Adrian Pacurar

Mirel Radoi

1,086 posts in this topic

"Am auzit despre ceva care mă ingrijorează foarte tare. Am inteles că vor să-i ia Steaua lui Ciobanul! Cum? O să retrogradeze echipa in Dosarul Valiza ca să-i forteze mana lui Gigi să renunte la club, astfel incat Steaua să fie preluată de un om de afaceri destul de puternic",

Mirel Radoi care cica ar fi unu dintre noi e foarte suparat ca nasul Gigi e in pericol sa piarda principala sursa de venit iar echipa o sa fie preluata de un puternic om de afaceri.

Echipa Steaua dupa parerea idolului din Ghencea trebuie sa fie pe viata a unui puscarias falit care sa o capuseze pana o duce in pamant.

Ce ne-am face noi fara super jucatorii astia ca Radoi mari embleme ale suporterilor post gigisti.

Edited by drvladyk

E nasul lui de cununie, eu cred ca situatia e mai complexa decat ni se pare noua.

Daca ne mai batjocorim mult fostii jucatori pt ca au alta parere, sau poate nu pot spune deschis anumite lucruri....cu ce suntem mai buni decat cel de trista amintire?

Daca ne mai batjocorim mult fostii jucatori pt ca au alta parere, sau poate nu pot spune deschis anumite lucruri....cu ce suntem mai buni decat cel de trista amintire?

Oamenii astia, "idoli", asa zise glorii, ar putea sa ..... taca......sa nu mai lege Steaua de ala...macar atat......

Bine ai revenit acasa, Mirel Radoi!

mirel_radoi2.jpg_480_480_0_64000_0_1_0.j

Mirel Matei Radoi a fost figura emblematica a Stelei in primul deceniu al secolului XXI, fiind capitanul echipei timp de aproape sapte ani.

S-a transferat in Ghencea in 2000, impunandu-se rapid in echipa datorita spiritului de luptator si calitatilor deosebite. A cucerit trei titluri de campion cu Steaua si are in palmares o semifinala a Cupei UEFA, in sezonul 2005/2006. De asemenea, a evoluat in doua campanii UEFA Champions League, in sezoanele 2006-2007 si 2008-2009. A mai jucat pentru FC Drobeta Turnu-Severin si FC Extensiv Craiova. A parasit Steaua dupa aproape noua ani, semnand, pe 15 ianuarie 2009, un contract pe trei sezoane cu gruparea saudita Al-Hilal. De asemenea, a mai evoluat pentru Al Ain si Al Ahly, din Emiratele Arabe Unite, iar ultimul club la care a activat a fost Al Arabi, din Qatar.

Capitanul Stelei din deceniul trecut va ocupa functia de Director Sportiv si va conduce un grup de tehnicieni format, printre altii, din doi fosti jucatori importanti ai Stelei, Nicolae Dica si Daniel Oprita. Radoi va fi ajutat in startul carierei de tehnician de catre Massimo Pedrazzini, care va ocupa functia de antrenor principal, acesta fiind sprijinit de secunzii Dica si Oprita. Marius Popa va indeplini rolul antrenorului de portari la Steaua, in timp ce Nikos Karydas si Ciprian Pruna se vor ocupa de pregatirea fizica a lotului. 

staff-mirel-interior.jpg

Walter Zenga, noul antrenor al Sampdoriei, a vorbit despre numirea lui Mirel Rădoi ca principal la Steaua.

El va fi un mare antrenor! Atunci cînd eram la Steaua ii ziceam mereu: «Tu o să devii antrenor!». El era deja antrenorul din teren. M-a ajutat foarte mult cît am fost la Steaua. Rădoi trebuie să ia titlul dacă vrea să reziste la Steaua. Dacă termini pe locul doi, nu ajungi nimic. E la fel ca Real Madrid cu Ancelotti! Dacă ajungi pe doi, ești dat afară", a spus Walter Zenga la Pro TV

Edited by xray

Mirel Radoi nu va avea probleme cu FRF in viitorul sezon. Va sta pe banca Stelei, chiar daca nu are licenta! 

FRF va introduce licenta si pentru directorii sportivi abia peste vreo 2 ani.

"Situatia nu tine exclusiv de Mirel Radoi, e o situatie care trebuie analizata pe fond. In ultimele luni am intreprins demersuri in care sa reglementam acest vid normativ, vid care fost ingaduit ani buni. Azi nu se mai poate folosi locul dedicat unui medic sau maseur pentru antrenor. Pregatim cursuri pentru director sportiv sau team manager, astfel ca ce se intampla azi nu va mai fi posibil.

Intr-un an sau doi nu o sa mai poti sa stai pe banca daca nu ai curs de director sportiv. Vom specializa fiecare loc de pe banca de rezerve. De anul trecut, fiecare am de pe banca are un card, o legitimatie. Doar postul de director sportiv nu are specializare acum, dar o sa fie. Vom crea o scoala de management sportiv, e un proiect pilot realizat de FRF impreuna cu UEFA", a declarat Razvan Burleanu la Sport.ro.

Steaua l-a inregistrat pe Mirel Radoi ca director sportiv la Steaua pana cand acesta va absolvi scoala de antrenori. Massimo Pedrazzini este antrenorul Stelei in acte, el va sta pe banca si va participa la actiunile clubului cu presa.

UEFA: Rădoi up against it at Steaua București
Published: Saturday 11 July 2015, 11.12CET

A Steaua București hero as a player, Mirel Rădoi may need those reserves of good will as he tries to lead the under-manned club back to the UEFA Champions League group stage.
2264524_w2.jpg

A sobering opening domestic encounter has left new Steaua București boss Mirel Rădoi fearing the worst as his side kick off their UEFA Champions League campaign against Slovakia's AS TrenĂÃ­n.
Drafted in to replace Constantin Gâlcă “ who was allowed to move on despite steering Steaua to a domestic treble last term “ the 34-year-old Rădoi has joined a team who have lost a number of key players and looked off colour as they launched their 2015/16 season with a 1-0 Romanian Super Cup loss to Târgu Mureș. "If we have the same attitude against TrenĂÃ­n that we did in the Super Cup, we will have a very slim chance of qualifying," Rădoi concluded.

Rădoi does not have the correct coaching badges to formally lead Steaua in Europe “ Massimo Pedrazzini will technically be the man in charge this term “ but the man renowned on the terraces at Steaua for his commitment has hopefully stockpiled some good will among the fans. He spent eight and a half years on the club's books before seeing out his career in Saudi Arabia and the UAE, with the centre-back going straight from the pitch to the Steaua bench.

His situation is not an easy one. Steaua have lost Andrei Prepeliță (Ludogorets Razgrad), Iasmin Latovlevici (GençlerbirliĂŸi), captain Cristian Tănase (Tianjin Teda) and Giedrius Arlauskis (Watford), while Alexandru Bourceanu (Trabzonspor) and Raul Rusescu (Sevilla) have returned to their employers after loans. Steaua's only summer signings so far have been locally sourced: Jean-Sony Alcénat (Petrolul), Sulley Muniru (CFR Cluj), Alexandru Tudorie (Oțelul Galați), Vlad Mihalcea (Brașov), Ayman Tahar (Gaz Metan Mediaș) and free agent Jugurtha Hamroun. Talents, yes, but hardly proven world-beaters.

771088_w5.jpg
Mirel Rădoi was a Steaua stalwart

That was evident to Rădoi after Wednesday's Super Cup reverse. "We were up against a team that have been through a tough spell, but ASA's players knew how to motivate themselves better than us," he said. "Me and my staff were at fault, and we are not going to make excuses about a tough pre-season making us tired, because it was the same for ASA. We didn't lose because we didn't have enough players “ we have a good squad, though we need more players for the Champions League."

Whether he gets those players in time to make an impression against TrenĂÃ­n on Tuesday may be the key to Steaua's season.

http://www.UEFA.com/uefachampionsleague/news/newsid=2264547.html

Edited by xray

Mirel Radoi, interzis de UEFA pe banca tehnica la meciurile din cupele europene

447x193_radoi_013.jpg

Directorul sportiv al FC Steaua, Mirel Rădoi, a fost sancționat de UEFA cu interzicerea pe banca tehnică a campioanei României in meciurile din cupele europene, deoarece nu are licență de antrenor, se arată, luni, intr-un comunicat al Comisiei de Control, Etică și Disciplină a forului continental.

De asemenea, clubul Steaua București a fost amendat cu 50.000 de euro.

"Domnului Mirel Matei Rădoi ii este interzis să dețină orice funcție de antrenor principal, precum și orice funcție de membru al stafului de antrenori, la meciurile din competițiile UEFA până când nu va indeplini criteriile prevăzute la articolul 36, coroborat cu articolul 40.1.b) din Regulamentul de Licențiere și Fair Play Financiar. În plus, el nu are voie să stea in zona tehnică in timpul meciurilor din competițiile UEFA până când nu va indeplini criteriile de mai sus. Clubul român primește și o amendă de 50.000 de euro", se arartă in comunicatul Comisiei de Control, Etică și Disciplină a UEFA.

Articolul 36 - "antrenorul principal al primei echipe" din Regulamentul de Licențiere și Fair Play Financiar al UEFA, incălcat de FC Steaua și Mirel Rădoi, prevede următoarele: "1. Aplicantul de licență trebuie să fi numit un antrenor principal calificat, care este responsabil de problemele fotbalistice ale primei echipe, 2. Antrenorul principal trebuie să dețină cel puțin una dintre următoarele calificări: a) cea mai inaltă licență UEFA validă disponibilă pe teritoriul asociației membre in care aplicantul se află, in conformitate cu statutul de membru al asociației conform Convenției UEFA pentru antrenorat, b) o diplomă de antrenor non-UEFA validă, care este echivalentă celei necesare pentru licență conform punctului a) și recunoscută de UEFA ca atare".

Mirel Rădoi a preluat conducerea tehnică a echipei Steaua in această vară, inlocuindu-l pe Constantin Gâlcă. El este la prima experiență de antrenor, fiind prezentat de site-ul oficial al Stelei ca director sportiv, deoarece nu deține licența Pro.

La cele patru meciuri disputate de Steaua in ediția 2015-2016 a Ligii Campionilor, cu Trencin și Partizan Belgrad, din turul II, respectiv III preliminar, Mirel Rădoi nu a participat la conferințele de presă, el fiind inlocuit de Massimo Pedrazzini, cel care deține funcția de antrenor principal al formației Steaua. În schimb, Mirel Rădoi a stat pe banca de rezervă și a acordat indicații jucătorilor steliști in timpul partidelor asemenea unui antrenor principal.

În Liga 1, Mirel Rădoi participă la conferințele de presă și indeplinește funcția de antrenor principal chiar dacă nu are licența Pro și in organigrama clubului este inregistrat ca director sportiv. De altfel, Rădoi a recunoscut public faptul că in Liga 1 profită de o portiță regulamentară pentru a putea sta pe banca de rezerve in timpul meciurilor.

"Chiar dacă am găsit această portiță regulamentară (ocuparea funcției de director sportiv) cred că a ințeles toată lumea că eu voi fi antrenorul principal. Deci o spun clar că ocup funcția de antrenor principal. Cred că situația mea a fost greșit ințeleasă. Referitor la licența Pro, eu nu am spus niciodată că vreau să fiu antrenor fără licență. Mi s-a oferit această șansă (de a antrena echipa Steaua), pe care majoritatea antrenorilor ar fi acceptat-o indiferent dacă au sau nu licență. Poate că nu e moral. Dar eu voi continua studiile, indiferent că vor dura doi-trei-cinci ani, pentru a-mi lua licența. Nu am apelat la nimeni să mi se dea această licență gratuit. Pentru că știu că sunt foarte mulți colegi de-ai mei care au studiat ani de zile pentru această licență. Și mi se pare normal să urmez și eu această cale", afirma Rădoi, intr-o conferință de presă, la 25 iunie.
Edited by xray

Mirel Radoi: "Nu incerc sa pacalesc pe nimeni!"

Directorul Sportiv al Stelei, Mirel Radoi, doreste sa faca o serie de precizari cu privire la informatia conform careia a ales sa urmeze cursurile Scolii de Antrenori din Republica Moldova pentru a pacali regulamentele din Romania.

"Este adevarat ca voi urma cursurile Scolii de Antrenori din Republica Moldova. Am avut de ales intre Moldova si Scoala de Antrenori de la Coverciano, din Italia. Am preferat sa merg la Chisinau, deoarece este mai aproape de casa, in timp ce in Italia se schimba in mod constant orasul in care se tin cursurile si mi-ar fi luat mai mult timp sa ma deplasez. In plus, la cele doua Scoli, diploma de Bacalaureat reprezinta doar un criteriu de punctaj, nu si unul obligatoriu.

Nu fac nimic ilegal, astfel ca nu mi se pare normal sa se vorbeasca despre complicitati. Se poate verifica acest lucru, iar Federatia Romana de Fotbal si Federatia Moldoveneasca de Fotbal pot confirma faptul ca nu am avut niciodata intentia de a ascunde ceea ce fac. Daca sunt o persoana care nu obisnuieste sa faca publice toate actiunile sale, nu inseamna ca le ascund. Nu pacalesc pe nimeni si nici nu am intentia de a o face! Doresc doar sa urmez cursurile unei scoli de antrenori si sa obtin licentele necesare pentru a practica aceasta meserie"

Mirel Radoi, Director Sportiv FC Steaua Bucuresti

Mirel Rădoi a inceput școala de antrenori in Republica Moldova. E coleg de cursuri cu Alex Pițurcă

mirel-radoi-la-scoal.jpg?width=815

Federația de Fotbal din Republica Moldova a anunțat oficial inceperea celui de-al 26-lea curs de pregătire a antrenorilor pentru obinerea categoriei C.

Cursurile care durează de azi, 5 octombrie, până pe 4 noiembrie sunt frecventate de doi români cu nume.

Mirel Rădoi, antrenorul Stelei, și Victorio-Alexandru Pițurcă, fiul lui Victor Pițurcă.

Edited by xray

Multumim, Mirel Radoi!

Fotbal Club Steaua Bucuresti anunta ca Directorul Sportiv Mirel Radoi a decis sa renunte la functia ocupata in cadrul clubului nostru, astfel incat conducerea tehnica a echipei va fi asigurata, in continuare, de catre antrenorul principal Dumitru Dumitriu.

Tehnicianul va fi ajutat, ca si pana acum, de catre antrenorul secund Nicolae Dica, precum si de catre preparatorul fizic Ciprian Pruna si antrenorul cu portarii Marius Popa. Antrenorii care au colaborat cu Mirel Radoi vor conduce destinele echipei in cele cinci meciuri oficiale ramase pana la sfarsitul anului 2015.

Mirel Radoi a condus Steaua in 19 partide de Liga 1, in care a obtinut 8 victorii si 6 remize, dar a pierdut 5 jocuri. In preliminariile UEFA Champions League, Steaua a disputat patru partide, din care a castigat una, a obtinut o remiza si a pierdut de doua ori. In preliminariile UEFA Europa League, Campionii si-au impartit victoriile cu Rosenborg BK, norvegienii calificandu-se datorita numarului de goluri marcate. De asemenea, Mirel Radoi a reusit sa califice echipa in sferturile Cupei Romaniei Timisoreana, dupa victoriile cu Universitatea Cluj si FCM Baia Mare, dar si in semifinalele Cupei Ligii Adeplast, dupa ce au trecut, cu 1-0 de ACS Poli Timisoara. Steaua a pierdut, in acest sezon, Super Cupa Romaniei, scor 0-1, in partida disputata impotriva vicecampioanei ASA Tirgu-Mures.

Clubul nostru ii multumeste lui Mirel pentru munca depusa si ii doreste legendarului capitan de echipa sa revina ca antrenor al Stelei si sa obtina trofee si din aceasta postura!

11047597_1227514887264535_11054395384783

Fotbal Club Steaua Bucuresti

Edited by xray