john_86

Locuri De Munca

39 posts in this topic

Stiu. :|

Edited by 1on

@Mihai,

Folosesti Revit? Mie mi se pare cel mai usor de manevrat desi am folosit Archicad sau Autocad Architecture . Daca stii, spune-mi si mie ce programe de calcul folosesc birourile de proiectare pe acolo cu precadere. Doar daca cunosti ceva despre asta.

Cand mai vii in tara sa lucrezi si aici?

@Mihai,

Folosesti Revit? Mie mi se pare cel mai usor de manevrat desi am folosit Archicad sau Autocad Architecture . Daca stii, spune-mi si mie ce programe de calcul folosesc birourile de proiectare pe acolo cu precadere. Doar daca cunosti ceva despre asta.

Cand mai vii in tara sa lucrezi si aici?

Autocad architecture e cea mai mare porcarie creata de autodesk, cu revit au mai nimerit-o, dar oricum autocad ramane esenta mai ales ca au ameliorat 3d si au mai lucrat si pe la motoarele de randare.

Nu folosesc revit, imi omoara calculatorul are undeva la 15 giga instalat, doar kitul are 7, eu folosesc archicadul pentru proiecte simple ca doar ma joc cu clicurile prin setarile lui, dar daca e ceva mai complicat ca forma (in special forme rotunde, curbe, etc) le fac in sketchup si le mesteresc in autocad pe urma.

Un program utilizat des pe aici este si rhino 3d este cel mai bun pe partea de curbe, domuri, cupole etc dar nu stiu sa il utilizez, am oroare de el de la cursurile de geometrie descriptiva cand trebuia sa facem cele mai aiurea forme si intersectii care nu imi ieseau niciodata.

Robot de la autodesk e un program bun de calculat structuri in special osaturi metalice, iar alt program Atena in special pe partea de betoane, dar nu stiu sa iti spun mai multe despre ele nu le-am utilizat niciodata, eu calculele le fac manual cu marja de 20%.

Robot de la autodesk e un program bun de calculat structuri in special osaturi metalice, iar alt program Atena in special pe partea de betoane, dar nu stiu sa iti spun mai multe despre ele nu le-am utilizat niciodata, eu calculele le fac manual cu marja de 20%.

Si eu folosesc robotul impreuna cu revit structure si structural detailling de la autocad. Sunt cei mai in varsta care fug de programele acestea,desi nu au habar o iota despre aceste programe( este greu sa mai invete la varsta inaintata) spun ca nu au incredere in ele.

Merci frumos.

Si eu folosesc robotul impreuna cu revit structure si structural detailling de la autocad. Sunt cei mai in varsta care fug de programele acestea,desi nu au habar o iota despre aceste programe( este greu sa mai invete la varsta inaintata) spun ca nu au incredere in ele.

Merci frumos.

adevarul este ca pana inveti sa utilizezi programele astea iesi de 3 ori la pensie si te lasi de 5 ori de meserie la cate mii de parametrii trebuie sa configurezi.

Tu le ai licentiate? sau ca te costa cat un mercedes o licenta pentru revit?

Daca vreti si parerea mea despre un job in domeniul turismului (agentii de turism), ca au cam inceput sa iasa ca ciupercile dupa ploaie, sa tineti minte ca un salariu de 5-6-7 milioane part-time (in caz ca mai sunteti studenti) sau ~ 14 full time este cam tot ce se poate pt begginer-i(in caz ca va duceti la un interviu). Daca vi se ofera mai putin si sunteti pusi sa lucrati de la 9 la 6 jumate... e clar cat va respecta angajatorii.

Totusi eu zic sa aplicati pentru interviuri in domeniul asta; mie personal mi se pare o activitate usoara si frumoasa, cel putin la inceput.

ceva informatii despre niste joburi disponibile ?:D

Salut...n-am citit tot topicul,asa ca daca s-a mai vorbit,scuze.Ce stiti despre Auchan?cum se lucreaza?trag de om(in sensul ca la Carrefour,spre exemplu,cind imi terminam treaba la raionul meu,se gasea vreun sefulet destept sa te puna in alta parte).se platesc orele suplimentare sau te duc cu vorba?precizez ca interesul meu este pentru raionul Carne,desi concluzii poti targe si din experienta altora de pe alte "ramuri"

Lasand la o parte glumitele si intrebarile retorice cu titlu de constatare seaca, io unu' v-as avertiza ca vine jale mare. Urgie, prapad, dezastru, foamete, spuneti-i cum vreti, niciun un astfel de calificativ nu e exagerat atunci cand ne referim la prognoza anilor ce vor urma.

Faptul ca noi, romanii, ignoram si treaba asta si ne uitam la Antena 3, cum ia premii la Las Vegas, n-o sa ne ajute la mare lucru si n-o sa ne scuteasca de suferinta crancena care ne asteapta... Cine mai urmareste posturile de stiri europene si de peste ocean, stie foarte bine la ce ma refer. Deja in tarile cu nivel de trai ridicat e jale mare, se fac concedieri pe capete, se inchid afaceri si se trag obloane. La noi, ce sa mai zicem ? Dumnezeu cu mila !

Recent, am fost apostat de unu' care tinea un formular in mana si care ma intreba daca si cu ce suma contribui la fondul privat de pensii... I-am raspuns cu toata sinceritatea si fara nicio urma de saga, ca eu unu voi fi mai mult decat multumit daca, in loc de pensie, voi primi o patura, vreo cateva conserve de carne si o gamela cu o lingura de aluminiu, cu care sa stau la coada la cantina saracilor... Asta daca va mai fi asa ceva atunci.

Se fac angajari la firma unde lucrez, 50 programatori web frontend / backend (pt front html/css/javascript pt back mysql si php sau ruby sau python) se cauta si oameni pt dezvoltare aplicatii mobil dar aici nu stiu cerintele,cei interesati dati-mi un pm mie ca sa beneficieze si subsemnatu de un bonus de referal :) .

ne uitam la Antena 3, cum ia premii la Las Vegas, n-o sa ne ajute la mare lucru si n-o sa ne scuteasca de suferinta crancena care ne asteapta... Cine mai urmareste posturile de stiri europene si de peste ocean, stie foarte bine la ce ma refer. Deja in tarile cu nivel de trai ridicat e jale mare, se fac concedieri pe capete, se inchid afaceri si se trag obloane. La noi, ce sa mai zicem ? Dumnezeu cu mila !

dupa cum stim si din sport, stirile sunt inselatoare.