Adrian Pacurar

Mirel Radoi

1,086 posts in this topic

Taaaci, mah, ca aduna bani sa cumpere Steaua :inlove:

inca 2 goluri pentru Mirel Radoi.

Edited by Dragoshel

Eu il vad aici tot in tricoul lui Al Hilal. Care e faza? Ori astia care au anuntat transferul ala au mancat bors aiurea ori clipul asta a fost pus pe 23 iunie dar e un meci mai vechi.

Tot la Al Hilal e....Nu mai stii ce sa crezi,ba ca a prelungit cu ei,ba ca asta a fost ultimul meci si merge langa Olaroiu...

din ce am mai citit de pe la ei, am inteles ca asta ar fi fost ultimul meci in tricoul lui Al Hilal... acum om trai si-om auzi.

Mirel Radoi il urmeaza pe Olaroiu. Fostul capitan al Stelei a semnat pentru doi ani cu Al Ain, care a platit pe el 3 milioane de euro.

Mirel Radoi are in contract o optiune de prelungire pentru inca un sezon si va castiga un salariu fabulos: 2.5 milioane de euro pe an.

"Radoi este un jucator cerut in mod special de Cosmin Olaroiu si ne-am luptat pentru a obtine semnatura sa", a declarat presedintele lui Al-Ain, Mohammed bin Khalid Al Nahyan.

Al Ain a mai platit lui Al Hilal inca 1.2 milioane de euro, banii pe care Radoi urma sa ii incaseze pana la finalul contractului. Valoarea totala a transferului fiind de 4.2 milioane de euro.

Radoi-a-semnat-pe-doi-ani-cu-al-ain-are-

Sa nu se transforme respectul arabilor in ura pentru el. In fine, e viata lui!

Mirel Radoi este unul dintre boi aaa noi:

"Steaua isi pierde mult din identitate prin plecarea din Ghencea. Sunt sigur ca nimanui nu-i convine aceasta situatie, dar trebuie sa vedem ambele parti. Poate suporterii o sa ma injure. Eu am fost primul care i-am spuns in urma cu cativa ani nasului meu ca nu mi se pare normal sa plateasca 20.000 de euro pe luna chirie. Nu ca nu a vrut sa ma asculte, dar mi-a zis ca ala e locul Stelei si ca nu se va muta. Acum cred ca se va alege praful de aceasta baza sportiva. As fi fost fericit sa ramina Steaua pe acel stadion, dar trebuia sa faca ambele parti un compromis. Sunt de acord sa plateasca Steaua ceva, dar suma e imensa acum", a spus Mirel Radoi pentru Dolce Sport.

Misto idol si-au gasit stelistii din ziua de azi un manelist,blatist,lingau,sifonar si criminal(in teren) Nu am vazut sa planga dupa Ogararu nici macar un sfert din aia care l-au plans pe "ilcapitano". Am nimerit-o cu Meme cand toti il adulau si sunt sigur ca Meme pe langa ratoi e mic copil.

Edited by nemilosul

Daca nici Radoi nu merita respectul nostru atunci ar trebui sa ne gandim daca suntem cu adevarat stelisti...Poate ca nu era el omu cu golu sau cu driblingu dar era omu care in orice moment greu era singuru si vreau sa spun singuru care isi dadea sufletu pentru aceste culori...Manelist pfff acest detaliu e irelevant cu ceea ce facea in teren. Daca nu esti de acord cu ceva ce zice asta nu insemna ca el nu merita respectul nostru pentru tot ce a facut pentru noi suporterii, ne-a aratat ce inseamna sa ai onoare si demnitate, un stelist adevarat si cu adevarat "Mirel Radoi este unul dintre NOI!RESPECT!

Edited by axl

Dar Lacatus nu merita sa fie respectat neconditionat?

Edited by stockton

Daca nici Radoi nu merita respectul nostru atunci ar trebui sa ne gandim daca suntem cu adevarat stelisti...poate ca nu era el omu cu golu sau cu driblingu...dar era omu care in orice moment greu era singuru si vreau sa spun singuru care isi dadea sufletu pt aceste culori...manelist pfff acest detaliu e irelevant cu cea ce facea in teren...daca nu esti de acord cu ceva ce zice asta nu insemna ca el nu merita respectul nostru pt tot ce a fct pt noi suporterii,ne-a aratat ce inseamna sa ai onoare si demnitate un stelist adevarat si cu adevarat "Mirel Radoi este unul dintre NOI!RESPECT!

Cand ne-a aratat ce inseamna sa ai onoare si demnitate cand aranja meciuri si valize pentru nasul sau poate cand rupea picioarele adversarilor si ne lasa in 10, poate cand sifona colegii sau poate cand "Era accidentat" la meciurile neimportante iar la cele importante lua locul unui nesifonar care a dus greul cu echipele mici. Banuiesc ca nu iti mai amintesti cum ilcapitano ne-a ingropat la rosenborg sau poate de semifinala cu boro cand facea semne ca disperatul sa ne retragem si sa ne aparam.Sunt atat de multe episoade in care ratoi si-a aratat caracterul infect incat ceea ce a declarat mai sus pare o mangaiere pe obrazul unui stelist care are 2 neuroni in cap.

Are mare dreptate Mircea Badea cand se refera la memoria romanilor.

cum sa il banuiesti pe Radoi ca anumea a dat golul cu rosenborg? omg :|

apoi executia aia nu ar reusi nici lui Messi sau Ronaldo nici macar din 100 de incercari.

Edited by puyol

cum sa il banuiesti pe Radoi ca anumea a dat golul cu rosenborg? omg :|

apoi executia aia nu ar reusi nici lui Messi sau Ronaldo nici macar din 100 de incercari.

nu amice la rosenborg si boro au fost doar 2 episoade in care si-a aratat incompetenta,au fost 2 meciuri in care un capitan adevarat trebuia sa traga echipa dupa el in momentele grele iar el ne-a ingropat.

Ce meci a fost ala in care l-a calcat unu pe mana si i se umflase dosul palmei de ziceai ca-i mai creste un cap acolo?

Si cine a dus echipa pana in semifinale...Cine a dus tot greul de la mijloc si aparare, cine?

Poate nu el singur dar el a dus tot greul . Si cand facea semne de retragere in aparare antrenorul ii spusese asta, esti mare suporter, dar doar la bine.

Edited by axl

Formatia antrenată de Cosmin Olaroiu, Al Ain, si la care mijlocasul Mirel Radoi este unul dintre titularii de baza a cucerit titlul in Emiratele Arabe Unite pentru prima oară in ultimii opt ani, desi mai sunt trei etape pană la finalul sezonului. Vineri, Al Ain a dispus cu scorul de 2-0, pe teren propriu, de ocupanta locului al treilea, Al Jazira, printr-o "dublă" reusită de Al Qahtani ('8, '20).

Dacă acesta este primul trofeu in Emirate pentru ambii romani, Cosmin Olaroiu si Mirel Radoi au mai cucerit un titlu in Arabia Saudită cu Al-Hilal (in 2010), precum si două Cupe ale Printului (2009 si 2010). De asemenea, Mirel Radoi a mai câștigat cu Al-Hilal, după demiterea lui Olaroiu, un titlu de campion (2011) si incă o Cupă a Printului (2011).

Nu in ultimul rand, Mirel Radoi a fost desemnat, in 2010, cel mai valoros jucator din prima ligă a Arabiei Saudite.

- Mirel, vacanta ta e pe final. Cum a fost?

- Superb! De 6 ani n-am mai avut o vacanță asa lunga aproape o lună de zile! Mai am o saptamină si apoi, inapoi la treabă! Am avut o agendă incarcata dar am programat totul perfect ca să ajung pe unde am vrut.

- Intram direct in subiect. Cum e viata in Emirate?

- E o viață normala chiar dacă e o tară musulmana Ca nivel fotbalistic, nu este diferență mare față de Arabia Saudita unde am jucat inainte, la Al Hilal.

- Te simti mai linistit acolo decit la o echipă din Europa?

- Mi-am luat demult gindul de a mai juca intr-un campionat din Europa, chiar dacă au existat oferte. E ok oriunde afara Am discutat si cu Banel despre ce inseamnă să joci fotbal in altă parte decit Romania. Să nu mai stai cu gindul la bani, la prime sau la altele... Oamenii din club au grijă de tot ca să-ți fie bine, tu doar trebuie să stai cu mintea la fotbal.

- Ati luat campionatul cu Al Ain, am glumit pe-aici spunind că Oli a fost imbracat in aur de seici.

- Și eu am fost imbracat in platină! Haha! Îți dai seama că a fost o bucurie imensă să cîștigam campionatul cu trei etape inainte de final, cind la un moment dat eram la retrogradare. A fost o bucurie imensă si lui Oli i se datorează multe.

- Dar cum reuseste să aibă un astfel de succes in acea parte de lume?

- Cind a venit la echipa Oli ne-a strins pe toti si ne-a zis: «S-ar putea să par nebun, dar eu v-am urmarit pină acum si vă spun că putem cîștiga campionatul!». Acum, la final, toată lumea si-a dat seama de valoarea lui Olaroiu, chiar dacă la inceput nu credeau toti in el.

- Cit de mult contează relatia ta cu Oli?

- Deloc! Dacă eu sunt cel mai slab de pe teren, e normal să fiu criticat si schimbat in meciul respectiv. Toată lumea munceste si are rolul sau bine stabilit in echipa

- Cum e să ai un salariu fabulos?

- sunt salarii foarte mari, prime bune, dar se exagerează in Romania. Dacă te duci acolo doar cu gindul la bani, nu ai nici o sansă să faci performanță. Gindul banilor, indiferent unde joci, te distruge. Fotbalul te va judeca atunci cind iți e cel mai bine. Cind ne-am apucat de fotbal, toti am facut-o pentru a ajunge la o echipă mare sau la nationala nu pentru a cîștiga multi bani.

- Vorbind de "natională", cind iți va cinta din nou imnul?

- Îți spun sincer, mă doare că am luat decizia de a mă retrage. Mi-a fost foarte greu, dar cind sunt calcat in picioare nu pot trece peste asa usor. E greu să mă razgindesc, cind iau o astfel de decizie nu o pot schimba. Am facut sacrificii si nu e normal să fiu luat la misto.

- Ai spus că ai fost luat la misto de Ionuț Lupescu. Dar el a plecat din FRF.

- Nu vreau să gasesc scuze, mai bine zic că am o virsta că nu mai pot da randamentul cel mai bun...

- A incercat cineva să te convingă să revii la vremea aia?

- Nu!

- Serios?

- Serios! Nu am fost sunat de nimeni! Nu s-a deranjat nimeni să incerce să mă cheme. Chiar si Victor Piturcă dacă m-ar suna acum, l-aș refuza politicos. Și mai cred că nici pe Cristi Chivu n-a incercat cineva să-l convingă să revină la lot. Asta mi se pare mai grav!

- Dar pe tine nu te-a sunat nimeni?

- Poate mi-au uitat numarul. Cred că asta e planul lor, ca eu să nu mai vin.

- Totusi, există vreo sansa

- Doar dacă imi rapeste cineva copiii si sotia! Doamne fereste! Altfel, nu! Deloc.

"N-am vazut la Euro vreun fundaș peste Chiricheș!"

- Revenim la Steaua... Îți place cum joacă acum?

- Mult! Dar important e să inceapă foarte bine campionatul, iar la final să termine pe primul loc. Acum se vad anumite trasee, jucatorii sunt disponibili la sacrificiu, iar Reghe a adus lucruri foarte bune la echipa În plus, stie si cum să le foloseasca

- Chiricheș e considerat urmasul tau.

- Vlad e un supertalent! Nimeni nu poate spune ceva negativ de el. Are o valoare foarte mare si poate juca la orice club puternic din Europa. Garantez că poate juca si la Real Madrid dacă se va tine de treaba Sincer vă spun, nu am vazut nici un jucator care să fie cu ceva peste Chiricheș la acest Campionat European!

- Te intorci la Steaua?

- Mai vreau să joc afară incă trei ani, dar nu pot să mă intorc la Steaua si să incurc pe cineva. Atunci o să am 34 de ani si o să fiu o babaciune. În plus, n-aș vrea să se interpreteze că am venit să-i iau locul altcuiva. Plus că mai e si relatia mea cu patronul.

- Te-ar tenta să te intorci ca antrenor?

- Da, de ce nu? Doar că nea Gigi trebuie să fie de acord cu ce ii spun eu. Să antrenezi Steaua nu e usor si nu e pentru toată lumea.

- Ai accepta o ofertă să joci la Dinamo?

- Poate să dea Dinamo si 3 miliarde de euro pe mine, tot nu mă voi duce vreodată acolo! Singura echipă la care voi juca e Steaua, nici macar Severin, orasul meu natal. Nu pot juca niciodata impotriva Stelei, echipa care m-a facut mare.

"E inuman ca Mititelu să bage bani si să fie luat la suturi de FRF"

Fostul jucator al Stelei a discutat despre situatia prin care trec Universitatea Craiova si Politehnica Timisoara, dar si despre decizia Curtii de Apel care i-a dat dreptate lui Mititelu in razboiul cu FRF. "Mă bucur enorm de victoria Craiovei! Nu e normal să scoti din fotbalul romanesc două echipe mari ca Universitatea si Poli Timisoara. În Banie erau salarii mai mari decit la Steaua sau la CFR Cluj, in acea perioada Mititelu a venit cu banii lui ca să fie luat la suturi de FRF?! Nu e normal să se intimple asa ceva. Nu cred că aceste echipe au facut atit rau fotbalului romanesc", a zis Radoi.

"Ce mare problemă să fiu biciuit?!"

Mirel Radoi a dezvaluit că a reusit să schimbe regulamentul din Arabia Saudită după ce cei de la Al Hilal l-au amenintat cu o suspendare pentru că si-a aratat crucea tatuată pe mina "Le-am spus clar că nu-mi voi ascunde niciodată religia, iar dacă nu sunt de acord cu mine voi pleca! La noi, dacă vine cineva in tară cu Coranul, nu i-l interzice nimeni la aeroport. Acum, usor, usor au inceput să fie lucrurile normale. Chiar am vazut jucatori care-și fac semnul crucii după ce marchează", a povestit fostul stelist.

"Craiova m-a refuzat că eram prea scund"

Fundasul celor de la Al Ain a povestit la Radio GSP cum a fost la un pas să semneze cu Universitatea Craiova, atunci cind Sorin Cirtu era favorit pentru postul de principal. "Am fost la un pas să ajung la Universitatea de la Extensiv, dar nea Sorin Cirtu accepta să preia echipa doar dacă-și aducea cîțiva jucatori. După citeva saptamini a renuntat pentru că presedintele de atunci i-a zis de mine că sunt prea scund ca să fiu fundaș central. Cirtu a refuzat să mai vină la echipă si asa am ratat sansa de a juca pentru Craiova, ajungind la Steaua".

6 trofee are Mirel Radoi cu Steaua (3 campionate, o Cupă a Romaniei si două Supercupe), echipă pentru care a jucat 251 meciuri si a marcat 17 goluri

"Sincer, n-am avut puterea de a vorbi cu Mihai Nesu ... Am preferat să-i dau un mesaj decit să-l sun, să-l aud, să vorbesc cu el pentru că n-aș rezista si cu siguranță nu aș putea să-i spun ceva. Cind stiu că am impartit atitea bucurii cu el... Mi-e foarte greu!" (Mirel Radoi)

Radoi a vizitat casa fostului sau mentor, Ștefan Sames decedat pe 17 iulie 2011: "Multumesc, Mirel!"

E mesajul pe care, inainte de a se stinge, Sameș i l-a scris lui Radoi pe un tricou al Stelei. Fostul capitan din Ghencea e cel care l-a ajutat pe Sameș in urmă cu un an cu 25.000 de euro, pentru un tratament in Austria. Lorena Sames sotia fostului international, i-a transmis lui Radoi c㠝faci parte din familie.

Întilnire emotionanta ieri, pentru sotia fostului mare international Ștefan Sames La usa cochetului apartament 51 din Dristor si-a facut aparitia Mirel Radoi.

Lacrimi din partea sotiei lui Sames imbrățișări, multumiri. Chiar si ochii fostului international s-au umezit. "Mirel, esti mereu bine venit in casa noastră! Sami te-a iubit enorm, iar noi nu vom uita niciodată ce ai facut pentru el", i-a spus Lorena Sames

Fotbalistul de fier era emotionat: "Îmi pare rau că n-am putut face mai mult.". Acum un an, cind Sameș aflase că are cancer, Mirel Radoi l-a ajutat cu 25.000 de euro, pentru un tratament in Austria. Ulterior insa inima lui Sameș a cedat, pe 17 iulie 2011.

Sanctuarul din apartament

În sufrageria apartamentului, Lorena Sameș a amenajat un spatiu in amintirea sotului sau. Fotografii, amintiri, poza lui Sames o statuetă reprezentind un inger, iar lingă ea, o poză a lui Mirel Radoi.

"Uite, Mirel, am pus un inger acolo, să te vegheze!", i-a spus doamna Sameș lui Radoi, care se uita absorbit la poze. Una alb-negru, cu marea echipă a Stelei din anii '70, i-a atras atentia: "Eu nu i-am apucat, dar imi povestea tata despre Sames Marcel Raducanu si ceilalti".

Apoi, Mirel, aflat pentru prima dată in vizită acasă la Sames a aflat de chinul prin care a trecut fostul sau mentor. Au vorbit depre Sames despre familii, despre copii. Ca si cum se stiau de-o viață, desi se vedeau intiia oara Mirel l-a cunoscut si pe nepotul lui Sames Ștefan, elev in clasa a VIII-a la Liceul Goethe.

Un tricou si o promisiune

Înainte de a parasi această lume, Ștefan Sameș s-a gindit la Mirel Radoi. A scris pe spate: "Mesaj: Multumesc, Mirel!". Și a semnat. "Mirel, Sami a tinut neaparat să primesti acest tricou. A vrut să-ți multumească si el, asa".

Mirel a primit cadoul si i-a promis Lorenei Sameș că va reveni cu prima ocazie, de această dată si cu sotia: "Te astept oricind, esti ca si parte din familie", l-a asigurat Lorena Sames care, la plecare, i-a dat si niste prajituri facute de ea "pentru sotie si pentru copii".

"Ștefan Sameș a fost un mare fotbalist, dar si un om deosebit. Vorbeam mult cu el, inainte de antrenamente mai ales, fiindcă eu veneam mai devreme. Avea mereu o vorbă buna un sfat, mi-a fost ca un mentor. Voi fi mereu alaturi de familia sa!" (Mirel Radoi)

gsp

Echipa Al Ain, antrenată de Cosmin Olaroiu si la care evoluează Mirel Radoi, a câștigat Supercupa Emiratelor Arabe Unite, după ce a invins, la loviturile de departajare, formatia Al Jazira.

După 90 de minute, scorul meciului disputat pe Zabeel Stadium a fost 0-0, trecandu-se direct la loviturile de departajare.

Mirel Radoi a fost integralist la Al Ain.

Golul victoriei echipei Al Ain a fost marcat de la 11 metri de portarul Dawoud Sulaiman.

Formatia antrenată de Cosmin Olaroiu, Al Ain, si la care mijlocasul Mirel Radoi este unul dintre titularii de baza a cucerit titlul in Emiratele Arabe Unite pentru prima oară in ultimii opt ani, desi mai sunt trei etape pană la finalul sezonului. Vineri, Al Ain a dispus cu scorul de 2-0, pe teren propriu, de ocupanta locului al treilea, Al Jazira, printr-o "dublă" reusită de Al Qahtani ('8, '20).

Dacă acesta este primul trofeu in Emirate pentru ambii romani, Cosmin Olaroiu si Mirel Radoi au mai cucerit un titlu in Arabia Saudită cu Al-Hilal (in 2010), precum si două Cupe ale Printului (2009 si 2010). De asemenea, Mirel Radoi a mai câștigat cu Al-Hilal, după demiterea lui Olaroiu, un titlu de campion (2011) si incă o Cupă a Printului (2011).

Nu in ultimul rand, Mirel Radoi a fost desemnat, in 2010, cel mai valoros jucator din prima ligă a Arabiei Saudite.

Cel mai frumos compliment a venit insă din partea unui coleg de la Al Ain. Mijlocasul Helal Saeed spune că e recunoscator si acum că are sansa de a juca langă un fotbalist de talia lui Radoi.

"E un jucator de echipă si un fotbalist extrem de muncitor. Dă 100% intotdeauna si ii motivează pe toti din jur să facă la fel.

E mereu acolo cand ai nevoie de el la antrenamente si ne ajută pe toti cu experienta sa sau cu sfaturi extrem de valoroase. Cel mai mult ii ajută pe tineri.

Are o personalitate extraordinară si un lider extraordinar. Se intelege cu toti componentii echipei pe teren si in afara lui. Și are această calitate de a ii motiva pe toti in timpul meciurilor.

Ar alerga orice distanță pentru a-și ajuta echipa", a declarat Helal Saeed pentru The National.

Cuvintele de incieiere ii apartin jurnalistului Jonathan Wilson: "Poate nu e la fel de "stralucitor" precum alti jucatori de la Al Ain si poate Asamoah Gyan, Omar Abdulrahman si Alex Brosque atrag toate privirile, dar Dorinta de victorie pe care o are Radoi l-a transformat intr-un jucator esential pentru Al Ain, asa cum era si la Steaua"

bravo lui...se umple de bani....dar prin munca .....un om respectat in afara da dovada de personaliate puternica dar si de un caracter adevarat :steag_cruce_invers: