fcsteaua.ro

Spoiala si circ

10 posts in this topic

Dupa ce "structur'le" s-au purtat cu Becali exact cum finantatorul a inteles sa-si indese pumnii in falcile suporterilor, avem in clipa de fata un soi de mineriada cu iz de Sampion Lig organizata pentru eliberarea proaspat arestatului.

"Free Gigi" iata un slogan care m-a lasat masca, sanchi sa nu se prinda opinia publica ca sustinatorii ad hoc ar avea legatura cu niste clanuri de tiganusi analfabeti sau ca ar fi vajnici detinatori de cefe late tunse scurt.

Acum, ca impotriva lui Becali s-a pus de-o mare caterinca cu iz de abuz si dreptate intr-o mica masura, o stie toata lumea si o recunosc la randu-mi desi numai de dragoste pentru creditor nu as putea fi banuit.

Problema mare e reprezentata de faptul ca la o regie politica proasta s-a raspuns cu un circ ieftin din partea acolitilor machedonului, o facatura ordinara, o ramasita dintr-un ciob spart al unei Revolutii regizate cu morti pentru executia unui fost dictator. Iar problema cea mai mare pentru noi, in fapt singura, e legata de implicarea Stelei in acest balamuc, teatrul viselor din Ghencea fiind transformat in viziunea unora, in scena de advocacy pentru eliberarea unuia care s-a crezut candva mai presus de orice om in numele unei relatii exclusiviste cu Domnul.

Multa fatarnicie in tot acest teatru ieftin, o perdea apretata pentru a fi asezata peste imaginea mimata a unui stat de drept. Multa justificare (adevar) si mult abuz (minciuna) in arestarea oierului, o continuare a unui film de Kusturica in care poporul roman este actorul principal intr-o tragedie continua si victima a intereselor politice transpuse in executii mediatizate cu slujbasi ce si-au uitat de mult neamul si fisa de post.

In ajunul Pastelui, Becali a primit o lectie. Steaua LUI nu este pe primul loc asa cum a incercat sa ne pacaleasca, iar imaginea sa cu o pereche de catuse pe maini este la fel de graitoare ca un podium la Olimpiada ocupat de trei gimnaste din Romania. Cine a vrut sa-i dea o lectie a reusit pentru moment, iar implicatiile politice cu tema "eu am scapat tara asta (sau doar Steaua) de un fatarnic ca Becali" vor avea sau nu efectele dorite.

Peste ani,fetitele lui tati vor aparea pe la teveu si vor spune:

"Tata a fost detinut politic pe vremea regimului Basescu"

Daca si inaintasii lui Becali au fost tot soiul asta de detinuti politici mi-am schimbat conceptia despre felul asta de privare de libertate.

Catzi dintre voi a fost in arest? De ce intreb acest lucru.

Edited by vlad

nu stiu ce lectie i`a dat...dupa cum am auzit e cam vesel la tribunal.

pt ca memoria poporului samantar al acestei tari este scurta propun redactorilor un efort sustinut in a incerca adunarea, pe cat posibil, a tuturor marsaviilor machedonului, de la toate declaratiile grandomane si fara finalizare, la toate actiunile de moralitate discutabila

stiu ca e greu, dar putem contribui toti. o brosura precum cea impartita acum 2 meciuri ar ajuta intr-o anumita masura.

lumea uita prea usor toate relele pe care le-a facut interlopul asta de pipera

FREE Steaua!

Edited by twetwet

nu stiu ce lectie i`a dat...dupa cum am auzit e cam vesel la tribunal.

Tu ce atitudine ai fi adoptat daca ai fi fost astazi in locul lui George Becali?

Cred ca lectia este evidenta si cred ca G B a inteles-o perfect chiar daca va face circ la TV dupa eliberare. Arestat de fata cu familia, fotografiat incatusat, cu imaginea redusa la zero daca e sa privim doar prin prisma sanselor de a ajunge un demnitar al acestei tari....totul in postul Pastelui. Nu sunt de ajuns exemplele?

dupa cum zicea cineva pe un site de sport, mesajul corect ar fi "FREE Steaua"

E trist sa vad cati idiotri il sustin

am in lista vreo 3 ce "Fre Gigi" 2 din ei nus prosti da se pare ca la faza asta .... au dat-o in ...

am in lista vreo 3 ce "Fre Gigi" 2 din ei nus prosti da se pare ca la faza asta .... au dat-o in ...

mda...credeam ca sunt singuru care am d-astia in lista

Soldatino, esti printre putinii care mai gandesc lucid acest caz si care mai vad dincolo de aparente. In principiu, soarta omului nu ma intereseaza absolut deloc, ba chiar (daca ar fi sa fiu cinic) ma bucur ca i se intampla o nemernicie pentru ca si el a supus Steaua la multe.

Ceea ce va ajuta cu adevarat Steaua (pentru ca e clar ca intr-o prima faza nu a fost asa) ar fi ca , in presiunile de tot felul la care va fi supus in parnaie in aceste 29 de zile, sa existe una legata de cedarea Stelei, pe langa toate celelalte secrete ce-i vor fi scoase cu clestele. Daca nu va fi asa, daca uneltitorii nu iau si clubul nostru in calcul, prevad un viitor mult mai sumbru decat cel de azi. Si cu el in frunte !

Si eu am vreo 2. Dar nu-s Stelisti, dar nici prosti. Cred ca faptul ca nu-s Stelisti a contat enorm in adoptarea acelui status! :|