fcsteaua.ro

Revolutie la Chisinau! Vino diseara in Piata Universitatii !

172 posts in this topic

am fost si eu zi in piata universitatii si ma duc si maine si poimaine o sa ma duc pt ca suntem frati suntem un neam suntem un popor.am fost suntem si vom fi intotdeauna aceeasi tara si acelasi sange!! hai sa fim alaturi de fratii de peste prut sa umplem maine piata universitatii si sa fim solidari cu ce se intampla in basarabia pt ca sa nu uitam si noi am trecut prin asta. cu totii la universitate!!!!

basarabia pamant romanesc!!

acelasi sange si-aceeasi tara romani am fost cu toti odinioara!!

libertate!!jos comunismul!!

maine ora 20:00 la univesitate pt o cauza nobila pt fratii nostri

acum se scrie o pagina din istoria lor, pacat insa ca tara noastra nu poate interveni(asa cum sunt sigur ca am dori) in sprijinul fratilor nostri. exista interese din afara asa cum si la noi au fost (si inca sunt) ca Moldova sa fie si sa ramana comunista,iar asta nu stiu daca se va schimba pentru ca tocmai asta face sa apartina rusilor si nu Romaniei acel teritoriu... o interventie a tarii noastre ar inflama spiritele in zona.

acum se scrie o pagina din istoria lor, pacat insa ca tara noastra nu poate interveni(asa cum sunt sigur ca am dori) in sprijinul fratilor nostri. exista interese din afara asa cum si la noi au fost (si inca sunt) ca Moldova sa fie si sa ramana comunista,iar asta nu stiu daca se va schimba pentru ca tocmai asta face sa apartina rusilor si nu Romaniei acel teritoriu... o interventie a tarii noastre ar inflama spiritele in zona.

se scrie o pagina din istoria lor dar cred ca o sa se scrie degeaba ca la noi. si la noi s-a intamplat la fel, ba mai rau ca au murit multi oameni degeaba pt ca tot de comunisti suntem condusi. daca ar intervenii Romania, ceea ce nu o sa se intample si e bine, ar iesi urat de tot asa ca e mai bine asa ei sa isi continue revolta sau revolutia cum vreti sa-i spuneti (bafta fratilor!!!) si noi sa continuam sa fim solidari si sa venim in piata universitatii pt a fi alaturi de ai macar cu gandul...

basarabia e Romania!!libertate!!

Mircea Badea e un dobitoc, formator de opinie printre pitipoancele ude de 17 ani, ce ar trebui pedepsit pentru aberatiile scoase pe blestemata aia de gura.

Motivul?

"Eu nu vãd bine generația Twitter de la Chișinãu"

A jigni o generatie de oameni tineri ,care acum lupta pentru independenta si auto-determinare, mi se pare incalificabil!

Pacat ca astfel de specimene au trecut in buletin la nationalitate roman!

pentru toti cei care zic , ca Basarabia NU este Romania si vi se pare ca ce se intampla acolo nu e normal , am o intrebare:

De ce a iesit mata cu tactu in strada in 89` ?

De ce tastezi tu acuma la un PC ?

De ce spui in gura mare ce gandesti ?

Dute la origini prietene ca ori nu realizezi ori te-ai nascut degeaba.

BASARABIA PAMANT ROMANESC!!!!!!

A venit timpul ca fratii nostri de peste Prut sa se bucure cu adevarat de libertate.Din pacate istoria tragica a libertatii noastre se repeta,la aproape 10 ani,celora care ne sunt frati.Jos comunismul!

voronin acuza Romania ca ar fi in spatele evenimentelor...oare cui vinde gogosi?

Studenții de la universitãțile din Chișinãu au fost blocați în sãlile de studii

Guvernul a convocat o adunare a rectorilor instituțiilor de învãțãmânt superior din Chișinãu, care au fost avertizați cu concedierea dacã nu blocheazã studenții în sãlile de studii. La Universitatea de Stat din Moldova deja a avut loc o adunare a corpului profesoral, în cadrul cãreia profesorilor li s-a cerut de asemenea sã blocheze studenții și au fost avertizați cã vor fi concediați, dacã vor susține protestele de stradã.

La rândul lor, studenții de la Universitatea de Stat din Moldova au fost avertizați cã vor fi exmatriculați dacã vor participa la proteste.

sursa: www.hotnews.md

BASARABIA PAMANT ROMANESC!!!!!!

A venit timpul ca fratii nostri de peste Prut sa se bucure cu adevarat de libertate.Din pacate istoria tragica a libertatii noastre se repeta,la aproape 10 ani,celora care ne sunt frati.Jos comunismul!

10 ani poate sunt de la mineriada, ca de la "revolutie" sunt 20. Greu cu aritmetica asta. De acord cu incheierea: comunismul e un rahat.

Mineriada nu a avut loc in 90 :-?

Oricum 89 pentru noi 09 pt ei cam mult 20 de ani dar mai bine mai devreme decat niciodata

oricum cum ar fi sa se stranga multi romani la un punct de trecere in Basarabia si sa forteze intrarea cred ca am fi de ajutor mai mult acolo.Pana la urma eu atat stiu ca BAsarabia e Pamant Romanesc si cine nu crede poate sa verifice pe www.romanism.net.Hai Noroc

10 ani poate sunt de la mineriada, ca de la "revolutie" sunt 20. Greu cu aritmetica asta. De acord cu incheierea: comunismul e un rahat.

am sesizat eroarea dupa ce am postat si am modificat-o,insa nu stiu de ce apare tot asa...probabil nu ma pricep eu;).

daca(prin absurd ca nu tine numai de basarabeni) scapa de comunism, vor alege sigur alipirea la Romania pentru a avea parte de benefiiciile UE( asa cum sunt ele).insa totul depinde de Rusia, un soi de America a Europei dar cu influenta mult mai mare.

Azi , 8 APRILIE, va rog toti cei din Bucuresti sa veniti la ora 20,00 la UNIVERSITATE pentru a sustine tinerii din Chisinau care duc LUPTE GRELE impotriva comunistilor de acolo! Ei sunt zeci de mii noi sa fim macar mii! Daca azi am fost 3000 maine hai sa fim 10000! VA ASTEPTAM PE TOTI ROMANII ADEVARATI!

Mineriada nu a avut loc in 90 :-?

Oricum 89 pentru noi 09 pt ei cam mult 20 de ani dar mai bine mai devreme decat niciodata

oricum cum ar fi sa se stranga multi romani la un punct de trecere in Basarabia si sa forteze intrarea cred ca am fi de ajutor mai mult acolo.Pana la urma eu atat stiu ca BAsarabia e Pamant Romanesc si cine nu crede poate sa verifice pe www.romanism.net.Hai Noroc

Au fost vreo 4 sau 5 mineriade; ma refeream la aia din '99 (Costesti, Stoenesti...)

OK, Basarabia este (sau cel putin a fost candva) pamant romanesc. Dar cum ramane cu populatia din Basarabia? Daca face cineva un referendum sau sondaj de opinie o sa aveti surpriza ca ei nu vor nicio unire. Poate nu am fost eu atent, dar din ce am vazut la TV, cei care protesteaza la Chisinau vor "Libertate" si "Jos comunismul", nici vorba de Unire.

Au fost vreo 4 sau 5 mineriade; ma refeream la aia din '99 (Costesti, Stoenesti...)

OK, Basarabia este (sau cel putin a fost candva) pamant romanesc. Dar cum ramane cu populatia din Basarabia? Daca face cineva un referendum sau sondaj de opinie o sa aveti surpriza ca ei nu vor nicio unire. Poate nu am fost eu atent, dar din ce am vazut la TV, cei care protesteaza la Chisinau vor "Libertate" si "Jos comunismul", nici vorba de Unire.

Nu ai fost tu atent.

Eu sunt din Chisinau si traiesc acolo... Am fost eri la protest.. El a fost pt cei ce nu au votat comunistii... Alegerile au fost falsificate si asta era clar! 80% din Italia au votat comunistii ceea ce nu e posibil si in Romania tot asa mare procentaj a fost pt comunisti! Pt asta au iesit protestatarii, insa din cauza violentei provocate de politisti s-a ajuns la ce s-a ajuns ceea ce nu e deloc favorabil pt noi! Presa ca intotdeauna a exagerat, dar realitatea e putin diferita.

Azi s-a mai intamplat ceva? Continuati protestele sau au reusit aia sa va bage pumnul in gura?

eu sunt din chisinau

nu va luati dupa imagini oamenii normali nu au aruncat cu pietre au facut-o studenti de la academia de politie care au fost infiltrati in multime ca apoi voronin sa poata spune ca prostetatarii sunt vandali

mai mult actiunile politiei au fost doar de a irita oamenii dar suspect de pasive astfel nu s-a intreprins nici o miscare de bloca intrarea in parlament care a fost lasat fara paza chiar si la ora 1 noaptea mai mult dupa ce tot "persoane neidentificate" au dat foc la citeva cabinete din parlament timp de zeci de minute nici o masina de pompieri nu s-a aratat prin zona ca sa stinga incendiul

adolescenti de 15-19 ani care au fost internati la urgenta dupa bulane peste cap si sale au fost saltati noaptea de politie si dusi in directii necunoscute

iar expulzarea lui teodorescu face parte din povestile cu dusmanii externi atit de indragite partidelor comuniste totalitare din toata lumea

nu la chisinau nu este o dictatura totalitara

mai rau este un fel de incubator, o struto-camila formata din capitalism salbatic, stat politienesc, sovinism rudimentar, coruptie si teroare.

familia voronin este una dintre cele mai bogate din moldova dupa fraudari si privatizari ilegale a fabricilor si bancilor, alti deminitari nu sunt mai prejos

la acestia trebuie adaugata o masa larga de clienti care in schimbul unor contracte grase cu statul dau mita si fac servicii guvernarii

peste toate se asterne o coruptie omniprezenta sustinuta de o politie grasa platita din greu pe linga care politistii corupti din filmele americani sunt simpli baietei

cel mai sarac stat al europei dar in capitala caruia poti vedea mai multe masini de lux decit in multe din capitalele europene ca si in Romania sute de mii de oameni lucreaza peste hotare deoarece in moldova salariul mediu pe economie nu il vad decit foarte putini cetateni

daca mai pui si faptul ca moldova depinde exclusiv de gazul rusesc faceti si singuri concluzii

protestele de ieri au fost o reactie la fraudarile masive facute de comunisti la alegeri (intre 10 si 20%) prin manipulari de liste electorale, utilizarea resurselor administrative, tiparirea de buletine false, care a degenerat in violente datorate securistilor infiltrati si actiunilor autoritatilor care acum vor sa arunce vina pe liderii partidelor de opozitie

Macar daca ar lua tarfa aia de basescu atitudine ferma fata de jegurile comuniste...

Atata vreme cat NICIO tara din lume nu si-a exprimat clar pozitia, SUA a zis ca inca analizeaza daca alegerile au fost legitime (insistand pentru calm), oricine ar fi fost presedinte al Romaniei ar fi procedat cu multa bagare de seama.

Sunt prea multe jocuri geopolitice in joc.

Desi si mie mi-ar fi placut ca Base sa ia o pozitie, oricare ar fi fost ea (e, totusi, ala care dicteaza politica externa a tarii), prefer sa fiu mai retinut.

Eu unul nu pot uita cand le-a zis moldovenilor, inainte ca Ohanesian&comp. sa fie rapiti in Irak: "Daca mai aveti vreo problema, dati un telefon!"

Sunt si eu din Chisinau si deja a treia zi sunt cu lacrimi in ochi. Iarasi comunistii..iarasi la putere..inca 4 ani...daca va fi asa, nu avem viitor. Pur si simplu nu pot accepta acest lucru...:(

Sincer, nu imi vine sa cred ca, in sfirsit, se trezeste poporul nostru, se trezeste romanismul in constiinta noastra. Cind vom scapa, in sfirsit, de rusificata ciuma comunista, care de zeci de ani ne manipuleaza si ne mint? Am doar 18 ani si vreau un viitor pentru Basarabia..Un viitor in care sa nu fie loc culorii rosii.

Basarabia pamint Romanesc!! Sa spunem acum NU comunistilor, sa ne facem auziti!!

Multumim pt incurajari... vreau sa spun ca ceea ce a fost nu a fost o revolutie ci protest dar voronin ca sa iasa basma curata a produs violenta prin politisti si unii civili. Politia dupa cum a zis si calinel a inceput bataile dar s-a retras si a lasat sa intre usor lumea in parlament si presedintie iar pompierii nu au incercat sa stinga incediile. Aseara la 11 cind incediile erau mari nu era nici o masina la parlament. Azi erau politisti in civili ce patrulau pe cei care priveau, iar in fata marii adunari nationale mai sunt tineri ce protesteaza.

In sate prinde doar 3 canale de televiziune-moldova1(100%-comunist), 2+ care e plin de divertisment si multi nu gasesc la ce sa se uite si prime(rusesc). la moldova 1 in timp ce aveau loc altercatii arata teatru, iar dupa ce au pregatit filmu cu comentarii l-au pus sa vada si cei de la tara. Cei de la tara mereu au fost dezinformati si majoritatea sunt batrini care tin minte ca au lucrat si stiau ce vor avea in ziua de miine cind era regimu comunist. Acum actualul regim comunist le-au marit pensile cu vreo 20lei si la oras nu prea au ce cauta si se simt bine. Cei de la oras sunt mai bine informati si majoritatea sunt tineri care vad cu totul altfel viata.

tu nu ai observat ca au cantat minute in sir "Desteapta-te Romane" , au fluturat steaguri cu Romania mare ...tu unde mama dracu te uiti ? la TV Moldova unde se difuzeaza Concerte de muzica populara si desene animate ?

Da..sunt de acord...Principala cerere a protestantilor a fost declararea alegerilor ca fiind invalide si cel mai des in PMAN se putea auzi "Jos comunistii" ..

Dar... noi, basarabenii, pur si simplu nu mai putem sa tinem in noi toata durerea aceasta...din 1812 incoace. A fost o explozie...nu mai putem sa tacem.