SSK

Nemultumiri Cu Privire La Activitatea Staffului

3,516 posts in this topic

Cred ca omul s-a referit la faptul ca anumiti moderatori blocheaza preferential utilizatorii sanctionati. Eu am avut contul suspendat. Nu am putut sa intru deloc pe site. Nu am putut sa citesc mesageria, nici sa trimit mailuri. Asta in timp ce utilizatori intr-adevar vulgari si agresivi sunt lasati in pace sa trimita ce mesaje vor ei si sa hartuiasca linistiti utilizatorii.

Super,deci orice labil psihic isi poate face un cont sau CONTURI ca apoi sa poata trimite mesaje private la discretie din cele mai colorate si cui pofteste el,"dumnealui"???

Din moment ce exista mai mult de un user,considerati-ma unul dintre ei,care semnaleaza un astfel de abuz oare de ce sa nu se ia o masura permanenta???

Acum fie vorba intre noi,in cazul canadianului alcoolist(scuze dar precum se mentiona a avut numeroase clone) cu TOTII stim bine ca o sa o ia pe aratura iar si iar...pentru ce atata ingaduinta???

Acum sa-mi argumenteze si mie cineva care ar fi beneficiul sau nu,mai bine zis care ar fi rostul admiterii acestor tipuri de caractere care au probleme grave cu atitudinea,comportamentul si celelate bune moravuri PE CARE LE INCALCA CU BUNA STIINTA REGULAT!

In rest va doresc un sfarsit de saptamana cat mai relaxant si poate totusi schimbam aceasta comunitate intr-una sanatoasa mental,macar...

Edited by STARforce

Gio, niciodata de la "fondarea" site-ului asta si pana in prezent continutul mesajelor private nu a fost sanctionabil. NICIODATA !

Am avut eu mai multa vacanta de vara anul asta decat ai avut tu activitate ca utilizator/moderator pe acest site, asa ca abtine-te. Iti spun eu pe cuvant ca esti depasit, au existat sanctiuni si pentru mesajele private.

Edited by Ronnie

Am avut eu mai multa vacanta de vara anul asta decat ai avut tu activitate ca utilizator/moderator pe acest site, asa ca abtine-te. Iti spun eu pe cuvant ca esti depasit, au existat sanctiuni si pentru mesajele private.

Au fost sanctiuni pt mesaj private de cand empyro a fost mod? te rog sa le spui.

din cate stiu singurul care era sa si-o ia din cauza privatului a fost subsemnatul, la reclamatia "prietenului" Adrian.

Atunci, am luat decizia prin sondaj sa nu se mai ia in considerare mesajele private. daca in trecut au fost nu stiu, dar acum e altceva.

Gio, niciodata de la "fondarea" site-ului asta si pana in prezent continutul mesajelor private nu a fost sanctionabil. NICIODATA !

Pentru ca :

1) secretul corespondentei este o valoare sacra

2) interferenta moderatorilor in acest proces ar fi o violare a acestei valori

3) exista posibilitatea ignorarii userului, astfel incat jignirile sau amenintarile nu-si vor mai atinge destinatarul

Cat am fost mod-sef am incasat tone de astfel de mesaje si nici macar unul nu l-am facut public. Daca cineva alege sa plece "in semn de protest" pe tema asta, cu siguranta are alte motive. Repet, niciodata nu s-a tinut cont de mesageria privata.

Nu fac parte din staff si in mod normal n-ar fi trebuit sa raspund eu. M-am simtit raspunzator pentru situatia creata de SteauaToronto, fiindca eu am fost cel care a dispus sanctiunile in cazul lui.

In prezent ii este suspendat dreptul de a posta pentru 90 de zile, lucru conditionat de "aparitia clonelor" , nerespectarea acestei conditii ducand automat la ban pe IP. Sistemul functioneaza perfect, nu si-a mai facut clone si va reveni printre noi la implinirea termenului. Daca va calca pe bec iar, urmatoarea sanctiune este evident ban-ul pe IP.

In rest, pentru ceea ce face dumnealui in privat nu poate fi tras la raspundere.

Mesajul asta de ce nu e sanctionat pentru trolling? Baiatul nu mai face parte din staff, dar simte nevoia sa raspunda intrebarilor adresate membrilor staff-ului. Pe cand avea o oarecare "putere" pe forum, in situatii similare s-a sanctionat la greu, unii useri ajungand chiar la suspendarea contului pentru ca el vedea trolling la asemenea postari.

Deci, sanctionam si-acum? Aplicam regulamentul pe care l-a implementat si pe domnia lui?

Mesajul asta de ce nu e sanctionat pentru trolling? Baiatul nu mai face parte din staff, dar simte nevoia sa raspunda intrebarilor adresate membrilor staff-ului. Pe cand avea o oarecare "putere" pe forum, in situatii similare s-a sanctionat la greu, unii useri ajungand chiar la suspendarea contului pentru ca el vedea trolling la asemenea postari.

Deci, sanctionam si-acum? Aplicam regulamentul pe care l-a implementat si pe domnia lui?

dar unde face trolling? pe cine ameninta, provoaca sau jigneste?

el doar a dat un raspuns asa cum a facut si userul star force

Plecarea lui greco vad ca a lasat un teren plin de morti si raniti. Iar ranitii fac eforturi disperate sa ajunga langa un alt inamic ranit pentru a-l strange de gat. E ultima zvacnire inaintea finalului.

el doar a dat un raspuns asa cum a facut si userul star force

Distinse choli,eu nu am raspuns ci pur si simplu am incercat sa subliniez o stare de fapt...dupa cum spuneam si eu am fost amenintat si spurcat de persoana in discutie,chiar fara nici un rost sau poate ca e ceva normal pentru el sa-si faca damblaua injurand si proliferand amenintari in stanga sau dreapta...

P.S.Si eu am fost moderator pentru scurt timp dar sincer am fost depasit de situatia in care se afla forumul si am decis sa renunt la pozitie...

Sper sa fi inteles de ce am intervenit in comentariul meu de mai devreme.

Distinse choli,eu nu am raspuns ci pur si simplu am incercat sa subliniez o stare de fapt...dupa cum spuneam si eu am fost amenintat si spurcat de persoana in discutie,chiar fara nici un rost sau poate ca e ceva normal pentru el sa-si faca damblaua injurand si proliferand amenintari in stanga sau dreapta...

P.S.Si eu am fost moderator pentru scurt timp dar sincer am fost depasit de situatia in care se afla forumul si am decis sa renunt la pozitie...

Sper sa fi inteles de ce am intervenit in comentariul meu de mai devreme.

sa punctez, Empyro nu a facut trolling. singurul care a facut a fost Marius si pt asta a primit avertisment verbal.

Au fost sanctiuni pt mesaj private de cand empyro a fost mod? te rog sa le spui.

din cate stiu singurul care era sa si-o ia din cauza privatului a fost subsemnatul, la reclamatia "prietenului" Adrian.

Atunci, am luat decizia prin sondaj sa nu se mai ia in considerare mesajele private. daca in trecut au fost nu stiu, dar acum e altceva.

choli, tu ai inteles macar ceva din ce am spus eu?

Nu inteleg utilitatea postului tau, poate doar sa scoti in evidenta faptul ca esti singura victima de aici.

Fratili nostru Empyro, nu ma intereseaza viitorul acestui site. Eu doar voiam sa scot in evidenta faptul ca sunteti intr-o continua eroare.

Hai noroc bajeti, #ceamfostsiceamajuns

Plecarea lui greco vad ca a lasat un teren plin de morti si raniti. Iar ranitii fac eforturi disperate sa ajunga langa un alt inamic ranit pentru a-l strange de gat. E ultima zvacnire inaintea finalului.

Sezonul 3 din Game of Thrones. Oare cine moare in episodul urmator ?

PS: aveti prea mult timp liber.

Harald, iti multumesc pentru mesajul privat dar crede-ma ca la ora actuala nu-i nevoie de asa ceva, pentru ca nu ma mai intereseaza deloc acest site, mai citesc pe aici, ma mai amuz si eu mai arunc o sageata, in rest nimic, daca se inchide maine nu este nicio pierdere nici pentru mine, nici pentru altii, asa ca poti sa-mi dai ban direct, fara nicio avertizare, sunt obisnuit si nu-mi pasa......o sa preiau exeplul altor vajnici useri de pe aici si o sa fac clone , vad ca se poarta si este chiar mai bine pentru tine 1, 10, 100 pana ma plictisesc si gata, fac pauza iar. O sa spun de fiecare data ce gandesc, barem sa stie si altii care fac greseala de se inregistra pe aici sau de a comenta pe aici ce se intampla, stiu ca nu se doreste treaba asta, dar lasa ca este mai bine asa. Cu mesajele private date pe public chiar este o problema grava, din nefericire la noi in Romania nu se se poate actiona in instanta o persoana care face asa ceva si din nefericire nu exista legislatie in domeniu care sa reglementeze asta, deci nu ai ce sa faci decat sa ,,mergi pe incredere". Ia pune-te tu de exemplu in locul unui use carui ii sunt dezvaluite pe net, impotriva dorintei lui, adresa de acasa, nr. De tel, locul de munca, etc, ti-ar pica bine, cum te-ai simti, cumva tradat?, eu asa cred si sunt sigur ca ai avea mari reticiente de a mai face asta......nu-ti cer sa-mi dai dreptate, nici public, nici privat, ca stiu ca nu poti, insa barem lasa-ma pe mine sa spun. Poti oricand ori tu, ceilalti moderatori sau adminul sa-mi dati ban permanent pe acest cont, oricum nu-i decat o clona si in momentu in care voi vrea va fi ,,resuscitat" prin alta clona, care va fi banta la randul ei si tot asa.........Te salut. Stix

Edited by radumihai80

Nu va intereseaza viitorul acestui sau sa contribuiti in nici un fel, dar ne foteti constant la melodie pe astia care am mai ramas pe baricade.

Marca inregistrata Romania.

Choli

Fostul moderator empyro a dat mai jos definitia trollingului, adica ce inseamna trollingul pentru dansul, adica pentru ce mi-a dat mie avertisment.

Trolling, ar insemna ca eu sa fac acuzatii nefondate la adresa altor useri/clase de useri, sa-i jignesc, sa-i provoc.

Tin sa precizez ca eu nu am facut acuzatii nefondate, nu am provocat si nu am jignit(greco a recunoscut singur ca nu s-a simtit jignit de acea comparatie cu un copil). Dovada cea mai buna e faptul ca adminii acestui site l-au dat afara pe greco pentru ca incerca sa distruga siteul.

Asadar cer sa imi fie redus la 0 nivelul sanctiunilor.

Multumesc frumos.

Cred ca trebuie sa stabilim niste chestii elementare: trolling este acțiunea deliberată de a perturba activitatea firească a proiectului prin acțiuni ce au scopul de a deturna in mod artificial atenția contribuitorilor catre subiecte irelevante (fie irelevante in general, fie irelevante in contextul particular al activității desfășurate acolo unde are loc trolling-ul).

Amenintarile si jignirile sunt infractiuni (virtuale desigur) care se pedepsesc conform regulamentului, n-au treaba cu trolingul.

Iar empyro a postat un mesaj cu care a intervenit intr-o discutie dintre unul sau mai multi useri si membrii staff-ului. Intelegi? Adica a facut trolling.

Daca nici acum nu intelegi, cauta sanctiunile date de empyro insusi pentru trolling si o sa gasesti o asemanare socanta intre posturile sanctionate de el si postul lui de acum.

In al doilea rand, eu am avut o nemultumire la adresa staff-ului, care nu a sanctionat un mesaj sanctionabil. Nu vad cum am facut eu trolling. Nici potrivit definitiei postata de mine, nici celei postate de tine. Pe cine am jignit/ amenintat/ provocat prin mesajul meu?

In al treilea rand, empyro continua sa faca trolling. Eu nu i-am cerut lui un raspuns, ci tie si celorlalti moderatori. Cand o sa vreau sa aflu ceva de la empyro o sa folosesc mesageria privata tocmai ca sa nu fac trolling.

Acum astept sa sanctionezi unde e de sanctionat.

Edited by Marius

Choli

Fostul moderator empyro a dat mai jos definitia trollingului, adica ce inseamna trollingul pentru dansul, adica pentru ce mi-a dat mie avertisment.

Empyro a definit trollingul asa cum a dorit el, eu ii spun altfel

Tin sa precizez ca eu nu am facut acuzatii nefondate, nu am provocat si nu am jignit(greco a recunoscut singur ca nu s-a simtit jignit de acea comparatie cu un copil). Dovada cea mai buna e faptul ca adminii acestui site l-au dat afara pe greco pentru ca incerca sa distruga siteul.

Ai facut nu una, o groaza de acuzatii nefondate ai provocat pe toti mozii si pe toata conducerea de la vremea respectiva.

Adminii nu l-au dat afara pe Greco. are ban 7 zile. apoi poate reveni. greco a fost sanctionat deoarece a facut trolling la greu si practic si-a cautat suspendarea cu lumanarea.

Asadar cer sa imi fie redus la 0 nivelul sanctiunilor.

Nivelul sanctiunilor sub nicio forma nu poate ajunge la 0. Ai facut prea mult trolling sa ajungi la 0. Ce pot sa fac (atentie! numai datorita faptului ca greco a zis public ca nu s-a simtit jignit de afirmatia ta ) este sa deschid o analiza a situatiei expuse de mine in paranteza cu ceilalti moderatori si sa decidem, impreuna, daca iti scadem cu 10% nivelul de avertizare. Dar asta o pot face numai dupa ce terminam noul regulament care este expus public in cadrul sectiunii noastre - adica maine la ora 17,00.

Multumesc frumos.

Stix, din ce ai scris se pare ca nu cunosc toate detaliile discutiilor si divergentelor pe care le-ai avut aici. Daca le-as cunoaste, mi-as forma, probabil, o parere obiectiva. Eu incerc sa imi fac treaba de moderator, atata tot.

Choli

Tu poti sa-i spui "Trolling" si unui caine, daca vrei. Asta nu inseamna ca e trolling. Nu ai facut regulamentul pe acest site si nici nu esti seful mozilor, ca pozitia asta nu se mosteneste. Daca e cineva sef, ala e LDS, pentru ca e cel mai vechi.

Toate acuzatiile mele au fost fondate. S-a vazut doar. Nu eu l-am pus pe greco sa puna pe site articole cu insemne comuniste, nu eu l-am pus sa sparga contul unui utilizator, nu eu l-am pus sa sparga siteul.Tot ce a facut, a facut de capul lui.

Eu l-am acuzat ca incearca sa distruga siteul, asta a facut. Deci nu putem vorbi despre acuzatii nefondate.

p.s. Greco nu va reveni nici peste 70 de zile :)

Tu nu ai inteles o chestie. 40% din nivelul meu de avertisment a expirat deja! Pentru ca penultima avertizare am primit-o pe 26 august. Ce a urmat a fost o harababura facuta de empyro, care mi-a scazut nivelul, apoi l-a ridicat, apoi l-a scazut, apoi a umblat iar ca sa imi suspende contul ca sa nu pot da thanks si tot asa. Deci aici nici nu mai poate fi vorba de vreo discutie. Regulamentul zice ca nivelul e scazut dupa o luna, a trecut o luna, deci coboara-l.

Choli

Regulamentul zice ca nivelul e scazut dupa o luna, a trecut o luna, deci coboara-l.

se coboara automat de catre site. ai rabdare sa se faca luna.

Nu se coboara. Nu s-a mai coborat automat de multe luni. Si stii asta. Ca doar nu degeaba a fost nevoie de alti mozi sa il scada pana acum.

Ce naiba ma?! Ti-e greu sa il scazi?!

Pai voi vreti sa aiba lumea incredere in voi dar mergeti tot cu din astea? Da-mi frate ban direct daca asta cauti, ca doar cu asta m-ai luat de cand am postat iar pe site.

Daca vrei sa fii mod, fa-ti treaba corect. Daca nu, baneaza-ne pe toti si ramai doar tu pe site.

Nu se coboara. Nu s-a mai coborat automat de multe luni. Si stii asta. Ca doar nu degeaba a fost nevoie de alti mozi sa il scada pana acum.

Ce naiba ma?! Ti-e greu sa il scazi?!

Pai voi vreti sa aiba lumea incredere in voi dar mergeti tot cu din astea? Da-mi frate ban direct daca asta cauti, ca doar cu asta m-ai luat de cand am postat iar pe site.

Daca vrei sa fii mod, fa-ti treaba corect. Daca nu, baneaza-ne pe toti si ramai doar tu pe site.

ia uite ce spune Azzido:

""Nivelul warn se scade automat, cate 10% la fiecare 30 de zile sau manual.""

eu nu iti scad nimic manual, astept sa o faca siteul.

vezi ca faci trolling si ma hartuiesti .

daca vroiam sa-ti dau ban o faceam deja, la cat troll faci. ti-am mai zis, nu ma intereseaza sa dau ban nimanui daca vroiam sa-ti dau, o faceam de ieri si pana azi de cateva ori.

Astept sa citesti NOUL regulament si apoi te voi modera in consecinta.

Iti pot spune doar atat:

""Capitolul 2: TROLLING

A. Definitia trollingului

Se numeste trolling postarile userilor care provoaca public alti utilizatori prin acuzatii nefondate, defaimeaza public alti useri, bate apropouri fata de alti useri cu scopul de a-i provoca, ameninta alti useri, solicita explicatii moderatorilor si le obstructioneaza activitatea sau contesta la nesfarsit deciziile pe care un moderator le ia. ""

Din ce am citit observ ca sunt niste neintelegeri la mijloc, la care am contribuit si eu. Voi discuta cu Choli in privat despre sanctiunile lui Adrian ca sa clarificam. Pana atunci va rog sa incetati cu intepaturile.

Edited by Harald

ia uite ce spune Azzido:

""Nivelul warn se scade automat, cate 10% la fiecare 30 de zile sau manual.""

eu nu iti scad nimic manual, astept sa o faca siteul.

vezi ca faci trolling si ma hartuiesti .

daca vroiam sa-ti dau ban o faceam deja, la cat troll faci. ti-am mai zis, nu ma intereseaza sa dau ban nimanui daca vroiam sa-ti dau, o faceam de ieri si pana azi de cateva ori.

Astept sa citesti NOUL regulament si apoi te voi modera in consecinta.

Iti pot spune doar atat:

""Capitolul 2: TROLLING

A. Definitia trollingului

Se numeste trolling postarile userilor care provoaca public alti utilizatori prin acuzatii nefondate, defaimeaza public alti useri, bate apropouri fata de alti useri cu scopul de a-i provoca, ameninta alti useri, solicita explicatii moderatorilor si le obstructioneaza activitatea sau contesta la nesfarsit deciziile pe care un moderator le ia. ""

De ani intregi nu se mai reduce nivelul de warn automat. Asta e un lucru cunoscut, arhicunoscut. Pot sa vina oameni aici si sa confirme asta. Singurul care hartuieste si face trolling aici esti tu, ca ma tot acuzi pe mine pe nedrept ca vreau sa fac scandal. Cand eu vreau doar sa fie respectat regulamentul:

Empyro Avertizat pe Aug 26 2013, 02:05 AM

Nivel Avertizare Crescut Trolliing , off-topic si limbaj inadecvat si atacuri repetate la adresa echipei de moderare.

Empyro Avertizat pe Aug 26 2013, 02:01 AM

Nivel Avertizare Crescut Trolliing , off-topic si limbaj inadecvat si atacuri repetate la adresa echipei de moderare.

Empyro Avertizat pe Aug 19 2013, 02:40 PM

Nivel Avertizare Crescut +10 trolling/off-topic si acuzatii nefondate

Empyro Avertizat pe Aug 18 2013, 01:51 PM

Nivel Avertizare Crescut Atacuri personale si acuzatii nefondate la adresa lui Axl. Nu este prima abatere de genul asta la adresa unui membru al staff-ului fcsteaua.ro

Ce a urmat a fost o bataie de joc din partea lui empyro, care nici el nu cred ca stie ce a vrut sa faca acolo. A scazut nivelul, l-a ridicat, l-a scazut iar, iar l-a ridicat si tot asa, umpland toata pagina aia cu warnuri. O mare bataie de joc.

Deci, ti-am pus acolo dovezile. Singur poti vedea ca nivelul nu se reduce automat. Nu ma pricep la siteuri, nu stiu daca merge, ce merge, ce nu merge. Stiu doar ca am avut 50%, 4 avertizari au expirat deja, nivelul nu a fost redus la 10%, asa cum era normal.

Te rog sa te ocupi si sa nu ma mai ameninti.

Multumesc

De ani intregi nu se mai reduce nivelul de warn automat. Asta e un lucru cunoscut, arhicunoscut. Pot sa vina oameni aici si sa confirme asta. Singurul care hartuieste si face trolling aici esti tu, ca ma tot acuzi pe mine pe nedrept ca vreau sa fac scandal. Cand eu vreau doar sa fie respectat regulamentul:

Empyro Avertizat pe Aug 26 2013, 02:05 AM

Empyro Avertizat pe Aug 26 2013, 02:01 AM

Empyro Avertizat pe Aug 19 2013, 02:40 PM

Nivel Avertizare Crescut +10 trolling/off-topic si acuzatii nefondate

Empyro Avertizat pe Aug 18 2013, 01:51 PM

Nivel Avertizare Crescut Atacuri personale si acuzatii nefondate la adresa lui Axl. Nu este prima abatere de genul asta la adresa unui membru al staff-ului fcsteaua.ro

Ce a urmat a fost o bataie de joc din partea lui empyro, care nici el nu cred ca stie ce a vrut sa faca acolo. A scazut nivelul, l-a ridicat, l-a scazut iar, iar l-a ridicat si tot asa, umpland toata pagina aia cu warnuri. O mare bataie de joc.

Deci, ti-am pus acolo dovezile. Singur poti vedea ca nivelul nu se reduce automat. Nu ma pricep la siteuri, nu stiu daca merge, ce merge, ce nu merge. Stiu doar ca am avut 50%, 4 avertizari au expirat deja, nivelul nu a fost redus la 10%, asa cum era normal.

Te rog sa te ocupi si sa nu ma mai ameninti.

Multumesc

Ti-a scazut deja Harald 20% pentru faza cu Empyro. Urmatoarea depunctare se va face in 30 de zile de cand ai revenit pe forum - daca nu vei mai avea alte abateri.

Harald a scazut 20% si tu poti sa scazi restul de 20%. Ce e asa greu? Tocmai ti-am demonstrat mai sus ca a trecut luna. Sau ce? Eu am tratament special aici?