Adrian Pacurar

Mirel Radoi

1,086 posts in this topic

Foarte bine fac. Eu nu l-as lasa la nationala, e un jucator important pentru ei. Iar la ce handicapati sunt la conducerea nationalei, e mai bine pentru el la Al Hilal.

Eu chiar inclin sa cred ca ar face un bine si Nationalei daca nu ar mai veni!El si multi altii din actualul lot...

În seara zilei de 10 septembrie, aparent fară nici un motiv, tatal lui Mirel, Gheorghe Radoi (57 de ani), s-a prabusit in casa A fost internat de urgență la spitalul din Turnu Severin. Diagnostic: infarct miocardic acut.

Din acel moment, Mirel Radoi a tinut permanent legatura cu familia sa. "Este extrem de afectat, dar din cauza programului aglomerat de la club, n-a reusit să vină acasă", spun apropiati ai jucatorului. Citeva zile mai tirziu, tatal sau a fost transportat la Spitalul Militar din Bucuresti, unde medicii au descoperit că o arteră care duce la inimă este complet infundata iar o alta este blocată in proportie de 60 la suta

N-a mai iesit din casă

De cind s-a intors la Turnu Severin, Gheorghe Radoi n-a mai iesit din casa A ramas imobilizat la pat si, in fiecare zi, o asistentă de la spitalul din localitate ii face tratament injectabil cu anticoagulante si corono-dilatatoare. Medicii au decis că este nevoie neaparat să fie operat, interventia chirurgicală urmind să aibă loc pe 22 octombrie, la Spitalul Militar din Bucuresti. Nu s-a decis dacă ii va fi aplicat un stent, pentru dilatarea arterelor sau dacă ii va fi aplicat un by-pass.

I s-a facut rau si la Steaua-Napoli

Doctorii i-au interzis lui Gheorghe Radoi să facă efort sau să se expună unor emotii puternice. Printre altele, i s-a recomandat să nu se mai uite nici la meciuri de fotbal. Tatal internationalului n-a rezistat insă si a urmarit partida Steaua-Napoli (3-3), disputat pe 30 septembrie. "N-ar fi trebuit să facă asta. S-a simtit foarte rau la final, cind Steaua a fost egalată", a marturisit un apropiat al familiei.

Radoi vine azi la Mogosoaia

Simbată seara Mirel Radoi a facut un ultim antrenament cu echipa sa de club, Al- Hilal. Citeva ore mai tirziu, pe site-ul oficial al gruparii arabe se anunta că s-a luat decizia ca "tricolorul" să nu facă deplasarea cu echipa in Iran, pentru partida de miercuri cu Zobahan. El se va prezenta in acesată după-amiază la reunirea lotului Romaniei pentru meciul cu Franta.

gsp

Cica Radoi renunta la echipa nationala...

Cica Radoi renunta la echipa nationala...

foarte bine a facut......"nationala" nu il merita

razvane.. suna'l pe tactu !

razvane.. suna'l pe tactu !

=))) iar ma mor de ras :))))

da AG asta niste replici :)))

Se pare ca unul din fanii echipei saudite la care evolueaza Mirel Radoi,s-a gandit sa scrie o carte despre fostul capitan al echipei noastre de suflet.Lucru remarcabil,as adauga eu.

Puteti citi sau downloada cartea de aici :

http://radoi8.com/book/en.pdf

Deci comentatorul ala arab e super caterinca :D

Am inteles amestecat pe acolo Allah, Rumania, Brazilia si alte chestii. Asa zic si eu comentatori :D

- Mirele, ai surprins pe toată lumea cu decizia de a te retrage brusc de la echipa nationala in mijlocul campaniei de calificare. Care ar fi, pină la urma explicatiile?

- Am vrut să trag un semnal de alarmă si să ofer posibilitatea ca la natională să apară singe proaspat.

- Semnal de alarmă pentru ce?

- A fost acea declaratie pe care a dat-o Ionuț Lupescu după infringerea din Franta, că sunt in scadere de cind joc in Arabia Saudita M-a deranjat foarte tare! Pai, nu tot acolo eram si cind am facut 1-1 la Paris? Atunci nu mai eram in scadere? E anormal să se discute in public astfel de probleme care tin de intimitatea echipei. Era foarte simplu să vorbească față in față cu mine, să-mi spună deschis parerea lui, mai ales că eu sunt primul nemultumit de evolutiile mele de la nationala

- Bun, dar nu crezi că prin această motivatie vei da apă la moară celor care cred că povestea cu Lupescu e doar un pretext asteptat pentru a renunta la reprezentativa

- Atita vreme cit vorbim mereu că trebuie să fim uniti, să facem lucruri bune impreuna să ne luptam cu toată puterea pentru echipa natională si vine o persoană chiar din interior care crează o situatie nefireasca atunci trebuia tras acest semnal de alarma Dacă s-a petrecut asta cu mine, care sunt considerat unul dintre jucatorii importanti ai Romaniei, ce-o să pățească altul, cu vreo doua trei selectii la activ?! Astea sunt aprecieri care tin de antrenor, nu de directorul general. De aceea, am decis să mă retrag, pentru a nu altera relatia dintre ei.

- Razvan a incercat să te convingă să revii asupra deciziei?

- Regret că am luat hotarirea si nu mă mai intoarce nimic. Am evitat să discut cu oricine despre subiect tocmai pentru a nu da prilejul nimanui să incerce să-mi schimbe decizia. Am inchis ambele telefoane timp de patru zile, iar cind le-am deschis am gasit multe mesaje si apeluri de la Razvan. Dacă-mi pare rau de ceva e că ii promisesem că vom merge impreună pină la capat in aceste preliminarii, dar m-am oprit acum.

- Aveai insă mai demult in minte această despartire de echipa nationala corect?

- Prima dată s-a intimplat după Euro 2008. Am scos acolo rezultate bune cu Italia, cu Franta, timpul a demonstrat că au fost intr-adevar niste rezultate mari pentru noi!, dar s-a creat o atmosferă complet ostilă nationalei in jurul acelui turneu final. Din această cauza nu mai veneam cu placere la lot, ci doar pentru a-mi face datoria de a evolua in tricoul țării mele.

- Atunci te-ai razgindit insă!

- Cind a fost instalat Razvan, s-au schimbat un pic lucrurile in sensul că aducerea lui a adus parcă altă stare in jurul echipei. Suporterii si jurnalistii l-au intimpinat cu optimism, cu incredere. Un timp s-a simtit alt aer la lot. Din pacate, emulatia asta s-a stins din cauza noastra a jucatorilor, fiindcă am fi nerealisti să spunem acum că n-avem rezultate din cauza presei. Nici Razvan, nici nea Piti n-au nici o vină pentru această atmosfera

- A contat un pic si presiunea permanentă din ultima vreme pentru inlocuirea lui Lucescu, cerută insistent pe anumite filiere?

- Eu sunt obisnuit cu presiunea. Retragerea n-are nici o legatură cu asta. Iar cu demisia lui Razvan, să fim seriosi!, si dacă se califică la Euro va fi laudat doua trei zile, după care se va lua de la capat: "Stati să vedem ce-o să facă la turneul final!". Eu sunt sigur ca si fară Radoi, Razvan va sti să gestioneze corect viitorul reprezentativei.

- Mirel, pentru că sintem la ora raspunsurilor deschise, simti că e lipsă de valoare la echipa nationala

- Noi, intre jucatori, am discutat mereu ce se intimpla să gasim motivatiile pentru a nu mai evolua la un nivel sub cel asteptat. Aproape la fiecare convocare am vorbit deschis si cu Razvan, fiecare a zis ce are pe suflet in perioada cit stă la lot, dar n-ar fi frumos din partea mea să fac publice aceste lucruri. Eu spun insă că avem valoare, dar nu ne putem compara cu cei dinaintea noastra E suficient să constatam cîți jucatori de la natională mai evoluează azi la echipe importante din campionate puternice.

- Știi că Piturcă nu prea te-a menajat după ce ai anuntat că te retragi, sugerind că un fotbalist care renunță ca tine nu are personalitate si devine nefolositor pentru echipa

- Hai s-o lamurim si pe asta! A mai aparut in tară ideea că eu nu mai veneam cu placere la natională din cauza lui Piturcă si m-am bucurat cind a fost schimbat cu Razvan. V-am explicat si mai devreme că marea mea dezamagire era legată de atmosfera ostilă creată in jurul echipei după Euro. Nici o legatură cu nea Piti! Am facut impreună atitea rezultate, aș fi nebun să am ceva impotriva dinsului!

- Spuneai ceva la inceputul discutiei si de singe proaspat la lot prin plecarea ta.

- Eu nu sunt Mutu sau Chivu să fiu unic si greu de inlocuit! Mai gasiti zece ca Radoi pentru natională si vă spun cîțiva asa, ce-mi vine repede in minte: Lazar, Nicolae Grigore, Bicfalvi, Apostol, Margaritescu, Giurgiu de la Galati. Asa că "Hai Romania!" si le transmit tuturor baietilor că ramin lingă ei si le tin pumnii să meargă la Euro. Le multumesc celor care au depus eforturi să mă intoarcă din drum, dar decizia mea e clara

"Calificarea la Euro 2012 nu mi se pare deloc in pericol. Chiar dacă luam si numai patru puncte cu Bosnia, in primavara tot sintem in carti pentru turneul final"

"Chivu va mai fi incă patru, cinci ani capitanul echipei nationale. Nu e cazul să ne facem acum probleme si cu banderola după retragerea mea, care eram al doilea capitan"

"Scrisoarea trimisă pe mail-ul federatiei legată de retragerea mea imi apartine. Nu e nici o confuzie. Numarul de fax pe care-l aveam era inchis, asa că această solutie mi s-a parut cea mai sigură"

"După ce-mi termin contractul cu Al Hilal, poate am să mă mai intorc la Steaua. Dar nu stiu dacă o să mai am valoare pentru un club asa mare, dacă vin din Arabia Saudită"

"Îmi place Steaua de acum, merita chiar să cîștige cu Rapid. Pentru mine, ramine principala favorită la titlu, chiar dacă Otelul e destul de departe in frunte"

"În orice context, Mutu nu poate lipsi de la natională"

O vorbă bună din partea lui Radoi pentru Mutu

"Un jucator precum Adrian trebuie să fie la lot, in orice context. Razvan stie foarte bine parerea mea. Mutu e decisiv, n-ai cu cine să-l inlocuiesti in acest moment. OK, e un tip rebel, dar nu cred să pună pistolul la timplă cuiva si să spună: <Faci cum iți zic eu!>. Sigur, poate mai sunt unii usor influentabili in preajma lui Adi, insă eu il vad din nou in tricoul Romaniei. E nedrept să-l judecam si acum după meciul de la Belgrad, unde toată echipa a jucat slab, nu doar Mutu".

2 e numarul golurilor inscrise de Radoi pentru "natională": unul cu Luxemburg (7-0, 2002, prel. Euro 2004) si altul cu Honduras (3-0, 2010, amical)

Cea mai frumoasă amintire

"Poate că o să fie surprinsi unii, dar n-o să uit niciodată primul gol pe care l-am marcat pentru echipa nationala contra Luxemburgului"

Cea mai tristă amintire

"Remiza de la Copenhaga din 2003, cind am fost egalati la 2 in ultimele secunde si am ratat calificarea la Euro 2004"

S-a retras inainte de cearta cu Lupescu

Mirel Radoi lasă senzatia că unul dintre motivele rupturii de echipa natională e cearta cu Ionuț Lupescu. Cu toate acestea, el luase hotarirea inainte de disputa cu directorul general al FRF. Imediat după finalul meciului cu Franta, 0-2, in autocar, i-a spus secundului Ștefan Iovan: "Gata, nu mai vin! Să nu mă chemati la meciul cu Italia!". Disputa cu Lupescu a urmat după citeva zile.

"Unde joc eu si unde e Benayoun"

Mirel Radoi a avut si momente in care a recunoscut că nivelul fotbalului din țările arabe e sub cel din Europa. După infringerea cu Israel de la Timisoara, 0-2 in luna martie, a exclamat suparat in prezenta colegilor: "Ce naiba ne miram, sintem in cadere. Capitanul lor, Benayoun, joacă la Liverpool, eu sunt la Al Hilal". Radoi purtase banderola la acea partida iar Benayoun nu se transferase incă la Chelsea.

Mirel Radoi

Virstă: 29 de ani

Cluburi: Drobeta Tr. Severin (1999), Extensiv Craiova (2000), Steaua (2000-2009), Al Hilal (2009-prezent)

Meciuri / selectii la "natională": 67 / 2

Debut la "natională": Algeria - Romania 3-2 (amical, 5 decembrie 2000)

Ultimul joc la "natională": Franta - Romania 2-0 (prel. CE 2012, 9 octombrie 2010)

Meciuri / goluri in Liga I: 200 / 12

Meciuri / goluri in cupele europene: 48 / 3

Palmares: in Romania - 3 titluri in Liga I (2001, 2005, 2006), două Supercupe (2002, 2006); in Arabia Saudită - un titlu (2010), două Cupe ale Printului (2009, 2010), jucatorul anului (2010); la "natională" - participarea la Euro 2008

Patru episoade celebre la "natională"

2004. Alaturi de trei colegi de la Steaua, Dica Fl. Dumitru si D. Munteanu, Radoi n-a fost lasat de Steaua la o actiune a "nationalei" in Cipru. FRF i-a suspendat pe toti pe termen nelimitat, insă decizia n-a mai fost pusă in aplicare.

2005. A fugit din cantonamentul "nationalei" pentru că Tamaș ii luase locul in echipa "Am anuntat selectionerul că am plecat la tratament la Bologna", a explicat Radoi, contrazis de Piturcă: "Nu mi-a zis nimic, poate sunt eu nebun si nu mai stiu ce am vorbit".

2006. Radoi s-a conformat cererii lui Piturcă de a-și cere scuze public si a fost reprimit printre "tricolori".

2008. În meciul cu Italia, de la Euro, 1-1, s-a accidentat intr-un duel aerian cu Rat A suferit o fractură de pomete si de piramidă nazală si o fractură la unul din degetele miinii. A revenit la antrenamente după o luna cu o mască pe față.

gsp

Las' ca poate joaca Lupescu in locul lui Mirel. :D

La nationala nu avea aceiasi placere de joc si impunere cum era si juca la Steaua... exista unu "Chivu" care someaza eu nu stiu ce vede lumea in el! dauna toatala pentru mine.. si mai exista un drogat cu "basinele la bibilica" !!!

Radoi este unul dintre noi

"În vara anului trecut, nasul avea posibilitatea să vindă Steaua pentru 30 de milioane de euro". Declaratia ii apartine lui Mirel Radoi, care, din Arabia Saudita lansează o poveste care putea schimba istoria clubului din Ghencea.

Mijlocasul de la Al Hilal dezvaluie că oferta nu venea din lumea arabă: "Era de la o persoană din Europa. Primul instinct a fost să zică OK. Mă gindeam că nu va refuza o asemenea propunere, dar a facut-o! Mi-am dat seama incă o dată că acest club nu e pentru el doar un hobby, ci e viata lui. Sigur, a facut si greseli, fară să vrea, dar un om care bagă din buzunarul lui zeci de milioane de euro merită aprecieri".

"Aveam eu atunci niste nebunii"

Ciobanul nu s-a sfiit să-l confirme pe finul sau: "Mirel stie exact ce s-a intimplat, fiindcă a fost primul cu care m-am consultat. Simteam nevoia unor sfaturi de la oamenii din jurul meu. Mă gindeam să fac o echipă de la zero. Aveam atunci alte nebunii! M-am razgindit insă după un timp. Eu iubesc Steaua si nu aveam cum s-o vand!".

Oferta invocată de Oierul si de Radoi venea de la niste afaceristi rusi, implicati in industria aluminiului din Romania. Printre numele vehiculate: Dmitri Pumpyanski, locul 164 in clasamentul celor mai bogati oameni din lume, conform Forbes, cu o avere estimată la sase miliarde de dolari.

"Cind am primit oferta, Mirel mi-a zis: <Nasule, cum să vinzi Steaua? Nu poti să traiesti fară ea!>. M-am hotarit pină la urmă să n-o dau nici pentru o sută de milioane de euro" - Ciobanul

gsp

De cind a anuntat că se retrage de la echipa nationala Mirel Radoi incsrie meci de meci pentru Al Hilal. Echipa romanului a invins cu 3-0 in deplasarea de la Najran, Radoi marcind din penalty primul gol al partidei

Edited by RobYnho

"În vara anului trecut, nasul avea posibilitatea să vandă Steaua pentru 30 de milioane de euro". Declaratia ii apartine lui Mirel Radoi, care, din Arabia Saudita lansează o poveste care putea schimba istoria clubului din Ghencea.

Mijlocasul de la Al Hilal dezvaluie că oferta nu venea din lumea arabă: "Era de la o persoană din Europa. Primul instinct a fost să zică OK. Mă gindeam că nu va refuza o asemenea propunere, dar a facut-o! Mi-am dat seama incă o dată că acest club nu e pentru el doar un hobby, ci e viata lui. Sigur, a facut si greseli, fară să vrea, dar un om care bagă din buzunarul lui zeci de milioane de euro merită aprecieri".

"Aveam eu atunci niste nebunii"

Ciobanul nu s-a sfiit să-l confirme pe finul sau: "Mirel stie exact ce s-a intimplat, fiindcă a fost primul cu care m-am consultat. Simteam nevoia unor sfaturi de la oamenii din jurul meu. Mă gindeam să fac o echipă de la zero. Aveam atunci alte nebunii! M-am razgindit insă după un timp. Eu iubesc Steaua si nu aveam cum s-o vand!".

Oferta invocată de Oierul si de Radoi venea de la niste afaceristi rusi, implicati in industria aluminiului din Romania. Printre numele vehiculate: Dmitri Pumpyanski, locul 164 in clasamentul celor mai bogati oameni din lume, conform Forbes, cu o avere estimată la sase miliarde de dolari.

"Cind am primit oferta, Mirel mi-a zis: <Nasule, cum să vinzi Steaua? Nu poti să traiesti fară ea!>. M-am hotarit pină la urmă să n-o dau nici pentru o sută de milioane de euro" - Ciobanul

gsp

Radoi iubeste Steaua k dak nar iubi Steaua nar mai veni la Steaua si na plekt de la Steaua.

Krek ay perfek dreptate!

Edited by Lari

Radoi este dorit din nou de echipa care l-a urmarit si in vara cand pretul de 9 milioane de euro i s-a parut prea mare pentru "cel mai bun jucator de la Al Hilal" cum l-a numit atunci presa franceza pe roman.

Al Hilal a mai scazut din pretul cerut in vara pe Radoi insa suma ii face oricum pe francezi sa strambe din nas. 2.500.000 de euro pe an este salariul pe care Radoi l-ar lua la francezi cu 500.00 peste cat castiga acum la arabi.

PSG e pe locul 3 in Franta!

sport.ro

PSG .. este o echipa buna a campionatului francez .. in europa numai misca de ceva ani.. cand ne gandim ca acolo era unu Pauleta ,Kezman, July,A-**** bete :)).. si altii

Există jucatori care au un prag al durerii foarte ridicat. La modul in care Mirel Radoi abordează fiecare antrenament, partidă amicală sau oficiala pare evident faptul că el se incadrează in această categorie.

Surpriză! Sintem departe de adevar. Orice lovitură primită de Mirel e resimtită de acesta mult mai puternic decit de un om normal. E concluzia unor medici celebri care l-au consultat clinic. Astfel, sacrificiul pe care acest baiat admirabil l-a facut pe tot parcursul carierei sale trebuie să capete o mai mare apreciere din partea tuturor, indeosebi din partea celor care se presupune că ar trebui să cunoască aceste detalii.

Nu cred că Ionuț Lupescu se implică in selectia jucatorilor la echipa nationala Razvan Lucescu are exclusivitate. Cred insă că declaratiile de presă ale directorului general al FRF au o influență uriașă. Dacă Lupescu si-ar fi dorit ca Mirel să continue, a comis o eroare de tact. Straniu, dacă te gindesti unde si-a desavirsit educatia fostul important jucator al lui Bayer Leverkusen si al echipei nationale. Dar, există si posibilitatea ca fostul mijlocaș să fi realizat că al doilea capitan al echipei nu mai corespunde din punct de vedere sportiv inaltelor standarde ale echipei nationale. Prin urmare, declaratiile sale pot fi de o abilitate surprinzatoare.

Nu stim adevarul. Știm doar că Mirel s-a retras, că a facut-o cu durere, de data asta in suflet. Cunoscindu-l foarte bine, stiu că si această lovitură pe care a primit-o a resimtit-o mult mai puternic decit un om normal. E tot o problemă legată de pragul durerii. Sigur că decizia i-a apartinut si că se poate razgindi, doar că - pentru cine-l cunoaste - e cam greu de crezut că o va face.

Știm că am ramas fară Mirel. Și că-l avem pe Florescu. Un jucator bun.

MM Stoica

Mirel Radoi a marcat un gol de generic, din lovitură libera in finala Dubai Cup cu Zenit St. Petersburg. Totusi, Radoi a fost destul de retras la festivitatea de premiere.

"Îl mai pacalesc și eu din cand in cand pe portarul advers cu astfel de execuții. Nu m-am bucurat prea mult la sfarșit, pentru că nu imi place să apar, să mă afișez. Era normal să fiu discret, a fost totuși un turneu amical. Mă voi exterioriza mai mult la un trofeu important!", a spus Radoi la Dolce Sport.

Fostul stelist exclude posibilitatea ca astfel de execuții să se repete și la prima reprezentativa "Sunt jucatori acolo care bat lovituri libere poate și mai bine: Tanase, dar și Mutu, pentru că se va reintoarce printre tricolori. Oricum, loviturile libere nu reprezintă singura problemă la naționala dar pentru mine acesta e un capitol inchis. Le urez bafta le țin pumnii și sper să se califice la europene", a adugat fostul internațional.

Edited by Lari

Un lucru e sigur, ori fotbalul arab este la pamant, ori Mirel s-a transformat peste noapte intr-un super mijlocas.

Cum marcheaza la astia atatea goluri, si la noi dadea 1, la 2 sezoane.

Fie acolo avea antrenori, aici, doar din cand in cand, fie acolo i se ofera o mai mare libertate, aici era mijlocas, adica avea ordin de restrictie fata de careu' advers, fie Mirel vrea sa ne dea noua la cioc. :gathering:

Mirel Radoi a marcat un gol de generic, din lovitură libera in finala Dubai Cup cu Zenit St. Petersburg, unica reusita a acestui joc.

cum ma-sa bai frate ala care a scris articolul e bou sau e orb? eu am vazut ca era 1 -0 pentru rusi inainte de golul lui Radoi.

Acum, din ce stiu eu loviturile libere si sutul de la distanta erau cam singurele "artificii" tehnice ale lui Radoi, mereu avea suturi bune, in plus de asta si la antrenamente cam toti antrenorii spuneau ca se antreneaza intens pt suturi/lovituri libere.

Oricum, sa devina golgheter la arabi sa le ia banii la seici