Deni

Tu Romane , Vrei Unirea ?

Tu Romane, vrei Unirea?   151 members have voted

1. 1. Esti de acord cu Unirea Romaniei cu Republica Moldova?

• Da
      120
    • Nu
      31

Please sign in or register to vote in this poll.

208 posts in this topic

Sunt curios daca e cineva care zice nu Unirii si de ce.

Si mai ales, asta ma framanta , basarabenii vor Unirea cu noi ??

Edited by MoWeed
1 person likes this

Granitele ideale, dupa parerea mea.

snap0001.jpg

ªi, mã rog, de ce?

Edited by 1on

Ba, subiectul e prea serios ca sa fie discutat la coltul de caterinca. Asa ca inchideti-l si, daca e, faceti si un sondaj pe marginea caruia sa se poata discuta.

LE - sondajul sa fie scris corect, daca se poate.

LLE - in fine, mutat pe libere.

Edited by Stanici

Da poporu moldovean o vrea Unirea cu Romania ??:D

Sunt unele subiecte despre care nu se poate face caterinca. Si nedreptatea istorica facuta de URSS prin destramarea Romaniei Mari este unul din acele subiecte.

@Deni

Ti-am editat postarea si am pus acel sondaj despre care vorbea Stanici.

LE: Axl, de fapt astea sunt granitele ideale

romania_mare.gif

RO_MARE.png

Edited by MoWeed

Bai, nu stiu, nu m-a pasionat niciodata subiectu', da' mereu am fost pentru unire. Pentru ca nici Romania si nici Moldova nu sunt doua tari cu puteri economice de invidiat, intrebarea mea este ce beneficii ar aduce Romaniei aceasta Unire si ce beneficii ar aduce Moldovei aceasta Unire?

Edited by Stanici
nimica

Asta e o intrebare de genul "ce avem du jijel ca si-a pus fularul javrelor la gat, atata vreme cat ne-a adus avantajul de a juca in UCL miscarea?". Intrebarea corecta este: "Care e lucrul normal, care e legea firii, cine suntem noi si de ce plm ne referim la basarabeni ca la EI si nu ca la NOI?".

România a avut o oportunitate pentru a realiza aceastã Unire. Mã refer la anul 1991, când la Moscova a avut loc puciul condus de Ianaev. Marele urs rusesc era atunci total anesteziat, în convulsiile unei crize economice și sociale de proporții. Am fi putut obține poate chiar mai mult, chiar Bucovina de Nord, Þinutul Herței și Basarabia de Sud, statul ucrainean fiind atunci în chinurile facerii. Atunci și-au obținut independența totalã toate statele din blocul muribund sovietic, iar o eventualã unire a Basarabiei cu România ar fi trecut dacã nu neobservatã, atunci ar fi fost acceptatã tacit. Am putea intra aici și pe tãrâmul speculațiilor, în condițiile în care am fi înglobat și Transnistria în cadrul unor eventuale granițe ale unei Românii reîntregite, dar asta e altã poveste.

Ce-au fãcut atunci românii? Ca de obicei, au dormit pe ei! S-au organizat cenacluri, simpozioane, poduri lacrimogene de flori stropite din plin cu poezie patrioticã. Asta în timp ce alte popoare ( în adevãratul sens al cuvântului), cum ar fi croații sau bosniacii își obțineau independența cu armele în mâini. Culmea e cã în cazul românilor, de pe ambele maluri ale Prutului, nici nu era nevoie de arme, ci doar de un bob de curaj, de tupeu istoric, lucru care nouã ne-a lipsit întotdeauna.

Sigur, nu putemn uita cine pãstorea România acelor zile, agentul de sorginte kominternistã Ilici, bunicuța simpaticã pe buletinul cãreia care marea masã a românașilor a pus ștampila de Cotroceni de trei ori. Ba chiar la puținã vreme dupã ce lucrurile "s-au liniștit" un profesor ieșean, al cãrui nume nu-l mai rețin, a inițiat o mișcare ce milita pentru alipirea Moldovei Românești la proaspãtul stat basarabean și care susținea existența "limbii moldovenești". Iar aceastã "mișcare" chiar s-a bucurat de o largã audiențã prin dulșele târg al Ieșilor, ba chiar și prin județele megieșe. Dat fiind cã filialele acestei mișcãri se aflau pe lângã sediile FSN-ului de atunci, ca și sediul principal, a dat apã la moarã "gurilor rele" care susțineau cã artizanul acestei mișcãri ar fi fost însuși toarșu' Ilici, cu scopul de a mai domoli entuziasmul unionist al acelor vremuri, mai ales în orașele de granițã, cât și în celelalte județe ale Moldovei Românești. Lucru care, dupã cum vedem astãzi, l-ar fi reușit și fãrã aceastã organizație, care a avut totuși un rol minor, l-a reușit datoritã fibrei de drojdie mucegãitã din care este alcãtuit ADN-ul mioritic.

În ceea ce privește recenta revoltã de la Chișinãu, o putem încadra, cu aceeași durere în suflet, în aceleași tablouri lacrimogene cu cenacluri și poduri de flori. Cu diferența cã a curs sânge nevinovat, vãrsat în zadar, cu diferența majorã a faptului cã marele urs rusesc era de aceastã datã sãnãtos și vigilent, statul ucrainean era cu mâinile pe robinetele magistralelor de gaz metan care alimenteazã vestul Europei, aceste lucruri ducând la ignoranța totalã a "blocului democratic occidental" fațã de lacrimile de disperare ale tinerilor de pe strãzile Chișinãului. Dacã mai adãugãm și ignoranța candidã a SUA, ale cãror oficinã, CNN-ul, transmitea în timpul revoltelor din Basarabia vizita de lucru a lui Obama - Mama la o bazã militarã în Turcia și un reportaje despre lupta unor organizații care combat rãspândirea malariei în Africa. Dacã am priceput ceva din politica de categorie grea ce se desfãșoarã la nivel planetar, atunci lucrul de bazã ar consta în faptul cã dacã dorești sã afli deznodãmântul unei revolte, a unei lovituri de stat sau chiar a unui vot "liber exprimat", tot ce trebuie sã faci este sã privești la CNN. De acolo vei afla cine sunt "bãieții buni", dar și "bãieții rãi", care este guvernul și parlamentul "legitim ales" al unui popor, fie el și "stupid people" cum este cel român. Exemple ar fi cu duiumu' de la rãsturnarea lui Milosevici din Serbia, pânã la revoltele, revoluțiile și loviturile de stat din Asia de Sud - Est, totul culminând cu aceastã revoltã din Republica Moldova, care la CNN nu a existat! Lãsați Youtube, Google și alte canale de web. Astea sunt pentru naivi, pentru romantici. Deznodãmântul adevãrat îl veți afla întotdeauna de la CNN.

Așadar, aceastã Unire a Basarabiei cu România rãmâne o utopie, în condițiile macropoliticii zilelor noastre. Nu mai vorbesc de Bucovina de Nord, Þinutul Herței și Basarabia de Sud. Momentul favorabil al anului 1991 a fost pierdut de cãtre acest popor laș, pentru totdeauna, în negura timpului, iar cel puțin câteva secole de acum înainte nu mai pupãm noi o astfel de ocazie. Ne rãmân lamentãrile, cenaclurile, marșuri ale tãcerii și ale neputinței noastre, și de ce nu, chiar sondajele cu unanimitate de 100% .

Edited by LDS

Nu pot decat sa fiu complet de acord cu LDS.

Si nu-mi vine sa cred cum o mare parte a populatiei inca il adora pe acest jeg, pe acest tradator de tara si criminal. Asta in timp ce Antonescu, de exemplu, este inca considerat tradator de neam(ce blasfemie).

@Ronnie

Pentru ca nici Romania si nici Moldova nu sunt doua tari cu puteri economice de invidiat, intrebarea mea este ce beneficii ar aduce Romaniei aceasta Unire si ce beneficii ar aduce Moldovei aceasta Unire?

Cand vine vorba de fratii nostri, beneficiile nu conteaza.

Edited by MoWeed

Da presedintele lor , Voronin , si parlamentu sau guvernu , sunt rusi sau ucrainieni cu toti ?? Stiu ca cu toti sunt comunisti .... da noi dc plm nu putem sa ne ducem cu cateva tancuri la guvernu lor , ca un fel de avertisemnt , ca ii sustinem pe poporu basarabean , si fortam Unirea , si ne bagam **** in el de gaz ,ca e destul curent electric , va trece toata lumea la aragaze electrice !

Da presedintele lor , Voronin , si parlamentu sau guvernu , sunt rusi sau ucrainieni cu toti ?? Stiu ca cu toti sunt comunisti .... da noi dc plm nu putem sa ne ducem cu cateva tancuri la guvernu lor , ca un fel de avertisemnt , ca ii sustinem pe poporu basarabean , si fortam Unirea , si ne bagam **** in el de gaz ,ca e destul curent electric , va trece toata lumea la aragaze electrice !

Asta e cel mai tare lucru pe care l-am auzit in toata viata mea :D

Bai deni, las-o-n plm de treaba. Esti total pe langa subiect.Mai bine nu comentai.

Tu ai habar ce inseamna a invada o tara?

Ala e razboi bah!

Si, cand incepe un razboi, in ziua de azi, nu incepe intre 2tari. Incepe intre 2 parti. Ia ghici de ce parte vor fi rusii si ucrainenii?

Si daca aia vor fi de partea Moldovei, crezi ca NATO risca ceva ca sa fie de partea Romaniei?

Nu frate. Or sa puna presiuni pe noi sa ne retragem si tot noi iesim in minus.

Singura modalitate de Unire e revolutia in Moldova.

Si poate ca nici atunci nu se va rezolva nimic.

Moldovenii au avut sansa sa se uneasca cu noi si nu au vrut. Asta e. Acum e greu.

Si da, voronin e transnistrean deci rus.El nu o sa fie niciodata pro Roman. Si, daca comisiile internationale au zis ca a fost ales corect...

dintre totii moldovenii cu care am vb in ultimii ani despre unire, cred ca niciunul nu a fost pentru. aproape toti incercau sa ocoleasca subiectul. cred ca din acest motiv nu se realizeaza unii, pentru ca nu vor

snap0001.jpg

Sa inteleg ca nu-ti place Moldova?

Pai cand ei aveau revolutile alea , noi romani , trebuia sa ne ducem si noi sa ii sustinem .... io m-as fi dus daca aveam 18 ani , masina si daca mai aveam cu cine ma duce ....

Aia nu era revolutie bai anorexicule.

Aia era un protest de strada.

Revolutia nu se face intr-un singur oras. Intereseaza-te de Revolutia din 89 de la romani.

Si daca te-ai duce acolo, pe langa ca ai lua bataie, ce ai mai face?

ªtie cineva ceva de "planul Belkovski", diferit de wikipedia?

dintre totii moldovenii cu care am vb in ultimii ani despre unire, cred ca niciunul nu a fost pentru. aproape toti incercau sa ocoleasca subiectul. cred ca din acest motiv nu se realizeaza unii, pentru ca nu vor

http://www.romanism.net/ , campania asta e facuta de basarabeni , am intrat pe forumuri basarabene , si cica si ei vor Unirea !!!

Daca e pe net inseamna ca asa e.

1 person likes this

Stati sa am eu vreo 2,3 ore libere si va lamuresc despre subiect, care e toata treaba cu pro/contra unirii, ca si multe alte aspecte, inclusiv despre porcaria aia statala numita transnistria si planurile de unificare propuse dupa '90.

pana atunci- bautura cat cuprinde!

http://www.mediafax.ro/politic/basescu-con...ml?1687;4374886

România a avut o oportunitate pentru a realiza aceastã Unire. Mã refer la anul 1991, când la Moscova a avut loc puciul condus de Ianaev. Marele urs rusesc era atunci total anesteziat, în convulsiile unei crize economice și sociale de proporții. Am fi putut obține poate chiar mai mult, chiar Bucovina de Nord, Þinutul Herței și Basarabia de Sud, statul ucrainean fiind atunci în chinurile facerii. Atunci și-au obținut independența totalã toate statele din blocul muribund sovietic, iar o eventualã unire a Basarabiei cu România ar fi trecut dacã nu neobservatã, atunci ar fi fost acceptatã tacit. Am putea intra aici și pe tãrâmul speculațiilor, în condițiile în care am fi înglobat și Transnistria în cadrul unor eventuale granițe ale unei Românii reîntregite, dar asta e altã poveste.

Tu spui cã în 1991 România ar fi avut șanse sã recupereze și Cernãuțiul, Hotinul și Bugeacul, pe lângã alipirea Rep. Moldova. Nu prea pot comenta treaba asta, dar am o întrebare: de ce Polonia și Cehoslovacia (ulterior Slovacia) n-au încercat sã recupereze teritoriile pierdute în favoarea Bielorusiei și Ucrainei?

Edited by 1on

@ 1on:

Nu cunosc revendicãrile teritoriale pe care actuala Slovacie le are asupra Ucrainei și nici nu m-aș putea pronunța asupra calitãții fibrei materialului din care sunt fãcuți slovacii. În cazul Poloniei, știu cã acele teritorii revendicate sunt locuite de populație majoritar cazacã, teritoriile cu pricina fiind udate cu o mare de sânge pe parcursul istoriei, în celebrele rãscoale ale cazacilor. Iar în cazul Bielorusiei, numele acestei țãri practic spune totul (Rusia Albã). Din câte mai țin eu minte, acest "stat" (în realitate doar un apendice al Marelui Urs), a funcționat alãturi de Rusia în acea uniune federativã Rusia - Belarus, care a succedat CSI-ului (Comunitãții Statelor "Independete"). Așadar, oricine ar fi avut, are sau va avea vreo revendicare teritorialã de la acest stat, va trebui sã ia unghiera în mânã și sã intre în bârlogul ursului ca sã-l jupoaie de blanã...

În cazul nostru, al României, situația era total diferitã. Bucovina de Nord, Þinutul Herței și Basarabia de Sud erau și sunt locuite de populație majoritarã de etnie românã. Iar în acel an la care fãceam referire, 1991, în timpul acelui puci din muribundul URSS, cât și în lunile imediat urmãtoare, în spațiul Sovietic domnea haosul, moneda naționalã, rubla, se prãbușise, era practic o situație similarã anilor 1917 - 1918, când aceste teritorii s-au realipit României, pentru scurtã vreme, ce-i drept. În plus de asta, în acei primi ani de existențã ai Ucrainei, între ei și ruși au fost niște certuri și insulte teribile, chiar la nivel de conducere de stat. Rusia nu ar fi intervenit atunci pentru Ucraina. Ucraina era un stat în formare, care s-ar fi putut "forma" foarte bine și fãrã teritoriile românești. Cazacii, nefiind polonezi, n-aveau niciun motiv sã se ridice la luptã, fie ea cu arma în mânã sau de altã naturã, dar românii, care erau români, ce scuzã au avut? Atunci ar fi fost cel mai favorabil moment, "once in 1000 years", dacã prin ale noastre vine ar fi curs "sânge de roman", cum zice imnul, și nu sânge de rromanes, cum cântã Guțã. Puteam copia modelul nemților, care au dãrâmat cu târnãcoapele acel zid al rușinii. Crezi cã acei oameni, de o parte și de cealaltã a acelui perete al neputinței, nu erau paralizați de frica Marelui Urs? Mai ales cã ei au trãit cu mult mai intens teroarea stalinistã, decât parșivul popor manelist al mioriței, care a "întors armele" la un 23 August potrivit.

Dacã am fi fost un popor, nu o populație, trebuia sã fi spulberat acele gherete sovietice care sunt și astãzi frontiera rușinii tuturor românilor. Toți cei care au îndrãznit în istorie au avut numai de câștigat, chiar dacã la un moment dat au pierdut pe termen scurt, plãtind uneori chiar un preț teribil. Dar, asta este! De aia sunt albanezii - albanezi, croații - croați, iar românii doar niște cãpșunari plângãcioși și maneliști.

Edited by LDS

Problema, asa cum s-a mai spus, este foarte complexa. Eu cred ca nu exista alb si negru, rai sau buni, atunci cand vorbim de Basarabia. Mai stiu ca, teoretic, in 1991 a fost o mare oportunitate de a ne uni, dar practic, nu a fost asa. Populatia de pe cele doua maluri ale Prutului venea dupa 50 de ani de bezna, in care generatia care ne conducea fusese educata sa-i considere pe basarabeni niste rusi get beget, iar la Chisinau, romanii fusesera nimiciti din punct de vedere al identitatii! E un miracol faptul ca mai sunt oameni care se considera romani acolo! E un miracol ca mai sunt tineri care se considera romani si nu moldoveni!

Credeti ca toate actiunile acelea de intoxicare: aparitia dictionarului roman-moldovenesc, aparitia "natiunii"moldovene, schimbarea imnului, transformarea limbii romane in ceva diferit de limba straina, interzicerea a tot ce e romanesc, aparitia partidului moldovenilor din Romania, sunt intamplatoare?

Iar o astfel de propaganda a fost de-ajuns pentru ca visul unirii sa para ceva dizgratios pentru destui. E super ce fac baietii de la noii golani, asta e calea de urmat pentru noi, trebuie sa CONSTIENTIZAM ca natie ca Unirea e ceva firesc.

E adevarat ca noi ca natie nu am fost cei mai agresivi atunci cand a trebuit, dar sa nu facem comparatii aiurea. Nu dati exemple precum croatii, care FARA INTERVENTIA VESTULUI nu s-ar dezintegrat IUGOSLAVIA. Pentru ca acest proces sa se desavarseasca s-au lucrat 15 ani in cancelariile occidentale. La fel si cu albanezii.Haideti sa fim seriosi. Daca exista cineva mai penibil decat romanul, atunci albanezul e acela. E de ajuns sa te duci in Albania.

Sa nu dam exemplu Kosovo, ca acolo n-au obtinut nimic. E doar o struta camila care se bazeaza pe baza americana din zona, iar sarbii stau la cotitura sa plece yankeii pentru a-si recupera teritoriul, care de drept, le apartine.

Iar celebrul exemplu cu Germaniile, cititi interviul cu Eduard Sevarnadze din Adevarul(http://www.adevarul.ro/articole/eduard-sevardnadze-ceausescu-si-gorbaciov-erau-sa-se-ia-la-bataie.html), sa vedeti ca s-a discutat despre asta inainte sa se intample, fiind o propunere americana. Deci, haideti sa lasam impresiile ca noi suntem cei mai slabi, ca gena ROMANÃ nu exista, inlocuita de mamaliga. Nu e chiar asa, marile gene germane, croate sau albaneze ar fi fost la fel de "dure" daca interesele americane n-ar fi cerut-o.

In ceea ce-i priveste pe moldoveni, ei abia acum incep sa deschida ochii, sa se informeze sa vada cui neam apartin, dar este un proces de durata, iar ceea ce s-a intamplat la Chisinau e un prim pas spre normalitate.

Celor care nu cred ca Romania a fost altfel, altfel decat produsul manelistic scos de cuptoarele comunismului, va recomand materialele din EVZ despre un erou uitat al tarii asteia: http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...tot-secolul-XX/.

"Lãsați-mã pe mine, dar scrieți, vã rog, adevãrul acesta: în zona Cetãții Albe, locotenentul Epure s-a sinucis în fața regimentului, împușcându-se în cap. ‚Acest ordin (n.r. - ordinul retragerii trupelor române din Basarabia) nu-l pot executa!’ au fost ultimele lui cuvinte" - ASA GANDEAU ROMÂNII INAINTEA DE PLAGA COMUNISTA! Toti acestia au fost aruncati in puscarii, ucisi sau distrusi de catre sistemul comunist, e normal ca au aparut romani care se intreaba "ce avem de castigat daca ne unim cu Basarabia?".