Ronnie

Cristiano Bergodi

137 posts in this topic

Sa stie toata Italia,

Cat e de mare la Gigi prostia! :)

Antrenorul italian a comentat situatia din Ghencea si a spus ca se astepta ca Piti sa reziste macar 6 luni.

"A inceput circul, nu? Sincer, eu credeam ca Piturca va rezista cel putin 6 luni la Steaua. Daca nu a rezistat el, care e o persoana importanta in Romania, cine sa reziste? Imi pare rau pentru Piturca, a vrut sa faca ceva deosebit. Asta e", a declarat Bergodi la Prima TV.

Sa vedem cat rezista Ilie...sa speram ca va ramane pana la sfarsitul sezonului sa ia titlul... :steag_cruce_invers:

Cristiano Bergodi a fost demis de la echipa italiană Modena, locul sau urmand să fie luat de Agatino Cuttone, tehnician al echipei de tineret, informează Gazzetta dello Sport.

"Consiliul de Administratie al gruparii Modena a comunicat că antrenorul Cristiano Bergodi a fost demis de la conducerea tehnică al primei echipei. Responsabilitatea tehnică i-a fost incredintată lui Agatino Cuttone, actualul antrenor al echipei de tineret. Societatea ii multumeste lui Cristiano Bergodi pentru munca depusă si ii doreste tot ce este mai bun pe viitor", se arată in comunicatul clubului.

Dupa15 etape, Modena ocupă locul 19 in Serie B, din 22 de echipe.

"A trecut timpul si nu mai sunt suparat pe domnul Becali. Steaua este o optiune dacă voi primi o oferta N-am plecat de la Steaua, suparat pe Ciobanul, eu incepusem atunci un proiect cu tineri jucatori", a declarat Cristiano Bergodi

E foame de bani , e foame de bani baieti !

Una notizia a dir poco clamorosa ha scosso l'ambiente modenese nella tarda serata di ieri. Stando a quanto raccolto dal portale TuttoModena.com, otto giocatori sarebbero saliti in sede per chiedere il ritorno di Cristiano Bergodi sulla panchina e, quindi, l'allontanamento di Agatino Cuttone. In queste ore, poi, sono in corso febbrili consultazioni fra i soci gialloblu che dovrebbero prendere a breve una decisione in merito. In ogni caso Cristiano Bergodi sarebbe già stato preallertato dai dirigenti per un possibile ritorno.

Astazi a semnat cu Pescara in Serie A , un antrenor care mie mi-a placut + ca s-a pisat pe cioban.

Bergodi il inlocuieste pe Giovanni Stroppa, care a demisionat duminica după infrangerea suferită in meciul din deplasare cu formatia AC Siena, scor 0-1. Stroppa, in varstă de 44 de ani, se afla pe banca tehnică a formatiei Pescara de la inceputul actualei stagiuni.

Cristian Bergodi, 48 de ani, a antrenat in Romania echipele FC National, CFR Cluj, Rapid, Politehnica Iasi si Steaua. Din sezonul 2011-2012, italianul a pregatit echipa Modena din Serie B, clasată in acest moment pe locul 7.

Pescara este prima formatie din Serie A pe care o pregateste Bergodi.

''Sono emozionato - ha aggiunto Bergodi - per essere tornato in una citta' che mi ha voluto bene. Voglio ringraziare il presidente Sebastiani e il ds Delli Carri per avermi scelto come allenatore''.

Cristiano Bergodi este omul momentului in Serie A. Pe antrenorul italian il stim bine după cei 5 ani in care a lucrat la National, CFR, Rapid, Poli Iasi si Steaua. S-a remarcat prin comportament si declaratii elegante. Se vedea că face parte din altă lume.

A parasit Ghencea după ce Ciobanul a intrat la pauză in vestiar, tipind la toată lumea. Bergodi si-a vazut visul cu ochii pe 20 noiembrie, semnind un contract in prima ligă italiană cu echipa la care a jucat opt ani, Pescara.

Are misiunea de a evita retrogradarea. După 0-1 acasă cu Roma si 1-5 la Napoli, a reusit să redreseze Pescara. Trei victorii in ultimele 4 jocuri, ultima cu Fiorentina (2-0), unde nici Juventus si Lazio nu au invins!

- Ciao, Cristiano, si felicitari! Ai dat lovitura, cum ai cîștigat la Florenta?

- Multumesc. Fiorentina e o echipă foarte frumoasa Nici eu nu stiu cum am reusit, ca să glumesc un pic. Trebuie să recunosc că in prima repriză am avut mare noroc. Portarul Perin a facut minuni, după pauză am inchis jocul si am apelat la contraatac. Fiorentina a avut mereu meciul in mina Noi in schimb am avut două contratacuri si am dat două goluri.

- Din Romania se vede că ai pus echipa pe drumul bun...

- Sper să nu ne abatem de la el. E adevarat c-am luat 9 puncte din ultimele 12. Baietii reactionează bine si asta imi dă liniste, dar e un drum lung.

- Cred că esti fericit că după ce ti-ai vazut visul cu ochii să antrenezi Pescara in Serie A, ai mai si cîștigat aceste trei meciuri.

- Sigur, e un vis frumos să fiu la Pescara, să antrenez in Serie A, dar toate acestea nu ar fi fost posibile fară cei 5 ani cit am muncit in Romania. M-am simtit foarte bine, am capatat multă experiență. Cred că si acolo aș fi reusit mai multe, dar am ocazia s-o fac aici in Italia.

- Te-a mai sunat cineva din tară in ultimul timp?

- Sigur, am avut permanent contacte cu oameni de fotbal de la voi, unii m-au chemat chiar să lucrez acolo, inainte de Pescara, dar nu pot spune cine. Mă bucur insă că permanent, inainte de meciurile de aici, primesc telefoane din Romania de la oameni care imi urează succes si care vad că se bucură de aceste victorii. Cine m-a iubit acolo se bucură impreună cu mine.

- Ciobanul te-a sunat ?

- (rade) Nuuu. Gigi nu a sunat. Asta inseamnă că sunt linistit (ride iar). În schimb, dacă tot a venit vorba si dacă vorbim serios, sunt chiar fericit că Steaua face un campionat atit de bun. Să fiti siguri că urmaresc tot ce se intimplă in Romania. sunt la curent cu tot si vad că Steaua nu are adversari. Mă bucur pentru ea. Am vazut că si CFR a avut un traseu execptional in Liga Și pentru clujeni mă bucur tare mult. Bravo fotbalului romanesc!

- Îi vei ajuta pe clujeni cu informatii despre Inter?

- Chiar mă gindeam că simbată jucam pe San Siro. Dacă mă sună de la CFR, le spun totul despre Inter. Aș fi incintat să ii ajut cu tot ce au nevoie.

- E frumos că vorbesti asa despre Romania si că multumesti fotbalului romanesc...

- Nu pot să vorbesc altfel. Asta simt. Respect Romania si consider că prin munca mea de acolo am capatat o experiență importantă care mă ajută acum.

Aproape de miezul noptii, l-am salutat si i-am multumit pentru dialog. A tinut să mă intrerupă si să strige, ca să audă toti ascultatorii, GRAZIE A TUTTA Romania!

"Mă bucur că Steaua nu are adversari in Romania. Gigi nu m-a mai sunat in Italia, lucrez in liniste!" (Cristiano Bergodi, antrenor Pescara)

15 este locul pe care Pescara a terminat turul cu Bergodi pe banca Are 20 de puncte, la 4 de zona retrogradarii

gsp