SSK

Nemultumiri Cu Privire La Activitatea Staffului

3,519 posts in this topic

eu am primit avertisment pe privat. ca eram la prima abatere. eu laud moderatorii, si-au facut treaba.

Edited by Bogdan

Pai, Dragoshel, eu am primti. Nu ai vazut ca am fost avertizat ieri sau alaltaieri de Calin?

eu am primit avertisment pe privat. ca eram la prima abatere. eu laud moderatorii, si-au facut treaba.

si eu am primit. de asemenea felicit moderatorii pentru decizie

azzido nu stiu daca a primit, in schimb. daca nu a primit, va rog sa remediati problema :))

Pai, Dragoshel, eu am primti. Nu ai vazut ca am fost avertizat ieri sau alaltaieri de Calin?

Da. Tu si Ronnie. Adica recidivistii. Restul, dupa cum au recunoscut chiar ei, au fost avertizati.

Asa. Si atunci ronnie de ce nu a fost avertizat din nou dupa ce a continuat offtopicul?

Ca eu fix asta ziceam. Bogdanel ala mic a luat ban la primul offtopic, ronnie a fost iertat,desi a ignorat warnul primit.

Banul se pare ca se da selectiv.

La fel ca avertizarile retroactive. Eu am primit retroactiv pentru offtopic, altii nu.

Si cum ramane cu avertizarea primita aiurea de la axl?

La cronica meciului Sportul-Steaua, unul dintre moderatori, axl, a atacat din senin, absolut neprovocat, fara nicio legatura cu subiectul, pe unul dintre userii care posta la subiect: Auzi, da` de ce ai tricou ala roz pe tine?

Asta se numeste trolling.

Pe scurt, un troll este un provocator fară cauza cineva care lansează o discutie cu scopul de a recrea un conflict de idei. Uneori, conflictul devine amuzant pentru troll, dar aproape niciodată pentru participantii inocenti. Denumirea de troll se poate aplica si mesajului menit să agite spiritele.

Reclamand postul respectiv, acesta a fost sters de seful-moderator MoWeed, dar nu s-a luat nicio masura impotriva trollului, care mai e si moderator pe deasupra. Chipurile, a fost avertizat conform regulamentului pentru, fiti atenti aici, off-topic!

Pe mine nu ma deranjeaza atat de mult ca seful-moderator nu are nicio autoritate asupra celorlalti, ca toti sunt prieteni intre ei si pe asta se bazeaza toata activitatea de aici, care este intemeiata pe o serie nesfarsita de incompetenta, putoare, abuzuri si deformari ale regulamentului, care sa acopere orice mize mici (cum e cazul asta absolut minor, dar sugestiv), sau mize ceva mai mari.

In primul rand ma deranjeaza faptul ca, in calitate de user al fcsteaua, sunt luat de prost, dar nu in orice fel, ci in fata: a fost off-topic!

Off-topic era daca moderatorul respectiv posta ca iarna, la mare e bine sa nu vii in slipi si slapi, ci in manusi si skiuri . Aia era off, caci nu avea legatura cu subiectul.

Cand postezi De ce aveai un tricou roz pe tine?, ala nu e off, ala e provocator fara cauza,cu scopul de a recrea un conflict, a baga zazanie, printr-o reprezentare tendentioasa. Deci e trolling! Din urma acestui post provocator nu poate reiesi o suma de alte posturi de raspuns, in acelasi ton, sau instigarea altora de a aborda aceeasi tema, sau acelasi ton.

Mai mult, cand moderatorul respectiv, care trebuie sa asigure ordinea, pacea, buna-desfasurare a activitatii, aplanarea conflictelor - in conformitate cu prevederile regulamentului, in litera dar si spiritul lui - il ameninta cu 2-3 zile in urma pe userul respectiv ca "daca te prind cu vreo minciuna pe forum, te banez direct, fara discutii" fara ca asta sa fie specificat in regulament (de parca nu are voie omul sa minta...), atunci devine clara intentia de a provoca scandal.

Daca un user face asta, nu e atat de grav, dar cand un moderator investit cu prerogative de a mentine echilibrul ajunge la cacaturi de genul asta, si este si acoperit de seful moderatorilor, dati-va seama cata incredere poate inspira moderarea fcsteaua.ro. Daca un moderator are chef sa-si arate personalitatea, umorul, inteligenta, sa renunte, tata, si s-o faca din postura de user. Nu se poate si una si alta. Nu-i grav ce s-a intamplat, dar e inacceptabil pentru un moderator.

Dar pentru astfel de gesturi vadit provocatoarea la adresa userilor obisnuiti (gesturi care au fost cu zecile in ultimul timp), moderatorii trebuie sa primeasca pedepse mult mai mari decat userii obisnuiti, incepand cu suspendare 2-3 luni, apoi 5-6 luni si apoi, definitiv.

Altfel, totul devine doar o mascarada, cum deja s-a incetatenit foarte puternic, decrebilizand totul. Nu exista niciun reper, nu exista standarde, nu exista nimic stabil, totul se schimba dupa n interese, sau slabiciuni, sau prietenii. Din starea asta trebuie iesit odata si nu se poate cu sferturi de masura si, mai ales, cu praf in ochi.

Deci, reclamatia mea e la adresa lui MoWeed, care ia drept tampiti userii, incercand sa-i prosteasca in fata ca troliingul e off-topic, ceea ce demonstreaza ca se pot face 2000 de regulamente, e degeaba. Adica, se demonstreaza ca s-a pierdut timpul pana acum, daca asta e rezultatul exprimat de seful moderatorilor.

Tinand cont ca ROI spune clar cine poate raspunde aici sau nu si eu sunt implicat, va trebui sa astepti decizia lui Alex.

Cat despre plangerea ta, ti-am demonstrat prin mesajul privat de ce esti ipocrit. Acelasi sistem pe care tu-l deplangi acum ti-a tolerat derapajele pentru treaba excelenta care o faci ca redactor, derapaje mult mai grave decat ce a spus axl. Jigniri care au fost chiar lasate pe site, nici macar nu au fost sterse postarile. Si acum vii sa faci pe mironosita?

Moderatorul e aici sa faca ordine, redactorul e un formator de opinie. Deci si redactorii trebuie sa se supuna unor standarde de civilizatie. Sau ROI e valabil cand vine vorba de altul, insa tu esti mai presus, nu-i asa?

Edited by MoWeed

De acord cu Gandalf!

Singura solutie, dupa parerea mea, este o comisie de etica. Mai nou trebuie sa postez de doua ori acelasi lucru sa se prinda si sefii.

Unii luati prea in serios lumea asta virtuala!

Avertizarile, sanctiunile si ce or mai fi nu va afecteaza cu nimic in viata reala, frati stelisti!Da-le naibii de reguli ca nimeni nu-i perfect.Nu uitati ca munca pe care o fac moderatorii e benevola si aducatoare doar de batai de cap,nu si de profituri...E ca si cum ai face reclamatie impotriva unor voluntari ca nu au adunat bine mizeria din parc...

Din punctul meu de vedere acest topic nu ar trebui sa existe!

Cui nu-i convine ceva sa nu mai intre pe site,sunt atatea alte moduri de a-ti petrece timpul liber...

Sa fim sanatosi! :beer2:

Ce conteaza cum sunt eu? Lumea stie ca sunt spurcat la gura. Despre mine e vorba aici? Asta e raspunsul tau la reprosul ca tu continui aceeasi linie pe care esti manadatat s-o schimbi?

Conteaza cum esti tu. Dupa luni in care ai fost mandatat sa rezolvi problemele de moderare, ma iei drept tampit si ma prostesti in fata ca off-topicul e trolling. Asta inseamna ca tu, psihic, esti setat pe aceleasi coordonate pe care ar trebui sa le schimbi!

Fac publice derapejele grave, care demonstreaza ca sunt ipocrit:

lui reddondo i-am spus: esti teribila, soro!,

lui lrp i-am spus: ori esti cretin (medical), ori esti o lichea fara pereche,

lui azazello i-am spus: "ai intimitati cu natura barbateasca", "duduie"

Intr-un an de cand sunt pe siteul asta, astea sunt derapajele "MULT MAI GRAVE decat ce-a afacut axl". Daca asta e pozitia ta, ca ce-am facut eu e mult mai grav, adica, ca ce-a facut un moderator e MULT mai putin grav decat astea de sus, inseamna ca asta e nivelul tau de intelegere al situatiei, si e clar ce-o sa se intample de-acum inainte.

Eu am incheiat subiectul, caci oricum nu ma afecteaza cu absolut nimic ce faceti, dar pe-aici o sa fie serate dansate mult timp de-aici incolo. E absolut evident.

Jigniri care au fost chiar lasate pe site, nici macar nu au fost sterse postarile. Si acum vii sa faci pe mironosita?

Moderatorul e aici sa faca ordine, redactorul e un formator de opinie.

Oau!

O recunoastere a faptelor! Pfff... daca eram procuror si asta era un caz de care ma ocupam, acum imi chemam prietenii sa sarbatoresc o noua victorie.

Tu, Caline, in aceeasi postare te contrazici in ultimul hal si arati ca am avut dreptate cand am spus ca moderarea se face in functie de preferinte.

Daca moderatorul e aici ca sa faca ordine, de ce lasa pe site jigniri?

Frate, spune clar tuturor, da o declaratie:

"Urmatorii au voie sa zica ce vor pe site:

1.

2.

3.

..."

Eu, daca ma apuc acum sa arunc aici injuraturi la adresa voastra asa cum am primit de la unii utilizatori in articolele mele, nu cred ca v-ar lua mai mult de 3 secunde ca sa fiu banat vreo 30 de zile.

Altii...

Si din nou eviti sa raspunzi la ce am intrebat.

Danimarcu

Ca treaba pe care o fac moderatorii sa fie benevola, ea trebuie sa fie in primul rand. Eu asta le-am reprosat inca din sezonul trecut. Unii isi fac treaba preferential, iar asta nu e corect.

Moderatorii sunt alesi dintre utilizatori. Daca nu vor sa faca treaba corect, sa se retraga sau sa fie dati afara iar in locul lor sa fie alesi alti oameni.

tu, Vlad, red&blue_boy, blindica - astea sunt doar cateva nume care imi vin acum in cap. Utilizatori seriosi care cu siguranta nu s-ar descurca mai rau decat o fac unii moderatori acum.

Anul trecut, la fiecare cronica eram injurat de cei care visau titluri si cupe. Nu s-a luat nici o masura. S-a motivat cu faptul ca "avem viata si nu putem sta tot timpul pe net".

Nici nu trebuiau sa fie mozii tot timpul pe net. Trebuiau sa fie prezenti dupa meci.

Dintre toti cei care erau atunci, nu s-au putut organiza cumva astfel incat macar unu' sa fie prezent pe site dupa meci.

Am cerut, asadar, sa fie adusi moderatori noi. Degeaba!

Ca astora noi le e frica sa dea ban sau warn daca ii vad pe aia vechi ca nu fac nimic.

Edited by Adrian

Duduie, la ce porcarii becaliste behai, indiferent de ce se intampla, de 1 an, de cand te stiu, eu unul cu draga inima te-as trata cu spatele, dar nu ma lasa spiritul de conservare. Cat despre unde dau eu copy/paste si ce scriu sau nu, esti prea cu capul in fund pentru a intelege. Discutia cu tine duce fundamental intr-o fundatura, pentru simplul motiv ca esti un berbecut clonat. Cam ca Dolly, doar ca aia avea natura certa.

@Azazello, eu inteleg ca ai intimitati cu natura barbateasca[...],

Restul nu am rabdare sa le caut, pentru ca eu am si alte lucruri mai bune de facut.

De cate ori sa-ti explic? axl a fost avertizat pentru derapajul lui. Trolling nu era, era off-topic si jignire. Asta pentru ca nu-l urmareste sa posteze acelasi lucru peste tot. Este prima lui greseala. Ce vrei mai mult, sa-l tragem pe roata, sa-l decapitam, sa-l aruncam la rechini?

Bai MoWeed, esti penibil, baiete. Ce ti-ai facut aici, Memorialul Durerii? Uita-te putin cat de penibil esti.

De ce ai tricou roz? e off - si jignire in acelasi timp -, :stupid: dar nu e trolling. Mai posteaza jigniri de-ale mele, ca sa demonstrezi ce? (ce penibil esti...); unuia i-am spus "Hai sictir!" Si nu i-am dat binete diaconului.

O sa fie calusarii pe-aici in lunile urmatoarea.

Edited by Gandalf the White

Uite cu asta sunt de acord. Stii de ce? Pentru ca, in loc sa beau o bere ca oamenii, stau sa pierd timpul pe aici certandu-ma pe internet.

Mie, unul, imi plac calusarii. Si, apropo, nu te mai chinui sa-mi dai mesaje private, te-am pus pe ignore. Si nici n-o sa ma mai obosesc sa-ti raspund.

Edited by MoWeed

fratilor, voi va plictisiti rau de tot.

am sa inchid din nou topicul, cu ocazia asta poate va mai relaxati si voi un pic, mai iesiti la o bere, ceva.

oricum, precum spunea si danimarcu mai sus, sa stiti ca viata reala nu e in fata monitorului, iar un avertisment primit aici nu va afecteaza in viata de zi cu zi, asadar luati o pauza, va rog. Ca tare m-am saturat sa vad topicul asta plin de offtopic si aceleasi persoane vesnic nemultumite de cate ceva.

Topic redeschis.

Adriane, daca mai faci plangere pe aceleasi subiecte voi considera ca faci trolling si vei primi a 3-a sanctiune si, implicit, pauza de cateva zile.

Ti-am raspuns: Mihai a fost sanctionat si sanctiunea care ti-a dat-o axl a fost meritata. Atat am avut de zis pe tema asta si discutia e incheiata!

De asemenea, rog colegii moderatori sa stearga si sa sanctioneze postarile off-topic de aici.

Deci asa se face acum? Daca aduci plangeri argumentate primesti amenintari?

Prietene, sanctiunea data de axl nu a fost corecta. Si stii de ce? Pentru ca se bate cap in cap cu regulile tale, alea in care ziceai ca un moderator aflat in conflict cu un utilizator nu are voie sa il sanctioneze.

De asemenea, eu nu am facut offtopic. Eu am atras atentia ca acel utilizator a fost avertizat gresit.

Si cum ramane cu celelalte plangeri?

De ce am fost eu avertizat retroactiv?

De ce se modereaza preferential? Ronnie trebuia banat pentru offtopicul facut aici. La fel multi altii. Ca am vazut ca ai dat doar 10% unui baiat care in ultimele cel putin 20 de postari nu a facut altceva decat sa incalce regulamentul.

Asa va faceti voi treaba? Cu amenintari?

Fac plangere pe aceleasi subiecte pentru ca voi nu le rezolvati. Atat. Ce nu e de inteles? Sau vrei sa iti pun acum linkuri aici catre tot trollingul, toate provocarile, tot offtopicul si alte rahaturi care nu au fost sanctionate si care inca sunt pe acest site?

Asta e chiar culmea! Daca deranjezi, esti amenintat. Foarte tare! In loc sa rezolve problemele, el ma ameninta pe mine. Felicitari sef al moderatorilor!

Mah, tu te plangeai ca nu mai e forumul cum era acum 5 ani. Uite ca acum e. Asta e decizia moderatorilor. Daca nu-ti convine, n-am ce sa-ti fac! Nu am timpul, cheful, energia si dorinta sa discut cu tine aceleasi chestii la nesfarsit.

Ai avut plangeri la care ti s-a raspuns. O sanctiune ti s-a scos, alta nu. Mihai a primit avertizare(de fapt deja primise). Tu le tot readuci in discutie, ceea ce este definitia trollingului. Amenintarea nu este pentru ca faci plangeri este pentru ca readuci aceleasi subiecte in discutie desi ti s-a raspuns.

Acum 3 zile am reportat un trolling al moderatorului @ axl.

Seful MoWeed a spus ca-s doar jigniri si off-topic si ca, citez "Ai dreptate, era o ironie care nu-si avea locul, lucru care i l-am explcat si lui si mi-a garantat ca a inteles. Daca se va mai repeta, va primi o sanctiune. La a doua sanctiune va fi scos de la moderare. Eu, unul, cred si sper ca nu va fi cazul."

La 1 ora dupa asta, dupa post din partea mea (care exista mai sus), am primit - din partea moderatorului @axl - urmatoare sanctiune, explicata printr-un mesaj privat: "Pentru ca jignesti in mesaje dar si pentru ca articolele scrise de tine sunt necesare site-ului mesajele scrise de tine in continuare vor trebui aprobate de un mod inainte sa fie facute publice. E decizia mea si te poti plange, daca nu esti de acord, lui Azzido sau cui crezi de cuviinta."

L-am intrebat, imediat, pe axl, care sunt acele jigniri, unde se prevede in regulament aceasta masura si care sunt macar 2-3 exemple in care s-a aplicat.

Moderatorul @axl mi-a raspuns: Jignirile: Bai MoWeed, esti penibil, baiete. Ce ti-ai facut aici, Memorialul Durerii? Uita-te putin cat de penibil esti.

Regulamentul: "Regulamentul NU prevede masura luata de mine."

Unde s-a mai aplicat: "Nu s-a mai aplicat."

Deci, am o reclamatie de facut impotriva moderatorului @ axl, pentru abuz crancen, in forma continuata.

1. Era o reclamatie initiala in care era vorba despre sanctionarea lui axl, deci nu avea dreptul sa se implice cu decizii, oricare ar fi fost discutiile. Abuz 1.

2. Motivatia deciziei este absolut ridicola. Jignirile erau "esti penibil, baiete!", deci nu erau jigniri. Abuz 2. (plus ca n-am primit avertisment verbal, cum scrie in regiulament)

3. Decizia impotriva mea este una care, cum singur recunoaste, NU EXISTA IN REGULAMENT! Abuz 3.

4. Decizia este mult mai severa decat 10%, 20%, 30%, pentru ca previzualizare inseamnna ca nu mai am voie sa postez nimic, fara sa am acceptul moderatorilor, care aproba ei ce- apare sau nu. Motivatia fiind jignirile: "esti penibil, MOWeed". Deci, nu mai am voie sa-mi spun opinia, trebuia sa aprobe un moderator ce pot sa spun. Ce-am facut de nu mai am voie sa postez ce cred eu de cuviinta? Altii injura de toate si abia iau un 10%, la mine s-a trecut la un fel de ban direct, adica la mult mai mult pentru mult mai putin! Adica PUMN IN GURA! In problema in care era implicat el, @axl, in mod direct.Deci, Abuz 4, si cel mai grav!

In conditiile in care, nota bene, era la doar la 2-3 ore dupa ce facuse un alt abuz, acoperit de MoWeed.

Astea trebuie sa inceteze; trebuie facuta curatenie totala, caci unii sunt bolnavi de putere si nesimtiti cat incape. Daca nici la acazul asta clar ca lacrima, de abuz nesimtit, repetat si pararepetat, in acelasi caz, nu se iau masuri normale, e clar ce-i in mintea voastra.

[..]

2. Motivatia deciziei este absolut ridicola. Jignirile erau "esti penibil, baiete!", deci nu erau jigniri. Abuz 2. (plus ca n-am primit avertisment verbal, cum scrie in regiulament)

[..]

Astea trebuie sa inceteze; trebuie facuta curatenie totala, caci unii sunt bolnavi de putere si nesimtiti cat incape. Daca nici la acazul asta clar ca lacrima, de abuz nesimtit, repetat si pararepetat, in acelasi caz, nu se iau masuri normale, e clar ce-i in mintea voastra.

Cand esti tentat sa arunci cu cuvinte cu greutate, aparent dure, e bine sa pui in paranteza definitia din dex. Desi pare pueril fiindca orice om inteligent e in stare sa perceapa nuantele, inteligenta nu a fost un criteriu de intrare in marea famelie a moderatorilor.

Cat despre al doilea paragraf eu sustin in continuare infiintarea unei comisii de etica care sa judece cazurile complexe. Alegem cei mai buni 2 useri, un redactor si un moderator si ii punem pe ei sa imparta dreptatea, fara abuzuri sau "dreptate a la MoWeed, axl sau Azzido" - oameni fara cuvant si moralitate.

Revenind on-topic, sanctiunea data lui Adi mi se pare cam dura. Cam toti am facut trolling si off-topic, inclusiv aia cu sfaturile de plimbat prin parc. Mai ok ar fi sa fie judecat de o comisie competenta si nu de impresiile pe moment ale lui "Base cel mic", zis Azzido.

Gandalf, cu privire la reclamatia facuta de tine, vei primi raspuns dupa ce Alex se va ocupa de caz.

Cand esti tentat sa arunci cu cuvinte cu greutate, aparent dure, e bine sa pui in paranteza definitia din dex. Desi pare pueril fiindca orice om inteligent e in stare sa perceapa nuantele, inteligenta nu a fost un criteriu de intrare in marea famelie a moderatorilor.

Cat despre al doilea paragraf eu sustin in continuare infiintarea unei comisii de etica care sa judece cazurile complexe. Alegem cei mai buni 2 useri, un redactor si un moderator si ii punem pe ei sa imparta dreptatea, fara abuzuri sau "dreptate a la MoWeed, axl sau Azzido" - oameni fara cuvant si moralitate.

Revenind on-topic, sanctiunea data lui Adi mi se pare cam dura. Cam toti am facut trolling si off-topic, inclusiv aia cu sfaturile de plimbat prin parc. Mai ok ar fi sa fie judecat de o comisie competenta si nu de impresiile pe moment ale lui "Base cel mic", zis Azzido.

warn 10%

jigniri si offtopic

Gandalf: fara sa faci povesti de adormit copiii nu te poti exprima ?

Eu sunt de acord cu masurile luate de axl. Nu vad niciun pumn in gura, nu consider ca ai fost amenintat in nici un fel.

Salutare Azzido !

Am si eu o problema cu mesageria si ma adresez tie aici pentru ca in alta parte nu am unde sa te gasesc. Nu inteleg de ce mi-a fost blocata ?!?!? Am un mesaj necitit , macar sterge-l din inbox ca sa nu ma mai streseze la vedere pe aici. Asta este nemultumirea mea , sper sa nu imi mai iau pauza again pt ce am postat.

O zi buna...