Ronnie

Discutii Despre Tactica, Primul 11, Selectii Etc.

41 posts in this topic

Pfoaa...Gurita fgm, cum sa te loveasca mingea in ceafa mah ?

Edited by Fane

Pentru nationala U21 jos palaria,un rezultat mare. :thumbup: Macar astia mici sa bata,ca de la nationala mare...

GAFĂ‚ uluitoare a FIFA! Urnele stabilite pentru preliminariile CM 2014, refacute! VEZI unde e repartizată Romania

Un student feroez a dat o lovitură serioasă Țării Galilor. Și si-a ajutat propria natională să parasească ultima urnă valorica in dauna nationalei lui Gareth Bale, chiar inaintea tragerii la sorti pentru preliminariile CM 2014! Asta după ce a sesizat că FIFA a facut o greseală in calcularea coeficientilor.

Noul erou al fotbalului feroez se numeste Jakup Emil Hansen. Nu e fotbalist, ci un student care urmează un master in Știinte Politice! Tanarul cu fler de detectiv si-a ajutat insă enorm favoritii. Pe 29 iunie, cand FIFA a publicat ultimul clasament al coeficientilor, Insulele Feroe erau plasate pe locul 114, la egalitate cu Țara Galilor, dar sub selectionata antrenată de Garry Speed. Doar că Jakup Emil Hansen a simtit că e ceva in neregula S-a pus pe calculat si a descoperit că forul mondial a facut o eroare importanta Mica dar determinanta

Pentru că Feroe avea 0,07 puncte (!) in plus față de nationala britanica gratie victoriei cu 2-0 in fata Estoniei, din luna trecuta in preliminariile CE 2012. Studentul a sesizat federatia din tara sa, apoi FIFA, iar eroarea a fost rectificata Desi pe site-ul FIFA ambele țări sunt in continuare la egalitate, cu 273 de puncte, pe pozitia 114, Insulele Feroe sunt plasate acum peste Țara Galilor si au urcat in urna a cincea. Iar pentru tragerea la sorti a preliminariilor pentru CM 2014, care are loc pe 29 iulie, Țara Galilor a locul locul feroezilor in ultima urnă!

Romania face parte din urna a 4-a valorica alaturi de Bulgaria, Albania, Georgia, Lituania, Scotia, Irlanda de Nord, Austria si Polonia

Urna 1: Spania, Olanda, Germania, Anglia, Portugalia, Italia, Croatia, Norvegia, Grecia

Urna 2: Franta, Muntenegru, Rusia, Suedia, Danemarca, Slovenia, Turcia, Serbia, Slovacia

Urna 3: Elvetia, Israel, Irlanda, Belgia, Cehia, Bosnia-Herzegovina, Belarus, Ucraina, Ungaria

Urna 4: Bulgaria, Romania, Albania, Georgia, Lituania, Scotia, Irlanda de Nord, Austria, Polonia

Urna 5: Armenia, Estonia, Finlanda, Cipru, Letonia, Moldova, Macedonia, Azerbaijan, I-le Feroe

Urna 6: Țara Galilor, Liechtenstein, Islanda, Kazakhstan, Luxemburg, Malta, Andorra, San Marino

prosport

Edited by gio_stgloria

Cum mama masii sa fie Grecia si Norvegia peste Franta?! Incredibil! Sau ungurii peste noi sau peste polonezi?!

Edited by stockton

O grupa cu :

Spania

Franta

Elvetia

Romania

Macedonia

Tara Galilor

ar fi de vis.

Grecia

Slovenia

Ungaria

Romania

Feroe

San Marino

:D

Edited by Daniel-Ionut

O singura dorinta as avea,ca oricum nu ne calificam. Sa picam in grupa cu bozgorii.

Pytycrys gura de aur.

Selecționerul Victor Pițurca a anuntat, duminica seara, numele celor 25 de jucatori din campionatul intern, pe care i-a convocat pentru luni, la ora 12.00, in cantonamentul de la Centrul de Fotbal Mogoșoaia, informeaza FRF.ro.

Portari: Ciprian Anton Tatarușanu (FC Steaua București) și Costel Fane Pantilimon (FC Timișoara)

Jucatori de camp: Srdjan Luchin (FC Timișoara), Banel Nicolița!!!, Florin Gardoș (ambii, FC Steaua București), Vlad Chiricheș (CS Pandurii Lignitul Targu Jiu), Paul Papp (Sporting Club Vaslui), Adrian Avramia (ACSMU Politehnica Iași), Florin Ilie (FC Timișoara), Iasmin Latovlevici (FC Steaua București), Viorel Nicoara, Gabriel Mureșan (ambii, FC CFR 1907 Cluj), Doru Mihai Pintilii (CS Pandurii Lignitul Targu Jiu), Nicolae Stanciu (FC Unirea Alba Iulia), Tiberiu Balan (FC Sportul Studențesc), Cristian Tanase (FC Steaua București), Mircea Cristescu (FC Brașov), Gabriel Torje (FC Dinamo București), Ionuț Nastasie (FC Steaua București), Sorin Daniel Stratila (FC Astra Ploiești), Ciprian Brata (CS Pandurii Lignitul Targu Jiu), Alexandru Mihaița Chipciu (FC Brașov), Marius Alexe (FC Dinamo București), Ovidiu Herea (FC Rapid București) și Costin Curelea (FC Sportul Studențesc)

Sa vedeti daca nu va juca cu Banel fundas dreapta. :D

Fară Mutu si Tamas care au fost exclusi din lot, Piturcă va trebui să gasească repede solutii. Selectionerul l-a anuntat pe Dorel Stoica, unul dintre jucatorii sai preferati, că va fi convocat pentru urmatoarele două meciuri ale nationalei, informează Adevarul.

:))

Primul 11 al lui Victor Piturcă pentru partida cu Luxemburg:

Romania 4-3-3: Tatarusanu - Mățel, Galamaz, Goian, Raț (cpt) - Cocis Lazar, Tanase - Torje, Marica, Bucur

Cred ca Cocis nu ar trebui sa isi faca loc in primul 11 al Nationalei niciodata , Bourceanu ar fi mai indicat , dar pana la urma , tinand cont de adversar , Piturca joaca ofensiv.

"Grecii vroiau să vină in Romania, dar nu am dorit noi să se joace in tară din cauza atmosferei create. Nu vrem să jucam meciuri in Romania si să auzim injuraturi din tribuna În conditiile astea nu se poate juca un meci de fotbal la nivel international. Asta a fost o discutie care a avut loc la primul contact cu grecii, pe urmă nici ei nu au mai dorit. Noi vroiam să jucam la ei, ei nu au vrut să joace acolo pentru că si in Grecia e un moment tensionat. Asa că ei au vrut neaparat in Germania. A fost o discutie in mare, nu am fost eu intrebat dacă să jucam sau nu in tara

A fost o discutie la inceput, presedintele federatiei si oamenii care se ocupă au vorbit lucrul asta. A fost o chestie de genul "Domne', dacă ar fi să jucam in Romania ati fi de acord?", ei verbal au spus că ar fi de acord. Jocul era clar atunci că se va juca in Germania. Ă‚sta poate să fie iar un subiect de presa că n-au vrut ai nostri să se dispute meciul in Romania. Eu aș vrea acum să se joace in Romania si in Afganistan, oriunde, numai să se joace.

Publicul a fost alaturi de echipa nationala nu se pune problema asa. Și cu Franta, si cu Belarus publicul s-a comportat exceptional. Dar dacă presa o tine două-trei saptamani cu scandaluri si cu DNA-uri si ii dati dreptate lui Mititelu se mai intamplă să mai injure unul sau altul sau să vină anumite grupari in tribuna Iar ei incită lumea. Și nu se ia nicio masura pentru că anumiti oameni au voie să facă orice pe stadion: să injure, să jigneasca Și aceste lucruri sunt incurajate si de presa

Suporterul care plateste biletul chiar are voie să facă orice in tribuna Nu, nu are voie să facă orice. Nu există asa ceva. Într-o tară civilizată cum injură cineva e luat si dus la sectia de Politie unde i se cer explicatii. Plateste o amendă foarte mare si a doua oară nu mai injura În emisiunile de sport se caută numai scandaluri, numai injurii si jigniri... Iar suporterii de ce n-ar face la fel ca unii oameni din fotbal? Asa că procedează si ei la fel. După scandalurile din ultimul timp, fotbalul romanesc a facut iar un recul de vreo doi ani in spate, dar asta este situtia.

Sper să se dispute si meciul cu Grecia pană la urma Am avut ceva probleme pentru că s-a primit un refuz in ceea ce priveste locul de disputare din partea federatiei germane pe motiv de securitate. În momentul asta am inteles că s-a gasit un loc in Austria, dar pană nu avem documentele semnate nu putem sti cu sigur că se va juca. Acum cred că 90 la sută problema e rezolvată cu locul de disputare. Oricum, cert e că grecii vor, noi la fel, sper să se dispute. Grecii si firma care se ocupă de acest amical doreau foarte mult să se joace in Germania unde este o comunitate mare de greci. S-a tot incercat să se joace acolo, nu s-a putut sub niciun chip, asa că s-a cautat alt loc. Acum, probabil in Austria se poate juca, să vedem ca azi să avem un raspuns. Pentru că Radu Ștefan de exemplu nu poate juca primul meci fiind suspendat si chem baiatul degeaba. Asa că sunt foarte interesat să se rezolve repede.

Am luat contact si cu alte federatii, ar putea fi alt adversar pe care insă trebuie să il analizam repede. Este o muncă de cateva zile pentru a pregati jocul. Niste federatii, nu conteaza Nu stiu dacă luam in calcul un amical cu o echipă de club de la noi, incă nu m-am gandit, chiar vorbeam cu presedintele. Dar eu sper să se rezolve cu grecii pentru că mi-aș dori să se joace.

E normal să te deranjeze ca roman ca suporterii echipei nationale să te injure. Dacă am ajuns să jucam in altă tară pentru că suporterii nostri te injură si nu cred că este OK.

Din acest moment la echipa natională vor veni doar cei care joacă cel putin două meciuri in luna premergatoare convocarii. În sensul asta am si renuntat la câțiva jucatori, la Pantilimon, la Mutu, iar Raț era si el in aceeasi situatie dacă nu evolua in ultima etapă de campionat. Singura exceptie este Tatarusanu care vine după o accidentare si a jucat doar un meci, dar el este portar. L-am adus să fie alaturi de noi, să crească fizic si moral. Chiar dacă Lung si Balgradean sunt titulari la echipele de club, pentru ei e greu să apere la acest nivel.

Bineinteles că nu pot să spun sigur că dacă nu vor juca Mutu sau Marica, jucatori foarte valorosi, nu ii voi chema la nationala Depinde de ce am la dispozitie. Asa, dacă se intamplă să nu joace la cluburi toti cei 4-5 atacanti pe care ii am pe lista

Dacă aș fi stiut că Banel Nicoliță joacă titular in ultimul meci probabil ar fi fost convocat. Însă nu e o problemă că nu a venit Banel, el face parte din acest lot si va face atata timp cat sunt eu la echipa nationala Usor-usor s-a integrat, a si marcat, lucru formidabil pentru el. Am avut o discutie si cu Mutu, el si-ar fi dorit să vina insă are o varsta Și peste un an poate suntem nevoiti să jucam fară Mutu si atunci am hotarat să vină Varga, Daniel Niculae, Chipciu. Iar Mutu bineteles că a inteles situatia.

Marius Niculae e golgheterul la zi al campionatului, insă strategia pentru aceste două meciuri si calitățile lui nu impuneau din punctul meu de vedere convocarea lui la aceste jocuri in deplasare, in care am nevoie de fotbalisti de viteza În acelasi timp, Marius Niculae e un jucator la care tin si cu siguranță se va regasi in lot mai ales la partidele de acasă din preliminariile viitoare.

Sunt două jocuri amicale prin care incepem să pregatim campania de calificare la Cupa Mondiala Am cautat să aduc jucatori noi, jucatori tineri, pentru a vedea cum se descurca pentru a-i vedea la lucru. Probabil ei se vor regasi si in echipa care va juca si sper ca după aceste meciuri să avem deja cateva câștiguri. Sper de asemenea să avem si rezultate bune, va fi greu, dar eu sper. Ar fi culmea să nu mă intereseze rezultatele, insă sunt constient că atunci cand introduci in teren mai multi jucatori noi e mai greu să obtii rezultate pozitive cand joci cu echipe precum Belgia si Grecia in deplasare.

Nu o să fie un capat de tară dacă vom pierde, obiectivul nostru e altul. Belgia e o reprezentativă cu jucatori extrem de valorosi si cred că acum pot dispune de două echipe. Asta imi dă si de gandit cum de nu au terminat preliminariile cel putin pe locul doi. Pentru că adversarul lor, Turcia, va fi echipa pe care o vom intalni in preliminariile urmatoare. De aici trag concluzia că turcii au o echipă extrem de puternica

inese, si-a pierdut locul de titular la echipa natională deoarece nu face si faza de aparare. "Torje a jucat două meciuri acolo si deja era dat la Barcelona, la Real Madrid. De unde si cum? Ziaristii nu vedeau jocurile lui? Trebuia să vadă ce a jucat Torje. Eu vedeam meciurile lui si iată că după cateva etape a ajuns rezerva Și mai are foarte mult de muncă pentru a se impune la o echipă din campionatul italian. Foarte, foarte mult de munca.. a pierdut echipa si la prima reprezentativă tot din motive tehnice. Pentru că un jucator, indiferent cat este de valoros la acest nivel trebuie să facă ambele faze. Nu face ambele faze nu joacă la echipa nationala Și cand il ai si pe Mutu si pe Torje in teren, la acest nivel e foarte greu să câștigi.

Cociș a fost contestat de presa iar voi ii educati pe suporteri. El a fost unul dintre cei mai buni jucatori in meciul cu Franta si a fost pus la zid. Cocis la fel ca Banel, e un jucator foarte important pentru echipa nationala El joacă constant la echipa de club si marchează".

Armenia , Iran , Lybia si multe alte tari fara pic de traditie in fotbal sunt peste noi in Clasamentul FIFA.

537573_376308045764375_1817163313_n.jpg

Pițurcă a renunțat la opt stranieri

Victor Pițurcă a renunțat la opt stranieri pentru dubla cu Estonia și Andorra din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2014.

Au fost chemați la aceste prime două acțiuni Bogdan Ionuț Lobonț (AS Roma), Costel Fane Pantilimon (Manchester City FC), Nicolai Dorin Goian (Spezia Calcio), Razvan Raț-Dincă (FC Shakhtar Donețk), Costin Lazar (PAOK Salonic), Gabriel Andrei Torje (Granada CF), Bogdan Sorin Stancu (Orduspor Kulubu) și Ciprian Andrei Marica (FC Schalke 04).

Dintre cei 16 stranieri carora li s-au trimis faxuri de principiu in ziua de 23 august a.c., 8 au primit astazi, din diferite motive, telegrame de revocare a convocarilor: Paul Papp (AC Chievo Verona), Gabriel Sebastian Tamaș (West Bromwich Albion), Ștefan Radu (SS Lazio), Razvan Cociș (FC Rostov), George Mihai Florescu (FC Arsenal Kiev), Banel Nicoliță (AS Saint-Etienne), Adrian Mutu (AC Ajaccio) și Daniel George Niculae (FC Kuban Krasnodar).

Lotul definitiv va fi anunțat in cursul serii de duminica 2 septembrie a.c.

Reunirea este programată luni, 3 septembrie a.c., la ora 12.00, la Centrul de Fotbal al FRF de la Mogoșoaia, numai că prima activitate de presa a zilei se va desfășura, la aceeași ora la Tribuna VIP a Arenei Naționale din București, prilejul fiind reprezentat de prezentarea noului sponsor principal al echipei naționale a Romaniei. Vor fi prezenți, alaturi de reprezentanții noului sponsor principal, președintele FRF, Mircea Sandu, selecționerul echipei naționale, Victor Pițurca precum și unul dintre jucatorii convocați.