SSK

Nemultumiri Cu Privire La Activitatea Staffului

3,519 posts in this topic

Da' tu stii vorba aia:

Daca nu ai timp sa te ocupi de site, renunta la postul de moderator si lasa-l pe altul!

?!

Dar nah... omul face topice, nu are vreme sa modereze.

Ti-am spus clar ca nu puteam sa moderez deoarece eram in conflict cu o parte din userii respectivi. Ori dadeam la toti (prin care incalcam regulamentul) ori la niciunul.

Am facut topicul ca sa va potoliti, era offtopic in 3 locuri separate. In plus, iti aduc aminte ca ai modificat titlul topicului de mai multe ori ceea ce inseamna incalcarea punctului 6.7.

Acum, o sa ma opresc. Nu-ti dau satisfactia sa-ti petreci si ziua de azi in fata calculatorului.

Aoleu!

Acum iar e lege faza cu conflictul. Credeam ca nu mai merge.

Nu mai inteleg nimic. Unu' sanctioneaza persoanele cu care e in conflict, celalalt nu.

Nu... nimic nu se face preferential...

Si ba... sunteti o tona de moderatori... chiar toti sunteti in conflict cu toti de pe site de nu puteti modera niciodata?!

Nu are rost sa mai imi bat capul cu voi.

Sunt cativa care isi fac treaba. Restul sunt degeaba.

Sper sa vada Azzido ce i-am scris mai sus si sa faca ce l-am rugat.

Edited by Adrian

Cat dramatism domne, cate sentimente. Ce impresionant!

Acum va rog sa incetati cu off-topicul. Va multumesc anticipat!

Da' de propria ignoranta cand o sa devii satul? Auzi, e satul de argumentul istoric...

O persoana se judeca atat prin prisma trecutului cat si a prezentului. Este valabil si la o comunitate, natiune, popor.

A spune ca nu te intereseaza decat prezentul e dovada de IGNORANTA si mai ales de EGOISM. Ca si cum ai judeca un om bolnav, pe patul de spital, neintesandu-te cum s-a imbolnavit si i-ai zice: "bolnavule! esti handicapat, slab si neputinciost! Neam prost ce esti!"...

Asta-i mentalitatea "superioara" pe care o propui, in comparatie cu cocalarii pe care-i blamezi? Pai inseamna ca matale esti primul cocalar al tarii!

Nu exista doar alb si negru, manelist-nemanelist. Sunt mii de nuante. Apropo de asta, stii cumva care sunt audientele TV? Stii cati romani se uita la circ, manele, etc? Ai habar macar?

Sau crezi ca daca locuiesti in Bucuresti, si vezi mii de oameni in fiecare zi, gata, ai pus diagnosticul intregii tari?

Ca sa nu mai spun ca nici macar Bucurestiul nu este asa de rau precum il faci sa para: e de-ajuns sa ne uitam in metrou la cati oameni citesc o carte si deja teoria ta e la pamant...

Traiesti intr-o formula plina de goluri, care crezi ca explica totul si te face mai destept. Un sfat si pentru papagalul de autor al acestui articol: nu va mai expuneti parerile, doar va faceti de ras. "Formula" voastra nu se aplica, e plina de improvizatii si de "asa mi se pare mie".

Sunteti spalati pe creier de manipularile din ultimii 50 de ani. Vi se pare ca aia care ne injura neamul "au argumente", "sunt logici", dar habar n-aveti cine sunt ei si ce interese au. Habar nu aveti care sunt criteriile dupa care se judeca un popor, un neam. Vedeti si voi pe net ca se bat grecii cu politia si gata, daca romanii nu fac asta inseamna ca sunt inapoiati. Nestiinda ca poporul asta are alte valori, atacate si umilite in ultimul hal.

Eu va propun sa va carati in Europa cea minunata, nu va mai opreste nimeni la granita.

Dar sa nu veniti fugind inapoi cand o sa dea foc italienii si englezii masinilor imigrantilor...Poarta va fi mereu inchisa pentru lasi.

Asa incurajati voi cititorii sa scrie? Lasandu-i pe cei care nu sunt de acord cu ideile lor sa-i injure?

Am dat report la aceasta jignire acum cateva ore bune. Nu s-a facut nimic. Nici macar nu a fost editat textul, ca sa nu mai zic de avertizare trimisa autorului, autor care continua sa jigneasca cand intalneste oameni cu pareri diferite de ale sale.

Nu o sa se faca nimic nici in continuare.

Apoi o sa spuneti ca nu se aplica nimic retroactiv.

Edited by Adrian

Deja ciclam aiurea de o buna bucata de vreme, in ciuda faptului ca exista o solutie simpla si concreta. Ori aplici regulamentul la sange, ori stai in banca ta. Orgoliul unui moderator dauneaza de n ori mai mult calitatii forumului decat orgoliul unui user.

Vreo doua luni cat am ales sa stau inactiv am observat ca cei ca Ronnie si MoWeed folosesc regulamentul impotriva celor care se cearta cu moderatorii si cu autorii articolelor sau cu persoanele bine vazute pe site. Stelistii care gresesc si au nevoie sa fie educati, mai ales stelistii mici de pana in 18 ani, sunt ignorati cu desavarsire.

Pe de alta parte, il inteleg pe MoWeed ca prefera sa-i aleaga moderatori pe cei care petrec minimum trei ore pe zi pe forum si completeaza cu migala fiecare camp al forumului si contribuie la calitatea site-ului. Insa, macar la trei astfel de personaje trebuie sa aduci altul care vegheaza la corectitudinea si demnitatea conversatiilor.

In incheiere, nu pot ignora si ce a zis Costi. Daca intr-un amarat de mediu virtual nu suntem in stare sa strangem randurile si sa ne organizam, ce sanse avem sa eliberam Steaua de Becali? Sau utopia suprema: o Romanie mai buna?

PS: LDS, pe bune, n-am nici o fobie fata de moldoveni.

Edited by Lari
Io am zis, bah, nu Costi! Iti dau ban! :)

Nu puteai sa prelungesti si tu perioada asta de inactivitate mai mult?

Serios acum, daca va plangeti ca niste fete de niste moderatori ma intreb ce s-ar intampla daca ati avea si voi o prietena, o iubita ceva?

In fine, cine esti tu ca sa ma adresez eu tine in alt fel decat cum doresc eu? Tu existi? Te-a vazut cineva vreodata? Sunt si eu curios. Atat. Ca, pana acum, tu ai existat doar pe site. Nu-mi aduc aminte sa fi spus cineva ca ai fost la vreun meci, ca ai facut ceva. Doar pe site...

Si unde plm scrie ca un moderator trebuie sa fie mare ultras ca Adrian (vorba vine ca tine, ca tu mai mult o arzi in spatele monitorului cu VPM)? In ultimii 5 ani cred ca am fost la maxim 5 meciuri ale Stelei (dintre care vreo 2 la Bacau), care-i problema ta? Daca ma duceam la fiecare meci crezi ca eram prieten cu tine la catarama? Unde tre' sa scrie ca e obligatoriu sa-mi sparg banii pe steaguri si coregrafii pentru Steaua ca sa fiu moderator? Eu sunt suporter mai mult in fata televizorului decat la stadion, e vreo problema? Prefer sa-mi *** banii pe distractii si lucruri personale, care-i problema ta?

PS: LDS, pe bune, n-am nici o fobie fata de moldoveni.

Unde ti-e semnatura cu moldoveanul de la bac?

Asa incurajati voi cititorii sa scrie? Lasandu-i pe cei care nu sunt de acord cu ideile lor sa-i injure?

Am dat report la aceasta jignire acum cateva ore bune. Nu s-a facut nimic. Nici macar nu a fost editat textul, ca sa nu mai zic de avertizare trimisa autorului, autor care continua sa jigneasca cand intalneste oameni cu pareri diferite de ale sale.

Nu o sa se faca nimic nici in continuare.

Apoi o sa spuneti ca nu se aplica nimic retroactiv.

Mami, mami, uite ce rau e neeeeneeeaaa....:(((( Nu ma maaai jooooooooc

Daca altfel nu merge atunci:

La popa la poarta

E-o pisica moarta

Cine-o rade si-o vorbi

S-o manance coapta

Cu marar cu patrunjel

Cu untura de catel...

Adrian sau Ronnie ...nu aveti voie cu "eu sunt popa romenasc si-am voie sa vorbesc"

este tiganie ceea ce fac unii pe topicul asta.

rog sa lasati topicul inchis pana se mai racoresc mintile

Edited by Azzido

am si eu o nelamurire... si este legata de faptul ca mi-a disparut un post de pe topicul "Sec: banner tiganos capturat". nu era nicio mare smecherie de post, era chiar foarte scurt si poate deloc inteligent, dar mult mai la subiect decat altele care nu au fost deranjate. din cauza asta sunt si eu curios cine l-a sters si de ce, pentru ca nu am primit nicio atentionare pe MP si poate pe viitor repet aceeasi greseala fara sa vreau. multumesc

Edited by joseph

As vrea sa imi fie scoase cele 2 avertizari si nivelul sa imi fie redus la 0.

Consider ca am fost avertizat pe nedrept si pot aduce argumente.

In cazul primului avertisment, pe langa faptul ca l-am primit fara un mesaj privat inainte, asa cum zice regulamentul, deja stiu ca s-a dezbatut, s-a decis ca a fost dat incorect si tot nu a fost scos.

Al doilea 10% l-am primit la fel, fara mesaj privat(a fost motivat ca nu trebuia sa primesc mesaj privat pentru ca aveam deja primul 10%, cel dat incorect) si, mai important, pe razbunare.

A fost motivat ca l-am primit pentru offtopic, desi singurul lucru pe care l-am facut a fost sa atrag atentia ca utilizatorul The Flyer a fost avertizat incorect. Cel care trebuia avertizat era alt utilizator.

Avand in vedere ca sunt pe aici oameni care injura si jignesc si nu primesc nimic, cer ca cele doua sa imi fie scoase. Nu mi se pare corect ca regulamentul sa se aplice doar pentru o parte a forumului.

Multumesc.

MODERÁ, moderez, vb. I. Tranz. și refl. 1. A face să devină sau a deveni mai puțin intens, mai puțin mare; a (se) micșora, a (se) reduce. 2. A face să devină sau a deveni mai cumpatat, mai stapanit; a (se) infrana, a (se) potoli. “ Din fr. modérer. (sursa dexonline)

Unii dintre moderatori ar trebui sa inteleaga ca acceptand sarcina de a modera pe forum sunt obligati sa lase micile vendete personale (sau mari in unele cazuri) si sa-si faca treaba in mod obiectiv si fara a inflama mai mult spiritele. Probabil ca varsta unora constituie o piedica in a-si indeplini obligatiile. Moderatorii au si obligatii nu doar privilegii. Site-ul fcsteaua.ro pierde mult din seriozitate atata timp cand, de exemplu un topic ales sa lamureasca unele divergente se transforma in loc de persiflare si mistouri.

Va rog frumos sa "taiati mai mult in carne vie" si fiti mai seriosi cand si unde este necesar.

Nu ar trebui recomandat ca doi useri care-si duc conflictul la limita sa se ignore ci ar trebui obligati sa-si ignore postarile . Nu este tactica pumnului in gura dar consider ca este singura solutie pentru a reveni la normalitate.

Va multumesc

am si eu o nelamurire... si este legata de faptul ca mi-a disparut un post de pe topicul "Sec: banner tiganos capturat". nu era nicio mare smecherie de post, era chiar foarte scurt si poate deloc inteligent, dar mult mai la subiect decat altele care nu au fost deranjate. din cauza asta sunt si eu curios cine l-a sters si de ce, pentru ca nu am primit nicio atentionare pe MP si poate pe viitor repet aceeasi greseala fara sa vreau. multumesc

au trecut 24 de ore si n-am primit nici un raspuns. daca trebuie, pot sa repostez mesajul asta in fiecare zi, pana va plictisiti si imi dati ban...

pentru ca postul tau nu l-am gasit in cosul de gunoi. Nu stiu despre ce post era vorba.

ok. probabil ca am visat eu ca l-am scris sau l-au rapit extraterestrii :))

m-am enervat pentru ca n-am facut decat sa atrag atentia tuturor partilor implicate in discutiile de acolo, ca "tara arde si baba se piaptana", cand in treburi mai constructive nu se mai investeste nici macar 10% din timpul si energia consumata pe spinarea rivalilor sau in discutii sterile si mistouri ieftine intre noi.

Edited by joseph

Si eu imi aduc aminte de post-ul tau. Singurul care are tendinta sa stearga postarile pe sestache e axl. Da-i privat si lamureste situatia.

Imi plac palmele prietenesti pe care le primeste locuitorul regiunii istorice Moldova. Si cat se jura Mo ca daca inculpatul calca pe bec il scoate definitiv de la moderare. Demisia!

Si eu imi aduc aminte de post-ul tau. Singurul care are tendinta sa stearga postarile pe sestache e axl. Da-i privat si lamureste situatia.

Asta cam asa-i, si nu rezolvi nimic cu privatul intrucat daca-l rogi sa lase postarea pentru care te-a sanctionat, raspunsul vine sec : ,, postarea ta este la cosul de gunoi, daca doresc s-o vada ceilalti moderatori o pot citi acolo si sa traga ei concluzia daca este sau nu off " si cu asta a terminat discutia, tu neputand verifica daca este asa, o iei si tu de buna ca oricum n-ai ce face mai mult de atat.

Am avut zeci de postari sterse aiurea....n-are rost sa ma agit in vreun fel, in schimb sunt multi useri de pe aici care reusesc de-a fi in permanenta off topic, indiferent de subiectul dezbatut, postarile lor sunt intacte, neatinse, nu-s probleme, probabil ca nu ,,deranjeaza" pe nimeni si de aia se ,,lafaie" peste tot cu nonsalanta.

Este o simpla constatare, nimic mai mult.

As vrea sa imi fie scoase cele 2 avertizari si nivelul sa imi fie redus la 0.

Consider ca am fost avertizat pe nedrept si pot aduce argumente.

In cazul primului avertisment, pe langa faptul ca l-am primit fara un mesaj privat inainte, asa cum zice regulamentul, deja stiu ca s-a dezbatut, s-a decis ca a fost dat incorect si tot nu a fost scos.

Al doilea 10% l-am primit la fel, fara mesaj privat(a fost motivat ca nu trebuia sa primesc mesaj privat pentru ca aveam deja primul 10%, cel dat incorect) si, mai important, pe razbunare.

A fost motivat ca l-am primit pentru offtopic, desi singurul lucru pe care l-am facut a fost sa atrag atentia ca utilizatorul The Flyer a fost avertizat incorect. Cel care trebuia avertizat era alt utilizator.

Prima sanctiune va fi scoasa, sa nu te mai plangi atata.

La a doua nu era nevoie de mesaj privat deoarece ai fost atentionat de zeci de ori sa incetezi cu off-topicul.

Si care era offtopicul? Eu am atras atentia ca un utilizator a fost sanctionat gresit. Am facut asta pe topicul unde a fost sanctionat pentru ca topicul acesta era inchis. Nu m-am apucat sa vorbesc despre vreme sau altceva. Am vorbit despre avertizarea lui pe topicul unde a fost avertizat.

In loc ca avertizarea lui The Flyer sa fie scoasa, am primit eu sanctiune. Ce e corect la asta?

Cat despre presupusele avertizari pe care le-am primit eu cu privire la offtopic, iti dau daca vrei parola mea, sa imi verifici inboxul si sa te convingi singur ca NU AM PRIMIT NICI UNA!

si raspunsul pentru joseph?

initial, din cauza unei postari de acolo, am crezut ca a fost sters pe motiv de offtopic, dar intre timp am vorbit pe MP cu Dragoshel si am inteles ca nu el l-a sters... asa ca am ramas fara suspecti :D

chiar nu am motive sa cred ca sunt mintit la faza asta, asa ca e ok... accept explicatia ca a disparut de tot si de unul singur. daca ar fi fost sters de un moderator, presupun ca cineva ar fi putut sa-mi spuna pana acum, pentru ca nu cred ca inspir frica sau ceva de genul asta :))

Edited by joseph

Cand eram moderator.. mai dispareau postari aiurea. Adica.. daca postarea este stearsa din prima pagina, din articol, nu se duce la cosul de gunoi. Daca este stearsa din forum.. se duce in cosul de gunoi si este gasita.

initial, din cauza unei postari de acolo, am crezut ca a fost sters pe motiv de offtopic, dar intre timp am vorbit pe MP cu Dragoshel si am inteles ca nu el l-a sters... asa ca am ramas fara suspecti :D

chiar nu am motive sa cred ca sunt mintit la faza asta, asa ca e ok... accept explicatia ca a disparut de tot si de unul singur. daca ar fi fost sters de un moderator, presupun ca cineva ar fi putut sa-mi spuna pana acum, pentru ca nu cred ca inspir frica sau ceva de genul asta :))

M-am uitat in cosul de gunoi si nu am gasit postarea ta. Imi pare rau ca nu te putem ajuta.

Edited by ebonyc

In loc ca avertizarea lui The Flyer sa fie scoasa, am primit eu sanctiune. Ce e corect la asta?

E o sanctiune, nu un pumn in nas. Te paraseste femeia daca ai peste 10%?

@Joga (NFHH), daca renunt la moderare de dragul tau imi faci si mie un favor si iti prelungesti vacanta (vorba vine vacanta, ca tu in ultimul an nu ai fost activ decat pe acest topic)? Fara ironie, o vacanta-n Moldova ti-ar face mult bine.

@vlad, daca la mine faceai referire eu nu mai sunt moderator de una-doua saptamani. Astept doar sa-mi scoate sefu' accesul. Cand gresesc sa fiu sanctionat, n-am sa sar niciodata cu bostanu-n sus doar pentru cine stie ce warn, ban etc.

Lasa prietene ca nu suntem prostii nimanui. Sau tu crezi ca lumea nu se prinde de ceea ce incerci tu sa faci?

Daca un utilizator te deranjeaza, ii dai un warn din nimic, "din greseala", ca nu il paraseste prietena daca pateste asta, si apoi stai la panda. Daca ti se pare ca face offtopic, il mai avertizezi o data, fara mesaj privat ca are deja 10%. De aici si pana la ban nu mai e mult. Iar probabilitatea ca moderatorul cu boala pe tine sa apese "din greseala" butonul de suspendare pe o perioada nedeterminata e destul de mare. S-a intamplat si se mai intampla.

Daca omul nu a facut nimic, nu ai de ce sa ii dai warn. Nu e logic.

Singura greseala a lui The Flyer a fost ca a indraznit sa nu fie de acord cu ideile lui Mihai, unul dintre prietenii veseli. Mihai l-a injurat iar in loc sa primeasca el ban, ca venea dupa o saptamana de injurat la greu pe forum, a primit the Flyer. Super!