Adrian Pacurar

CSA Steaua Handbal

971 posts in this topic

Timisoara - Steaua 27-22 in primul meci din playout. A fost a 14-a infrangere inseriata a stelistilor. Foarte probabil, record negativ in istoria clubului. Sambata, stelistii primesc  vizita sucevenilor. Fara victorie, Steaua pierde si putinele sanse de a evita retrogradarea directa.

9. HC Vaslui 19 p. (un meci mai putin)

10.Poli Timisoara 16 p.

....................................

11.CSU Suceava 13 p.

12.Pandurii Tg.Jiu 9 p.

13. Steaua 6p.

"Steaua nu se regăsește și se indreaptă către a doua retrogradare din istorie. Clubul din Ghencea n-a mai câștigat un meci de 145 de zile!

Steaua, cea mai galonată grupare de handbal din România, este amenințată serios cu a doua retrogradare din istoria clubului. La doi ani distanță după ce e revenit pe prima scenă, formația pregătită de Viorel Mazilu se află intr-o situație dificilă, fiind pe ultimul loc in turneul play-out.  Steaua nu a mai câștigat un meci din 21 noiembrie 2014, din ultima etapă a turului sezonului regulat cu Dunărea Călărași (scor 31-29). De atunci au trecut nu mai puțin de 145 de zile, timp in care corabia a luat permanent apă și a ajuns la un pas de o scufundare totată. 

Steaua București are in palmares două trofee ale Cupei Campionilor Europeni, 28 de titluri și 10 Cupe ale României. Echipa din Ghencea a produs pentru echipele naționale și cei mai mulți campioni mondiali."

D-le Boroi, ce facem, frate? Fostam lele trandafir ...?
Uite ce ne spuneai asta vara, ca ai gasit sponsor puternic, alea, alea:
"Acesta este momentul relansării echipei de handbal a clubului Steaua, asocierea reprezentând o garanție a proiectului pe care dorim să-l implementăm. Contractul este valabil cinci ani timp in care echipa se va numi CSA Steaua Alexandrion București. Ne așteptăm ca după această asociere cu Alexandrion Group și alte companii să se ni se alăture in acest proiect de construcție a unei echipe campioane", a spus Boroi.

Vai de capul nostru ... 
Edited by xray

Steaua - CSU Suceava 16-7 (pauza). Sa speram ca vom inregistra primul succes stelist din acest an calendaristic. Hai Steaua !

Min.36: Steaua - CSU Suceava 17-9. 

Min.38: Steaua - CSU Suceava 18-11. 

Min.40: Steaua - CSU Suceava 18-12; Georgescu a irosit un 7 metri, Bursuc a marcat pe contratacat, iar Steaua a cerut TO. Dupa 16-4 s-a ajuns la 18-12. In CCA.14 minute sucevenii au recuperat sase goluri. Of!

Min.43: Steaua - CSU Suceava 20-14. Oaspetii inscriu foarte usor in repriza a doua. 

Min.45: Steaua - CSU Suceava 22-15. 

Min.48: Steaua - CSU Suceava 23-15, Tenghea apara aruncarea de la 7 metri executata de Gavrilovic.

Min.51: Steaua - CSU Suceava 24-16, Steaua joaca in inferioritate dupa eliminarea lui Georgescu. 

Min.54: Steaua - CSU Suceava 25-18. Steaua va intrerupe seria infrangerilor la borna 14. Palida consolare ... 

Min.58: Steaua - CSU Suceava 25-20, elevii lui Mazilu termina destul de greu partida. 

Min.59: Steaua - CSU Suceava 26-20, oaspetii sunt cu doi oameni mai putin pe teren. 

Steaua - CSU Suceava 26-21 (16-7). In urma acestui rezultat, dar si a victoriei timisorenilor de la Vaslui, ierarhia in playout arata astfel:

9. Poli Timisoara 19 p.

10.HC Vaslui 19 p. (un meci mai putin)

11.CSU Suceava 13 p.

12.Pandurii Tg.Jiu 9 p. (un meci mai putin)

13. Steaua 9p.

Pe 6 mai Steaua va disputa un joc crucial la Targu Jiu. 

www.handbalvolei.ro a notat:

"Steaua București a bifat primul succes din 2015, 26-21 pe teren propriu cu CSU Suceava, in etapa a doua a play-out-ului Ligii Naționale masculine. Echipa lui Viorel Mazilu s-a impus de o manieră categorică, rezolvând soarta meciului incă din prima repriză. În cealaltă partidă a etapei, Poli Timișoara a invins pe HC Vaslui, 29-26.

Cu cuțitul la os, Steaua a arătat o cu totul altă față in meciul cu Suceava, fiind la cel mai bun meci din 2015. Formația din capitală a dominat clar prima repriză, având o apărare agresivă și mobilă și un portar inspirat, in persoana lui Țenghea, și după primul sfert de oră avea un avantaj de șapte goluri: 8-1. Mai mult, Corzo stabilea cea mai mare diferență a meciului in minutul 27, de 12 goluri, 16-4, micșorată pe finalul reprizei.

Suceava și-a ridicat nivelul jocului in partea a doua, insă a fost prea târziu pentru a mai salva ceva din această deplasare. La final, Steaua s-a impus cu 26-21 și iși trece in cont trei puncte necesare in incercarea de a evita retrogradarea. Pentru echipa lui Viorel Mazilu, este primul succes după cinci luni de zile, după cel cu Dunărea Călărași, din ultima etapă a turului,

În cealaltă partidă a etapei, Poli Timișoara a invins pe HC Vaslui, 29-26. În acest moment, clasamentul este următorul: 1. Poli Timișoara 19p (10 jocuri), 2. HC Vaslui 19p (9 jocuri), 3. CSU Suceava 13p (10 jocuri), 4. Energia Pandurii Tg. Jiu 9p (9 jocuri), 5. CSA Steaua 9p (10 jocuri)

Răzvan Bernicu, CSU Suceava: Din păcate, am avut un inceput de meci destul de slab, am intrat greu in meci. Practic, Steaua s-a agățat de orice minge, a făcut acea diferență de 8-9 goluri și ne-a fost greu să revenim. Am avut momente mai bune in repriza a doua, am ajuns la cinci goluri, dar târziu să revenim. Lupta se va duce până la capăt, Timișoara a câștigat la Vaslui, orice punct contează. Pentru noi mai sunt șase meciuri, șase finale. Urmează meciul cu Vasluiul pe care trebuie să-l tratăm cu maximă seriozitate și acest rezultat ne obligă să obținem o victorie.

Viorel Mazilu, CSA Steaua: Sper să fie o victorie de moral, pentru că trebuie să ne câștigăm toate meciurile de acum. Noi trebuie să facem diferența, nu stăm la mâna rezultatelor, trebuie să câștigăm tot. Am avut o primă repriză foarte bună, exact așa cum le-am cerut, dar probabil ne-am distanțat prea repede la zece goluri și jucătorii nu au mai răspuns la fel repriza a doua. Parcă jucam la trecerea timpului, nu ne-am mai dus pe faza a doua. Am intâlnit o echipă foarte bine așezată tactic, care aleargă, aleargă și iar aleargă. A trebuit să luăm măsuri, a funcționat, mă bucur pentru rezultat, felicit băieții, aveam nevoie de victoria asta, am luat o gură de oxigen. Mai avem două săptămâni până la meciul de la Târgu Jiu, va fi pe viață și pe moarte, trebuie să câștigăm, nu avem incotro. Din păcate, nu o să am toți jucătorii in această pauză, pentru că pleacă la echipele naționale. Cred că motivația principală și-au făcut-o ei, le-am explicat și ieri și astăzi că, dacă Suceava te bate acasă, inseamnă că tu ca handbalist nu te respecți. I-am rugat să se motiveze și să creadă in ei până la sfârșit, Suceava are după părerea mea jucători mult mai slabi ca ai mei. Au inceput să se motiveze și unul pe celălalt, am văzut că dacă unul e intr-o pasă proastă, colegii se duc și il imbărbătează. După părerea mea, echipa are o notă de opt pentru prestația de astăzi. Din punctul meu de vedere, ne-am trezit târziu de tot. Poate după tur ne gândeam la locurile de sus și chiar să luăm campionatul, acum ne gândim cum să scăpăm de retrogradare. Nu am avut jucătorii necesari incă de la inceput, au apărut accidentările, astăzi i-am avut pe toți, mă bucur că au reușit să facă față. Jucătorii experimentați sunt foarte buni, mă aștept mai mult de la cei tineri. Cei tineri chiar dacă nu au aceași valoare, au un suflu mult mai bun.

CSA Steaua Alexandrion București-CSU Suceava 26-21 (16-7)
CSA Steaua: Țenghea, Laufceac (portari), Corzo 6 goluri, Georgescu 6, Juverdianu 5, Salinas 4, Pîrîianu 2, Nistor 1, Szoke 1, Rudovic 1, Hrimiuc, Arsene, Ștefan
CSU Suceava: Marocico, Spiridon (portari), Gavrilovic 4 goluri, Petrea 4, Bursuc 2, Burlacu 2, Tîrzioru 2, Davidovic 2, Sandu 2, Eros 1, Preda 1, Trifkovic 1, Tcaciuc, Popovici
Aruncări de la 7m: 6/5, respectiv 2/1
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 7 x 2 min.

Suceava - Vaslui 18-24 (10-13) in etapa a treia din playout. In aceasta seara, Steaua joaca la Tg.Jiu unde ar fi foarte bine sa nu piarda. 

Incredibil conduci la pauza cu 15-10 si pierzi meciul cu 23-27......ce sa mai zic jucatori de mana a doua,antrenor de mana a doua,conducator de mana a doua,nu ai cum sa nu cazi in liga2 cu astia.

1 person likes this

Dupa o a doua repriza pierduta la noua goluri diferenta, Steaua este aproape retrogradata ... 

Incredibil conduci la pauza cu 15-10 si pierzi meciul cu 23-27......ce sa mai zic jucatori de mana a doua,antrenor de mana a doua,conducator de mana a doua,nu ai cum sa nu cazi in liga2 cu astia.

Da, dar avem SIGLA! I luv u, talpan

Rezultate din playout:

Timisoara - Suceava 24-22

Vaslui-Tg.Jiu 27-28.

In clasament echipele din  Timisoara si Vaslui au cate 22 de puncte, Tg.Jiu a acumulat 15 puncte, Suceava - 13, iar Steaua doar 9. Sucevenii au disputat 12 jocuri, celelalte team-uri cate 11.

Dupa cum arata lucrurile, sansele Stelei de a evita retrogradarea directa se leaga de scaderea randamentului bucovinenilor. Pana la alte calcule, sa speram ca miercuri, 13 mai, Steaua va trece de Vaslui. 

Miercuri, de la orele 19.00, Steaua va primi vizita team-ului din Vaslui. Exact 48 de ore mai tarziu, stelistii vor juca din nou pe teren propriu cu timisorenii. Ar fi nevoie de doua succese ...

Steaua - Vaslui 10-16 (pauza). Dupa pauza ... de vara, Steaua se va concentra pentru partide cu echipe precum Cimentul Bicaz, Universitatea Targoviste si CS De la Alpinism la Turism Vicovu de Jos. Mult succes !

Altfel, ati invins, doar aveti sigla, draga George Boroi (in franceza, Jorj Boroa!). 

Bine , adevarul e ca si echipa asta e o clona, cum se obisnuieste in Romania. Poate la handbal, o mai merge, nu stiu, din pacate prin alte parti e mai greu.

Zici ca nu se vrea victoria asa joaca a fost cum a fost cu Targu Jiu dar invers,in ultimele secunde am fost si 5 contra 3 si tot nu am dat gol......lasa chiar daca picam pe teren cred ca nu jucam cu Cimentul Bicaz, Universitatea Targoviste si CS De la Alpinism la Turism Vicovu de Jos sezonul viitor pentru ca o-sa se retraga cel putin o echipa pana la inceputul sezonului viitor.

Ambitii in ceasul al treisprezecelea: Steaua - Poli Timisoara 28-25 (12-13) ... 

www.handbalvolei.ro a scris:

CSA Steaua a bifat al doilea succes din play-out, 28-25 cu Poli Timișoara, și se apropie la un punct de CSU Suceava, care are insă un meci mai puțin. Miercuri poate fi meciul decisiv, când cele două echipe se vor intâlni in meci direct. Fără emoții după succesul de la Tg. Jiu, cu Energia, timișorenii au inceput bine meciul cu Steaua și au condus cu 10-4 după 18 minute, pe fondul unei defensive bune și a unor goluri ușoare pe contraatac. De atunci, Poli a scăzut ritmul, și pe fondul oboselei, aflându-se la a doua deplasare in trei zile, astfel că Steaua s-a putut apropia pe tabelă. Corzo, intrat in locul lui Szoke, a schimbat jocul ofensiv al Stelei, iar elevii lui Mazilu au egalat la 11 cu două minute inainte de final. La cabine tot bănățenii au intrat in avantaj insă, după reușita lui Leordean din extremă.În partea a doua, Poli a cedat definitiv. Rolurile din debutul meciului s-au inversat, timișorenii greșind mult și Steaua venind pe contraatac, iar in minutul 48 Georgescu ducea scorul la 22-16. Oaspeții s-au apropiat pe final la două lungimi, dar n-au avut forța necesară pentru a intoarce soarta partidei și Steaua bifează al doilea succes din play-out, sperând din nou la locul care duce la baraj. Pero Milosevic, Poli Timișoara:  După ce am făcut cel mai bun meci din sezon impotriva Energiei, astăzi cred că am jucat doar primele 20 de minute. Am jucat foarte bine atât in atac, cât și in apărare, după care inceput să facem greșeli tehnice in atac și n-am mai avut agresivitate in apărare. Sunt mulțumit cu prima repriză, in a doua Steaua a fost mai bună. Echipa a fost obosită, dar și Steaua a jucat acum două zile. Practic, am avut trei meciuri in șase zile, e prea mult. Steaua a jucat normal, in repriza a doua s-a luptat in apărare. Au inscris goluri ușoare, pe contraatac, cinci sau șase, e prea mult, de aceea consider că echipa noastră a jucat slab in a doua repriză. Felicit Steaua și le doresc succes in finalul de sezon. Voi rămâne și din sezonul viitor la Poli, dar vreau să spun am nevoie de trei jucători. Rodrigo Salinas, CSA Steaua:  Aveam nevoie de această victorie, era obligatorie, pentru că ne aflăm intr-o situație foarte complicată. Am jucat slab in primele 15 minute, dar după aceea am revenit rapid și a fost bine pentru noi. În a doua repriză am incercat tot timpul să fim concentrați și cel mai important era să avem o apărare bună și să dezvoltăm contraatacuri. Cred că aceste lucruri au mers bine. Avem nevoie să câștigăm la Suceava, apoi să invingem Tg. Jiu și apoi să câștigăm la Vaslui. E posibil să câștigăm nouă puncte, dacă jucăm bine, de ce nu ?

CSA Steaua Alexandrion București-Poli Timișoara 28-25 (12-13)
CSA Steaua Alexandrion București: Țenghea, Petrilă, Laufceac (portari), Corzo 7 goluri, Georgescu 6, Rudovic 5, Salinas 3, Szoke 2, Vancea 2, Stanciu 1, Arsene 1, Juverdianu 1, Pîrîianu, Ștefan
Poli Timișoara: Daskaloski, Stănescu (portari), Leordean 8 goluri, Timofte 3, Chikovani 3, Irimescu 3, Santeiu 2, Halcă 2, Grigoraș 2, Kaftin 1, Szentpeteri 1, Fenici, Ursu
Aruncări de la 7m: 2/1, respectiv 3/2
Eliminări: 6 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.

Tg.Jiu - Suceava 26-26, iar pentru a evita retrogradarea directa Steaua trebuie sa se impuna miercuri la Suceava. Sanse de izbanda ? Sub 10%. 

Meciul CSU Suceava - Steaua, decisiv pentru ramanerea in prima Liga, va avea loc miercuri, 20 mai, in sala LSP din localitatea bucovineana, incepand cu orele 17.00.

Echipa gazda, pregatita de Petru Ghervan si Razvan Bernicu, vine dupa un rezultat egal obtinut pe terenul celor din Targu Jiu. Cei mai importanti jucatori ai echipei din Suceava sunt portarii Marocico si Spiridon, interul Tarzioru si veteranul pivot Tcaciuc. Sa-i punem la socoteala si pe stranierii Davidovic si Trifkovic.

In acet moment, ierarhia in playout arata astfel:

9. Poli Timisoara 25 p. (13 partide)

10.HC Vaslui 25p. (12)

.............................................

11.Targu Jiu 16p. (13)

12.CSU Suceava 14p. (13)

............................................

13.Steaua 12p. (13).

Va fi foarte greu pentru stelisti sa se impuna la Suceava ... 

Conform www.gazetasv.ro, CSU Suceava - Steaua 29-30 in playout-ul LNHH. Revin cu amanunte.