Ronnie

Cristiano Bergodi

137 posts in this topic

Nu il mai laudati asa , dupa prima infrangere sariti cu gura pe el. Lasati omul sa-si faca treaba si apoi cu lauda sau critica. Romanilor...

Dar nu putem sa fim si noi optimisti ? :unsure:

de cand a venit la Steaua, bergodi face aceeasi declaratie dupa fiecare meci:

"Am facut un meci...bun...nu extraordinar...dar...bun..."

Oare altceva mai stie sa zica?

Si mie mi s-a parut ca am facut un meci bun, nu extraordinar, dar bun.

Imi aduce aminte de Hagi.. "jocul place, pasam, construim, sutam, place, Banel bine, Bicfalvi bine si el".

Oricum Bergodi e primul antrenor de la Oli care mai stie si ceva tactica.

Edited by **alex**

BERGODI: ANTRENOR & MANAGER!

Tehnicianul italian va avea puteri sporite, urmînd sã coordoneze la Steaua înclusiv antrenamentele de la echipa a doua, care va evolua în Liga secundã.

Steaua se transformã din toate pãrțile sub comanda noului antrenor. Cristiano Bergodi, care în acte apare ca antrenor principal, va deține neoficial și funcția de manager general pe tot ce înseamnã latura sportivã. Practic, tehnicianul peninsular va implementa în Ghencea modelul Ajax Amsterdam. Ce înseamnã acest lucru? Bergodi vrea sã coordoneze activitatea tuturor echipelor Stelei, nu numai pe cea de seniori, unde are rãspundere directã.

Italianul a avut deja o discuție cu antrenorul echipei a doua a clubului, Leo Strizu. I

n cadrul acesteia, i-a transmis foarte clar cã dorește ca antrenamentele, filosofia de joc a tinerilor jucãtori, dar și repartizarea lor pe posturi sã fie fãcutã în funcție de cerințele de la formația mare, pe care o pregãtește el. "A fost o întîlnire agreabilã, prima de altfel dintre mine și Cristiano. Mi-a lãsat impresia unui om extrem, extrem de preocupat de tot ceea ce înseamnã fotbal și Steaua", a declarat Strizu.

Motivul principal pentru care Bergodi vrea sã ținã în frîu și echipaa doua? "Mi-a spus cã vrea ca atunci cînd un fotbalist de la echipa a doua va fi luat la prima formație sã nu existe probleme de adaptare. Dacã organizarea, antrenamentele și modul de lucru vor fi aceleași, atunci îi va fi mult mai ușor sã se descurce", a adãugat tehnicianul de la Steaua II.

"Bergodi dorește, pe cît posibil, ca și sistemul de joc sã fie același la echipele Stelei, plecînd de la cea de seniori. Vrea ca totul sã fie fãcut profesionist, ca la marile cluburi din Europa" - Leo Strizu

Mesajul sãu cãtre ceilalți antrenori din club: Mizez pe tineri!

O dovadã cã Bergodi nu va lãsa nimic la voia întîmplãrii, nici mãcar la echipa a doua a clubului sau la cele de juniori, e mesajul pe care italianul i l-a repetat lui Leo Strizu, dar și celorlalți tehnicieni din Ghencea, de la grupele de copii: "Eu sînt un antrenor cãruia îi plac tinerii. Vreau sã cresc și aici fotbaliști tineri, de mare persepctivã, care sã facã pasul cãtre Europa. Îi vom crește împreunã, cu mare atenție, dar pentru acest lucru am nevoie de ajutorul vostru" a fost mesajul lui Bergodi.

Deranjat de lipsa de formã a lui Rusu

Una dintre principalele probleme pe care Bergodi vrea sã le rezolve e sã-l readucã pe linia de plutire pe Vlad Rusu. Italianul a discutat cu Strizu faptul cã atacantul are niște deprinderi greșite, Bergodi încercînd sã afle în ce mod se antreneazã și joacã tînãrul atacant la gruparea a doua. Dupã ce a aflat cã Strizu i-a reproșat exact aceleași lucruri și anume cã în loc sã stea tot timpul în gura porții, iese de multe ori în dribling în zonele laterale, Bergodi i-a tranmis sã fie pe viitor și mai exigent în a-i corecta greșelile.

CE VA FACE BERGODI CA MANAGER GENERAL PE LINIE SPORTIVÃ

1. Va pregãti prima echipã, cu care a semnat un contract pe doi ani, avînd ca obiectiv cîștigarea campionatului;

2. Va coordona strategia echipei secunde a clubului, participînd la cît mai multe ședințe de pregãtire;

3. Va avea întîlniri sãptãmînale cu antrenorii de la echipele de juniori, pentru a se interesa de fotbaliștii care pot face pasul cãtre echipa mare;

4. Va selecta, pe rînd, anumiți jucãtori de la Steaua II care sã vinã sã se pregãteascã alãturi de Goian și compania sau care chiar sã evolueze în echipamentul primei formații.

Ce lucruri a reușit sã impunã Bergodi în vestiar

- Nu mai folosește jucãtorii pe alte posturi în afara celor pe care respectivii fotbaliști s-au consacrat

- A obligat juãtorii sã-și aplaude, la finalul meciurilor, adversarii, indiferent de rezultat

- A impus o disciplinã de fier, Pleșan, Lovin și Dayro, jucãtorii care au mai creat probleme în vestiar, fiind primii expulzați de antrenor

"Cristiano Bergodi a impus nu numai disciplinã în vestiar, dar și un mare respect pentru fotbal. Ne-a surprins plãcut pe toți, venind de fiecare datã cu 5-10 minute înaintea tuturor jucãtorilor la antrenament" - Sorin Ghionea, cãpitan Steaua

"Dacã un jucãtor nu e titular, Bergodi îl ia deoparte și îi explicã motivele care au dus la aceastã decizie. Astfel de lucruri conteazã foarte mult pentru jucãtori, mai ales pentru tineri" - Sorin Ghionea

Ce lucruri a reușit sã schimbe Bergodi în relația cu Becali:

- Transferurile nu s-au mai fãcut peste capul antrenorului, așa cum s-a mai întîmplat pe vremea lui Lãcãtuș. Bibișkov, Grzelak și Tininho au fost aduși doar dupã ce Bergodi și-a dat acceptul;

- Au evoluat în primul "11" cei mai în formã jucãtori de la antrenamentele din sãptãmîna premergãtoare meciurilor și nu cei impuși din lojã;

- A reușit sã-l determine pe patron sã nu închidã Peluza Sud, așa cum anunțase Becali, convingîndu-l de rolul determinant al fanilor în noul sezon.

"Cristiano a schimbat multe lucruri în bine la Steaua. Cel mai mare merit îl are în promovarea tinerilor și, în principal, în titularizarea lui Onicaș" - Gigi Becali

35 de zile au trecut de cînd Bergodi a condus primul antrenament în calitate de antrenor al Stelei

Piți și Oli au fost la fel

Dintre toți antrenorii care au lucrat de cînd Becali a devenit patron al Stelei, Bergodi e al treilea care decide în Ghencea și dincolo de domeniul tehnico-tactic. Pițurcã a fost managerul clubului și decidea de unul singur tot ce ținea de echipã. Apoi, Olãroiu i-a cîștigat încrederea lui Becali și a lãsat în urmã lucruri extrem de importante: realizarea unei sãli de forțã la nivel occidental, achiziționarea unui autocar de 5 stele, fiind și primul care a solicitat ca toate grupele de copii și juniori sã primeascã același echipament de firmã, Nike, ca și prima echipã a Stelei.

250 de mii de euro e salariul anual pe care Bergodi îl are în calitate de antrenor principal al Stelei.

Bergodi, imediat dupa Steaua - Motherwell: 3-0: Nu știu dacã e meritul meu pentru jocul bun, bãieții au înțeles cã trebuie sã punã suflet

Incredibil, ce Om!!!

Bergodi este un antrenor de clasa!Poate nu afacut mare lucru la Iasi dar la Steaua face minuni.A readuso pe Steaua pe culmile victoriilor!De cand a venit el in 5 amicale 3 a castigat,1 egal si o infrangere,iar in Europa League cu Ujpest 2-0 si 2-1 iar cu Motherwell in tur 3-0.Il asteptam in campionat.Este un antrenor foarte bun dupa parerea mea,si un om minunat!Bravo Bergodi!!! :steag_sah_mic:

cat imi place omul asta..dupa Protasov este primul care imi palce..impune respect si in acelasi timp are o relatie buna cu jucatorii...om cu caratcer

Bergody , nu-l baga in sema pe Gigi ...ca nu le are . In schimb de la tine am pretentii mari .

Ai sustinerea mea 100% .

Bekali ,lasa-l in pace pe Bergody ...acum ai antrenor de clasa ...si noua ne pasa !

Bai nene, dupa meciul asta Bergodi a aratat ca le are in meseria asta. Daca aveam lotul lui CFR zburdam.

avem jucatori buni, dar nu are curaj sa-i bage in teren...cum draq sa-i ti pe Baciu, onicas, Nicolita, ionescu, Ghionea in teren cand vezi ca nu fac nimic...

Rada?

Edit:eu n-am incredere in Bergodi,tot mi se pare o marioneta.....

Edited by dulcicutza

Tu esti fata. :) Sau vorba aia, "o doamne, ce..." :)

Baciu - Tudose

Ghionea - Rada

onicas(a jucat destul si nu a demonstrat nimic) - merita o sansa si Alexandru Iacob

Nicolita - Ochirosii, Grzelak

ionescu - vorba lui Roonie, mai bine il baga pe Zapata ca ala macar ii in stare sa stea pe picioare...oricare, daca vezi ca ala nu joaca il schimbi nu il lasi 90 de minute in teren...

Nu sunt "mari" solutii dar e ceva nou,in conditiile in care solutiile alea vechi sunt penibile...

Edited by mircea_10

Tu esti fata. :) Sau vorba aia, "o doamne, ce..." :)

Evident ca sunt o doamna,ce plm,dar tot cred ca as antrena mai bine :)))) Te antrenez oleaca mai Roonie?

Au, cauti prietenie virtuala? :naughty:

FELICITARI pt tot ceea ce a facut la si din Steaua...e un antrenor cu caracter si stil....imi place mult de el....

Antrenorul italian a rãmas "mascã" auzind cã atacantul columbian a fost anunțat la UEFA, fãrã acordul lui, pentru meciurile din grupele Europa League. Mutarea a fost fãcutã la ordinul lui Gigi Becali. Antrenorul le-a transmis șefilor cã nu-l vrea pe Dayro în Europa League, însã ieri a aflat cã lista a fost trimisã cu numele columbianului pe ea.

Ziua și surpriza neplãcutã pentru Cristiano Bergodi în calitate de "principal" al Stelei. Ieri a primit o veste care l-a lãsat mascã: Dayro Moreno e pe lista pe care conducerea a trimis-o ieri la UEFA și care conține jucãtorii cu drept de joc pentru Europa League.

"E o glumã?" a fost prima reacție a peninsularului.

De ce au fost scoși Grzelak și Tininho

El discutase înainte sã plece în Italia, unde va sta 3 zile alãturi de familie, cu șefii clubului și le transmisese în mod clar cã nu vrea sã-l includã pe Moreno pe listã. Deja Grzelak fusese lãsat pe dinafarã. "Faptul cã pe banda stîngã pot juca Tãnase, Ochiroșii, Toja și Bãnel m-a determinat sã pot sã renunț la Grzelak", a spus ieri Cristiano.

Apoi, l-a tãiat și pe Tininho, o altã achiziție a verii. Motivul? "Emeghara e un jucãtor experimentat, chiar dacã nu a revenit încã. Consider cã ar fi mai util decît Tininho", a adãugat antrenorul.

Gigi l-a vrut cu orice preț

Pînã aici totul a fost OK, apoi a venit surpriza. Becali a fost cel care l-a dorit cu orice preț pe Dayro. Rezultatul? "Îl vom introduce pe listã și pe Moreno. Trebuie neapãrat", a venit mesajul lui Argãsealã spre staff-ul tehnic.

Bergodi nu l-a vrut, Steaua l-a pus pe listã

"Eu nu-mi asum responsabilitatea pentru Dayro, nu-l vreau pe listã" a fost ultimul cuvînt al italianului. Ce s-a întîmplat? Ieri, la prînz, Steaua a întocmit lista, n-a ținut cont de Dorința antrenorului și l-a adãugat pe Dayro. A înaintat-o la FRF și mai departe la UEFA, iar Bergodi a trebuit sã accepte decizia.

Renzo l-a fãcut praf

O dovadã a faptului cã Bergodi nu-l dorea sub nici o formã pe Dayro pe lista UEFA a fost și caracterizarea pe care Renzo Rossi, colaboratorul numãrul 1 al lui Cristiano și managerul sportiv al Stelei, i-a fãcut-o columbianului. "Cînd restul echipei se antrena, Dayro stãtea pe plajã. Se exagereazã cu el, a jucat 10 minute, a bãtut un penalty la echipa a doua și acum toatã lumea îl vrea la prima echipã. A venit cu kilograme în plus și nici Maradona nu putea juca în condițiile astea", a declarat Rossi la Fanatik Show, de la Digi TV.

"Voi, ziariștii, și alții faceți liniștiți speculații, cã pînã la urmã noi, cei de la Steaua, întocmim lista. Cînd o sã fie invers, o sã vã tragem noi la rãspundere"

Valeriu Argãsealã, președinte Steaua

"Toate laudele din ultima vreme nu-i fac deloc bine lui Dayro. O sã creadã cã este un jucãtor important, dar el, de fapt, joacã numai la echipa a doua"

Renzo Rossi, manager sportiv Steaua

5 kilograme a fost surplusul cu care Dayro Moreno s-a prezentat la Steaua II.

3 luni au trecut de cînd Dayro a evoluat ultima oarã în prima echipã a Stelei: pe 29 mai 2009 în meciul Timișoara - Steaua 1-0

EXPLICAÞIA LUI ARGÃSEALÃ: Am dat bani pe el, trebuie sã joace!

Președintele Valeriu Argãsealã a motivat decizia de a-l impune pe Dayro pe lista UEFA: "Are doar o lunã întîrziere cu pregãtirea fizicã. Noi l-am luat sã ne aducã puncte, sã fie exploatat. Am dat bani pe el, așa cã trebuie sã joace! Am decis sã îl ajutãm și sã-l readucem, pentru cã Dayro și-a dat seama ce înseamnã Steaua și ce greșealã a fãcut!". Moreno a fost cumpãrat în ianuarie 2008 în schimbul sumei de 2 milioane de dolari.

Lãcãtuș avertizeazã: "Ãsta e doar începutul"

Fostul tehnician al Stelei a comentat problemele cu care se confruntã Bergodi în legãturã cu imixtiunile patronului. "Cînd te duci acolo, trebuie sã știi ce te așteaptã, trebuie sã ai rezultate bune, altfel... Oricum, ãsta e doar începutul", a declarat Lãcãtuș la Digi TV.

gsp

Edited by Lari

**** Becali !

Interviu cu cel mai sclav dintre sclavi, un sclav nenorocit, 'te-n gura de sclav, marsh sclavule:

O încãpere de vreo 20 de metri pãtrați, pe pereți cîteva tablouri cu echipele care au cîștigat titluri la începutul anilor '90. Douã birouri mari, pe care nimic nu e aruncat la întîmplare. Chiar și cele 7 telecomenzi, una de la aparatul de aer condiționat, celelalte de la diverse televizoare și DVD-uri, sînt aliniate. Tabla magneticã așteaptã planurile pentru viitoarele meciuri. Pe scaun, un italian de care se leagã toate speranțele roș-albaștrilor. Cristiano Bergodi a vorbit, în birou sãu de la stadion, despre Steaua la trecut, prezent și viitor.

- Domnule Bergodi, au trecut mai bine de douã luni de cînd sînteți la Steaua. O primã concluzie?

- Steaua a început un ciclu nou cu mine și, cum era de așteptat, au existat și fluctuații de randament în evoluțiile echipei. Oricum, calificarea în Europa League, în aceste condiții, este de lãudat.

- Cum ați gãsit jucãtorii și cum sînt ei acum?

- Erau dãrîmați psihic și parcã pofta de fotbal dispãruse. Acum? Ați vãzut și voi cã atmosfera este extraordinarã și o spun, în primul rînd, jucãtorii. De ce? Pentru cã eu sînt o persoanã plãcutã și corectã, iar toți mã plac!

- Existã și curentul de opinie conform cãruia nu trebuie sã vã mîndriți în condițiile adversarilor întîlniți în preliminariile Europa League.

- Chiar dacã nu am jucat cu echipe mari, lotul pe care l-am avut a fost altul fațã de anii precedenți. Mulți au plecat, am promovat atîția tineri, precum Onicaș, Ionescu, Ochiroșii, Tudose, Ninu. În plus, sã nu uitãm ce transferuri "de crizã" am fost nevoiți sã facem.

- Dar nici în campionat lucrurile nu au mers bine...

- Așa este, nu am început cum ar fi trebuit. Dar sã clarificãm ceva. În derby, dinamoviștii nu ne-au fost cu nimic superiori! Statistica spune cã i-am dominat la toate capitolele. De necaz nici nu am mai vrut sã revãd meciul. La fel a fost și cu Urziceni, iar cu CFR chiar am fi putut cîștiga cu șansã. Ne-a lipsit doar un pic de experiențã.

- Totuși, aveți destui contestatari în lumea fotbalului.

- De ce? Unde li se pare lor cã nu sînt lucrurile pe un drum bun la Steaua? Asta este lipsã de respect. Se vorbește deja cã noi nu mai avem valoare, dupã cîteva meciuri și o calificare consideratã lejerã în Europa League? Prea multã rãutate și invidie din partea acelora care vorbesc în necunoștințã de cauzã! Ar trebui sã își vadã fiecare de treaba lui!

- ªi fostul antrenor, Marius Lãcãtuș, a spus cã se vorbește prea mult de tinerii pe care i-ați promovat la Steaua.

- Da, dar cu tinerii de care spune el, și care erau aici încã de dinainte sã vin eu, Steaua a reușit sã se califice în Europa League. Onicaș a venit din Liga a treia și a ajuns titular în Europa! Ninu și Tudose au primit o șansã dupã ce au fost refuzați și plimbați prin Liga I. Ionescu și Ochiroșii, din rezerve, au fost capabili sã suplineascã numeroase absențe. Cu asta cred cã am spus tot!

- De ce nu i-ați inclus pe lista UEFA pe Tininho și Grzelak?

- Așa am gîndit strategia. Tininho încã are nevoie de încredere în forțele proprii, iar campionatul este lung. Am sã mã bazez și pe el. La fel și Rafa, pe care îl consider un jucãtor foarte important în parcursul pe care îl vom avea în Liga I.

- Totuși, a apãrut pe listã Dayro, la cererea lui Gigi Becali...

- Nu am nimic împotriva lui, dar asta nu îi garanteazã un loc în echipã. Dayro mai întîi sã demonstreze cã are o ambiție totalã sã revinã, cã se antrenezeazã nu bine, ci foarte bine și cã își schimbã radical atitudinea pe care o avea. Sã nu creadã cã are vreun avantaj acum dacã Steaua a plãtit douã milioane de dolari pe el! Nu mã intereseazã, poate sã vinã și cu patronul de mînã. Doar eu am sã decid cînd va merita sã fie în lotul echipei mari!

- De ce ați ales sã împãrțiți dumneavoastrã primele în urma calificãrii în grupe?

- Pentru a fost cel mai corect. Jucãtorii au primit bani în funcție de munca depusã. Onicaș a luat, de exemplu, mai mult decît Petre Marin și nu a fost nici un fel de discuție. Asta, pentru cã a jucat cel mai mult. ªi poate nu știți, dar am cerut ca și ultimul magazioner sã fie rãsplãtit pentru ajungerea în grupe. Toți am contribuit la aceastã performanțã!

- Urmeazã Fenerbahce, Twente și Sheriff Tiraspol. Cum apreciați șansele Stelei de a ajunge în primãvara europeanã?

- Consider cã favoritã este Fenerbahce la cîștigarea grupei. Noi ne vom bate cu Twente pentru locul 2. Am sã analiz dvd-urile cu meciurile turcilor împotriva lui Honved și Manisaspor, le am deja aici, pe birou. ªi pe cel al lui Twente cu Feyenoord, 1-1 în weekendul trecut. Mai am de primit partida pierdutã de Sheriff, 0-1 cu FC Tiraspol.

- Care este meciul care v-a mulțumit cel mai mult pînã acum la Steaua?

- Aș spune așa: cel cu Motherwell din Ghencea, 3-0, plus a doua reprizã cu Ujpest, cînd am jucat în zece oameni și am cîștigat acasã. Apoi, mi-a plãcut mult modul în care am reușit sã revenim în partida cu CFR dupã ce am fost conduși de douã ori la rînd.

Ce nu se știe despre Bergodi

De ce le-a cerut jucãtorilor sã-i spunã "Mister". În Italia se spune Mister dintotdeauna noțiunii de antrenor, dar nu în ideea de superior

Superstiții. N-am nici una, nu cred în așa ceva!

Familie. Am trei copii, unul de patru ani și doi de 10 și 12 ani, care sînt la școalã. Toatã familia mea stã în Italia. De aceea, merg acolo cîteva zile ori de cîte ori am timp.

Distracție. Nu îmi plac nici cluburile și nici barurile. La 3 noaptea, cînd lumea danseazã, prefer sã vorbesc cu Renzo Rossi la telefon despre fotbal

Gastronomie. Ca italian, normal cã îmi plac pastele. În schimb, ador sã mãnînc în România sarmale cu mãmãligã

Alcool. Prefer sã beau apã mineralã. Alcool am bãut de maximum douã ori în viațã! Nici nu știu denumiri de bãuturi alcoolice

Despre "crema" fotbalui":

Echipa momentului în Europa. Barcelona! Nu întîmplãtor este deținãtoarea Ligii Campionilor. Este cea mai bunã echipã de pe Continent.

Jucãtorii pentru care îi admirã. Messi, David Villa, Gattuso, pe care îl consider fenomenal, și Rio Ferdinand.

Cel mai mare jucãtor al tuturor timpurilor. Maradona, împotriva cãruia am avut plãcerea sã și joc.

Cristiano Bergodi

"Lãsați-l în pace pe Rãzvan!"

Cristiano Bergodi a sãrit în apãrarea lui Rãzvan Lucescu, criticat aspru chiar de patronul Stelei, Gigi Becali. Are doar trei meciuri la echipa naționalã și este neînvins. Are nevoie de timp. Au fost prea multe comentarii urîte la adresa lui dupã meciul cu Franța, mai ales cã a reșit un 1-1. Lãsați-l în pace sã-și facã treaba! De unde atîta rãutate?, a rãbufnit italianul.

2 luni și 2 sãptãmîni au trecut de cînd Bergodi a preluat-o pe Steaua.

8 victorii, 1 egal și 2 înfrîngeri a obținut italianul cu Steaua.

7 puncte au adunat roș-albaștrii în Liga I cu tehnicianul italian, fiind pe locul 9 acum.

gsp

Interviu cu cel mai sclav dintre sclavi, un sclav nenorocit, 'te-n gura de sclav, marsh sclavule:

tu zici pe bune? sau faci aluzie la cineva anume? pentru ca personal, Bergodi mi se pare singurul lucru bun pe care Steaua il mai are la echipa asta. el este singurul care ma face sa nu imi pierd speranta...