SSK

Nemultumiri Cu Privire La Activitatea Staffului

3,516 posts in this topic

am citit si eu, din pura curiozitate Sfantul Regulament. Nu scrie nicaieri ca moderatorul poate sa lezeze user-ul prin corectarea greselilor gramaticale si postarea unei atentionari de genul "atentie la lb. romana" sau " mai bine invata sa scrii corect si dupa da-ti cu parerea" s.a.m.d , el poate interveni in cazul in care mesajul e trivial, jignitor etc. Deci, e important esenta mesajului, nu aparenta. Lasati meditatiile la lb romana si eventual focalizati-va pe Steaua, ce ziceti?

Cred ca te faci avocatul multora si nu stiu daca e cazul. Din cate stiu eu tu scrii corect gramatical si nu ti-a fost editat niciun mesaj in acest mod.

Post-urile scrise aiurea (gresit sau cu limbaj gen MiRC) sunt hidoase.

1.treaba cu majuscula credeam ca am lamurit-o atunci.....ti-am explicat clar de ce am scris cu litera mica(cel putin asa cred)

2.nu am citit regulamentul

3.nu cred ca eu am spus sa renunti la editarea greselilor gramaticale si a posturilor cu limbaj de gen mirc;am spus doar ca sunt unele edit-uri doar asa ca sa fie acolo...

4.inteleg ca nu puteti fi toti,in fiecare zi pe forum.....dar cateodata dati impresia ca va cam calcati pe picioare unul pe celalalt,iar in alte dati cand ar trebui sa interveniti o faceti foarte tardiv (din nou,asa vad eu-e o parere personala)

5.ai putea incerca totusi ca unui user care e la prima abatere sa-i trimiti un mesaj privat in care sa-i explici ce inseamna "abuzul de capslock" "abuzul de steguletze" etc.....mie mi se pare foarte brutal ca pe un post sa-mi apara o editare,si, daca mi-ar explica cineva poate ca ar fi altceva....

6. nu am o problema cu scrisul cu majuscule doar ca in unele postari nume proprii scrise de mine cu lit. mica mi-au aparut in post cu lit. mare si am crezut ca asa se intampla mereu cu numele propii(nu si la edit-ul acela)

p.s.nu vreau sa credeti ca am ceva cu cineva(si spun asta pentru ca am observat ca se poarta asta) doar v-am spus ce am observat

p.p.s. se poate ca un coordonator sa va imparta atributiile,unul ocupandu-se de "discutii libere" altul de"articole FCS" etc... sau in orice alt fel considerati voi...ideea ar fi ca atunci cand am o problema undeva pe site-ul asta sa stiu ca trebuie sa ma adresez moderatorului x,sau adminului,etc........

Îți rãspund repede pentru cã sunt pe picior de plecare... :)

A mai existat discuția referitoare la împãrțirea atribuțiilor. Motivul pentru care nu se prea poate realiza e cã fiecare avem serviciu, școalã, probleme personale etc.

1. Sã îți dau un exemplu: eu mã ocup de Discuții libere. Lipsesc din varii motive câteva zile. Ce se întâmplã cu forumul respectiv? Rãmâne neacoperit?

2. Moderatorul citește discuțiile dintr-un anumit thread. ªi s-ar putea sã îi scape anumite lucruri. Motiv pentru a fi acuzat de faptul cã nu e imparțial. În felul în care procedãm acum, încercãm sã filtrãm de câteva ori toate discuțiile.

În legãturã cu întrebarea ta: dacã ai probleme apelezi la moderatorul (moderatorii) online.

Salut. Am si eu o mare suparare sunt castigatorul la pronosticuri din sezonul trecut,Steaua toronto m-a plimbat cu zaharelu cam 3 luni si nu am primit nimik. As dori sa primesc si eu amaratul ala de fular, sunt din Bucuresti.astept o confirmare si un mesaj intru de 5 ori pe zi pe site astept raspunsul vostru. DATI-MI PREMIUL IL MERIT.

@Dragoshel , mai tii minte cand mi-ai dat ban pernament pe contul celalat ?? Bine asta dupa ce mi-am luat 3-4 banuri inainte ... si munte warnuri ..... dar nu cred ca meritam sa mi se suspende contul permanent , pentru ca il injurasem pe Becali dupa nuj ce ii facuse lui Elotn ( daca imi aduc bine aminte ) , sper sa nu iei asta in nume de rau , ca oricum nici macar nu sunt suparat ca mi-ai dat ban pernanent , pentru ca , m-ai facut sa clonez contu si sa ma cumintesc ... trebuie sa recunosc ca esti un diriginte excelent !!! Felicitari !!!

In privinta chestiei cu impartirea sarcinilor pentru moderatori e o idee foatre buna ... numai ca ar trebui sa mai se faca inca 6,7 moderatori suplinitori , care tot asa ... sa fie cate 3-4 pe un threate ... si sa fie un moderator principal la un threat ( adica moderatoruu vechi , cum sunt forevere , axl , dragosherlu , SSK etc . ) .

Si io am propus de 3 ori sa se mute sundajul mai sus , ca sa se vada din prima cand intrii pe pagina principala , ca sa voteze mai multa lume , si nu m-a bagat nimeni in seama sa imi zica ca nu merge ... sau ca tot la fel o sa voteze ..... nimic .

@Marius , si pe mine ma deranjeaza tare mult cand cineva scrie Steaua cu "s" mic , sau numele de la jucatorii Stelei cu litere mici , sau Becali cu "b" mare ....

@FOREVER_Steaua , io te-am respectat si te respect foarte mult , dar de ce te intereseaza pe tine problemele mele , ca scriu gresit la 15 ani .... nu trebuiie sa iti dai tu cu parerea de cat de grav e , poate io sunt retardat si tu nu stiai ....... e ca si cum m-ai facut analfabet !!! SA ITI FIE RUSINE !!!! Ar trebui sa iti ceri scuze fata de mine ...:(

Nu m-am asteptat sa fiu jignit si insultat tocmai de tine, te credeam o persoana cu suflet .

nu cred ca meritam sa mi se suspende contul permanent , pentru ca il injurasem pe Becali dupa nuj ce ii facuse lui Elotn ( daca imi aduc bine aminte )

Danny, tu ai primit atunci ban permanent nu ca urmare a injuraturii, desi, bineinteles, limbajul vulgar este sanctionat, ci datorita unei acumulari de sanctiuni. Nu fa pe sfantul, stii foarte bine ca in perioada respectiva postai cate 50 de mesaje pe zi, majoritatea off-topic.

@FOREVER_Steaua , io te-am respectat si te respect foarte mult , dar de ce te intereseaza pe tine problemele mele , ca scriu gresit la 15 ani .... nu trebuiie sa iti dai tu cu parerea de cat de grev e , poate io sunt retardat si tu nu stiai ....... e ca si cum m-ai facut analfabet !!! SA ITI FIE RUSINE !!!! Ar trebui sa iti ceri scuze fata de mine ...:( Nu m-am asteptat sa fiu jignit si insultat tocmai de tine, te credeam o persoana cu suflet

Danny, observ ca ai fost transformat, frateste, intr-o unealta de marketing si lucrul asta parca ma intristeaza.

Incepusem sa nu mai postez asa mult , si nu stiam ca daca ajung la 100% warn imi iau ban permanent in fine ....

Nu am ajuns unealta nimenui de magazin ..... dar din cate imi aduc eu aminte , io nu am jignit nici un moderator pana acum , si nici nu am cerat un moderator ca m-a nedreptatit , am zis doarprietenesti .

La scoala nu se ia nimeni de mine ca scriu gresit si urata , da trebuie voi sa va luati de mine ..... ca sunteti niste rasisti asta sunteti !!!! Si asta nu e o mandrie .....

Salut. Am si eu o mare suparare sunt castigatorul la pronosticuri din sezonul trecut,Steaua toronto m-a plimbat cu zaharelu cam 3 luni si nu am primit nimik. As dori sa primesc si eu amaratul ala de fular, sunt din Bucuresti.astept o confirmare si un mesaj intru de 5 ori pe zi pe site astept raspunsul vostru. DATI-MI PREMIUL IL MERIT.

Frate George Stan a cumparat fularul, contacteaza-l pe el si ti-l va da.

De acuma eu nu mai promit nimic (premii, etc). Toate concursile care se fac pe site sunt organizate de AISS care are 100 % garantie ca vor primi premiile.

Pentru a termina odata si-odata cu atacurile marsave, miselesti si lase la adresa moderatorilor, redactorilor, administratorilor, a celor care sunt moderatori si oarecum administratori, a celor cu statut incert cat si a userilor care treceau intamplator pe acolo, atacuri care au loc tot mai des pe forum, iata ca insomnia mea a dat nastere formularii de mai jos. Este o fraza standard ce se posteaza in concordanta cu articolul, postul, citatul atacat. Multumesc pe aceasta cale inspiratorului meu, domnul Stephen Leacock, acest epigon al lui Mark Twain, nu ma intelegeti gresit, epigon din punctul de vedere al imensitatii umbrei a celui ce s-a nascut sub numele de Samuel Clemens. Dar ma pierd in discutii si uit esentialul. Iata fraza:

"Domnule (moderator, redactor, administrator, oarecum administrator, cu statut incert, user intamplator), sentimentele pe care le exprimi si faptele de care ai fost in stare sunt intr-o atat de mare contrazicere cu titlul pe care-l porti si cu clasa sociala microbistica din care te tragi, incat nici influenta pe care ai putea s-o exerciti si nici amentintarile pe care le-ai putea exprima si le-ai putea pune in practica nu ma vor retine sa exprim anume de ce, oricat de sarac si nepotrivit mi-ar fi talentul de a vorbi, toate cele pentru care sunt ceea ce sunt vor raspunde de demnitatea a ceea ce, cum-necum, este cel putin ceea ce este. Domnule, am terminat. Ori va trebui sa-ti vorbesc si mai lamurit?"

Nu ar fi de mirare daca, dupa un asemenea discurs, cel interpelat s-ar prabusi pe un scaun, cu o expresie dezolanta pe fata, murmurand "Destul! Destul!"

..

@FOREVER_Steaua , io te-am respectat si te respect foarte mult , dar de ce te intereseaza pe tine problemele mele , ca scriu gresit la 15 ani .... nu trebuiie sa iti dai tu cu parerea de cat de grav e , poate io sunt retardat si tu nu stiai ....... e ca si cum m-ai facut analfabet !!! SA ITI FIE RUSINE !!!! Ar trebui sa iti ceri scuze fata de mine ...:(

Nu m-am asteptat sa fiu jignit si insultat tocmai de tine, te credeam o persoana cu suflet .

Poți sã crezi în continuare acest lucru.

Nu am avut intenția sã te jignesc. Am scris pentru cã eram convinsã cã vei citi. Tu nu ești analfabet. Tu știi sã scrii corect. Eu nu înțeleg de ce nu o faci mereu. Retardat nu esti, iar eu nu o sã îmi cer scuze dintr-un singur motiv: mesajul pe care mi l-ai scris acum e corect. Deci potențial existã...

Da nu stii cat de mult m-am chinuit + vreo 3 edituri ....... :rolleyes:

Am si eu o nelamurire, daca-mi permiteti sa mi-o exprim aici:

Cum stam cu "iertarea pacatelor"? In REGULAMENT e trecut clar ca la 30 de zile de la sanctionare, respecitva actiune devine reversibila, fiind stearsa.

Ok. Daca tot exista punctul asta in REGULAMENT de ce nu se pune si in practica? Eu am un warn de 10% care mi-a stat in carca mult peste 30 de zile, si-am mai primit unu`, totalizand in momentul asta 20 "pãrsent" warn.

Nu ca m-ar afecta si as trai vreo drama din cauza asta, dar e scris in REGULAMENT. :)

Hai noroc.

Da danny, imi aduc aminte si ca postai aiurea, off topic,... si multe altele, (daca imi aduc bine aminte).

Danny, primu, cine urmeaza sa m-i se adreseze??

@Marius. nu iau ca pe ceva personal, dar multe persoane care posteaza p-aici nu fac decat pe "posta" sau ceva de genul. Si ma cam irita treaba asta. Si multi care nici nu stiu daca mai sunt moderator pe forumul asta, isi dau cu parere despre asa-zisa retragere a mea, care nu va fi in nici un caz ca a lui Virgil. Promit si ma voi tine de cuvant.(a fost doar un exemplu virgil).

si nu cred ca ar trebui sa nu mai scrii nimic pentru ca banuiesc ca cine te-a cooptat in echipa site-ului a stiut ce face si a stiut ca esti in stare de mai mult decat niste simple corecturi,am dreptate?
pai asta sa imi spui tu, daca asa este sau nu, din ce am facut/sau nu eu pana acum pentru forumul asta.

Ca sa fiu on-topic o sa-mi astern cateva

1.Propuneri

Unii din admini nu fac prezenta la stadion...unii nu cunosc fenomenul si la anumite discutii ne prezinta cu dezinvoltura carente...si uita sa modereze...sa intretina discutia...bla..bla...si alte indeletniciri de genu' asta (nu dau nume momentan)

-as fi satisfacut daca pe viitor recrutarile se vor face din randul celor care presteaza si prin peluze...calitate exista ..garantez.... (Stanici,Recoba..scuze...mai sunt cativa dar nu-mi vin in minte...)

2.Sugestii

Nu mai menajati subcultura si stilul superficial de exprimare...gen Denii....care nu jigneste userii ci saboteaza limba romana......nu vreau sa-mi aud etichetari din partea altora care mai halesc spicuiri de pe forumul nostru.....

3.Reclamatii

Nu mai faceti exces de zel si editati peste mine sau stergeti posturile..fara a primii in privat o mica "urecheala"..macar sa sune protocolar..e totusi un forum si atata timp cat nu execut mizerii verbale despre alti useri sau admini..cer macar sa fim tratati reciproc cu aceesi atitudine !

noroace !

Perfect de acord, in deosebi cu punctul 2 @lucvald. Ne tot mandrim ca stelistii sunt oameni de calitate, facem haz de aia de sub pod ca sunt agramati dar daca un ciocolatiu care poseda ceva intre urechi ar vedea unele "bijuterii" de p'aici, s-ar cracana de ras. Eu sunt foarte atent cu exprimarea (nu spun ca ma exprim foarte bine, pentru ca nu o fac) dar mi se pare o dovada de respect sa scrii inteligibil in primul rand fata de cei care citesc si fata de mine, ca persoana, in al doilea rand. Nu spun ca ar trebui reguli gen Pruteanu dar o minima decenta ar trebui asigurata - eu eram indignat ca ungurii din Romania nu cunosc si nu respecta limba romana dar observ cu tristete ca nici unii romani nu o fac. Si daca am fost mai acid cu altii in legatura cu acest aspect, am fost catalogat imediat ca fiind "rautacios". Poate gresesc pentru ca ii judec pe altii dupa sistemul meu de valori dar mi se face lehamite cand vad limba romana violata.

Nu am avut timp sa va citesc vesnicele nemultumiri/reprosuri/suparari,fiindca efectiv nu am avut curozitatea si interesul necesar lecturarii de baliverne si divagatii,care sunt mereu aceleasi si aceleasi, si fiindca se vede de la o posta ca sunteti mai multe *nuclee*,niste prieteni,niste parteneri de chat de pe "mess" sau colegi de scoala/facultate/servici sau vecini,iar eu nu am chef sa ma cert cu gloatele forumiste. Rar exista o persoana care sa se poata exprima pentru el insusi, si nu in numele unui grup[de exemplu Miaus+daffy +endorama e un grup si multi altii sunt in altele]sau a unei bresle[moderatori/administratori] ,iar despre ultimii pot zice ca au devenit un fel de nomenclatura.Nomenclatura de tip comunist ,evident. O spun asta fiindca trateaza si sunt tratati de parca ar fi privilegiati sau de parca ar avea vreun merit![foarte putini au merite!].

Dar sa nu-mi vars si eu naduful ca tot poporul ,fiindca ,precum spuneam,nu-mi pasa defel de voi. Sunteti o dezamagire si o tergivesare a realitatii,pardon,sunteti o deformare clara a realitatii steliste. Nu stiu cand ati capatat si voi atatea iluzii.Nu stiu cine a putut fi intr-atat de irational si dominat de un hazard ,de un haos total incat sa zica o asemenea tampenie de tipul :suntem cei mai tari,cei mai buni,cei mai cei mai. Se pare ca Gigi Becali ii cucereste si le transmite felul lui de a fi si celor care-l urasc. Uite: asta e realitatea, nomenclaturo:).

Sa va mai zic inca ceva inainte de a si lauda pe cei care incearca sa tina piept hoardelor de copilasi, de dependenti de messenger si de frustrati: Nu,nu voi renunta sa postez pe forumul stelistilor atata timp cat mai exista oameni care spun lucrurilor pe lume. Iar atat timp cat un user gen dee, care a zis adesea ca nu simpatizeaza cu clubul nostru si care incearca sa se impuna pe forum incercand sa devina un fel de "printesa "forumului folosind clisee messengeriste si o bruma de cultura care-i afecteaza serios conditia infantila,sau moderatori gen toronto ,care comit greseli grave gramaticale in fiecare postare,spre exemplu "sa fim mandrii" in ultima,[va asigur ca in ultimele 5 postari are minimum 50 de greseli!] si care spune cu atata stupida naturalete ca el ii ignora pe toti[ce comportament de moderator!] si care mai se considera mai important fiind din strainatate,uitand ca romanii din strainatate sunt in mare parte hoti,smecherasi,milogi, priviti ca niste gunoaie,atunci eu nu ma voi abtine sa postez.

Iar acum bilele negre : cea mai neagra posibila,si daca as putea i-as da 100, este evident a lui SteauaToronto. Daca nu intelegi ce-am scris,te rog foarte frumos sa-mi spui,ca-ti voi traduce in engleza/franceza.

Urmatoarea :forever_steaua: si ea tot timpul incearca sa se afirme ,acordandu-si merite si tratand diferentiat userii.

Apoi,bilele mai ...gri:): Un baiat care a progresat enorm e axl23,desi la fiecare postare nu uita sa-mi spuna ca priveste din alt punct de vedere situatia si desi cand era ,ca mine de altfel,un simplu "useras" s-a vaicarit serios cand a vazut ca am avut[si inca am] toate argumentele pentru a fi total impotriva lui nanel bicolita,spunand

despre mine ca sunt un nemernic,o sechela comunista si mai stiu eu ce. Nu l-am bagat in seama.Nu e vina lui ca e asa,e vina celor care au fost responsabili de el .Per total,a devenit un moderator mult mai rational si mai de bun ajutor.

Ca o mica paranteza,sa va dau un mic exemplu a comportamentului vostru de "haita",adica "noi gandim,facem si raspundem asa cum ni se zice..."[ce mentalitate comunista...] .Nu de mult ssk a avut un topic foarte interesant si perfect adevarat asupra intregului fenomen fotbalistic,in care spunea de cultura europeana a celorlate tari,a cresterii juniorilor de acolo,etc. Toate bune si frumoase pana cand cineva a postat un link in care era un articol din "tricolorul" PRM-ului.Lumea uitand de articol ,a inceput sa jigneasca partidul [pe care nici eu nu-l sufar,va zic sincer]. Cam asa si voi,jigniti un grup : ultrasi,useri,huligani,legionari ,uitand sa vedeti ca un OM postaza acele lucruri. Dar ma lupt cu morile de vant deja...

P.S: Articolul acela foarte frumos spunea ca :"Asteptam sa vedem englezi.Niste britanici care sa continue traditia fotbalului cu pase,nu niste negri si mulatri..."[era comentariul dupa Steaua-Arsenal]. Vraja banilor le-a luat mintile tuturora ,dar mai sunt,mai exista oameni care sa creada in continuare in fotbalul modern,intr-o lume care sa nu fie subjugata de bani si de "oameni din umbra". De aceea eu nu cred ca trebuie sa ne manjim cu niste jucatori gen :emeghara,Nicolita,zapata. Macar o singura data sa fim si noi mai buni ca englezii sau vesticii la ceva. Asta bineinteles doar daca credem in Steaua adevarata. Steaua Romanilor. Steaua valorilor. Steaua mandriei noastre.

Oricum ,si daca visele noastre vor fi spulberate.... ale nostalgicilor adica,nu trebuie sa uitati voi: Sclavi ai fotbalului modern,smecherasi din toronto,agramati,nomenclaturisti,privilegiati ca noi cei care am cladit Romania inca existam.Noi cei care am crescut spiritul stelist adevarat inca suntem aici .Indiferent de ceea ce veti face,legatura noastra cu clubul stelar este indisolubila.Patricienii stelisti ,adica, nu pot fi indepartati. Nici de pe net,nici de pe stadioane.astept sa-mi stergeti mesajul!

...Si multi care nici nu stiu daca mai sunt moderator pe forumul asta, isi dau cu parere despre asa-zisa retragere a mea, care nu va fi in nici un caz ca a lui Virgil. Promit si ma voi tine de cuvant.(a fost doar un exemplu Virgil).

Iti doresc sa nu ai o retragere cum a fost indepartarea mea fara motiv intemeiat. Doar in baza unor antipatii izvorate din faptul ca eram mult mai vechi decat voi pe forum si la moderare, cunosteam perfect forumul si regulamentul lui si-mi permiteam sa fac observatii. Observatii care va puneau oarecum in umbra. Nu pe toti, doar pe o parte dintre voi. Inclusiv pe tine.

Fereste-te de a mai critica utilizatorii in general, si in special pe acest topic dedicat altui scop.

Vorbeste mai putin. Vei parea in mod sigur mai destept decat esti.

Acest mesaj l-am scris ca urmare a faptului ca ai avut "amabilitatea" sa amintesti de mine. E bine sa stie lumea ca nu am facut cine stie ce grozavenii in afara de faptul ca am dat un avertisment.

Nu are sens sa raspunzi pentru ca am intinde-o la nesfarsit. Tu cu aluzii rautacioase stangaci mascate si eu cu explicatii.

Iar atat timp cat un user gen dee, care a zis adesea ca nu simpatizeaza cu clubul nostru si care incearca sa se impuna pe forum incercand sa devina un fel de "printesa "forumului folosind clisee messengeriste si o bruma de cultura care-i afecteaza serios conditia infantila...

Vad ca multa lume nu ma inghite, nici o problema,daca voi nu ma vreti, nici eu nu va vreau...

Mult succes Stelei si numai bine!

p.s probabil userii cu usoare tente misogine, vor sarbatori. Haideti goliti sticlele de bere.

p.p.s e adevarat,nu sunt un 'adevarat' suporter stelist, care glorifica prin insusi nickul ales numele

altei echipe.

Daca i se sterge mesajul lui Lazio, eu parasesc definitiv forumul.

@Dee- drum bun! Ma duc sa beau o bere (de suparare).

Nu i se va șterge niciun mesaj. Eu cel puțin nu o voi face, deci nu o sã încerc sã "mã afirm" ca cea care i-a șters mesajul lui SS Lazio.

O sugestie- daca s-ar putea inchide accesul celor care nu au cont sau ceva de genul asta- nu e bine sa ne spalam lucrurile in public. Oricum, e bine ca s-a deschis un topic de genul asta- critica, daca e constructiva, nu strica deloc.

Dee.

Fetito,nu te abtii pana nu ma faci sa-ti raspund. Nu am ce sa-ti mai raspund. Replica pe care repede ai repetat-o ,este tot ce se poate raspunde. Pe scurt: ai fost catalogata,etichetata,dupa cum meriti.

Vad ca te simti extrem de lezata.Te arde acum ca cineva a avut "curajul" sa spuna lucrurile asa cum sunt. Erai obisnuita cu dulcegarii si messengerii.Pentru asta exista o plenitudine de forumuri. De asemenea,exista mereu impresionantul messenger.[uite,cand vorbesc cu tine in subconstient ma gandesc la messenger. E o performanta sa fii asociata cu un program,de fapt,chiar sunt uluit de tine!]

Sa mai rasucesc cutitul in rana? Dupa ce Stanici a postat "@Dee- drum bun! Ma duc sa beau o bere .",aproape imediat ai incercat sa induci lumea in eroare,ai incercat sa manipulezi EDITANDU-TI mesajul cu "p.s probabil userii cu usoare tente misogine, vor sarbatori. Haideti goliti sticlele de bere."

Mai este ceva de comentat la o astfel de actiune?

In fine,ce mai vroiam sa zic...asa:

Cauta in dex[poti gasi la link-ul www.dexonline.ro] semnificatia verbului "a glorifica". Sunt aproape sigur ca nu stii semnifcatia reala.Eu am scris numele unei echipe a carei fani imi plac,si al carei spirit si "brand" ma incanta.Nu am scris "Forza Lazio", "mega-lazio",sau mai stiu eu ce. Aia ar fi insemnat superlativizare ,declaratie de iubire si atasament fata de clubul lazial,implicit "glorificarea " de care vorbesti in mod eronat.

Si ca sa inchei dupa cum meriti: Lumea e diversa,incearca sa intelegi ca unii pot deosebi valorile,caracterele de ...alte notiuni.