Ronnie

Discutii Despre Tactica, Primul 11, Selectii Etc.

41 posts in this topic

Conform Prosport, Razvan Lucescu are de gand sa inceapa maine in urmatorul 11: Coman - Sapunaru, Radoi, Chivu, Rat - Mara, Ghioane, Lazar, Tanase - Danciulescu, Marica.

Un 4-4-2 clasic, cel mai bun care poate fi aliniat la ora actuala dupa parerea mea. Poate ca ar merita si Florin Costea sa fie titular, dar nu vad unde si-ar putea gasi el locul intr-un 4-4-2.

Realist vorbind, nu cred ca putea sa faca o echipa mai buna. Ma bucura revenirea lui Ghioane si prezenta lui Lazar care dupa parerea mea e cel mai bun inchizator roman...

Eu raman la parerea ca Razvan greseste daca incearca sa salveze calificarile actuale. Trebuie sa se foloseasca de aceste meciuri destul de tari ca sa isi caleasca echipa cu care sa atace Europenele din 2012. Calificarile astea sunt compromise.

Sunt de parere ca Mara, Danciulescu si Marica nu au ce cauta in primul 11. Mara si Danciu pentru ca au amandoi peste 30 de ani si Marica pentru ca nu e in forma.

Eu mergeam in atac pe un cuplu Costea - Stancu/Bucur. Olteanul e clar ca,daca se tine de treaba, o sa mai prinda si alte meciuri la nationala. Iar Bucur si Stancu mi se par amandoi intr-o forma foarte buna. Stancu si Costea sunt viitorul. Pe ei trebuie sa se mearga. (Si nu mai incepeti cu mistouri la adresa lu' Stancu ca nu isi au rostul. Omul are 22 de ani neimpliniti si a marcat la primul lui sezon 10 goluri jucand intr-o echipa care nu merge. Asta e ceva. Sunt foarte curios ce se va intampla cu el si cu Kapetanos daca, in viitor, echipa asta va incepe sa joace fotbal.)

Roman pe dreapta in locul lui Mara.

Trebuie inceputa intinerirea lotului, innoirea lui prin aducerea jucatorilor din strainatate care joaca in campionate puternice(Nesu,Nicu,Streit,Sepsi,etc), obisnuirea jucatorilor cu cel putin 2 tactici de joc(4-4-2 si 4-3-3) si renuntarea la jucatorii trecuti de 30 de ani(sa nu mai fie adusi jucatori care in 2012 vor avea peste 32 de ani. aia trebuie sa fie limita de varsta in cazul jucatorilor de camp selectionati pentru respectivele europene) .

poate nu s-a renuntat inca la idea ca ne putem califica la mondiale. asta ar explica convocarea unor jucatori cu experienta in dauna unora mai tineri.

puteti sa-mi si desenati , eu tot nu inteleg ce cauta mara si Danciulescu acolo .

@Adrian

Danciulescu este cel mai bun atacant roman din ultimii ani. Mai bun in fata portii si decat Mutu. Chiar daca are 33 de ani, eu zic ca merita de foarte mult timp sa fie titular in echipa nationala. Atata timp cat marcheaza in fiecare sezon peste 15 goluri merita sa fie titularul Romaniei. Eu zic ca se poate merge cu el si in urmatoarele preliminarii. Imi aduc aminte de un Henrik Larsson, Heskey, Ole Gunnar Solskj?r, Miroslav Klose etc.

Edited by Ronnie

Eu zic sa nu ne lasam entuziasmati de atacantii dinamovist. Ei au o veche traditie ina scoate golgeteri pe banda rulanta, golgeteri care, in momentul cand nu mai joaca la dinam0, sunt 0 barat. Nu zic ca Danciu e rau dar nici nu e om pe care sa poti sa construiesti nationala. Comparatia cu Larsson nu isi are rostul. Eu il stiu pe Larsson din 94. De atunci a jucat la un nivel foarte inalt si a continuat constant pe parcursul intregii cariere.Si el nu a jucat la dinam0, a jucat la echipe foarte serioase.

Repet, campania asta e compromisa. Lucescu trebuie sa isi pregateasca campania pentru 2012.

PORTARI: Costel Pantilimon (Poli Timisoara), Mircea Bornescu (Rapid)

FUNDAȘI: Vasile Maftei (Unirea Urziceni), Cristian Panin (CFR Cluj), Gabriel Tamaș (West Bromwich Albion), Mirel Radoi (Al-Hilal Saudi Club), Dorin Goian (US Citta di Palermo), Valerică Gaman (U Craiova), Laszlo Sepsi (Poli Timisoara), Mihai Nesu (FC Utrecht)

MIJLOCAȘI: Mihai Roman (FC Brasov), Banel Nicoliță (Steaua Bucuresti), Iulian Apostol (Unirea Urziceni), Paul Codrea (AC Siena), George Florescu (FC Midtylland), Tiberiu Ghioane (Dinamo Kiev), Ciprian Deac (CFR Cluj)

ATACANȚI: Andrei Cristea (Dinamo Bucuresti), Gigel Bucur (Kuban Krasnodar), Ciprian Marica (VfB Stuttgart), Daniel Niculae (AJ Auxerre), Marius Niculae (FC Dinamo Bucuresti)

Daca chiar asta este selectia, Razvan Lucescu ma dezamageste foarte tare. Chiar speram sa vad o nationala a Romaniei cu jucatori cu potential si jucatori din campionatul nostru foarte buni, gen Torje, Lazar, Costea. Ce drq sa facem la nationala cu Panin, Maftei, Nicolita, Codrea sau Daniel Niculae?! De jucatori ca Szekely, Curtean sau Raduta cred ca nici nu as putea spera sa vad...

Dupa parerea mea, cel mai bun 11 al nationalei ar fi: Pantilimon - Sapunaru, Radu Stefan, Chivu, Rat - Torje, Lazar/Ghioane, O.Petre, Tanase - Costea, Marica.

O echipa cu jucatori si tineri, dar si cu experienta.

Din jucatorii aia de acolo as face urmatorul 11:

Pantilimon --- Maftei, Tamas, Radoi, Nesu --- Roman, Codrea, Ghioane, Deac --- Bucur, Marica

O selectie de :shit: !

Ce-i asta? :)) Cu echipa asta ne-ar bate si Totthenham la scor.

oare ce trebuie sa faca Szekely sa fie si el chemat la nationala? sa se transfere la Real Madrid?

Chiar speram ca am dat de un selectioner care nu-l va mai chema pe ratatul ala de Tamas. Sau pe Banel...

O selectie cel putin ciudata...Sunt cativa jucatori care n-au ce cauta la nationala,n-are rost sa-i mai nominalizez...Pacat,credeam ca e si Lucescu altceva...Sper sa fie totusi un experiment,pe viitor sa faca altfel selectia...

Chiar speram ca am dat de un selectioner care nu-l va mai chema pe ratatul ala de Tamas. Sau pe Banel...

Si pe Radoi .. si Goian, si Rat. Pentru ca au trantit meciul cu austriecii. Asta ca sa nu mai zic ca sa-l chemi pe Radoi de la camile si sa nu-l chemi pe Radu Stefan ( cu tot "trecutul" lui :D ) e de tot rasul.

Pe cat de bun antrenor este, pe atat de modest este ca selectioner Razvan Lucesc, in opinia mea.

Am cateva intrebari la care nu gasesc raspuns:

1. Ce cauta Florescu la echipa nationala?!

2. Ce cauta Florescu in primul 11 al echipei nationale?!

3. De ce nu este Torje la echipa nationala, poate cel mai in forma jucator din Liga 1 la ora actuala?

4. Unde joaca Cocis de este titular in echipa nationala?

5. De ce atacul Romaniei este format din 2 jucatori care inscriu extrem de rar la echipele lor de club? Gen Marica, Niculae, Bilasco...

6. De ce nu sunt adusi si jucatori tineri precum Torje, Mihai Costea, Ionita, Stancu (abia a fost chemat acum de Lucescu) etc?

7. De ce Florin Costea nu era chemat la echipa nationala in momentul in care nu era accidentat?

8. DE CE NU S-A FORMAT UN PRIM 11? Este ultimul meci amical acesta cu Turcia! A trecut un an si ceva de zile de cand a fost numit Razvan ca selectioner.

Pentru a nspea mia oara, am vazut unicul talent real al clanului Mucescu in actiune : lins-viteza, proba 1000 de cururi de ziaristi ai lui peste prajit. Ne-au luat turcii la misto 90% din timp.

Il Muce Junior a pierdut 4 din ultimele 5 meciuri ale nationalei. :gathering::gathering: . Pai sa fi pierdut Piti 2 meciuri la rand urlau spurkkatii din presa de kkao cerand arderea lui pe rug in fata Casei Poporului. Cand ma gandesc ca lui Piti i se cerea capul dupa doua egaluri cu Franta si Italia si o infrangere cu 2-0 contra Olandei, iar Razvanel-TIganel zburda fericit pe campii si da vina pe arbitrii, ma umfla rasu-plansu.

-De ce nu este Torje la echipa nationala, poate cel mai in forma jucator din Liga 1 la ora actuala?
Torje a fost lasat la nationala de tineret care a avut un meci extrem de important in Moldova.

-De ce nu sunt adusi si jucatori tineri precum Torje, Mihai Costea, Ionita, Stancu (abia a fost chemat acum de Lucescu) etc?
Torje, Mihai Costea si Ionita au fost titulari in meciul cu Moldova. Campania asta de calificare reprezinta poate ultima sansa a generatiei lui Torje & co.

La celelalte intrebari ai perfecta dreptate din punctul meu de vedere.

Edited by f234567k

@f234567k

Sunt jucatori peste cei de la echipa mare. Pai Razvan Lucescu ce obiectiv are? Sa califice nationala mare la Euro 2012 sau tineretul? E pacat, se pierde o generatie buna de jucatori.

Se vede ca el are cativa jucatori pe care nu ii va chema la nationala indiferent de cum vor juca: Torje, Radu Stefan, fratii Costea, Muresan, Lazar etc.

Edited by Ronnie

In momentul de fata, U21 are sanse mai mari de calificare decat nationala mare. Gandeste-te ca noi ne-am calificat o singura data la CE U21, pe vremea lui Piti, cand eram noi gazda (dar nu ne-am calificat din oficiu, ci normal). Ar fi ceva sa ne calificam. E bataie mare cu Rusia. Asa ca, U21 trebuie sa profite de jucatorii de valoare cat timp ii mai are.

Urmeaza dubla cu Rusia. Ambele echipe avand aceeasi linie de clasament cu un +5 la golaveraj in plus pentru Rusia:

http://en.wikipedia.org/wiki/2011_UEFA_Eur...ication_Group_1

cas-tri.jpg

Edited by Astristul

Joaca cu Daniel Niculae si-l lasa pe Mihai Costea acasa :ce_oameni:

Mihai Costea a jucat in Moldova! ;)

Romania U21 3 - 0 Rusia U21

27'Bicfalvi

37'Sburlea

86'Hora