Ronnie

Viitorul Selectioner

Noul selectioner   44 members have voted

1. 1. Crezi ca numirea lui Razvan Lucescu ca antrenor al nationalei este una buna?

• Foarte buna
      18
    • Este o decizie proasta
      14
    • Nu stiu
      12

Please sign in or register to vote in this poll.

94 posts in this topic

1.Dinamo n-a jucat niciodata cu Slavia Praga.

2.Explica cum a distrus echipa lui Terim.

3.Intr-adevar Lucescu in anii 90 a creat in Romania imaginea conform careia fotbalul italian e invincibil....aici a influentat publicul,care in acea perioada stia doar de Milan,Juventus,Inter,Parma...si cam atat.

Edited by redondo

Gabor a ramas la Corvinul in timp ce ceilalti s-au carat la Dinamo. A avut si problema cu accidentarea... Daca ar fi plecat in capitala, ar fi fost probabil jucator de nationala pana in anii '90.

Corvinul a ajuns pe locul 3 intr-o perioada in care erau lupte grele pentru podium. Se bateau dinamovistii, Craiova, Steaua, Corvinul, Sportul Studentesc (cred ca stii de ce Sportul a ajuns pe locul 2...). Nu vorbim de perioada 86-89, cand au fost promovate si impuse formatiile securistilor si politrucilor. Corvinul era o echipa extraordinara acasa (sigur, cand ai jucatori precum Andone, Rednic sau Klein, e explicabil) iar in acel an (1981-1982) si-a meritat pe deplin locul. Tu probabil sugerezi ca si-a primit locul ca sa sustina pe Dinamo in castigarea trofeului. Cred ca nu iti inchipui ca Dinamo 1982 era o echipa mediocra, nu? Au o semifinala de CCE, cu niste echipe groaznice, precum Hamburg sau Liverpool (cu tot respectul, dar culoarul Stelei in 1986 a fost destul de facil din punctul asta de vedere).

Da, calificarea din 1984 e foarte tare. Vezi ce spune Redondo: am obtinut-o dintr-o grupa foarte, foarte tare. Nu am iesit din grupe pentru ca Lucescu s-a imbatat cu apa rece si s-a inchipuit castigator inainte de vreme, l-a neglijat pe Pisti Covaci si nu a incercat sa aduca si niste stelisti pe acolo...

Dinamo condusa de Lucescu a facut o branza in Europa (cu niste exceptii in Cupa Cupelor, daca nu ma insel, in 1990, parca) pentru ca perioada 87-89 a fost de-a dreptul tampita pentru Divizia A. De aia spun ca Steaua acelei perioade e cea mai buna din istorie: nu e usor sa vii dintr-un campionat in care valoarea inseamna nimic iar blaturile sunt parte a peisajului, sa ajungi din nou in finala si semifinala CCE.

[...] Fara suparare. Momentul Brescia - CM 1994 l-a readus in centrul atentiei si a redevenit acel jucator care facea senzatie in anii 80 la Steaua.

Edited by MoWeed
Mai usurel cu aprecierile

Hagi fusese cedat de Real Madrid pentru Prosinecki.Era cu moralul la pamant.Lucescu l-a facut sa-si recapete increderea,si astfel a facut un mondial fenomenal,care i-a adus apoi transferul la Barcelona.Lucescu ii spusese inca de prin 93 ca va mai prinde un mare tren...si avea deja 28 de ani.

@Alexandru H.

Daca il mai jignesti pe Hagi pentru a-l apara pe jegul ala antistelist vei fi sanctionat.

In alta ordine de ideei, Lucescu este un 0 tocmai pentru ca a avut performante medii cand avea la dispozitie echipe extraordinare. La Sahtior a investit 60 de milioane de euro in vara, mult peste Liverpool de exemplu(desigur nu putem compara loturile celor 2 echipe; vroiam doar sa-ti arat ca nu sunt asa saraci si amarati cum ii faci tu sa para). Este mediocru pentru ca avea jucatori de atac senzationali la dispozitie(cum ar fi Lacatus, Balint sau Piturca) si el juca cu marele Romica Gabor sau cu "golgheterii de carton" de la spurcati. Este mediocru pentru ca a pus niste antipatii personale mai presus de interesele nationalei pe care o antrena. O generatie ca cea din anii 80 nu o sa mai aiba fotbalul romanesc mult timp....

Edited by MoWeed

1.Dinamo n-a jucat niciodata cu Slavia Praga.

Sper ca nu te astepti sa ma apuc sa caut echipele submediocre care au umilit pe dinam0 in anii 80.

2.Explica cum a distrus echipa lui Terim.

Pai, ia sa vedem. A luat o echipa care a castigat Cupa UEFA si a transformat-o in... ma rog, cei care au urmarit campionatul Turcesc pot sa ne spuna mai multe despre situatia dezastruoasa a echipei galatasaray din era Lucescu.

Alexandru H

Gabor a ramas la Corvinul in timp ce ceilalti s-au carat la Dinamo. A avut si problema cu accidentarea... Daca ar fi plecat in capitala, ar fi fost probabil jucator de nationala pana in anii '90.

Daca si cu parca.

Gabor era un terminat inca dinainte de 86.

Despre de ce a ajuns corvinul pe 3 chiar nu mai am chef sa povestesc. tu continua cu ideea ta. Sunt sigur ca e cea buna si ca Mircea Lucescu, un blatisti bine cunoscut, nu a facut nici un blat acolo.

doar atat intreb.

Victoria in ce cupa europeana ajunsese sa joace la un moment dat si satelitul carei echipe era?

Da, calificarea din 1984 e foarte tare.

Hai cu calificarea!!!

Vedeti ca si Piturca ne-a calificat la euro.

pentru ca perioada 87-89 a fost de-a dreptul tampita pentru Divizia A.

si il muce a avut o contributie mare la aceasta perioada.

Daca Hagi spune asta, e un bou.

Bineinteles. Hagi e un bou, Lucescu care a retrogradat brescia e un erou.

Cat despre relansarea carierei lui Hagi...ahahahahhahahahahahhahah!

Orice rezerva de la Real Madrid e peste orice titular de-al Bresciei. Dar ma rog, voi ganditi dupa modul Piturca. "Mai bine iau un titular de la rapid decat o rezerva de la Ajax".

Hagi si-a relansat singur cariera. La mondialul din 94 a jucat cel mai bun fotbal al carierei. Stati voi linistiti ca nu a fost meritul lui mucescu.

Sper sa ma insel si rezultatele sa ma contrazica dar,dupa parerea mea,este cea mai proasta alegere facuta de FRF(ma rog lupescu).

@Alexandru H.

Daca il mai jignesti pe Hagi pentru a-l apara pe jegul ala antistelist vei fi sanctionat

Bine ca lipsa unei culturi serioase de istoria fotbalului se sanctioneaza in timpul discutiilor, nu dupa... ;)

Edit: iar raspunsul lui Adrian e inca o dovada in acest sens...

Edited by Alexandru H.

1. Iti spun eu...a mai fost una,Vardar Skopye,dar care atunci apartinea campionatului fostei Yugoslavii,nu al Macedoniei.

2. Terim a luam UEFA fiind eliminat din Liga Campionilor,locul 3 in faza a doua a grupelor. Lucescu a depasit ambele faze ale grupelor,lasand si pe Milan in afara,si a fost eliminat in dubla mansa de un Real Galactic atunci cu 3-5 la general....deci nu prea tine ce spui tu.

3. Real Madrid era intr-o mare criza de rezultate in perioada in care Hagi a fost acolo,cuu eliminari rusinoase in UEFA.Nu era Realul Galactic,ca sa spui ca orice rezerva de acolo era peste nu stiu cine.

4. Adriane incearca sa nu mai modifici istoria fotbalului...nu cu parerea ci cu rezultatele.

@redondo

Il Muce a avut la dispozitie o echipa senzationala atunci la Galatasaray cu care a avut oarecare performante.

Insa Inter, Sahtior, Besiktas iti spun ceva? Si te rog nu ma lua cu performante bune pentru o echipa de nivelul financiar al Stelei; ia in considerare si banii care ii aveau la dispozitie la cluburile acelea...

Rezultatele lui Il Muce sunt medii; nu este nici pe departe la nivelul lui Ienei, Iordanescu sau Pisti Kovacs

@MO Weed

Ma omule,nu au foat oarecare performante...sa joci in sferturile Ligii,cu o echipa totusi din Estul Europei.Bine probabil la voi performanta era sa castige Liga.Pai daca va reusi vreo echipa din est sa ia Liga Campionilor,atunci acel antrenor va fi eroul fotbalului mondial...Liga nu fosta CCE...ATENTIE

Cu Besiktas a batut in Liga la Londra cu 2-0 si au fost pusi sa joace meciul decisiv contra lui Chelsea in Germania...au pierdut si au intrat in UEFA,unde au lasat acasa pe Dinamo Kiev si Slavia Praga,fiind batuti de Lazio in sferturi.

La Inter a fost doar 4 luni si a fost eliminat de United care era fenomenala atunci,castigand si trofeul.

Cu Sahtiorul a eliminat destule echipe mari si va juca semifinala UEFA.

In ceea ce-l priveste pe Jenei,chiar nu intelegi ca era fotbal,mai usor atunci.E mare,sigur,dar nu se stie daca s-ar fi adaptat situatiei actuale existente....Iordanescu?! spune-mi ceva in afara de acea nationala de aur si de Steaua cu care a continuat atunci munca altora.Ce a facut la greci? Sau pe unde a mai fost? La arabi,unde si Balaci era fenomen...ce sa mai vorbim de Oli. Iar Covaci...sincer e greu sa comparam un antrenor din anii 70 cu unul actual....repet,alt fotbal.

Edited by redondo

Eu nu spun ca Lucescu e un antrenor foarte mare. Dar de la Pisti incoace (il pun si pe Boloni pe lista asta restransa) e singurul antrenor roman care a ajuns in Liga celor mari. Nu in cea a Nemuritorilor, desigur...

Realul e Realul. Cu sau fara pase proaste, tot Realul e. Acolo nu ajungi daca nu ai valoare indiferent ca echipa e intr-o pasa proasta sau nu.

Cat despre performantele lui Muce la galata, am uitat draga redondo ca pe tine te intereseaza doar participarea intr-o competitie, nu si castigarea ei. ;)

Alexandru H.

Nu ai fost sanctionat. Ti s-a atras doar atentia sa nu jignesti.

Nu il mai contraziceti mai pe redondo. El e un om batran care a trecut prin multe in viata si stie fotbal mai mult decat Wenger.

Daca el zice ca mucescu are valoare, asa e.

Ce conteaza ca valorosul a facut slabele performante pe care le-a facut la echipe puternice, cu multi bani si multa influenta?!

Baiatul are o supercupa europeana cu Galata lui Terim. Si atat.

In rest...

E bine sa participi!

Pai cum vrei ma sa mai castigi Liga in conditiile actuale cand vii din est?Sa bati pe Liverpool,Barca sau United?Hai sa-ti explic ceva.Actualul format al Ligii s-a modificat fata de fosta CCE din motive financiare,dar si alte criterii pe care ti le voi explica imediat.

Prima modificare a fost cea din 91-92 sa se faca grupe,pentru a fi mai multe meciuri.Apoi,in 97-98 s-a votat ca si vicecampionana sa poata participa.3 ani mai tarziu s-a ajuns la concluzia ca Liga Campionilor trebuie sa arate cine este cea mai buna echipa de pe continent si s-a ajuns la concluzia ca,campionatele tari pot avea 4 sau 3 echipe....nu obligatoriu campioane nationale.

In 95 in momentul finalei Ligii dintre Ajax si Milan s-a observat ca mai era o mare forta,Juventus in UEFA care nu avea cum sa fie inscrisa...nu puteau fi 2 echipe din aceeasi tara.Dupa ce a castigat trofeul national,anul urmator juca finala Ligii cu Ajax...dar aparuse Bayern care facuse furori in UEFA castigand-o la pas...pentru asta s-a ajuns la concluzia ca marile echipe sa fie toate angrenate intr-o competitie suprema.

PS...Daca tu Adriane ai fi maine numit antrenor la Olimpiakos Pireu si ai avea un an bun,jucand un sfert de finala in Liga...ce ai zice daca ar veni unii si ar spune...ba,ai castigat cumva Liga? deci esti zero...sanatate.

PPS...Cat ceea ce priveste Realul,care zici tu era tot Real...eu zic ca Chivu sau Ogararu nu ar fi prins niciodata marea echipa a Ajaxului din 94-96,cu Kluivert,Seedorf,Davids,Litmanen,Bogarde,Reiziger,Blind, Rikjaard, fratii De Boer,Kanu s.a. Poate ai auzit de marea criza de la Manchester United din anii 70-80 cand acolo erau jucatori care azi n-ar juca acolo nici in echipa a doua.

PPPS...Nu cunosti istoria acestui sport,nici-o problema,o poti invata in timp...dar nu mai inventa.

Edited by redondo

Eu sunt mai tanar decat el si iti spun ca gresesti. Daca am fi Anglia si am da zilnic fotbalului mondial 100 de jucatori de top si 50 de manageri, ti-as zice: "Bate-ti joc de orice loser care nu stie altceva decat sa ajunga in semifinalele ligii".

Dar suntem Romania. Pana mea, nu avem atatea valori cat sa ne permitem sa le facem una cu pamantul. Nu-mi place de omul Lucescu sau Mutu. Dar sunt, in acest moment, cei mai buni romani pe turta lor. Daca stim doar sa ii facem "dinamuisti", "blatisti", "cocainizati" etc... cu ce ramanem? Cu Liga lui mitica, cu arbitrii hoti, cu echipe impotente, cu jucatori care nu stiu nici macar sa dea cu sutul in minge si cu galerii care se bat in onoarea unor dobitoci care isi bat joc de sportul asta numit fotbal.

@ Adrian

La Corvinul, Lucescu a luat echipa din divizia B, a promovat în 1980, în sezonul 1980-1981 a ieșit pe locul 6 iar în anul urmãtor pe locul 3.

Naționala a calificat-o la EURO 1984 dintr-o grupã cu campioana mondialã, în condițiile în care se califica doar câștigãtoarea grupei. De 14 ani naționala nu se m-ai calificase la vreun turneu final.

Așa cum spui tu cã nu s-a calificat la CM 1986, în anul în care Steaua a câștigat CCE, tot așa nici Ienei n-a calificat-o la EURO 1988, în anul în care Steaua a ajuns în semifinale.

Cu Dinamo a ajuns în semifinalele Cupei Cupelor în 1990. De atunci și pânã în 2007 nicio echipã româneascã n-a mai ajuns în vreo semifinalã de cupã europeanã.

La Brescia, dacã spui cã a fost ABA, așa poți spune și despre Bölöni la Nancy, și dacã la Inter n-a fãcut nimic deosebit atunci ce-a fãcut Bölöni la Monaco?

La GS a stat 2 ani, în primul (2000-2001) a ajuns în sferturile UCL și a câștigat Supercupa Europei, a ieșit pe locul 2 în campionat, la 1 punct de Fenerbahce. Într-al doilea an (2001-2002) a câștigat campionatul iar în UCL a ajuns în faza a doua a grupelor (optimi). La începutul fiecãrui sezon au plecat jucãtori importanți: Hakan Sukur (2000), Umit Davala (2001), Taffarel (2001), Okan (2001), Fatih (2001), Emre Belozoglu (2001), Jardel (2001); toți (în afarã de strãini, bineînțeles) titulari în echipa cu care Turcia a ieșit pe locul 3 la CM 2002.

Dupã ce-a plecat Lucescu, de care zici c-a distrus echipa fãcutã de Terim, și s-a întors Terim înapoi, s-a ales praful. Hagi în 2004 a luat echipa de pe locul 5.

La Besiktas a luat campionatul în 2003 și tot atunci a ajuns, iar, în sferturile UCL. Pânã anul trecut nu cred c-a mai ajuns vreo echipã din Turcia în acea fazã. Iar Besiktas n-a mai luat niciun campionat de atunci, și nici n-a mai ieșit pe locul 2 pânã în 2007.

ªi pânã la urmã Lucescu este antrenorul român cu cel mai bogat palmares internațional, dupã ªtefan Kovacs. Bölöni e un profesionist desãvârșit, pe care l-aș vrea în orice moment antrenor al Stelei, dar în afarã de un titlu cu Sporting, n-a câștigat nimic. A antrenat în campionate puternice, dar echipe mici cu care nici nu putea face mare performanțã.

În final, te rog sã-mi spui un dinamovist sau rapidist sau orice altceva, doar stelist sã nu fie, pe care-l apreciezi și pe care-l respecți.

Edited by 1on

Daca eu sunt numit antrenor la Olympiakos si reusesc in primul meu sezon sa duc echipa acolo, nu o sa zica lumea de mine ca sunt un antrenor mare dar imi vor da sansa sa arat in sezonul urmator ca nu sunt un antrenor norocos. Daca o dau in bara si nu repet macar performanta, mai mult ca sigur zbor.

Da' de unde stii tu ca n-ar fi prins Chivu sau Ogararu echipa?

Eu imi aduc aminte de un gafeur Reiziger care doar cu timpul a devenit fundasul de nationala.

Hai sa nu comparam jucatori din vremuri diferite ca poate si Hagi ar scoate din echipa de acum a realului pe foarte multi jucatori.

Eu nu cunosc istoria fotbalului?

Foarte bine. Nu mi-am dat doctoratul din asta si nici nu am de gand.

Lasa ca o cunosti tu.

Te pricepi foarte bine la fotbal. De aia ziceai acum ceva vreme ca Lacatus e mare antrenor ;)

1on

ªi pânã la urmã Lucescu este antrenorul român cu cel mai bogat palmares internațional, dupã ªtefan Kovacs.

Asa-i?

Nu ca Jenei care a castigat CCE-ul cu Steaua.

La începutul fiecãrui sezon au plecat jucãtori importanți

Jucatorii aia adusi de Fatih Terim. Si in locul lor ce a adus Lucescu?

În final, te rog sã-mi spui un dinamovist sau rapidist sau orice altceva, doar stelist sã nu fie, pe care-l apreciezi și pe care-l respecți.

Nu exista.

Edited by Adrian

Din cate stiu eu Lucescu jr. este noul selectioner.Ori pe aici se bat campii despre taicasu.

Ce legatura are una cu alta?(in afara de cea de rudenie).

@Adrian...potoleste-te! Cand nu mai ai argumente.. ataci persoana! Relax :)

Mai gafa si Reiziger,dar era un fotbalist integrat intr-o echipa de mari valori,care umilea pe Milan sau Real,cum Ajax nu cred ca va mai avea vreodata.

Am zis ca Lacatus merita atunci o sansa,deoarece nu consider ca e mai slab decat Hagi spre ex.,dar nu ca ar fi mare antrenor. Acum spun ca a esuat si trebuie sa plece.

@Adrian...potoleste-te! Cand nu mai ai argumente.. ataci persoana! Relax :)

Pe cine am atacat mah?

Mai gafa si Reiziger,

Chivu nu prea gafa in echipa lu Ajax de acum cativa ani ;)

p.s.

Ai zis ca e mare antrenor ca ne-a dus pe 2 si bla bla bla...hai nu o intoarce acum.

Nu ca Jenei care a castigat CCE-ul cu Steaua.

Steaua e o echipã româneascã. M-am referit la echipe strãine.

Jucatorii aia adusi de Fatih Terim. Si in locul lor ce a adus Lucescu?

Alți jucãtori, mai ieftini, cu care a avut performanțele pe care ți le-am enumerat mai sus. Cam atunci a început GS sã aibe probleme financiare.

Nu exista.

Apreciez faptul cã ești un stelist foarte înfocat și vezi doar roș-albatru în fațã, dar atitudinea asta mi se pare ușor infantilã.

Vãd cã la restul punctelor nu mi-ai rãspuns, de unde trag concluzia cã-mi dai dreptate.

LE:

ªi pânã la urmã, naționala României oricum e la pãmânt. Cât de jos poate s-o ducã Lucescu jr. dacã ar fi un antrenor atât de slab? Doar sã nu batem Feroe acasã. ªi oricum la ei România a jucat execrabil și a câștigat cu bulan.

Edited by 1on

Deci... aici se discuta despre Razvan Lucescu... nu despre Miercea!

hai, on-topic va rog. Postarile off or sa fie sterse!

Poate am zis,nu-mi amintesc...cred ca de fapt l-am apreciat pentru dubla cu Galata si ca preluind o echipa in deriva a dus-o totusi pe 2 cand nu mia credea nimeni.Acum a dat gres si e cazul sa plece.Dar pana la urma aici era vorba de o parere,ori tu te contrazici pe rezultate concrete.

@clausblaus si bodanelu

Orice performanta ar avea Razvan se va spune ca a fost sfatuit de taso din umbra.Asa este si in viata cand ai un tata celebru intr-un domeniu,vei fi in umbra lui.

Edited by redondo

@redondo

Stiu,ai dreptate!

Multi vor pune rezultatele lui Razvan pe seama sfaturilor primite de la senior.

Mie mi se pare normal sa mai cer cate un sfat,din cand in cand,tatalui meu,dar nu intotdeauna le si pun in aplicare.Am si eu discernamant.

Am avut rabdare cu toti antrenorii,inclusiv cu Laca,de ce nu am avea si cu Razvan?

Doar timpul si rezultatele ne vor da dreptate,unora sau altora!

bodanelu

Discutam despre selectioneri fosti sau actuali. Plm acum nu mai lasati discutiile libere?

Ioane

Chiar are rost sa ma apuc sa spun cum castiga Mircea mucescu un campionat? De parca nu stii. De ce l-au dat afara de la galata? Si-au dat seama ca nu se poate cu blat la nesfarsit.

De ce l-au dat afara de la Besiktas. Din acelasi motiv.

Omul a avut performante dar nu l-a vrut nimeni. Cum vine asta?

Ziceti-mi mie cum vine asta.

Cum se poate sa fii bun si sa nu te vrea nimeni?!

Voi credeti ca sefii acelor cluburi nu stiau ce face il muce si cum ia campionate?

Ioane, lasa tu echipele straine. Acolo e usor sa faci performanta. Ai bani, ai prestigiu, vin jucatorii mai buni mai usor. Da' la Steaua in 86?

Ienei a facut o echipa si a luat cu ea CCEul, cu niste necunoscuti!!!

Daca il muce nu avea pilele lui si pe verii becalii, crezi ca mai ajungea el sa antreneze la Inter, Galata sau Sahtior?

Niciodata!

Clausblaus

Nu am gresit pana acum. O sa vedeti ca nu gresesc nici acum.

Voi credeti ca, data Razvan puradelu primeste ajutor de la bulibasa, o sa faca ceva. WRONG!

Nici tacsu nu e nu stiu ce si nici el nu e nu stiu ce. A fost adus acolo ca sa poata sa conduca verii becalii mai usor.

A fost adus acolo ca sa il atraga Sandu pe il muce de partea federatie si , odata cu el, sa atraga si influentele lui securiste.

Ca e DNA-ul pornit frate!

Nu vedeti ca s-a uitat deja de toate scandalurile si abuzurile de la FRF de anul trecut?