Adrian Pacurar

Mirel Radoi

1,086 posts in this topic

Pe Saban...

@Dragosel

Aoleu, tre' sa mananc dimineata asta... :D

@mountytoma

Cred ca rabufnirea de oltean de care aminteai n-a intarziat sa apara, din moment ce in GSP s-a scris ca Radoi si-a criticat dur colegii in vestiar, dupa meciul cu Poli Iasi.

Eu speram sa rabufneasca in joc, nu in declaratii. in interviuri e cel mai tare. eu as prefera sa vorbeasca precum Stefan Iovan acum 20 de ani dar sa joace tot ca el, adica fara greseala. Si cu Clujul a facut-o, norocul nostru s-a numit Cernea de data asta! Mai rau e ca l-a molipsit si pe Goian, care a marcat exact ca Mirel la Rosenborg in proprie poarta!

@mountytoma

Te contrazici singur/a?

Cum naiba poti sa afirmi ca Radoi l-a molipsit pe Goian sa dea autogoluri? Crezi ca Mirel a facut-o intentionat in Norvegia? Esti culmea...

Cand a venit la TG-Jiu Mirel Radoi s-a purtat foarte frumos ne-a dat autografe a vorbit cu noi eu una am o parere buna despre el mai are si el momentele lui recunosc insa trebuie sa avem rabdare. steagcruce2 forzateaua

Pacat ca n-ai fost la Bucuresti la Steaua-Dinamo sa vezi ce frumos iti vorbea si acolo Mirel..

@mountytoma

Te contrazici singur/a?

Cum naiba poti sa afirmi ca Radoi l-a molipsit pe Goian sa dea autogoluri? Crezi ca Mirel a facut-o intentionat in Norvegia? Esti culmea...

Nimeni nu marcheaza autogol intentionat. dar trebuie sa recunosti ca e greu pentru un fundas sa respinga direct in propria poarta, si totusi si Mirel si Goian au facut-o, ceea ce inseamna SUPERFICIALITATE. Adica ceea ce caracterizeaza jocul celor doi de cam multisor.

Goian a vrut sa raspinga mingea respectiva, dar a lovit gresit. La fel si Radoi... Oricum cand vine vorba de autogoluri amandoi sunt copii mici pe langa Buta de exemplu.

Cãpitanul Stelei, Mirel Rãdoi, va rata toate cele 6 etape rãmase din acest sezon, dar și meciurile echipei naționale cu Slovenia, programate în prima sãpentruãmînã din iunie. "Gata, luați-vã gîndul de la Rãdoi pînã în campionatul urmãtor. Are o accidentare gravã și nu va mai juca nici mãcar la naționalã. El va reveni pe gazon la finalul lunii iulie, cînd va debuta sezonul viitor", a declarat ieri Gigi Becali.

Despre Radoi as scrie romane...ar fi atatea de zis...insa ma rezum la cateva cuvinte...INDISPENSABIL Stelei...si cu asta cred ca am zis tot...:)

@stelista yo

Gresesti, nimeni nu e indispensabil Stelei.

Capitanul a fost invitat la Fanatik. Ce ma bucura, este faptul ca are o parere foarte buna despre Elton si crede ca piticul nu va pleca de la Steaua. Ce nu mi-a placut, este ca a spus ca pentru el e mai importanta o calificare in grupele Ligii Campionilor decat castigarea campionatului. In rest, am avut multe de auzit din gura lui; cel mai mult mi-a placut cand a spus ca daca pana la varsta asta(26) nu a plecat de la Steaua, probabil ca va ramane aici pana la sfarsitul carierei! steagcruce2

A zis ca are oferte, dar prefera sa joace la Steaua si sa ajunga in Liga decat in alte campionate sa se bata la retrogadare. E bine ca-si vede valoarea!

Am vazut si eu pe Fanatik clipurile cu Radoi si in general a vorbit cu mult bun simt despre el si despre Steaua, dar am ramas foarte dezamagit de faza cum ca pentru el e mai importanta participarea in CL decat castigarea campionatului.

Parerea mea este ca e mai important un trofeu in vitrina decat o participare in CL, care pana la urma, sa recunoastem, e un drum mai lung si mai stralucitor catre UEFA in cel mai bun caz. Romania nu are ce cauta in CL, doar Steaua poate face fata cu onoare, si ea destul de greu, restul se fac de cacao.

Oricat de stelist as fi mi-e greu sa cred ca putem trece de grupe cu investitiile slabute ale lui Jiji.

Se pare ca Mirel a inceput sa gandeasca mai mult ca Jiji si Oli, la faza cu "e bun si locul 2".

Ideal ar fi sa castigam campionatul anul viitor, ca sa luam si trofeu si sa intram si in CL direct.

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

Cand a fost intrebat ce e mai important, titlul sau participarea in UCL, imi pare ca Mirel a raspuns din punct de vedere al unui fotbalist si nu al unui Stelist.

Pentru cei care nu au vazut emisiunea:

Capitanul Stelei, Mirel Radoi, a vorbit, la Fanatik Show, despre actualele probleme ale Stelei. Radoi a precizat ca va reveni pe gazon in cinci saptamani, crede ca Oprita a gresit cand s-a dus la Dinamo, spune ca isi va incheia cariera in Ghencea si e de parere ca daca Steaua va bate Pandurii, echipa va termina pe locul doi in campionat.

Jucatorul Stelei a precizat ca se simte mai bine si spune ca in cinci saptamani va fi din nou apt si va face pregatirea de vara cu tot lotul din Ghencea.

"Ma simt bine, nu foarte bine, insa recuperarea merge bine. Sunt cateva etape prin care trebuie sa trec si sunt de abia la inceput, o sa mai dureze in jur de cinci saptamani. E normal pentru o asemenea accidentare. Cand o sa inceapa echipa pregatirea atunci eu voi fi apt. Sa dea Dumnezeu ca infirmeria sa se inchida, pentru ca au fost foarte multe accidentari si s-a ajuns la situatia ca Steaua sa nu aiba un lot numeros si s-a ajuns si la situatia ca Dinamo sa aiba o mare diferenta de puncte fata de noi."

Capitanul Stelei a recunoscut ca nu se astepta ca Dinamo sa castige in asemenea maniera acest campionat, dar a gasit solutia pentru ca Steaua sa castige an de an campionatul - sa castige meciurile cu echipele mici.

"Nu cred ca se astepta nimeni ca Dinamo sa joace asa, pentru ca nu aveau o echipa cu foarte mare experienta, cu jucatori foarte buni la prima vedere. Cand auzeai de Radu Stefan nu iti inchipuiai ca o sa joace asa de bine si o sa fie un jucator de echipa nationala, insa eu zic ca anul acesta au meritat campionatul. Intr-un campionat nu trebuie sa castigi derby-urile, trebuie sa castigi meciurile cu echipele mici. Imi aduc aminte ca acum 5-6 ani cand am luat campionatul cu Victor Piturca am castigat meciurile cu echipele meci", a declarat Mirel Radoi intr-o emisiune televizata.

Fotbalistul Stelei a vorbit si despre viitorul sau la Steaua si crede ca isi va incheia cariera la gruparea ros-albastra. Radoi a precizat ca, desi este accidentat, nu duce lipsa de oferte, ultima venind din Turcia, cel mai probabil de la Fenerbahce.

"Au fost oferte, sunt si acum, din punct de vedere financiar sunt foarte tentante, insa din punct de vedere fotbalistic sunt din alte campionate, care, dupa parerea mea, sunt mult mai jos decat cel al Romaniei. Acum cativa ani nu au fost oferte concrete la o suma pe care clubul si-o dorea sau sa fi fost de la o echipa foarte mare din Romania, pentru ca atunci pretul scadea. Am ramas la aceasta echipa cu sufletul deschis, mi-a placut aceasta echipa din momentul in care am venit. Am facut 26 de ani si nu cred ca voi mai pleca de la aceasta echipa. Am venit la 19 ani si am ajuns la 26 si nu cred ca mai plec. Mie daca imi iei aceste calitati, alunecarea sau ambitia, nu mai sunt Mirel Radoi. Eu nu sunt genul de jucator care sa driblez si sa fac spectacol. Mie daca mi-ai scos alunecarile si ambitia sunt terminat."

Mirel Radoi si-a dovedit modestia din nou si a declarat ca el castiga prea multi bani pentru campionatul romanesc.

"Eu am declarat si am spus-o inainte, parerea mea e ca eu castig prea mult pentru campionatul intern. In ultimii doi ani de cand si Timisoara si CFR Cluj au investit multi bani, acum usor, usor cresc toate salariile, dar pana acum eu castigam prea mult. Sunt bani foarte multi si din acest motiv consider ca eu castig foarte mult. Un om poate munceste 15 ani pentru atatia bani. Ma gandesc si la aceste aspecte. Dupa ce am recunoscut cati bani iau era o inghesuiala la mine la poarta de parca eu eram Gigi Becali. Sunt oameni care chiar au nevoie de ajutor, vin si la stadion si ii ajutam", a povestit Mirel Radoi.

Capitanul Stelei a vorbit si despre noua minune din Ghencea, micutul brazilian Elton. Radoi e de parere ca Elton e un jucator valoros si ca valoarea lui se va vedea dupa ce brazilianul va face pregatirea din intersezon cu fotbalistii Stelei. Radoi a dezvaluit ca plecarea lui MM din Ghencea l-a intristat foarte tare pe Elton, fotbalist adus de MM din Brazilia.

"Avem o parere foarte buna despre Elton si chiar am vazut ca Elton ar pleca de la Steaua, dar eu cred ca nici nu se pune problema. Nu a jucat pentru ca situatia pentru noi a fost disperata, iar Elton e un jucator care face spectacol, iar noi am avut de el in meciuri precum cele cu Ceahlaul si National. Eu sunt convins ca dupa ce va face perioada de pregatire cu noi, Elton va fi un jucator de care se va tine cont la Steaua. In calitate de jucator nu poti sa-i impui un jucator antrenorului.

L-am simtit foarte abatut pe Elton dupa ce a plecat MM si am avut o discutie cu Andrey in sensul acesta. I-am explicat anumite lucruri, el tinea la MM ca la un tata. MM l-a adus la Steaua si pentru el nu a fost usor cand MM a plecat. Dar el trebuie sa isi vada in continuare de treaba, pentru ca asa e in viata. Suporterilor le place Elton pentru ca face spectacol, dar la 0-0 e greu sa mizezi doar pentru spectacol, pentru ca poti sa pierzi. Daca ai 1-0, 2-0 intra Elton si face spectacol. El mai are de invatat si tactic si fizic."

Cand a venit vorba despre Rica Neaga, Mirel Radoi a declarat ca este un real castig pentru ros-albastrii si spune ca Neaga va fi cu siguranta titular in echipa din Ghencea.

"Sa dea Dumnezeu sa vina Neaga. E un real castig daca se va intoarce, echipa are mare nevoie de el. Eu zic ca nu e un jucator care vine sa completeze lotul Stelei, ci vine sa completeze primul 11. Eu zic ca Rica va juca titular."

Radoi a comentat si supararea suporterilor stelisti, care in ultimele meciuri l-au huiduit pe patronul Gigi Becali. Radoi le transmite suporterilor sa nu fie suparati si sa uite tot ce a fost.

"La anul noi speram sa luam cat mai multe trofee si sa participam cat mai mult in cupele europene. Am evoluat doi ani in Cupa UEFA si suntem satui, acum vrem sa jucam in Champions League. Ideal ar fi ca Steaua sa fie in primele doua locuri in campionat tot timpul. Dar uneori vine si un recul. Dar suporterii in Romania nu inteleg acest lucru, si nu numai la Steaua. Trebuie sa-i intelegem si pe ei, dar trebuie sa ne inteleaga si ei pe noi. Sunt si alte echipe care baga bani, sunt si alti jucatori care doresc. Eu nu am inteles de ce dupa meciul cu Rapid suporterii nu au fost suparati pe patron si sunt acum dupa ce a purtat fularul lui Dinamo. Si la meciul cu Rapid a tinut fularul la gat."

Fundasul Stelei crede ca e mai bine ca Steaua a terminat pe locul doi pentru ca are sanse mai mari sa joace in grupele Ligii Campionilor, unde Dinamo nu are sanse foarte mari. Radoi spune ca doar 5-6 echipe ii pot pune probleme Stelei in turul trei preliminar.

"Locul doi ne duce in preliminariile pentru Champions League unde suntem cap de serie si turul doi si turul trei. Echipele cu care noi vom juca nu se compara cu cele care vor juca Dinamo. Sunt doar 5-6 echipe puternice in turul trei de care putem sa dam, iar Dinamo joaca numai cu echipe de top. Nu este incorect. Daca Dinamo participa la fel cum am participat noi, ei nu mai depindeau de nimeni. Datorita faptului ca ei nu au facut performante acum au o misiune foarte grea."

Radoi considera ca daca Steaua va castiga meciul urmator cu Pandurii Targu Jiu va ocupa cu siguranta locul doi la sfarsitul sezonului, dar le atrage atentia tuturor ca Pandurii este o echipa puternica.

"Pandurii e o echipa foarte incomoda. Daca noi vom castiga cu Pandurii mi-e greu sa cred ca nu putem castiga la Jiul. Imi este foarte frica de meciul cu Pandurii. Am vazut meciul lor la Timisoara unde au pierdut cu 1-0 si au facut o partida destul de buna desi au avut accidentati."

Radoi a vorbit si despre amenzile din regulamentul de ordine interioara al jucatorilor si a povestit cateva dintre acestea. Radoi a precizat ca el nu este cel care taie in carne si oase la Steaua.

"S-a impus o regula la club pe care eu o respect. Nu se pune problema ca cineva sa dicteze in vestiar. Nu ai voie sa vorbesti in cabine decat dupa antrenamente. Amenda e de 10 dolari. Daca vii la masa fara sosete in picioare iar iei amenda. Sunt jucatori care gresesc si vin si pun banii in pusculita. Daca intarzie 10 minute, iar amenda 10 dolari. Daca intarzii o jumatate de ora amenda e de trei milioane. Daca la sedinta telefonul meu suna, ma duc frumos si pun la pusculita 10 dolari. .Am un caiet pe care ii notez pe toti amendatii.Regula este de patru ani de zile Daca uit, le zic ca au de plata, dar nu s-a intamplat asta niciodata", a povestit Mirel Radoi la Fanatik Show..

Mirel Radoi a comentat si alegerea lui Daniel Oprita, care a dezertat la Dinamo. Prieten cu acesta, Radoi crede ca Oprita a gresit cand a facut aceasta alegere.

"E alegerea lui, eu nu cred ca a facut cea mai buna alegere. Insa, e alegerea lui, e viitorul lui. E prietenul meu, insa el si-a facut aceasta alegere si stie mai bine."

@forever Steaua: asa este ai dreptate dar raman la parerea mea cum ca participarea in CL este doar o cale spre saisprezecimile UEFA(si nici alea garantate, trebuie sa terminam pe 3), ce-i drept una mai banoasa.

Daca ar fi sa aleg as merge direct in Cupa UEFA, am intra fara probleme in grupe pentru ca adversarii sunt mai usori si ne-am concentra pe campionat. Iar Steaua cu tot lotul valid ar trece usor de grupele Cupei UEFA si consumul de energie ar fi mai mic pentru ca partidele din CL ne-au sleit, lucru vazut si la meciurile urmatoare din campionat. Steaua are potential sa castige o Cupa UEFA, am vazut asta anul trecut, este o competitie mai pe masura bugetului nostru, ciobanul tot vrea in CL dar la investitii "ciu-ciu". Daca vrem sa trecem de grupele CL, trebuie sa aducem, in afara de Neaga, un mijlocas valoros, si sa ne asiguram benzile pentru sezonul viitor. Pe dreapta e vraiste, Banel nu are valoare de titular, iar pe stanga veteranul Petre Marin(respect!) nu stiu cate sezoane mai poate duce, deci raman doar Gigel Coman si Nesu,de fapt doar Nesu.

Sunt echipe care investesc 50 milioane $ pe an si nu trec de grupe(vezi Dinamo Kiev), si vrem noi sa o facem cu investitii de nici 10 milioane pe an.

Toate echipele care trec de grupe in general au bugete generoase, iar din optimi si sferturi raman doar bogatasii, care-si permit super-jucatori.

Il inteleg pe Mirel ca vrea in CL, pentru ca el a jucat foarte putin acolo fiind accidentat, pentru ca el a mai simtit gustul unui campionat castigat dar toti vor sa simta aerul din CL, si momentan noi suntem singurii privilegiati.

@predatorpulse7

Sunt de acord cu tine, daca vrem sa jucam in UCL atunci trebuie sa avem o echipa capabila de asta. Nu vreau doar sa facem act de prezenta. Pentru mine ca suporter, un titlu castigat (corect!!!) e mai valoros decat 5 participari in grupele UCL (fara ca acestea sa fie depasite)...

@predatorpulse7

Daca continuam sa ne multumim cu putin nu vom fi niciodata o echipa mare. Personal, as prefera 4 victorii in meciurile cu Dinamo si Rapid, si locul 2, decat 4 infrageri si locul 1.

@forever_steaua

Ai fost mai bucuroasa la finalul meciului cu Vaslui, de acum 1 an decat la cel cu Standard?

@c.ronaldo17

Sincer? M-am bucurat la fel de mult... Doar pentru ca am ajuns in grupele UCL dupa 10 ani...

Dar aici discutam despre Radoi...

N-am cum sa ma multumesc cu putin pentru ca sunt stelist, dar noi vrem sa ajungem la un nivel de performanta fara sa facem pasii necesari. Dupa cum am mai spus, in UEFA se poate, eu unul inca cred ca, cu un lot bun si un antrenor cu gandire moderna, Steaua poate lua Cupa UEFA sau macar sa ajungem in finala UEFA. Anul trecut din careul de asi ai Cupei UEFA, eram echipa care investise cel mai putin, daca ne uitam la bugete ai fi zis ca e un miracol ca am ajuns acolo.

Pana nu investeste ciobanul minim 6-7 mil pe transferuri in fiecare sezon nu trecem de grupele CL daca ajungem acolo.

Ma intreb: oare Radoi ar avea un cuvant de spus in fata nasului ca acum am citit ca Elton si Thereau vor pleca daca vin unii cu banii pentru ei. Doamne fereste, facem o echipa prea buna si atunci unde mai e distractia, nu ciobane?

fularsteaua2fular-campionii Mirel Radoi este cel mai tare jucator de la Steaua si nu numai 8-) fular-campionii

Imi pare rau sa-ti spun asta dar sa recunoastem ca Radoi s-a cam dus de la accidentare... nu mai poate fi acelasi decat in inimile noastre.