar ala e singurul public cu adevarat important pentru ei.

Am vazut ca unii stelisti au simtit nevoia sa mentioneze meciul cu Valencia ca fiind mai important decat cel cu Slovan. Mi se pare inutil. Gestul dinamovistilor e, in ultima instanta, logic: dupa un desert european, vad si ei, in sfarsit, o luminita. E normal sa considere aceasta victorie ca echivalentul partidei cu Valencia. Peste o saptamana le va trece... si iarasi va incepe sfasiatul din tribune si vestiar. Mai ales daca pleaca Danciulescu...

Eu ma bucur ca s-au calificat atatea echipe pentru ca asta inseamna competitie si concurenta. Oameni ca Jiji sunt poate zgarciti dar arunca cu bani atunci cand simt ca Borcea le ia fata.

cum ma "in timpul meciului am tinut cu ei"????...in rest, total de acord cu tine, prietene

Edited by ultrash

Ceva accesibil ar fi de genu:

FC Kobenhavn /Heerenveen/Austria Viena

Hapoel Tel-Aviv

BATE Borisov/Ventspils/ªerif Tiraspol

Si ceva mai greu de genu:

Galatasaray/Fenerbahce/Lazio Roma

Twente/Fulham

Toulouse/Genoa

si asa ca o chestie, am putea pica intr-o grupa alcatuita numai din cunostinte mai vechi: Heerenveen, Slavia Praga si BATE Borisov

cum ma "in timpul meciului am tinut cu ei"????...in rest, total de acord cu tine, prietene

Imi pare rau, nu tin cu Slovan Liberec, ca nu m-am nascut la Praga si nu l-am sarbatorit pe Tomas Masaryk cu ocazia centenarului...

In Europa, functioneaza o alta filosofie decat cea din campionat. Aici ne batem, acolo concuram. Nu numai intre noi, ci si impotriva celorlalte natiuni. Concuram si impotriva fotbalului jalnic pe care il presteaza campionatul nostru. Concuram ca sa ne depasim conditia. Vreau sa batem Dinamo in finala, semifinala, nu am nicio placere cand e eliminata de nu stiu ce echipa austriaca sau maghiara.

Inca ceva. Steaua nu e o echipa de frustrati. Nu e nevoie sa ne ascundem lipsa de rezultate dupa injuraturile adresate "performantelor" rivalilor. Avem destule realizari cat sa ne permitem sa fim generosi. Chiar si in fata celor extaziati acum cativa ani de expresia "Boro".

Mi-e ca ne paste un Lazio sau Genoa...Poate a sosit timpul sa spargem gheata cu echipele italienesti...Desi, cu echipa asta de carlani - cum zicea Fernandel Intaiul, in reconstructie - dupa afirmatiile lui Bergodi, nu prea avem sanse. Vreau totusi sa picam cu o echipa din Italia!

Vedeti daca nu stati intr-un oras stelist.

cred ca Giurgiu este singurul orasel de provincie in care numarul dinamovistilor aproape il egaleaza pe cel al stelistilor. :wall:

Sper sa prindem o grupa accesibila la tragere,dar cred ca o sa avem ceva adversar tare.Vedem,nu se stie.

Cat despre Dinamo,ce sa zic,s-au calificat si ei si gata,ce tot ne streseaza.Chiar penibili,sa iasa pe strazi,sa spuna ca au facut istorie sau ca si Ganea ca e cea mai frumoasa victorie obtinuta in cupele europene de o echipa romaneasca.Hai sa fim seriosi,cu toata revenirea lor trebuiau sa fie mai temperati,Liberec e o echipa destul de slaba.

eu am vrut sa se califice Dinamo pt ca o sa se creada prea mari la meciu cu noi si o sa pice de sus si ca sa mai oboseasca asa prin Liga 1 pt ca oricum ei de grupe nu trec chiar daca ar pica cu echipe de div 6 (vezi pregatirea lor)

dar nu inteleg ce se face asa tantam pe sticla cu texte gen: Dinamo a facut imposibilu etc zici ca a jucat cu Real Madrid adica frate a jucat cu SLOVAN LIBEREC ce e imposibil sa te califici cu echipa asta? cica a fost o calificare mai tare decat calificarea lu` Steaua cu valencia pai cum sa zici asta frate cand valencia cu un an in urma castigase CUPA EUFA ? poti sa zici intr-adevar ca Timisoara a facut imposibilu` desi shatior i-a luat in ras dar Dinamo a facut imposibilu cu slovan liberec? PENIBIL FRATE !!

Edited by fredysteaua

azi e tragerea la sorti. sper sa vad grupele asa:

Steaua cu Lazio, Fulham si Toulouse, ca sa ne batem cu unele dintre cele mai tari tari din Europa la fotbal

Valencia cu Galatasaray, Dinamo si Bate Borisov (sa vada cainii cum e sa ii bati pe valencia si pe bate borisov, daca pot, ca dupa meciurile noastre cu ei ziceau ca ei ii bateau si mai rau!)

Roma cu Fenerbahce, AEK si CFR Cluj, sa vada ungurii cum e sa ii ia in serios Roma!

As prefera:

Steaua-Everton-Bilbao-Sheriff

Villareal-Lazio-Dinamo-Ventspils

Roma-Anderlecht-Levski-CFR

Sahtior-Copenhaga-Fulham-Timisoara

Imi pare rau, nu tin cu Slovan Liberec, ca nu m-am nascut la Praga si nu l-am sarbatorit pe Tomas Masaryk cu ocazia centenarului...

In Europa, functioneaza o alta filosofie decat cea din campionat. Aici ne batem, acolo concuram. Nu numai intre noi, ci si impotriva celorlalte natiuni. Concuram si impotriva fotbalului jalnic pe care il presteaza campionatul nostru. Concuram ca sa ne depasim conditia. Vreau sa batem Dinamo in finala, semifinala, nu am nicio placere cand e eliminata de nu stiu ce echipa austriaca sau maghiara.

Inca ceva. Steaua nu e o echipa de frustrati. Nu e nevoie sa ne ascundem lipsa de rezultate dupa injuraturile adresate "performantelor" rivalilor. Avem destule realizari cat sa ne permitem sa fim generosi. Chiar si in fata celor extaziati acum cativa ani de expresia "Boro".

foarte corect spus alex...aseara, in timpul meciului, am sperat ca Dinamo sa se califice (sa nu faca altfel socru-meu infarct), si astfel Romania sa aibe sanse reale de a creste coeficientul. sunt sigur ca multi dinamovisti au tinut cu Steaua in meciurile din el, mai ales in cele cu ungurii. in primul rand sunt roman, si imediat dupa stelist fularsteaua2

dar acum, gata, a trecut, bravo lor...acum ii rupem in Ghencea, sa vada cum se joaca fotbalul adevarat! meciul Stelei de aseara era de asteptat, pentru ca bergodi a odihnit mai multi jucatori, si a dat sansa altora sa joace. nu am ce sa reprosez Stelei, chiar daca a trebuit sa se faca schimbari pentru a obtine o victorie.

per total, campania Romaniei in europa e buna: 17 puncte acumulate in 10 meciuri

Forta Steaua!!! :steag_cruce_invers:

Grupa H

Steaua

Fenerbahce

Twente

Serif Tiraspol

Ca sa ne facem o idee despre adversarele Stelei, sa vedem cum s-au calificat, ce rezultate au obtinut in acest sezon si pe ce loc se afla in campionatul lor intern.

1. FENERBAHCE

Cum s-a calificat:

Play-Offs

20.08.2009 v FC Sion (A) 2-0

27.08.2009 v FC Sion (H) 2-2

Third qualifying round

30.07.2009 v Budapest Honvéd FC (H) 5-1

06.08.2009 v Budapest Honvéd FC (A) 1-1

Ultimele rezultate in campionatul intern:

09/08 v Denizlispor (A) 2-0

16/08 v Sivasspor (H) 3-0

24/08 v Diyarbakırspor (A) 3-1

Locul actual in clasament: 2

2. TWENTE

Cum s-a calificat: vine din UEFA Champions League unde a fost eliminata de Sporting Lisabona

Third qualifying round

29.07.2009 v Sporting Clube de Portugal (A) 0-0

04.08.2009 v Sporting Clube de Portugal (H) 1-1

01/08 v Sparta (A) 2-0

09/08 v PSV (H) 1-1

15/08 v Den Haag (A) 1-0

23/08 v Waalwijk (H) 2-1

Locul actual in clasament: 2

3. SERIF TIRASPOL

Cum s-a calificat: : vine din UEFA Champions League unde a fost eliminata de Olympiacos

Play-Offs

18.08.2009 v Olympiacos FC (H) 0-2

26.08.2009 v Olympiacos FC (A) 0-1

Third qualifying round

29.07.2009 v SK Slavia Praha (H) 0-0

05.08.2009 v SK Slavia Praha (A) 1-1

Second qualifying round

15.07.2009 v FC International Turku (A) 1-0

21.07.2009 v FC International Turku (H) 1-0

10/07 v CSCA-Rapid (A) 6-0

25/07 v Sfintul Gheorghe (H) 2-0

10/08 v Iskra-Stali (H) 5-0

22/08 v Dacia Chișinãu (H) 0-0

Locul in clasament: 5

Sunt din Basarabia, și daq se poate, o sã fac galerie alãturi de voi !!! Forța Steaua, zi minunatã !!!!! :ae:

Vom juca din nou cu nea Stivi Maclaren.

O grupa plictisitoare..

Trebuie sa luam toate punctele din meciurile cu Tiraspol, in rest ne va fi greu in Turcia si Olanda. Cred ca cel mai bine ar fi sa jucam cu portile inchise cu Twente.

In schimb, dinamu a prins o grupa foarte frumoasa :clap:

Totusi trebuie sa fim realisti eu nu cred ca putem termina pe primul loc!!! poate cu putin noroc prindem locul 2....

Bun deci sa rezumam:

1. In sfarsit ajunge si Steaua in Rep. Moldova. Pacat totusi ca in partea rusofona a tarii, dar oricum cred ca vor veni Stelistii din Moldova sa ne sustina, asta daca regimul transnistrean nu va pune anumite "bariere"....

2. Revine McLaren .... Atat vreau sa zic .... RAZBUNARE !!!

3. Cu Fener nu-i de glumit. Au o echipa cu mult peste nivelul nostru. Sper totusi sa prindem locul 2 desi nu ne va fi usor deloc!

4. Ce bine ca n-am picat cu SS Lazio. :)

FORZA Steaua !!!

Edited by Astristul

stie careva daca s-au afisat meciurile ? daca am pica cu fenerbahce primul meci acasa am avea un ghionion incredibil . Per ansamblu e o grupa echilibrata , vom avea meciuri grele cu fener si twente , iar sheriff dak pune cuiva probleme va fi o mare surpriza (sper sa nu fim noi aceia) :steag_cruce_invers:

locul 2 sigur il prindem!fener nu ii in ceam mai buna forman in ultimul timp...deci avem sanse si la locul 1!!!!forzza Steaua hai ca puteti!!!