Adrian Pacurar

Mirel Radoi

1,086 posts in this topic

La cat de multi bani se baga in fotbalul de acolo nu as fi asa sigur ca sunt sub noi. Din contra. Sunt multi jucatori care au jucat la echipe medii din Europa si care joaca acum acolo. Si multi antrenori. Din cate am auzit insa, acolo nu se pune asa mult accent pe tactica, cum se pune in Europa.

La cati bani se investesc acolo, in cativa ani o sa fie campionate puternice. Ca infrastructura, salarii si valoarea jucatorilor sunt peste noi. Doar ca au un alt stil de joc

Mirel Radoi, proaspat campion al Arabiei Saudite!

Echipa sa, Al-Hilal, a reusit să-și asigure matematic titlul de campioană a Arabiei Saudite, cu trei etape inainte de final. Al-Hilal nu mai câștigase titlul de campioană de trei ani.

Mare scofala!

A avut un an extraordinar si este poate cel mai important jucator al meu. Mă surprinde că după terminarea fiecarui antrenament ramane să exerseze. E un jucator model. Pacat că nu am 25 de Radoi la echipa nu mă miră că este capitanul Romaniei - Eric Geretz, antrenor Al-Hilal.

al hilal 5-3 al nasr Mirel Radoi a reusit sa inscrie 2 goluri

1.

2. din penalty

Mirel Radoi este unul din cei mai apreciati fotbalisti de la Al Hilal, insa asta nu l-a oprit pe seicul Mohammed Alshahyl sa-l "urecheze" pe fundasul roman din cauza numarului mare de avertismente pe care le incaseaza.

"Fara nici un dubiu, Radoi este unul dintre cei mai importanti jucatori ai echipei, insa entuziasmul sau il face sa primeasca foarte multe cartonase. Din acest motiv, echipa a fost lipsita de aportul sau in meciuri cruciale. Radoi sa inteleaga ca trebuie sa-si corecteze comportamentul fata de ceilalti jucatori, deoarece in joc este reputatia clubului Al-Hilal"

Mirel Radoi este unul din cei mai apreciati fotbalisti de la Al Hilal, insa asta nu l-a oprit pe seicul Mohammed Alshahyl sa-l "urecheze" pe fundasul roman din cauza numarului mare de avertismente pe care le incaseaza.

Devotament.

Mirel Radoi a fost ales cel mai bun jucator din prima Liga saudita intr-un sondaj la care au votat peste 5 milioane de oameni.

Radoi a fost ales cel mai bun jucator din Arabia Saudita!

Radoi are oferte din Europa, dar niciun motiv sa plece de la Al Hilal. E platit regeste la arabi si considerat unul dintre cei mai buni jucatori de acolo. Si mai nou, chiar cel mai bun jucator din Arabia Saudita, intr-un sondaj efectuat in presa de la Riad.

Radoi s-a batut cu un atacant de la Al Nasr, noua echipa a lui Zenga, dar romanul a castigat la limita.

Radoi a fost votat de 1797982 de oameni, adica 32,38% din totalul de 5552639 de voturi.

Atacantul Mohammad Al-Sahlawi s-a clasat pe locul doi, 1767142, adica 31,38% din voturi.

Mirel Radoi va fi invitat la o gala oficiala in Arabia Saudita pentru a primi premiul.

Presa din Franta a anuntat ca Radoi e dorit de PSG, insa Al Hilal nu renunta usor la el. 9 milioane de euro este suma pentru care fostul capitan al Stelei poate reveni in Europa.

Tot e mare! :hooray:

Mirele!

Frumos,ma bucur pentru Radoi,dar sper sa revina in Europa...

Radoi: "Am plans de bucurie in 1994!"

Zilele trecute, Mirel Radoi a fost desemnat cel mai valoros jucator din Arabia Saudita iar Al-Hilal, echipa sa, face mari eforturi pentru a reusi să-l pastreze la Riad, in conditiile in care mai multe cluburi europene devin din ce in ce mai interesate de el. Jucator de bază al nationalei, Mirel Radoi a acceptat să rememoreze momentele cand el insusi era un suporter infocat al tricolorilor.

Mirel, altii la Mondiale, noi la televizor...

Da, este tristă situatia, dar asta este realitatea. Dar eu sunt convins că la viitoarele Mondiale vom reusi să-i facem din nou pe romani să cante in strada

Și să-i faceti din nou pe suporteri să vă iubeasca

Fireste. Avem mare nevoie de suporteri si-i vrem din nou alaturi de noi. Trebuie să aibă rabdare si vom fi din nou impreuna să impartim momente frumoase si victorii.

Ai fost si tu un suporter al nationalei, banuiesc...

Da, evident. Știu perfect ce inseamnă să fii suporter. Și noi, actualii tricolori, am iesit in stradă si ne-am bucurat pentru echipa nationala

Cum ai trait victoriile de la World Cup 1994 ale "Generatiei de Aur", Mirel?

Eram la mine, in Oltenia... Am trait la maximum acele meciuri, in fata unui televizor vechi... Eram un copil atunci, dar nu pot uita acele clipe.

"Îl iubesc pe Radoi, mă bazez foarte mult pe el in constructia unei noi echipe, este un element esential al formatiei", Razvan Lucescu

"in 1998 n-am mai avut acelasi entuziasm"

Ieseai si tu in strada

Da, ne adunam toti copiii din cartier si după fiecare victorie ieseam pe strazi si cantam, ne exprimam la maximum bucuria. Nu mi-aș fi inchipuit atunci că vreodată voi ajunge si eu la echipa nationala..

La Coupe du Monde 1998 ai facut la fel?

Da, si atunci, dar parcă nu a mai fost acelasi entuziasm ca in 1994. Dar tot in stradă am sarbatorit victoriile tricolorilor, ca toti suporterii.

Acum ati ajuns voi actorii principali.

Da, asa este, si mi-ar placea să aducem din nou suporterilor victorii. Noi simtim pe teren cel mai bine actualele momente triste si realizam că trebuie să facem ceva ca să-l vedem din nou pe fiecare suporter fericit.

Cat contează imnul pentru voi, Mirel?

Este un moment emotionant, e cel mai important moment de dinainte de meci. Îți dă o ambitie deosebită faptul că poti simti că esti pionul principal si că o tară intreagă iși pune sperantele in tine.

Ai plans si tu pentru natională cand erai suporter?

Da, si eu am varsat lacrimi, dar... de bucurie. O să le dam ocazia să o facă si ei din nou, pentru că fară suporteri nu putem face performanță. La urmatorul campionat vom fi din nou acolo, cu totii.

"La urmatorul Mondial vom fi cu totii acolo!", Mirel Radoi

Jucator de bază al nationalei de astazi, fundasul lui Al-Hilal spune că in 1994 iesea in strada alaturi de ceilalti copii din Turnu-Severin, si nu-și inchipuia că va ajunge vreodată in echipa Romaniei

Fostul capitan al Stelei, Mirel Radoi (28 de ani), in prezent la Al Hilal, a comentat situatia roș-albastrilor.

"Depinde de jucatori cat de agili vor fi ca sa se integreze in sistemul de joc impus de antrenor. Steaua suferă in compartimentul defensiv, iar sosirea lui Geraldo va ajuta echipa", a explicat Radoi pentru Pro TV.

"Pentru mine, amicalurile nu sunt relevante. Contează doar meciurile oficiale. Îmi amintesc că acum cîțiva ani am pierdut cu 1-5 un amical cu Tavria Simferopol si toată lumea a ris de noi. Apoi, la două luni distanță, am batut Dinamo Kiev la ei acasă", a mai continuat el.

gesepe

Radoi a marcat din nou pentru Al Hilal.

Perfect!

Radoi a facut o treaba excelenta la arabi !

Sper sa o tina tot asa..felicitari !

De sigur..ca ar fi mai bine pentru el la psg...psg e o echipa mai buna decat al-hilal..

Inca o data felicitari Radoi si numai de bine :thumbsup:

Multumim pentru tot ce ai facut la Steaua .. :steag_sah_mic:

Al Hilal a castigat clar prima mansa din sferturile Ligii Campionilor Asiei, scor 3-0 cu Al Gharafa

Radoi si-a dislocat umarul la ultimul meci cu Al Hilal! Fanii i-au cantat numele ca la Steaua dupa accidentare

Radoi s-a accidentat in minutul 12 si a fost transportat de urgenta la spital. Fundasul roman si-a dislocat umarul, insa medicii sunt optimisti ca se va recupera pana la urmatorul meci din campionat.

Golurile victoriei formatiei saudite au fost inscrise de Al Shalhoub, Al Fraidi si Al Gizani.

Returul este programat la 22 septembrie, in Qatar.

Fanii i-au strigat numele lui Radoi dupa accidentare

Conducerea campioanei Arabiei Saudite, Al Hilal, nu tine cont de regulamentul FIFA si nu-l lasă pe Mirel Radoi (29 de ani) să se prezinte luni la reunirea "nationalei" Romaniei.

Arabii il tin pe Radoi pentru meciul de miercuri cu iranienii de la Zobahan din semifinalele Ligii Campionilor Asiei si il trimit direct la Paris, cu un avion particular.

Federalii sustin că Radoi va fi prezent luni la Mogosoaia.

gesepe

Foarte bine fac. Eu nu l-as lasa la nationala, e un jucator important pentru ei. Iar la ce handicapati sunt la conducerea nationalei, e mai bine pentru el la Al Hilal.