Sign in to follow this  
Followers 0
MariusM

Viitorul presedinte FRF

245 posts in this topic

Virgil,

parca ti-am mai raspuns odata: numai Steaua este cu adevarat unica si absoluta! oricand si in orice stuatie!  

ar trebui sa invatati asta, caci nu tine de varsta ci de sufletul fiecaruia! atunci veti realiza poate ca expresia "Steaua e suflet din sufletul nostru!" nu e o vorba goala si fara continut.

Sigur ca Steaua este unica.Absoluta doar in visele noastre.Pentru ca nu este independenta de conditii si relatii.

Nu spui o noutate cand afirmi ca Steaua este unica.Spui un adevar pe care il clameaza si cel mai putin in varsta dintre suporteri.

Ceea ce ti-as sugera este ca trebuie sa accepti si alte puncte de vedere.Tradus inseamna ca ar trebui sa fii rezonabil.

Acest forum nu este o catedra,asa incat discutiile despre Steaua nu trebuie sa se transforme in incercarile unora de a-i instrui pe toti.

Tot ceea ce spui,spui in numele tau,nu este un punct de vedere oficial,este supus greselii si ca atare poate fi contrazis.

Nu este motiv de suparare.Oricine poate gresi,"omul e supus greselii".

Te-ai gandit vreodata ca felul tau scrupulos de a fi poate sa produca usoara iritare ?

Virgil,

parca ti-am mai raspuns odata: numai Steaua este cu adevarat unica si absoluta! oricand si in orice stuatie!  

ar trebui sa invatati asta, caci nu tine de varsta ci de sufletul fiecaruia! atunci veti realiza poate ca expresia "Steaua e suflet din sufletul nostru!" nu e o vorba goala si fara continut.

Sigur ca Steaua este unica.Absoluta doar in visele noastre.Pentru ca nu este independenta de conditii si relatii.

Nu spui o noutate cand afirmi ca Steaua este unica.Spui un adevar pe care il clameaza si cel mai putin in varsta dintre suporteri.

Ceea ce ti-as sugera este ca trebuie sa accepti si alte puncte de vedere.Tradus inseamna ca ar trebui sa fii rezonabil.

Acest forum nu este o catedra,asa incat discutiile despre Steaua nu trebuie sa se transforme in incercarile unora de a-i instrui pe toti.

Tot ceea ce spui,spui in numele tau,nu este un punct de vedere oficial,este supus greselii si ca atare poate fi contrazis.

Nu este motiv de suparare.Oricine poate gresi,"omul e supus greselii".

Te-ai gandit vreodata ca felul tau scrupulos de a fi poate sa produca usoara iritare ?

In fine, cineva obiectiv. Deja ma plictisisem de profesori care isi mustra elevii, cu un aer de aroganta nejustificat. Si nici nu vor sa li se raspunda la mesaje kilometrice in care zic ce le convine. Uite, eu il stiu pe masorul Stelei (de peste 20 de ani e la Steaua). El poate avea un cuvant de spus? Atat vreau sa stiu.

vreua sa fiu concis, asa ca te rog sa citesti cu atentie: [....]

Zise el si dupa o pagina jumate A4 (asta inseamna sa fi CONCIS ?!?!), trage singur concluzia: "nu raspunde la mesaj". Nu raspund, stai calm; iar pentru "sa va clatiti gura", nu meriti decat indiferenta noastra (bine ai zis ca "esti mojic").

Mare pacat ca de la un subiect relativ neutru s-a ajuns sa ne certam in asemenea hal. Adevarul este pe undeva la mijloc, insa datorita unor exprimari "destepte" se inching spiritele aiurea. Eu nu inteleg de ce nu se poate purta o discutie bazata numai pe argumente, iar eventualele ironii si conflicte personale sa se rezolve pe PM. nu ar fi mai simplu si mai constructiv asa.

In ceea ce priveste subiectul parerea mea este simpla. desi nu am fost mereu usa de biserica, diferenta dintre noi si rivale este uriasa. iar eventualele scapari ale echipei din Ghencea au fost exagerate si multiplicate la infinit, si este pacat sa dam crezare unor astfel de povesti.

pe undeva le inteleg frustrarea lui Gica si a lui Victor insa poate ar fi mai constructiv sa schimbe putin tonul. Ar fi in o primul rand in interesul lor pentru ca s-ar face mai bine intelesi. Acum puneti-va in locul lor. Sa zicem ca peste 10 ani discutati cu un suporter stelist mai tanar si va spune ceva de genul: Lasa domne pe Dinamo cu Ceahlaul si alte meciuri aranjate si cu Craciunescu lor. Nici noi nu eram mai breji, las ca stiu si eu despre meciurile cu Bacaul si despre arbitrajul lui Salomir cu Timisoara (daca nu ati remarcat deja este un lucru evident in discutiile din Mass-media ca la meciul din acest an Steaua a furat) imaginati-va ce o sa simtiti in acel moment stiind cate campionate a pierdut Steaua din cauza manevrelor din culise, si cum ne aratam valoare numai prin europa deoarece acasa nu suntem lasati.

Mare pacat ca de la un subiect relativ neutru s-a ajuns sa ne certam in asemenea hal. Adevarul este pe undeva la mijloc, insa datorita unor exprimari "destepte" se inching spiritele aiurea. pe undeva le inteleg frustrarea lui Gica si a lui Victor insa poate ar fi mai constructiv sa schimbe putin tonul.

Ca bine zici. Eu am terminat subiecul asta. Daca cineva vrea sa continuie, e treaba lui.

Ca bine zici. Eu am terminat subiecul asta. Daca cineva vrea sa continuie, e treaba lui.

Pana una-alta,cel care va continua,va fi Nashu'. :wink:

Am citit ultimele 3-4 pagini ale acestui topic si am ramas surprins cand am vazut ca mai exiasta stelisti care nu realizeaza ca esecul lui Popescu este in avantajul nostru. Nu atat pentru ca Sandu ne-ar crea vreun favor, cat, pentru faptul ca Gica Popescu, pentru orice supoter al Stelei bine informat, este unul dintre cei mai mari anti-stelisti, ca sa nu spun mai mult. Am citit, insa, si pareri mai mult decat pertinente, in care au fost aduse argumente cat se poate de clare si corecte, demonstrandu-le celor care inca mai cred in Popescu ca sunt intr-o mare eroare. N-are rost sa mai insist pentru ca interventiile lor au fost, repet, f, bine argumentate.

Ceea ce m-a deranjat insa si mai mult, au fost parerile unora, merau aceiasi, care, manipulati fiind de presa anti-stelista, reproduc minciunile si dezinformarile acesteia. Sa crezi ca Mateianu a decedat datorita accidentului vascular survnit dupa acel meci, cand el s-a dus in lumea celor drepti la nouă ani de la acel eveniment din cu totul alte motive, nu arata decat ignoranta si multa, f. multa credulitate. Sa te intrebi de ce Steaua n-a pierdut 104 meciuri la rand, arata ca respectivul/respectivii n-a/n-au vazut acea echipa. N-au avut idee de forta acelei superechipe.

E grav, chiar f. grav ca mai exista stelisti care gandesc asa si pun astfel de intrebari. Din pacate, toate aceste aberatii au intart in mintea unora pentru ca n-am avut la conducerea echipei oameni care sa dezminta aceste minciuni sfruntate si sa spuna clar si raspicat ceea ce s-a intamplat in acea perioada cu adevarat. Nea Ion Alexandrescu, Dumnezeu sa-l ierte, nu reactiona aproape nici o data cand eram atacati in presa. Iar cei care i-au urmat n-au stiut sa apere imaginea clubului cand in presa au aparut astfel de mizerii, ei necunoscand ceea ce s-a intamplat cu adevarat.

foarte multe mesaje, ceea ce ma bucura pe undeva. inseamna ca am reusit sa starnesc pasiuni, sangele oricarei dezbateri aprige. iar dintr-o dezbatere invatam toti. sau asa ar trebui sa se intample?!

pe de alta parte e imposibil sa nu comentez cateva texte. practic nu am alta alternativa, desi sincer si fara ipocrizie, imi displace ceea ce voi spune:

- nici un fel de problema cu acele mesaje care ma contrazic sau se contrazic pe orice tema. eu citesc absolut tot, chiar si unele lucruri care mi se par incorecte sau chiar mari prostii, si intotdeauna incerc sa formulez puncte de vedere care sa acopere problema in discutie, ca si toate intrebarile sau comentariile interlocutorilor.

- e adevarat ca unele explicatii care le dau sunt fie lungi, fie prea didactice, asta insa e doar forma! opiniile critice formulatile pe fond! ce importanta are ca spun un lucru in 100 de cuvinte sau in 50? important este in ce masura adevarul e respectat, sau o anumita problema este clarificata.

- din pacate uneori apar si mesaje insolente, chiar lipsite de politete. domnilor virgil si otopeanu le atrag atentia ca de fapt noi nu ne cunoastem, nu am fost la scoala impreuna, nu suntem tovarasi si nici baieti, nu stam la meciuri unul langa altul si nici nu mancam din aceeasi strachina, iar referirile personale directe de tip: "esti mojic", sau "esti tatuc" nu fac decat sa va puna intr-o situatie caraghioasa si penibila. nivelul de cultura si educatie se dovedeste mai ales intr-o dezbatere aprinsa, cand esti in profund dezacord cu cineva. asta in masura in care va pasa de parerea celui cu care discutati.

- domnului virgil ii spun, cu dulceata in glas, ca nu sunt "tatuc", dar eventual as putea sa-mi iau un astfel de nick. as face acest gest de impacare, daca as constata ca astfel va deveni mai atent la nuante. dar in orice caz si in orice situatie, cel putin astazi, pe mine nu ma intereseaza nici un fel de "certificate" sau "diplome" rezultate in urma unor evaluari ale domniei sale. inca e o mare diferenta intre critica si obraznicie. iar daca tot faci trimiteri persiflante la varsta, poate incepi sa folosesti si persoana II (de politete)?! asta ca sa fi consecvent pana la capat. oricum parerea mea este ca niciodata nu e bine sa fi penibil, cand ai alternativa onorabilitatii! (sper ca limbajul "stufos" nu te-a deranjat si ai prins ideea?)

- bunului domn otopeanu ii sugerez, cu umilinta, sa citeasca, sa gandeasca si sa socoteasca mai atent, inainte de a se arunca in genunea dezbaterilor. nu pot sa nu-i atrag atentia ca mesajul meu cel lung si CONCIS, cel care l-a iritat intr-atat si l-a pus intr-o stare de efervescenta revolutionar - bolsevica, ii era adresat "numai si numai lui Piece of Mind". pe el il rugasem sa nu-mi mai raspunda, tocmai ca sa nu ajungem intr-un punct critic, cand apar jignirile si referirile personale.

- si tot numai si numai pentru. domnul otopeanu, as vrea sa adaug surpriza neplacuta si dezolarea morala care mi-o starnesc lamentarile dumnealui ref. lungimea unor mesaje. ii repet acum explicit, ceea ce i-am mai spus intr-o forma ocolita: pentru. unii oameni, se pare ca putini, a citi este o placere, pentru. altii pare un chin sau o forma de a te plictisi. nu trebuie sa respingeti lucrurile care nu le intelegeti si mai ales nu fiti dusmanul randurilor scrise. mai tarziu ceea ce acumulezi prin citit s-ar putea totusi sa ajute. sigur eu inteleg si dilema existentiala, cum ca daca citesti mult te poate durea capul, dar daca nu citesti destul, pana la urma o sa constati ca nu mai are ce sa te doara. ar fi pacat si trist! de aceea fa un efort si continua sa citesti!

cum in randurile mele am vizat direct doi domni implicati in acest forum, ma astept ca ei sa se simta obligati sa-mi raspunda. probabil pe un ton acid. nici o problema, oricum mediul virtual e liber si toata lumea face ceea ce doreste. din pacate nu intotdeauna facem si ceea ce este bine! eu pot recunoaste ca mesajul de mai sus nu-mi face cinste in totalitate, dar nu am putut sa ma abtin!

parerea mea! problema mea!

bineinteles ca am fost si la meciul Dinamo - Malines, si te asigur ca Dinamo a fost mai mult decat penibila in acel joc. la ora respectiva, Malines era o echipa anonima din Belgia, fara nici o performanta, iar cainii erau convinsi ca vor trece mai departe fara probleme.

dupa o infrangere la limita afara, a urmat un joc de cascadorii rasului la Bucuresti, cand moraru practic si-a dat un autogol. ca malines a castigat ulterior cupa cupelor asta nu e scuza pentru. contraperformata cainilor. daca ei i-ar fi eliminat pe malines, belgienii ar fi disparut din orice statistici. dovada ca nu erau un nume cu adevarat greu a fost ca in cativa ani Malines a si retrogradat.

-domnilor virgil si otopeanu le atrag atentia ca de fapt noi nu ne cunoastem, nu am fost la scoala impreuna, nu suntem tovarasi si nici baieti, nu stam la meciuri unul langa altul si nici nu mancam din aceeasi strachina, iar referirile personale directe de tip: "esti mojic", sau "esti tatuc" nu fac decat sa va puna intr-o situatie caraghioasa si penibila. nivelul de cultura si educatie se dovedeste mai ales intr-o dezbatere aprinsa, cand esti in profund dezacord cu cineva. asta in masura in care va pasa de parerea celui cu care discutati.

Incorect.Nu am spus ca esti tatuc.Am spus sa nu incerci sa te erijezi in tatucul acestui forum.

Remarca ta mi-a confirmat faptul ca nu esti atent la ce ti se spune.Din aroganta sau aiurea.In aceasta situatie,consider tot comentariul facut la adresa mea,deplasat,penibil si lipsit de modestie.

O sa incerc sa te evit,pentru ca esti insuportabil. :wink:

- domnului virgil ii spun, cu dulceata in glas, ca nu sunt "tatuc", dar eventual as putea sa-mi iau un astfel de nick. as face acest gest de impacare, daca as constata ca astfel va deveni mai atent la nuante. dar in orice caz si in orice situatie, cel putin astazi, pe mine nu ma intereseaza nici un fel de "certificate" sau "diplome" rezultate in urma unor evaluari ale domniei sale. inca e o mare diferenta intre critica si obraznicie. iar daca tot faci trimiteri persiflante la varsta, poate incepi sa folosesti si persoana II (de politete)?! asta ca sa fi consecvent pana la capat. oricum parerea mea este ca niciodata nu e bine sa fi penibil, cand ai alternativa onorabilitatii! (sper ca limbajul "stufos" nu te-a deranjat si ai prins ideea?)

Se pare ca remarcile mele la adresa domnului Victor,ii priesc acestuia din urma.Ii ofera posibilitatea sa scrie,sa scrie,sa scrie.Sa abereze,sa abereze,sa abereze.Aberant domn,domnul Victor asta.

Imi e mila de astfel de persoane.

PS Ma astept ca domnul Victor sa riposteze iarasi prin acelasi tip de aberatii penibile si plicticoase.

victore lasa-te !

din pacate uneori apar si mesaje insolente, chiar lipsite de politete. domnilor virgil si otopeanu le atrag atentia ca de fapt noi nu ne cunoastem, nu am fost la scoala impreuna, nu suntem tovarasi si nici baieti, nu stam la meciuri unul langa altul si nici nu mancam din aceeasi strachina, iar referirile personale directe de tip: "esti mojic", sau "esti tatuc" nu fac decat sa va puna intr-o situatie caraghioasa si penibila. nivelul de cultura si educatie se dovedeste mai ales intr-o dezbatere aprinsa

Scurt, la obiect si deloc "acid" cum crezi tu ca voi raspunde: te-am citat pe tine cand te-ai autointitulat mojic (pentru "sa va clatiti gura" - murdara exprimare, dar poate nu si pt tine).

Cat despre studii si educatie, hai sa nu continuam discutia. Eu nu as pierde nimic, crede-ma.

stare de efervescenta revolutionar - bolsevica

Recunosc aici, domnule Victor, ca nu am avut de-a face cu etapa istorica de care dv. pomeniti. Cum nu am habar de intocmirea unor "Note informative" , va las placerea sa scrieti 5 pagini despre acest subiect. Tot au trecut 15 ani si nu mai este nimeni in pericol. Doar moral.

Oameni buni, terminati cu circul asta de 3 parale... Aici e vorba de presedintele FRF iar voi duceti o polemica de genul celor de la adunarile FRF.

Toate cele scrise mai sus nu folosesc nimanui. Sunt vorbe aruncate in vant, fara sens sau scop, avand ca punct de plecare o furtuna intr-un pahar cu apa. Aproape ca nu mai conteaza cine are dreptate si cine greseste !

Probabil ca nu era treaba mea sa ma bag. Dar, la urma urmei, nu astfel de polemici reprezinta obiectul forumului...

cred ca intr-adevar dezbaterea a devenit oarecum "indecenta" si am depasit masura! pana la urma era numai si numai o discutie despre fotbal!

sugerez totusi celor suparaciosi sa nu mai ia foarte personal anumite comentarii. fiecare are parerea lui pe anumite probleme. cititi, comentati sau nu, dar imi pare ciudat sa infierati opiniile contrare, caci in orice caz parerile fiecaruia sunt subiective.

apreciez pozitia finala a domnului otopeanu, care s-a dovedit mai echilibrat decat ma asteptam si sper sa ramanem intr- relatie civilizata.

cat despre domnul virgil, prea multa adrenalina si agresivitate. nu e nevoie de ele intr-o dezbatere virtuala.

parerea mea!

...PS Ma astept ca domnul Victor sa riposteze ...

Intuitia nu m-a inselat.

Domnul Victor ramane consecvent.Incurabil.

Atât.

domnul virgil,

daca sunt atat de incurabil poate ma "uiti" pentru. o anumita perioada!? iti spun asta sincer si fara ranchiuna si ma straduiesc sa privesc inainte fara ranchiuna!

hai totusi sa incercam sa ramanem la nivelul unei conversatii mai putin personale si sa ne limitam doar la temele propuse pe forum, strict legate de Steaua! chiar nu am nimic cu tine si e ridicol schimbul acesta de mesaje, in care fiecare se simte parca obligat sa aibe ultimul cuvant!?

Te "uit",nici-o problema,daca asta iti doresti,dar straduieste-te un pic si nu imi mai ridica mingi la fileu.

Sincer,nici eu nu am nimic cu tine,imi place acest schimb de opinii,nu-ti port deloc ranchiuna.

Daca doresti sa ai ultimul cuvânt,fa-o,dar te atentionez ca asta ar inseamna sa-mi ridici o noua minge la fileu. :wink:

In alta ordine de idei, Florin Prunea a declarat ca isi va rezilia contractul cu FC National pentru a veni la FRF.

O sansa pentru Prunea la sfarsit de cariera de fotbalist.Inceputul carierei de birocrat.

Cu alte cuvinte,moare ca sa renasca.