SSK

Nemultumiri Cu Privire La Activitatea Staffului

3,516 posts in this topic

@Moweed :

Nu-mi spune ca nu-l vor 3-4 pe Maye.Echipa moderatoare are 18 membri,14-15 ar fi pentru Maye? Majoritate covarsitoare.

Cel mai bine e sa spui ca nu-l vor persoane peste care nu poti trece, desi ai fi cam Presedintele Senatului daca ne orientam dupa importanta functiei pe care am inteles c-o ai.

Aici e problema, chiar daca-i al doilea om din stat, presedintele Senatului poate doar sa faca ****, nu-i da voie licuriciul ********* sa guste savarine. Nu-i nici macar premier, sa numeasca si sa revoace pe cine vrea el, in functie de propria gandire si strategie.

Intr-o logica normala, ar trebui sa avem un licuri mod tehnic, care sa-si vada doar de treaba lui de mod tehnic, si inca 2 licurici cu atributii de numire si revocare moderatori/redactori, care sa prezinte o strategie, sa fie alesi (sau numiti) in functie de admini, si sa-si duca intr-un termen mandatul.

NU sa faca propuneri catre licuriciul *****, si sa fie dependenti de acceptul lui, de toanele lui, de antipatiile lui personale, de indispozitiile lui, daca nu a fost extra-toping de carne in shaworma si altele.

Mascarada in care exista siteul e copia fidela a situatiei de la Steaua.

Zice Ciobanul: "MoWeed (Ilie Stan) face echipa, eu nu ma bag, dar atat, il vreau pe axl in teren, atat, nu stiu io de tactica, nu ma pricep, dar axl atinge mingea intr-un fel, nu stiu, ma incanta."

Sau "sa nu uita ca ei castiga sute de mii la Steaua, din banii lui Becali (Nu uitati, ca eu v-am facut moderatori pe toti)".

Sau: "Pe Geraldo n-o sa-l mai vedeti pe teren, asta v-o spun eu" (Pe Maye l-am dat afara ca nu mai vreau eu sa lucrez cu el").

"Pai i-am lasat sa faca ce-au vrut, dar intervin cand vad ca lucrurile nu merg bine, nu...."

Si, nelipsitul: "Sa-mi dea 40 de milioane si plec, le las lor echipa. (Gata, ma retrag, faceti ce vreti)."

Orice decizie este controlata in final de Azzido, care pur si simplu, nu vrea sa cedeze prerogativele unei administrari firesti, descentralizate, cu oameni care sa-si asume responsabilitatea, dar fara a avea un tatuc peste ei. Din gura, Azzido e primul care cere asta, dar toate faptele - TOATE - il contrazic. Nu vrea sa cedeze dreptul de a avea ultima decizie in orice aspect, de a avea drept de veto, de a-si mentine tutela apasatoare - care a adus in rahat - asupra oricarei incercari de reformare.

Pana cand nu vor fi alesi (sau numiti) un sef al moderarii si un sef al redactorilor cu prerogative de administratori (sa dea singuri acces si sa revoce acces pentru echipa pe care si-o aleg si pentru care garanteaza), pe un program public si niste principii asumate, (in felul asta moderam, astea 2-3 reguli se vor urmari - in felul asta e orientarea articolelor de-acum incolo, astea 2-3 reguli se vor urmari), si asta pe o perioada de vreo 6 luni, va continua aceeasi mascarada care e in viata politica, si mai fidel, aceeasi mascarada a competentei, libertatii, normalitatii, care e la Steaua.

Edited by axl

Gandalf, poate ca asa se vede din exterior, insa eu imi mentin parerea ca te inseli. Fiindca nu ai viziunea intregului tablou.

Nu imi spala rufele in public (adica refuz sa intru in detalii), dar sustin in continuare ca NU Azzido e marea problema a deficientelor de pe acest site.

@Gandalf

Palaria jos. Ultimul paragraf e parca un rezumat a ceea ce discutasem eu cu Alex odata. Sunt complet de acord cu tine.

In acelasi timp, tu esti seful moderarii care este la minimul ei istoric.

In ultimele 6 luni, daca nu 10, tu esti cel care ai girat, si reprezentat, cel mai jos nivel al moderarii, cu un regulament uitat, fara niciun reper sau norma, fara o directie, fara nimic. Abuzuri si anarhie, fiecare facand ce-l duce capu`.

Nu ai parut deranjat, in tot acest timp, de acest lucru.

Eu am invatat ca atunci cand nu poti, nu stii, nu esti lasat sa-ti faci treaba, sau nu te identifici cu anumite chestii, ori te retragi in liniste, ori te retragi in scandal, ori faci ca toti dracii incercand sa schimbi ceva, ori urli sa stie toti, ori accepti ce se intampla. Depinde de multi factori.

Vazand ce ai facut pana acum, tu, MoWeed, stai ca dracu`.

Eh uite ca el nu merge pe principiile pe care le-ai invatat tu si poate pe care nici tu nu le-ai respectat la randul tau in anumite situatii. Nu ca as avea vreo putere pe forumul asta , da e deranjant sa vezi toate discutiile astea. Nu puteti sa va tineti predicile astea in privat, sau va place sa vada lumea ca aveti condei ?

Drepturi depline lui noname, sa taie, sa spanzure, sa dea foc la toata sandramaua dupa cum vrea sufletelul lui mic si rece de la frigiderul pe care il poarta in brate.

eu zic ca asemenea parere nu trebuie ignorata...

e deranjant sa vezi toate discutiile astea. Nu puteti sa va tineti predicile astea in privat, sau va place sa vada lumea ca aveti condei ?

Hai mosule nu fi rau, ce mai citesc eu la cafea sau la munca daca am o pauza?

Si ontopic: poate e aberant ce spun, da noi astia, userii, clasa de jos, pulimea, de ce nu avem un cuvant de spus la anumite chestii cum ar fi excluderea cuiva de la moderare? n-ar fi mers un poll gen ba sclavilor, oricum consiliul iluminatilor se pisa cu bolta pe parerea voastra, da asa, ca fapt divers ce ziceti de maye( dau un exemplu )? considerati ca isi face bine treaba, considerati ca e util site-ului? repet, poate e aberant dar consider ca ar trebui sa avem si noi un cuvant de spus, nu doar 3,4 de care vorbea Mo. plus ca din ce inteleg, degeaba e o majoritate acolo, daca nu vor sefii tot aia e...

Edited by drvladyk

noi astia, userii, clasa de jos, pulimea, de ce nu avem un cuvant de spus la anumite chestii cum ar fi excluderea cuiva de la moderare?

Dar aveti. Cauta chiar in acest topic. Exista o multime de propuneri facute de useri in legatura cu eliminarea sau sanctionarea unui mod. Aveti un cuvant de spus.

Dar poate ca tu te referi mai degraba la putere decizionala decat la libertatea de exprimare. Daca e asa, atunci sa stii ca nu putem da user-ilor putere decizionala asupra staff-ului.

nu am zis asta axl, ma refeream la o decizie de excludere de exemplu, sa fim iintrebati si noi ce credem despre modul respectiv, ceva de genul asta

Ok, inteleg. Pe mine nu m-ar deranja, poate ar fi chiar o idee foarte buna sa consultam si user-ii in cazuri din astea. Dar aici apare problema numerica. E evident ca nu putem consulta TOTI userii. La ce numar ne oprim? Pe ce criterii alegem user-ii respectivi? Cum o facem? Prin e-mail? Pentru ca e clar ca nu vom deschide un topic cu sondaj in care sa detaliem niste eventuale probleme ce tin de staff, nu?

Daca tu poti redacta aceasta propunere intr-un plan bine stabilit as fi mai mult decat bucuros sa-l aduc in discutie staff-ului. Desi unora le-ar parea o varare a nasului de catre user acolo unde nu-i fierbe oala mie imi pare ca o dorinta a ta de a te implica mai mult, ceea ce este foarte bine,

pai nu trebuie sa dai detalii interne, ma gandeam la un poll gen cum considerati activitatea lui icsulescu, il lasati cateva zile si la urma, macar stiti si parerea omului de rand inainte de a lua o decizie

Data viitoare cand se va discuta excluderea unui mod voi pune in discutie propunerea cu poll-ul chiar daca personal nu sunt de acord cu ea.

Bine ca in trecut mi-ai inchis vreo doua poll-uri care tratau aceasta tema. Salut aceasta intoarcere de 180 grade!

Poll-urile tale erau taranesti si de prost gust, d-aia au fost inchise.

Bine ca in trecut mi-ai inchis vreo doua poll-uri care tratau aceasta tema. Salut aceasta intoarcere de 180 grade!

Intre ideea lui @drvladyk si sondajele tale este o diferenta foarte mare. Esti ipocrit cu buna stiinta.

Vreau sa remarc o situatie absolut banala, care arata ca acest moderator, Daniel-Ionut, fara a fi rau-intentionat, pur si simplu nu are capacitatea mentala de a intelege niste lucruri. Adica, in opinia mea, neputand sa inteleaga, nu poate fi moderator.

Poate unii au remarcat articolul principal de azi, Legenda lui Costi Herold.

O initiativa extraordinara a AISS, cu atat mai mult cu cat informatiile date publicului sunt absolut inedite, la fel si fotografiile, exceptionalul interviu dactilografiat, marturiile date direct de catre fiica sa, transcrierea materialelor care l-au evcocat etc.

L-a remarcat si @zob79, persoana care are ceva personal cu mine (dreptul lui...) si care a primit in ultimele 4 luni are vreo 3 banari de 7 zile si a mai fost iertat de vreo 10, pentru modul in care intelege sa-si exprime o pozitie. Eu, in afara de o singura ocazie, nu i-am raspuns niciodata, nu i-am mai adresat nicio silaba, deci persoana se razboieste singura.

Loaze_multe.JPG

Postul de mai sus e OFF-TOPIC evident si, in lumina antecedentor, si realtiilor personale, este evident, PROVOCARE, adica TROLIING. Omul vrea scandal, e simplu.

Nu mai spun ca e nesimtire crasa sa maculezi un asa moment cu mici rafuieli personale. De-aia (si pentru ca am planuit de mult prea mult timp, am pregatit de mult prea mult si am muncit mult prea mult ca iasa ce-a iesit - "Superb!" :w00t: ) nu i-am raspuns pe forum individului. Ce legatura avea un user cu care ai tu probleme cu acea bijuterie?

In schimb, am dat un REPORT civilizat, in care reclamam o Provocare. Ma asteptam sa-i stearga referirea la mine, sa-i dea un macar un 10% sau ceva verbal, fara alte explicatii, cine a scris si cine n-a scris articolul (zob79 o nimerise si aici, la fel de bine cum le nimereste de obicei, ba chiar era o culme a prostiei... :oops: )

Daniel-Ionut e cel care a preluat reportul, imi permit sa fac public schimbul halucinant de replici:

Ionut_loaza.JPG

Nu-i mare lucru ce s-a intamplat, e o dovada clara la lumina zilei ca, pe langa cei care sunt de rea-vointa, pe unii pur si simplu nu-i duce capu`. Daniel-Ionut nu poate, n-ai ce sa-i ceri!

Si te intrebi ce cauta acolo unde e.

N-o sa-mi arunc in niciun caz vorbe de ocara cu un neghiob ca tine. Reactia asta intareste ceea ce era evident.

Nu esti tu de vina, altii sunt responsabilii.

Edited by Gandalf the White

Gandalf, tocmai tu te-ai gasit sa vorbesti despre provocari? Nu pot sa nu remarc ironia din toata situatia asta. Si da, Azzido e de vina...ca ninge afara, ca-s drumurile naspa, ca tara e saraca, ca Steaua e condusa de un oligofren, etc

N-o sa-mi arunc in niciun caz vorbe de ocara cu un neghiob ca tine. Reactia asta intareste ceea ce era evident.

Nu esti tu de vina, altii sunt responsabilii.

De ce jignesti, Gandalf? Nu poti purta un dialog civilizat?

Ok. Cineva sa sanctioneze jignirile. Multumesc.

Chiar nu ti-e putină rusine? Atata tupeu ai?

Ce jigniri visezi, esti neghiob, asta e o concluzie evidenta pe care o poate constata oricine doreste. Vine in urma faptelor, nu a altceva.

Neghiob.JPG

@Axl, si tu ai tupeu maxim - tiganesc -, dar lumea nu-i proasta, are ochi si vede cine pe cine a jignit, de fapt, si ce se intamplă pe aici.

Ionut_loaza_2.JPG

Edited by Gandalf the White

Vorbim despre o relatie simbiozo-parazitara sau mi se pare? :D

Eu unul as sanctiona "neghiob" ca jignire. Dar sunt reticent. Ultima data cand te-am sanctionat, Gandalf, mi s-au dat de inteles unele lucruri si prefer sa n-o mai fac. Astept sa se sesizeze seful mozilor, pana la urma un redactor (si asta am aflat-o de curand) a jignit un om din echipa lui.

Dar am rugamintea sa incerci sa privesti lucrurile obiectiv. Cum poti spune despre cineva ca e "neghiob" iar apoi sa sustii ca nu e jignire? Si mai pui si explicatii din dictionar, unde "neghiob" este similar cu "prost".

Explica-mi te rog detaliat cum nu inseamna jignire atunci cand numesti pe cineva "neghiob".

pur si simplu nu are capacitatea mentala de a intelege niste lucruri.

pe unii pur si simplu nu-i duce capu`. Daniel-Ionut nu poate, n-ai ce sa-i ceri!

N-o sa-mi arunc in niciun caz vorbe de ocara cu un neghiob ca tine.

Am vazut cine pe cine a jignit, sa-mi fie rusine :blush:

O zi buna si tie ;)