SSK

Nemultumiri Cu Privire La Activitatea Staffului

3,516 posts in this topic

Cer in mod public suspendarea din functie al administratorului Empyro pentru partialitate.

Cred ca jignirea unui numar mare de utilizatori de pe acest forum e mai grav decat un "Regheblatpf" aruncat intr-un mesaj. Despre asta vorbesc:

vezi tu de sectiunea la fotbal international pentru mine toti voi astia care tineti cu o echipa din strainatate sunteti 0. Cum poti sa iubesti o alta echipa in afara de Steaua ? ... voi nu aveti nici o treaba cu stelismul.

Acest utilizator nu a fost nici macar avertizat, dar a jignit in mod public mai multi utilizatori ai acestui forum, scapand fara nimic. Bineinteles, i s-a raspuns acestuia de catre un alt user, Alexandru H., dar ce credeti ca s-a intamplat? A primit 10 zile de suspendare pentru off-topic.

Mi-e clar sa vad ca unii utilizatori sunt favorizati sa posteze tampenii, iar altii sunt arsi la prima abatere.

Numai bine!

P.S. Nu era vorba ca se interzice abuzul folosirii butonului de Thanks? Ca pe sectiunea de utilizatori suspendati, userul citat mai sus abuzeaza de acel buton si nu numai pe topicul care-mi poarta mie numele. Inca o dovada de partialitate. Felicitari!

P.P.S. De asemenea, sunt curios care sunt criteriile pentru care anumiti utilizatori devin administratori in staff, fiindca daca nici acestia nu sunt in stare sa respecte un regulament... aveti un exemplu concret mai jos:

S-ar zice ca esti Marian Scouser (nu ca n-as stii si numele real), admin pe suportersteaua, fan declarat al lui CFR, al Olimpiei Satu Mare si probabil, mai nou, al Timisoarei. Nu ca ar considera cineva ca suporterii altor echipe n-au dreptul sa-si spuna o parere, insa, personal, iti sugerez sa te preocupi de Liverpool, sunt pe primul loc, e bine.
Edited by Anfield

Eu n-am spus de nimeni pe acest forum ca ar fi 0. Asta nu e o provocare, e o jignire.

Da, probabil ca se pot interpreta acuzele de blat ca fiind provocari, insa nicidecum ca fiind jigniri. La fel cum mi-am insusit trecutul comunist al acestui club, imi pot insusi si un antrenor blatist. Ca pana una alta, nu cred ca este vreo echipa din Romania in primele doua ligi care sa nu faca blaturi prin mafia pariurilor.

Edited by Anfield

Se dau banuri la cerere? Nu stiam! Inseamna ca si la mine s-a dat la cerere, la fel si la Alexandru H.

Amuzant ca pe privat mi se propune sa particip la moderare, dar sunt avertizat de altcineva din staff ca degeaba i-as da ban lui SteauaToronto ca sunt altii care sa ii elimine suspendarea pe motiv ca e redactor, chiar daca a avut nenumarate clone pe acest forum.

In astfel de conditii nu voi participa la nicio moderare. Toronto demult trebuia sa dispara de aici, fiindca i s-a dat deja milioane de sanse. Dar bineinteles ca "becalistii" sunt bineveniti pe forum... el si xray, ca ceilalti sunt mai echilibrati si obiectivi.

P.S. Mi se pare amuzant ca mi se dau asocieri de nume. Prima data credeati ca sunt Kellerman. Mai documentati-va.

Edited by Anfield

Amuzant ca pe privat mi se propune sa particip la moderare, dar sunt avertizat de altcineva din staff ca degeaba i-as da ban lui SteauaToronto ca sunt altii care sa ii elimine suspendarea pe motiv ca e redactor, chiar daca a avut nenumarate clone pe acest forum.

In astfel de conditii nu voi participa la nicio moderare. Toronto demult trebuia sa dispara de aici, fiindca i s-a dat deja milioane de sanse. Dar bineinteles ca "becalistii" sunt bineveniti pe forum... el si xray, ca ceilalti sunt mai echilibrati si obiectivi.

P.S. Mi se pare amuzant ca mi se dau asocieri de nume. Prima data credeati ca sunt Kellerman. Mai documentati-va.

te rog sa spui cine te-a propus la moderare si cand. toronto a fost blamat si banat de catre cei din fratie deoarece nu a tacut supus politicii acestui site. Pentru ce sa primeasca ban toronto acum? Ca ti-a spus ca nu esti stelist? Asta nu este o jignire, prin urmare nu am pentru ce sa-i dau ban.

Ai mai sus citatul cu mesajul pe care l-a facut Toronto. Ne-a facut "zero" pe toti cei care simpatizam si cu o echipa din strainatate. Asta e o jignire.

Mesajul a fost editat de catre Empyro numai dupa ce am scris aici. Nu numai eu am fost cel care s-a simtit ofensat de catre mesaj (a mai fost cel putin unul - Alexandru H.). Tot Empyro mi-a propus sa ma ocup de moderare ieri. Nu i-am raspuns, dar raspunsul se gaseste mai sus. In schimb, altcineva din staff mi-a spus de fapt cum sta treaba cu banurile lui Toronto. Unii il baneaza, altii ii scot banul, chiar daca nu a ispasit pedeapsa. Exact cum nu esti de acord dumneata sa-i dai ban acum.

In atare conditii nu se poate colabora.

@Anfield

Toronto demult trebuia sa dispara de aici, fiindca i s-a dat deja milioane de sanse. Dar bineinteles ca "becalistii" sunt bineveniti pe forum... el si xray

Pe mine nu ma intereseaza cine esti, dar vad cu ce te ocupi pe forum. Cu soparle:

1. Compromiterea Stelei prin promovarea ideii de blat (Poli Timisoara-Steaua, Steaua Vaslui ...)

2. Jignirea echipei si a antrenorului("regheblat" ...).

3. Jigniri cu etichete("becalisti") stelistilor pe care ii consideri incomozi pentru ideeile promovate de tine. Cererea imperativa a eliminarii de pe site a lor( "Toronto demult trebuia sa dispara de aici ..." ..."el si xray")

E un "deja vu" de trista amintire!

Cat sunt eu de "becalist", o dovedesc si articolele scrise de mine pe acest site, inca din 2009.

-Impotriva lui ciobanului:

Scarba si imunitatea nesimtirii

http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/5975/

Mostenitorii Iadului

http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/5966/

Steaua in patru colturi

http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/5961/

- Aparand un simbol al Stelei:

Scrisoare catre Nimeni

http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/5947/

Nu le-am scris sa pozez in stelist sau anti becalist. Eu scriu numai ce simt si gandesc, nu dupa cum imi dicteaza altii!

Acest comentariu este un "Raport" public la adresa ta pt ca aici m-ai atacat, neprovocat.

Eu nu cer banarea ta, ci aducerea ta la litera si spiritul regulamentului acestui site. Pana atunci, fereasca sfantul cu tine la moderare!

Edited by xray

As spune ca traim vremuri interesante. Dar, la cate lucruri interesante se petrec in lume, parca problemele de pe acest forum muribund devin niste mici egzeme in ochii celor pentru care fanatismul ar trebui pocnit cu o lopata si ingropat in spatele tribunei 2. Am revenit dupa un mic ban si ma astept sa ma intorc iar in lumea celor care nu cuvanta cat de curand posibil. Dar nu inainte de a zice ce am de zis.

Odinioara, pe acest forum domnea o anumita fratie. Radicalizata, fanatica, inflexibila caci nu permitea devieri de la Lege. Problema era ca Legea scrisa era permisiva, toleranta chiar... dar pedepsele se dadeau dupa cea nescrisa, tinuta in respect de moderatori si folosita atunci cand cineva incalca "bunavointa" celor ce-i permiteau sa existe ca stelist pe fcsteaua. Sa o spunem drept, era o inchisoare in care intrai greu dar ieseai imediat dupa primul pas gresit. Moderatorii nu mai moderau ci pazeau potentialii infractori; redactorii nu mai redactau ci stropeau pe monitor cu ura si violenta verbala. Iar administratorii... well, administratorii taceau din gura asa cum e normal sa o faca.

Cand vechea conducere a parasit scena, a fost mare bucurie pe aici. Cu exceptia unor putine voci moderate, s-a vorbit de revolutie, de respect pentru toti userii, indiferent de orientari... ce sa mai vorbim, o epoca de aur pentru cel care are opinii si le exprima in public, fara teama de opresiune. Dar in spatele anunturilor sforaitoare se ascundea iar fanatismul; poate cu o tema diferita de cea a fratiei precedente dar din aceeasi specie. Iar rezultatul acceptarii tacite a noilor fanatici ne-a adus in actuala situatie.

Vedeti voi, site-ul nu a fost niciodata despre Steaua, a fost despre suporterii echipei Steaua. E o diferenta esentiala. Un site de suporteri pune ca interes primordial dreptul si posibilitatea unui suporter stelist de a-si exprima opiniile intr-un mediu acceptant. Aceste opinii pot imbratisa o multime de subiecte, personaje sau evenimente. Existenta unei Legi Scrise e garantia ca opiniile unuia nu incalca drepturile altor utilizatori si, mai mult, e garantia ca mediul in care sunt formulate acestea e curat, sanatos, fara secretii puturoase.

De aproape un an de zile am intrat destul de des in contact cu actualii sefi ai fcsteaua. Nu am fost mereu in consonanta cu ei dar nu intotdeauna mi-am aratat nemultumirea in mod public, ceea ce e o bila neagra pentru mine. Niciodata nu trebuie sa lasi relatiile personale sa-ti intunece dreptul de a te opune abuzurilor. Mai ales cand acestea devin de nesuportat.

Sa vorbim de fiecare. Domnul Empyro, noul administrator al site-ului. Userul Anfield isi exprima opinia. Empyro dezvaluie public numele, ocupatia chiar si pasiunile fotbalistice ale acestui user. Contrar in spiritul regulamentului (nu vorbesc de litera lui, caci oricum regulamentul in forma sa actuala e limitat). Am si eu o intrebare: daca ma apuc sa dezvalui numele, ocupatia si pasiunile actualului administrator, ce pedeapsa as primi? Ca ma astept ca moderatorii sa o impuna sefului lor ierarhic fara crutare.

Acelasi domn Empyro are regrete din perioada in care era moderator si se mai baga la moderat, de data aceasta contrar literei regulamentului (vorbesc de banul pe care l-am primit eu, in urma cu 10 zile). Mai mult, o regula nescrisa a acestui site e ca un moderator (nu ca el ar fi unul) nu pedepseste pe cei cu care a intrat in conflict direct ci asteapta reactia unui moderator impartial. Sa ghicim ce a facut el? PS. L-am intrebat pe moderatorul-sef si mi-a dat initial dreptate. Insa atmosfera pe aici e asa pidosnica incat faptele rele raman mereu nepedepsite daca e pentru binele "inchipuit" al site-ului.

Ok, urmatorul la rand. Domnul choli, noul moderator-sef al site-ului. Vad ca a luat in brate doua puncte din regulament si refuza sa le dea drumul. Vorbesc despre acestea:

Se considera jignire orice denigrare sau discutie de rea credinta adusa de un user tuturor oamenilor care au adus / aduc glorie echipei Steaua Bucuresti indiferent ca sunt fosti sau actuali jucatori, antrenori, sau conducatori.

De asemenea, se considera jigniri, toate afirmatiile defaimatoare aduse suporterilor sau peluzelor steliste. Laudarea altor peluze adverse sau grupuri de suporteri adversi se considera jignire si se pedepseste.

Daca am avea un regulament logic am defini ce inseamna denigrare sau am afla felul in care moderatorii de pe fcsteaua intuiesc reaua credinta din cadrul unei discutii. Dar nu vom primi asta. In schimb vom primi ban pentru urmatoarele afirmatii: Becali si Stoica sunt doi hoti ce-si merita pozitia actuala in inchisoare; in anii 90, generalii au spoliat Steaua ca in zilele bune ale capitalismului salbatic; gloriile Stelei nu sunt jucatorii platiti sa iasa pe teren ci suporterii ce cheltuie bani, timp si pasiune; peluza PCH a fost mai zgomotoasa si mai spectaculoasa decat Peluza Nord etc...

Apropo, m-am amuzat ca ai fost in imposibilitatea de a bana vreo 20 de useri pentru atacuri la adresa peluzelor in momentul in care ai descoperit ca administratorul a participat cu entuziasm la eveniment. Nu m-am amuzat cand mi-am dat seama ca in lipsa lui Empyro i-ai fi banat pe toti oamenii aia, vinovati ca au luat in serios dreptul de a posta o opinie pe acest forum.

Al treilea vizat nu e un moderator, ci mai mult decat atat: domnul Toronto. Inteleg multe din aspectele personalitatii sale si i le pot scuza prin apelul la varsta, lipsa de experienta sau pasiune exagerata. Dar e complet absurd sa ai o persoana ce ameninta pe oricine cu bataie/wrestling/karate implicata in aspectul tehnic al site-ului. Cum sa dai acces la IP-urile utilizatorilor unuia ce nu are pic de respect pentru aspectul privat al prezentei pe acest forum? Unii dintre noi ne dam nume reale, aparem fara probleme in poze... dar sunt atatia ce tin la calitatea de anonim... macar spuneti-le ca datele lor personale vor fi extrase de domnul Toronto iar la prima cearta cu administratorul acesta le va dezvalui pe site, ca sa stie tot omul ca inamicul public e, soc si spaima, administrator pe suportersteaua.

PS. Ca sa previn atacurile de doi lei din partea conducerii si sa o las sa formuleze raspunsuri serioase la problemele ridicate, ma voi prezenta: nu sunt bucurestean, deci clar inferior actualei clase conducatoare, sunt suporter si al altor echipe, unele dintre ele chiar spaniole si germane, nu ma intereseaza fenomenul Ultras si prefer comoditatea fotoliului pentru un meci cu Steaua. Ah si nu am nume de familie de roman, ceea ce ma face in mod clar bozgor/jidan. Ok, astept precizarile voastre.

Edited by Alexandru H.

In primul rand, Hristos a inviat!

Ce frumos ati facut p-aici :).

Acu', teoretic vorbind, daca as zice ca:

Meme este un infractor lipsit de coloana vertebrala, care nu are ce cauta la ,,Un club curat, mai presus de toate"? Ori ca, la nivel de peluze, in momentul actual, suntem jos-jos? Si ca nivelul de ,,jos-jos" este dat de ,,calitatea umana" a celor prezenti la meciuri care isi fac idoli din puscariasii care s-au perindat pe la clubul ,,militar" in ultimii ani? Adica, pe bune, daca esti in stare sa apreciezi un nevertebrat jilavist care a tot lins unde a scuipat, de unde plm pasiune dezinteresata, sentimente care sa te arda din interior si sa iti iasa pe gura intr-un cantec de peluza? Fratilor, suporterii unui club se formeaza din randul oamenior care isi gasesc, oarecum, o cauza demna de aparat, promovat, etc. Dar daca, in cadrul respectivului club isi gasesc locul cioby, mache si cu Meme, e clar ca cei care devin stelisti trebuie sa nu fie deranjati de (sub)calitatea umana a respectivilor. Iar cel care nu e deranjat de grobianism, infractionalitate, pupincurism, se poate numi stelist?

As fi banat? as primi interdictie pe stadion si in canada?:D.

P.S. - faza cu peluzele e, oarecum, ciclica. La noi in fenomen, dupa cativa ani de constructie, intervine autosuficienta - asa e si la catei, si la noi. Pe inapoiatii de sub pod nu ii iau in calcul, ca ei sunt o specie aparte, bazata pe obiceiuri mai tribale, asea.

Edited by Stanici

@Stanici

Adevarat a inviat!

Punctual, teoretic si practic:

MM este legal un infractor, condamnat si intemnitat. Deci s-ar spune un adevar stabilit de justitie, nu unul inventat. Despre cioby idem. Daca observi ei nici nu mai apar obsesiv in articole si comentarii. Nu din cauza "cenzurii".

Dar nu poti spune acelasi "invective" despre echipa si Reghe, decat daca se vrea dat cu rahat in tot ce mai reprezinta Steaua in ziua de azi, iar "cauza demna de aparat si promovat", de care vorbesti, ar fi una singura: scandalul si dezbinarea cu orice pret. Pana una alta, echipa asta scrie mai departe palmaresul si istoria clubului.

Galeria (si lumea stelista) mai traieste si sechele din propria convulsie interna. De la scindare, la anii in care s-a dezis de echipa ca fronda fata de cioban. Ani in care s-a incercat sa se dea jos din istoria Stelei si unele foste glorii, darmai sa "nasca" alti idoli din echipa care reprezenta competitional Steaua.

Toate cluburile cu blazon au idoli pe pereti, dar si in teren. Noi doar pe pereteti, pentru ca din cauza ciobanului, o perioada s-a considerat ca echipa nu mai reprezinta Steaua!

Inertia asta a daramarii, fara a pune ceva in loc, nu putea continua la nesfarsit. PN si PS au inteles si s-au intors la echipa. Bravo lor!

Ok, urmatorul la rand. Domnul choli, noul moderator-sef al site-ului. Vad ca a luat in brate doua puncte din regulament si refuza sa le dea drumul. Vorbesc despre acestea:

Se considera jignire orice denigrare sau discutie de rea credinta adusa de un user tuturor oamenilor care au adus / aduc glorie echipei Steaua Bucuresti indiferent ca sunt fosti sau actuali jucatori, antrenori, sau conducatori.

De asemenea, se considera jigniri, toate afirmatiile defaimatoare aduse suporterilor sau peluzelor steliste. Laudarea altor peluze adverse sau grupuri de suporteri adversi se considera jignire si se pedepseste.

Daca am avea un regulament logic am defini ce inseamna denigrare sau am afla felul in care moderatorii de pe fcsteaua intuiesc reaua credinta din cadrul unei discutii. Dar nu vom primi asta. In schimb vom primi ban pentru urmatoarele afirmatii: Becali si Stoica sunt doi hoti ce-si merita pozitia actuala in inchisoare; in anii 90, generalii au spoliat Steaua ca in zilele bune ale capitalismului salbatic; gloriile Stelei nu sunt jucatorii platiti sa iasa pe teren ci suporterii ce cheltuie bani, timp si pasiune; peluza PCH a fost mai zgomotoasa si mai spectaculoasa decat Peluza Nord etc...

Apropo, m-am amuzat ca ai fost in imposibilitatea de a bana vreo 20 de useri pentru atacuri la adresa peluzelor in momentul in care ai descoperit ca administratorul a participat cu entuziasm la eveniment. Nu m-am amuzat cand mi-am dat seama ca in lipsa lui Empyro i-ai fi banat pe toti oamenii aia, vinovati ca au luat in serios dreptul de a posta o opinie pe acest forum.

Dle H ce nu este logic in acel regulament? faptul ca l-am reglementat si l-am adus (impreuna cu empyro) la niste standarde la care acum un an nici nu se visa? care este problema ta? ai fost invitat si re-invitat de nenumarate ori si ai spus pas.

Eu iti raspund punctual (asa cum am facut in trecut si cu trollul Adrian).

1. Am luat cele doua puncte deoarece nu se mai pot tolera pe un site care se considera stelist jignirile si acuzele de blat care au fost in ultimul timp si nici atitudinea extrem de pupatoare in dos la adresa rivalilor.

2. Legat de cuvantul denigrare. Sunt absolut convins ca stii ce inseamna. Totusi, pentru cei care habar nu au pot sa citeasa http://dexonline.ro/definitie/denigrare

3. Exemplu de denigrare: "daca Reghe are chef sa o salveze de la retrogradare s-ar putea sa mai pierdem puncte."

4. Imi cunosti extrem de bine atitudinea mea fata de actuala conducere. O spun public, pentru a nu stiu cata oara: ACTUALA CONDUCERE A ECHIPEI ESTE O RUSINE PENTRU ACEST CLUB! de la management pana la relatia cu suporterii este o rusine!

Cand vreodata am dat suspendari pentru afirmatii de genul celor enuntate de tine? Niciodata! Atat timp cat oamenii sunt literalmente puscariasi, eu cum sa cenzurez acest adevar? Cum sa cenzurez faptul ca generalii au supt banii Stelei? Nu le mai inflorii ca nu tine. Acel paragraf a fost bagat exclusiv impotriva membrilor fratiei care nu mai aveau nicio busola morala.

5. Tu te-ai amuzat pe seama postarilor pe acest site dupa meciul cu cateii, eu am innebunit si nu am mai fost bun de nimic cateva zile. ESTE INACCEPTABIL CA pe un site stelist, si nu oricare, sa apara mizeriile alea la adresa peluzelor steliste si laudele si pupaturile in dos la adresa rivalilor. le-am lasat si am inghitit in sec deoarece nu aveam paragraf in regulament dupa care sa moderez. Dupa ce mi-am revenit din soc (adica ieri) am facut paragraful "De asemenea, se considera jigniri, toate afirmatiile defaimatoare aduse suporterilor sau peluzelor steliste. Laudarea altor peluze adverse sau grupuri de suporteri adversi se considera jignire si se pedepseste." pentru a putea modera " cum se cuvine" viitoarele iesiri de acest fel ale "stelistilor" din acest site.

Nu spun ca peluzele noastre sunt fara greseala, de aceea cat de curand se va creea o sectiune mai speciala, ferita de ochii tuturor, in care voi, adevaratii stelisti, va puteti da cu parerea in mod liber.

Legat de toronto, momentan si pentru mult timp de acum accesul sau la postari publice ii este restrictionat. Toti ne-am saturat de iesirile lui in decor atunci cand e beat. Totusi, daca va dori sa-ti dea un raspuns il voi face public (bineinteles, daca este civilizat)

@ Stanici

Bine ai revenit si Adevarat a inviat!

Edited by choli

O observatie in chestiunea cu peluzele.

Daca ar fi venit cineva si ar fi zis "Bah, nu va auzeati de la televizor, sunteti penibili!", acel om merita banat pentru prostie in forma pura. Dupa cum am zis, nu sunt parte a fenomenului Ultra, nu ma apuc sa dau sfaturi oamenilor care participa la meciuri si-si cheltuie resurse importante (iar banii sunt poate cea mai insignifianta parte a sacrificiului).

Ceea ce m-a deranjat era ca vorbeau oameni din peluza, participanti la meci, persoane care vor binele galeriei si care si-au zis ca o critica intemeiata i-ar putea convinge pe sefii celor doua peluze sa ia atitudine constructiva si sa rezolve situatia. Ori tie ti s-a parut situatia de neconceput si i-ai fi banat pentru asta. Poate au dreptate, poate nu; poate ca ar fi fost mai bine ca acele lucruri sa se vorbeasca in cadrul galeriei sau poate nu; dar daca si-au aratat disponibilitatea sa se planga de niste aspecte pe forumul suporterilor stelisti, nu stiu de ce ar trebui actuala echipa de moderatori sa-i trateze ca pe niste potentiali "caini".

Si o a doua observatie, de data asta privind o problema ce poate fi solutionata tot cu dex-ul. As mai renunta la folosirea apelativului de "troll" cu ocazia fiecarei postari ce te deranjeaza pe tine. Trollingul e una, argumentatia e alta. Faptul ca regulamentul asta genial nu face o distinctie necesara e doar unul din minusurile sale - dar daca vrei sa-ti explic in termeni fini, cam asa ar arata:

Eu cred ca Viitorul-Steaua 2-5 a fost un blat. - trolling

Iata de ce cred ca Viitorul-Steaua 2-5 a fost un blat... - proces de justificare logica a unei teze

Daca idealul in viata ar fi fost sa va castig respectul, domnule Andrei, as fi avut o viata de doi lei. In mod fericit, mi-am canalizat eforturile spre oameni merituosi, ai caror varf de cariera nu va fi niciodata pozitia de administrator pe un forum, fie el si stelist.

Asta ca sa intru pe taramul personal pe care vad ca doriti sa-l parcurgem...

@Stanici

Adevarat a inviat!

Punctual, teoretic si practic:

MM este legal un infractor, condamnat si intemnitat. Deci s-ar spune un adevar stabilit de justitie, nu unul inventat. Despre cioby idem. Daca observi ei nici nu mai apar obsesiv in articole si comentarii. Nu din cauza "cenzurii".

Corect, ei nu mai apar in articole si comentarii pentru ca, na, e cel mai usor sa ignori existenta unor probleme. Iar astia sunt probleme, cel putin din punctul meu de vedere, care zice ca tre' sa spunem lucrurilor pe nume si sa promovam adevarul. Iar adevarul e ca puscariasii reprezinta o problema pentru clubul nostru curat mai presus de toate. In fine, daca te intereseaza strict rezultatele, daa, minunat, si infractorii au facut posibil, ca, in ultima vreme, sa fim fericiti si sa ne simtem bine. Da' mie mi-e greu sa ma simt bine datorita actiunilor unor jilavisti. Na, eu sunt mai fraieric, cu primii 7 ani din viata petrcuti la tara si nu sunt familiar cu valorile etice care se perinda prin sanul marii familii a suporteilor stelisti la momentul actual. Asta nu inseamna ca dispretuiesc sau denigrez ceea ce inca e bine pe la Steluta. Chiar si pe manelistul suspectat de blat insurat cu nevasta-sa - il apreciez pentru managerizarea situatiei delicate in care se afla clubul si pentru anumite principii pe care le apara pe facebook si care nu au legatura cu fotbalul.

Dar nu poti spune acelasi "invective" despre echipa si Reghe, decat daca se vrea dat cu rahat in tot ce mai reprezinta Steaua in ziua de azi, iar "cauza demna de aparat si promovat", de care vorbesti, ar fi una singura: scandalul si dezbinarea cu orice pret. Pana una alta, echipa asta scrie mai departe palmaresul si istoria clubului.

Cauza demna de aparat si promovat inseamna ceea ce inseamna Steaua ca tot, angajatii vin si pleaca, atata timp cat se respecta traseele creionate inca de la infiintare. Ai surpins exact cum trebuie diferenta intre echipe si club. Pe mine ma intereseaza clubul. Nu palmaresul (cu toate ca e bine ca le dam peste nas suparatilor ca existam). Daca ma interesau strict rezultatele, ma bagam pe Real. In fine, nu trebuie denigrat stelismul, dar permiterea alterarii acestuia este la fel de grav ca denigratul.

Galeria (si lumea stelista) mai traieste si sechele din propria convulsie interna. De la scindare, la anii in care s-a dezis de echipa ca fronda fata de cioban. Ani in care s-a incercat sa se dea jos din istoria Stelei si unele foste glorii, darmai sa "nasca" alti idoli din echipa care reprezenta competitional Steaua.

Toate cluburile cu blazon au idoli pe pereti, dar si in teren. Noi doar pe pereteti, pentru ca din cauza ciobanului, o perioada s-a considerat ca echipa nu mai reprezinta Steaua!

Inertia asta a daramarii, fara a pune ceva in loc, nu putea continua la nesfarsit. PN si PS au inteles si s-au intors la echipa. Bravo lor!

S-or fi dezis de echipa, dar de club, nu. Iar stelistii care au fost in stare sa puna rezultatele de moment si placerea/nevoia de a merge pe stadion pe plan secund nu sunt mai putin stelisti nici decat fanii ciobanului (trebuie constientizata si asumata existenta acestora in randul suporterilor clubului nostru curat mai presus de toate) si nici decat ceilalti stelisti care au ales sa ignore problema. Cat despre glorii... blazon, gazon si pereti... in momentul in care un formator de opinie in randul actualilor si viitorilor suporteri stelisti, fie el glorie-neglorie stelista, devine partinitor fata de un puscarias, avem probleme la blazon, moment in care devine secundar ceea ce se intampla pe gazon.

Despre galerii, ultraserii, chestiuni de peluza, alta data. Ce pot spune cu mana pe inima e ca, intr-o frumoasa zi, dupa

, a urmat
. Si nu imi pare rau de nimic. Sanatate.

@Stanici

Este un adevar faptul ca actualii conducatori ai clubului nostru sunt infractori dovediti de lege care pateaza imaginea clubului si este adevarat ca noi gresim de fiecare data cand alegem sa ignoram existenta acestei probleme.

Dar nu crezi ca la fel de bine gresim cand alegem sa ne axam pe aceasta problema si sa nu construim nimic?Oare noi cei care am dus un razboi dur(in mai multe forme) in trecut cu aceasta conducere nu am gresit cu nimic?

Daca te ghidezi dupa ideea ca atata timp cat mizeriile alea nu dispar de la club nu ai cum sa construiesti nimic util iti garantez ca nu ajungi nicaieri.Parca am fii idealisti rupti de realitate care se cramponeaza in VPM si nu vad nici o alta forma de lupta.

Eu cred ca forma actuala pe care o au regulamentele de pe fcsteaua cat si atitudinea actualei echipe ce conduce siteul fata de cei vechi sunt o reactie la felul in care am stiut noi sa comunicam in perioada aceea si inteligenta de care nu am dat dovada in atragerea de partea noastra a masei mare si diversificata de suporteri stelisti.

Si mai cred ca este gresit sa te astepti ca toti oamenii sa adere la principiile,idealurile si in general modul tau de a vedea lumea daca te limitezi la o comunicare de suprafata si te astepti sa fii acceptat doar pentru ca ai ca obiectiv o Stea curata mai presus de toate...uite ca nu functioneaza asa.

PS.Faptul ca antrenorul Reghe e consumator de muzica tiganeasca e un adevar stiut.Faptul ca nevasta sa are coafura in forma de mop si este o prezenta dezagreabila pentru multi este stiut.Dar nu cred ca Lacatus sau Bumbescu erau fani Beethoven sau Vivaldi si nici gagicile lor nu erau intelectuale de prima mana.

Edited by cristi cosor

Flacai, axl sunt. Ia dati-mi si mie un mail la adresa cu care m-am inregistrat cu userul si parola resetata, ca nu ma pot loga. Si daca tot suntem la subiectul asta scoateti-mi si banul de pe IP ca sa nu mai folosesc proxy. Hai sanatate.

Salut o sa vorbesc cu Azzido si o sa-i zic imediat

Edited by SteauaToronto

Scuza acestui redactor este deja celebra "eu apar Steaua". Tipic Mihai Stoica.

Edited by Lorimer

Mie mi se pare inadmisibil ca un redactor sa faca aluzii rasiste pe acest site. Ma refer la xray in sectiunea de comentarii la articolul http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/42844/

Bine ca ti se pare admisibil ca 2 babuini au sarit, ca in jungla, sa ne bata jucatorii cand se bucurau, ! Imi cer scuze daca am jignit babuinii. Nici macar aia nu faceau asa ceva!

Scuza acestui redactor este deja celebra "eu apar Steaua". Tipic Mihai Stoica.

Vezi ca ai reaparut de o zi si nu ai facut altceva decat sa ma ataci sistematic.

Postarile respective au fost raportate! Asta este alta raportare!

Edited by xray

Unde este domne atacul ala sistematic? Sistematizeaza! Te-am numit "propagandist". Dar am justificat. Nu am zis "propagandistu-le..." si atat. Si? Mi s-a transmis acum vreo doua saptamani ca ai mai fost numit exact in acelasi mod si respectivul nu a fost avertizat. Asa ca lasa muierismele si discuta barbateste. Asta inseamna sa-ti poti si recunoaste unele greseli. Nu e asta o rusine.

Omul de mai sus ti-a adus o acuza pe care si eu o sustin. Daca altul scoate cutitul al doilea este o fapta de asemenea condamnabila. De ce cauti justificari in loc de a recunoaste ca ai gresit? Hai sa zicem ca-mi fura unul banii.... am eu dreptul legal apoi sa-i sparg casa ca sa-i fur inapoi?

PS Acum doua luni am cerut eu sa mi se stearga contul din motive pe care nu le fac publice. Asa ca nu ma sperie plangerea sau para ta sistematica...mi-e totuna. Sper ca moderatorii insa sa te mai lase din brate pentru ca acum nu mai esti simplu user, ci esti redactor... asta inseamna ca deseori pozitia ta poate fi confundata cu cea a siteului.

PPS Nu ai spus tu "Eu intotdeauna voi face propaganda Stelei?" Atunci ce am spus eu gresit mai sus? Ca n-am reprodus identic? Sigur ca ceea ce intelegi tu prin a face propaganda Stelei, este de fapt propaganda a conducerii Stelei...dar asta e alta poveste.

Edited by Lorimer

Mie mi se pare inadmisibil ca un redactor sa faca aluzii rasiste pe acest site. Ma refer la xray in sectiunea de comentarii la articolul http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/42844/

haha hai ca asta e tare, cand se scriau articole pe site cu tenta rasista si erau facuti ai nostri asa de ce nu ati sarit atunci ? bine ca v-ati trezit acuma.

@Moderatori

Fara sa fac referiri la el, sa am dialog sau replici cu Lorimer, acesta m-a atacat si provocat inca din a 2-a postare de la revenire:

http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/42844/

Lorimer astazi la 00:08 - persiflare si provocare

"Ca la clasa I sa continuati "domnule redactor"!

Tot Inainte!"

Lorimer astazi la 08:46 - jignire si provocare

"Redactore", ala nu era terenul dinamovistilor, ci NA. In rest,denaturezi cu intentie faptele din 2000, dar te imbraci ca altii in trecut pe-aici bine de tot cu mai multe hainute ros-albastre. Esti doar un propagandist de mana a doua, deci nu contezi."

Lorimer astazi la 09:21 - jignire

" Daca aia din galeria Petrolului au boala pe Steaua, au si gata. Nu poti sa-i bagi intr-o sala de curs cu redactorul xray cu creta la tabla si sa le explici ca datorita diferentei de trofee ei pot sa fie rivali si sa urasca doar Craiova, U Cluj sau Rapid. [...]

Ideea nu era ca nu ai voie sa te bucuri...doamne fereste! Nimeni n-a afirmat asa ceva. Dar asa a fost transformata de unii demagogi cu scopul de a semana o ura inutila si aici."

Lorimer astazi la 11:51 - troling si atac

"Prea multi au fost aici intaratati de catre autorul articolului care (mi-ai luat vorba din gura) in caz contrar ar fi spus taman invers. Ceva in gen Mihai Stoica.... Cunosc prea bine marfa. "

Lorimer stazi, 15:04 PM -troling si provocare

"Scuza acestui redactor este deja celebra "eu apar Steaua". Tipic Mihai Stoica. "

Toate aceste comentarii le-a dus cu sine insusi pentru ca nu i-am raspuns la nici una.

Edited by xray

Nu sunt atacuri! Daca esti redactor am dreptul sa fac referire la numele tau chiar daca "nu ma bagi in seama :) " desi vad ca ma cam bagi :)). Ca user comentez articolul, e dreptul meu, desi seminte la baiatuuuu....