fcsteaua.ro

Sindromul Stockholm

71 posts in this topic

Sindromul Stockholm e o chestie foarte ciudata. E un raspuns psihologic care se manifesta de cele mai multe ori in cazul rapirilor sau luarii de ostateci. Victima se ataseaza de cel care l-a luat ostatec indiferent de pericolul in care se afla.

De sindromul Stockholm sufera si multi dintre stelisti. Luati "ostateci" de catre Becali(de fapt, Steaua a fost luata ostateca.) si supusi la nenumarate umilinte, suporterii au cedat in cele din urma. Ma rog, unii dintre ei. Acum ca Becali a fost prins, acestia sunt alaturi de el.

De ce e asta?

De ce e lumea alaturi de el?

Pai, pentru ca a fost un abuz. Inchiderea lui a fost un abuz facut de catre autoritatile acestei tari. Omul nu trebuia inchis. A incercat sa isi faca singur dreptate, sa ii prinda pe cei care l-au furat si a reusit. A REUSIT!

A facut ceva ce multi dintre noi nu au facut. Si-a facut dreptate! Si noi vrem sa fim la fel ca el. Si noi vrem sa ni se faca dreptate sau sa ne facem noi. Pentru ca, sa recunoastem, nu exista nici macar un om aici care sa nu fi fost nedreptatit. Nu exista aici nici macar un om pe care politia nu l-a dezamagit si care nu a ramas cu buza umflata cand a apelat la ei.

Toti vrem sa ni se faca dreptate. Toti vrem sa ne facem dreptate. Toti vrem sa plateasca cei care ne-au ranit, care ne-au facut rau, pe care ii uram din toata inima. Toti vrem sa fim razbunati. E natura umana. E normal. Nu trebuie sa ne fie rusine.

Da, Becali a facut dreptate si acum plateste. Dar, oare, a facut dreptate?

Becali i-a prins pe hoti dar nu i-a dat la politie. Asta ce inseamna? Asta inseamna ca si-a facut singur dreptate. DAR NUMAI LUI!

Pentru noi el nu a facut nimic. Mai mult, le-a dat hotilor drumul. Iar acei hoti ne-ar putea prada pe noi oricand, la orice ora, in dorinta de a-si recupera "investitia" pierduta cu Becali.

S-a exagerat cu drama lui Becali. S-a exagerat mult. Poate ca ceea ce i s-a intamplat nu a fost corect. Poate ca dreptatea e de partea lui. Uitam totusi cu cine avem de-a face. Becali nu e un cetatean de rand. El e unul dintre smecherii care isi permit sa "indoaie" legile dupa bunul lui plac, sa le ocoleasca, sa le sara ca sa iasa el in castig.

Lumea a uitat deja de scandalul cu terenurile Armatei, a uitat de datoriile Stelei la stat, a uitat de "Valiza", de stenograme si de multe altele. Lumea e acum concentrata asupra abuzului. Lumea vrea dreptate pentru Becali.

Cand batrani nevinovati au pierdut procese murdare si au ajuns in puscarie in locul vinovatilor, nu a sarit nimeni. Cand ucigasi au fost lasati in libertate pentru ca aveau pile acolo sus, nu a protestat nimeni. Cand puscariasii si-au luat concediu medical de la puscarie, nu a iesit nimeni in strada. Cand anumiti politicieni care au subminat economia nationala au ajuns parlamentari europeni, nimanui nu i-a pasat.

Cand, insa, Gigi Becali, cel facator de rating, invitatul permanent de la OTV, B1 TV,Sport.ro, gsptv, Pro TV, Antena1,etc. a fost abuzat, s-a ridicat toata tara!

Asta e dreptatea pe care o vreti?

Sau ce vreti?

Vreti dreptate sau sa fie eliberat omul pe care il priviti in fiecare seara? Va e frica sa nu cumva sa il pierdeti? Va temeti ca nu veti mai avea cu cine sa radeti(sau de cine)?

Aici e buba. Ati devenit dependenti de Becali. Va e frica fara el. Asa ca, nu mai fiti ipocriti. Nu va mai ascundeti dupa vorbe goale.Daca vreti dreptate, cereti dreptate pentru cei care merita, nu pentru cei care nu merita! Cereti dreptate pentru voi! Treziti-va! Voi sunteti cei care sufera, nu Becali!

Adrian

Foarte bun articol, ca de altfel toate scrise de catre redactorii site-ului in ultimele zile. Mult respect.

Edited by ARKA

Da Adriane asta e dreptatea pe care o vor pentru ca sunt dependenti de el.EI!Acea parte a populatiei care uneori ne obliga sa ne uitam pe partea cealalta a drumului.

Romanul de rand e dependent de show de prost gust si de vedete plasticate si fabricate peste noapte.

Din fericire mai sunt si unii care ,uite ca mai scot capul in lume.Macar printr-un articol incearca sa schimbe ceva .SI daca nu pot schimba o parere macar o pot contracara.

Spun pentru a multa oara si in contextul asta : Becali merita ce i se intampla.Si dau DOAR 2 motive simple :

-1.Traim si prin urmare si el traieste , intr-o tara democratica in care legea e mai presus de orice.Algoritmul e simplu:gresesti -> platesti!Nu exista alta cale.El trebuie sa plateasca pentru ilegalitatea sau ilegalitatile comise.

-2.A te crede cel mai bun si cel mai puternic intr-un sistem care nu functioneaza si care poate rasturna ierarhiile peste noapte e cea mai mare greseala.Becali s-a crezut sef,serif,lider si toate functiile la un loc.A dat in toate ierarhiile din Romania asta noastra , asa buna rea cum e.De fapt, mai degraba a luat ierarhia societatii si a dat cu ea de pamant ca sa arate lumii ca el este Urs , Leu si nu mai stiu ce alte animale s-a declarat.Sa sti ca toate declaratiile astea care atacau ba avocati , ba procurori , ba conducatori DNA s-au strans.Si la primul dosar cat de cat cu probe a fost pedepsit ca sa ii inchida gura si ca sa isi dea seama ca nu e bine sa te bagi tot timpul cu capul in fata.

Prin urmare Becali merita ce a primit pentru ca ,vorba romanului, s-a intins mai mult decat ii e plapuma.

Cat despre becalisti ,care se identifica extraordinar de mult cu animalele libere de pe strazi vezi cocalari , trec la ignoranta si superioritate.Nu imi mai bat capul cu ei!

bun,e la obiect acest articol,100% ai dreptate, problema care ma deranjeaza este alta si ma vad nevoit sa o spun aici ca sa intelegeti si voi cum se vad uneori lucrurile din tribuna si de la televizor. am fost de nenumarate ori pe stadion,iar cand nu merg ma uit la televizor si vad aceeasi problema: suporterii din peluze ba se bat intre ei(am si o filmare),ba injura ca la usa cortului,ba se iau la harta cu cei de la paza,ba arunca cu scaune...etc. nici eu nu-l suport pe omul Becali,dar ce faceti unii din voi ma face sa cred ca depasiti limita bunului simt si nu numai.am inteles,il injuri unu-doua meciuri,dar dupa iti incurajezi echipa,zic bine? acum il vedem dupa gratii pe acest individ,da? de ce mai strigi impotriva lui? de placere ? echipa a fost sustinuta ? NU. s-a cantat ceva sporadic si cam atat. asteapta sa revina din puscarie si atunci iti sustii cauza.Citeam astazi un comentariu al unuia din Peluza Sud...."ba voi sunteti vanduti lui Becali" zicea catre cei din Nord,pai bine ma omule,dar voi sunteti veniti de la gradinita? stati pe scaunele si aplaudati? NU. de nenumarate ori v-am vazut facand scandal,rupand scaune,provocand "organele",provocand batai,distrugand orice va iesea in cale. sa ma scuzati dar ca stelist ce sunt, vreau sa va vad si eu plecand din Ghencea,nu sunteti mai prejos decat acest oier. A ajuns lupul stapan la stana,cam asa e situatia. Nu pot sa nu remarc galeria lui Liverpool, canta cu mic cu mare. intr-adevar am trait momente de vis cu Steaua,dar uneori galeriile isi fac de cap...pe mine unul ma deranjeaza,incep sa-mi provoace migrene acele injuraturi,chiar nu poti sa mergi cu femeie si copil la meci de rusine?imi cer scuze daca am atins pe cineva,eu am fost obiectiv ca in articol.Nu am vorbit de toti suporterii ci doar de unii manji drogati (presupun)

intr-adevar am trait momente de vis cu Steaua,dar uneori galeriile isi fac de cap...pe mine unul ma deranjeaza,incep sa-mi provoace migrene acele injuraturi,chiar nu poti sa mergi cu femeie si copil la meci de rusine?

Comentariul meu este scurt: Pe tine nu te deranjeaza ca nu mai poti veni pe stadion cu femeia sau copilul. Te deranjeaza, ca si pe ceilalti becalisti din tribune cu bannere gen "FREE Gigi" de altfel, ca inca este injurat ciobanul. Si, ma rog, de ce sa nu fie insultat in continuare? Doar pentru ca este in puscarie? Asta schimba cu ceva situatia actuala a Stelei? Schimba blazonul patat al unei echipe iubite de 60% din romani? NU. Tocmai de-asta, idolul vostru de la stana va infrunta protestele stelistilor pana va disparea definitiv din peisajul ros-albastru. PIEI SATANA DIN Ghencea!

Sindromul Stockholm

--Lumea a uitat deja de scandalul cu terenurile Armatei, a uitat de datoriile Stelei la stat, a uitat de "Valiza", de stenograme si de multe altele. Lumea e acum concentrata asupra abuzului. Lumea vrea dreptate pentru Becali. --

Sindromul Stockholm, sindromul Romania....

Din pacate traim intr o tara cu din ce in ce mai multi otv-isti. Asta e tara in care traim, toti sunt fani Becali.

Referitor la faza cu stenogramele, cred ca multi dintre stelisti mureau de ras la citirea lor si deabia asteptau sa mai apara altele noi, sa se mai distreze. In loc sa se ganeasca mai departe si sa vada ca scandalurile provocate de Becali, afecteaza GRAV imaginea Stelei, pt ca fecali e vazut peste tot pe glob, ca finantatorul Stelei.

Acum toata tara il plange de mila, incredibil cata naivitate.

Edited by mfun

Date fiind circumstantele se impune si o concluzie: George Becali - omul potrivit la locul potrivit. Si cum omul sfinteste locul sper sa ramana acolo mult si bine, eventual sa organizeze 2,3 filiale PNG prin Jilava, Colibasi, Gherla etc. Numai bine tuturor.

MANRU CA SUNT CETATEAN !!! (de vreo 30 de ani)....................................respect pentru JEAN PAVEL - CEL MAI MARE LIDER DE GALERIE DIN ISTORIA Stelei..........................Sorin

Oare voi, cei care va dati seama de adevar, si credeti ca stiti, aveti dreptate ?

Nu m-as grabi sa spun ca Becali e abuzat, este victima unei comenzi ''de sus''. De fapt ce vrea sa fie asta ? O diversiune ! O diversiune de la ce ? Domnu' Marinar stie si presimt ca in curand vom afla si noi. Doar gandul ca traiesc intr-o tara in care prezumtia de nevinovatie nu inseamna nimic si in care arestarile se fac la ordinul unui singur om, unde influenta presedintelui asupra organelor statului este 100%, ma face sa ma gandesc bine la ce voi face in continuare.

Aseara la meci, am stat la tribuna, nu m-am ridicat deloc de pe scaun sa jignesc peluzele, practic nu am participat la conflict, dar realitate nu este asa de crunta deoarece in afara de 10-11 oameni care purtau mesajo pro-Becali, nimeni nu a incercat sa il incurajeze.

Nu stiu daca v-ati dat seama dar atunci cand peluzele au inceput sa sustina echipa au fost aplaudate de catre oamenii de la tribuna, deci mesajul a fost simplu : Daca omul nu este aici, incurajati echipa, lumea este satula de conflictul peluzelor cu Becali, vor sa vada evenimentul pentru care au platit, vor sa vada fotbal, vor sa vada spectacol.

Un lucru simplu ma pune pe ganduri : Cine a strigat numele lui Becali mai mult aseara ? Nu ei sunt cei dependenti de Becali, mi se parea normal un protest pe tema scrisa, dar nu asa, in momentul in care la fiecare meci peluza il pomeneste pe Becali, de bine sau de rau, atunci ma intreb sincer : oare cine e dependent de Becali ? fularultras

Cand batrani nevinovati au pierdut procese murdare si au ajuns in puscarie in locul vinovatilor, nu a sarit nimeni. Cand ucigasi au fost lasati in libertate pentru ca aveau pile acolo sus, nu a protestat nimeni. Cand puscariasii si-au luat concediu medical de la puscarie, nu a iesit nimeni in strada. Cand anumiti politicieni care au subminat economia nationala au ajuns parlamentari europeni, nimanui nu i-a pasat.

Aici e buba. Ati devenit dependenti de Becali. Va e frica fara el. Asa ca, nu mai fiti ipocriti. Nu va mai ascundeti dupa vorbe goale.Daca vreti dreptate, cereti dreptate pentru cei care merita, nu pentru cei care nu merita! Cereti dreptate pentru voi! Treziti-va! Voi sunteti cei care sufera, nu Becali!

Bravo Adriane, ai mare dreptate.

Asa trebuie pusa problema...

Cum mortii lui a reusit, bai nene, babuinul asta sa iasa bine si acum? Chiar atat de usor de dezbinat sa fim? A reusit ce nu au reusit generatii si generatii de oameni la Steaua: parca la tribune era Dinamo, si la peluze Steaua, pe cuvantul meu. Ne injuram unii cu altii ca la usa cortului. Sa fi avut lideri de galerie cu putin creier si oua, acum am fi vorbit de lovitura decisiva data lui jj. Dar cu cine? Cu mustata, care nu stia cum sa ne mai opreasca din injurat, de frica? Cu altii si altii, care s-au tinut numai de mistouri? Aseara trebuiau infiltrati oameni la T1 si T2, eventual un banner la vreo loja, cu o cheta se rezolva. Nu trebuiau sub nici o forma injurati cei de la tribune. Acum presa are exact ce si-a dorit : scandal si mai mare, audienta cu ghiotura. Cand Dumnezeu ne vom satura de circ, ca paine nu mai e demult ? Fratilor, eu unul m-am resemnat : de Gigi nu scapam prea curand, iar de mentalitatea de turma n-avem cum sa scapam.

Sunteti atat de mici incat imi vine sa va iau pe toti de mana si sa va trimit la scoala. Sunteti o adunatura de copiii carora nu le-a placut scoala si care pot fi usor de manipulat. Voi sunteti cei manipulati. Unul da tonul si voi dupa el, ca maimutele, fara sa judecati putin. Voi ganditi numai din privinta a ceea ce vedeti. Voi aveti doar ochi, creier n-aveti. Nu ati avut dreptate de data asta si d'aia v-am huiduit.Fiindca sunteti prosti. Fiindca vreti raul Romaniei. Si eu il injur pe Becali in anumite ipostaze, dar asta nu inseamna ca am orbit, ca ii las pe cei de la putere sa ma manipuleze cum vor ei. pentru. noi IMPORTANT NU ESTE Becali, CI SISTEMUL!!! Care te face pe tine acum sa mori de foame si iti trage din bani FARA SA-I VEZI!!! LEGAL!!! PROSTULE!!! PROSTILOR!!! UN OM CAND FURA CEVA DEVINE AUTOMAT INFRACTOR. INFRACTORUL ISI PIERDE DIN DREPTURI, INCLUSIV DREPTUL LA LIBERTATE. NU POATE UN INFRACTOR SA SE PLANGA DE PRIVARE DE LIBERTAE SI SA I SE DEA CURS, NU ESTE CORECT NICI DIN PUNCT DE VEDERE LEGAL SI NICI MORAL! NU POTI INCURAJA INFRACORII. LEGEA TREBUIE FACUTA IN FAVOAREA PAGUBITULUI NU A INFRACTORULI. NOI SUNTEM IMPOTRIVA LEGILOR FACUTE PROST SI A HOTILOR DIN SISTEM. NU SUNTEM FANI Becali, SUNTEM ROMANI!!!

am fost ,sunt si voi fi anti Becali...dar pur si simplu mi-e rusine sa dau intr-un om cazut indiferent cine ar fi ..."ma gandesc sa ma apuc sa bat femei"...Steaua TE IUBESC !!!

NU SUNTEM FANI Becali, SUNTEM ROMANI!!!

Atunci te intreib si te rog sa-mi raspunzi:

- de ce nu ati iesit in strada cand femeia aia a ajuns la inchisoare ca a batut 3 tarusi in curte?

- de ce nu ati iesit in strada cand studenta a fost omorata pe trecerea de pietoni?

- de ce nu ati iesit in strada cand idiotii de la putere au anuntat ca ne fac datori la FMI ca sa aiba ei ce fura?

- de ce nu ati iesit in strada cand clanul Preda a fost eliberat dupa macelul din Mall?

- de ce nu protestati fata de furtul urias al lui Basescu, Popoviciu, Tariceanu si toti ceilalti?

... si alte zeci si zeci de cazuri care se intampla zilnic.

Daca aveti atata simt civic de ce v-ati gasit sa-l aparati tocmai pe interlopul Becali, al carui loc este de fapt chiar la puscarie, desi acum este discutabil daca a ajuns acolo legal sau nu... Vad ca in alte cazuri nu v-a mai scos moralitatea din casa...

Edited by fedora

@Adrian

Nu ai inteles nimic. Nimeni nu vrea dreptate pentru Becali sau absolvirea lui de vreo pedeapsa. Oameni sunt indignati ca hoti sunt liberi, iar pagubitul in arest. Indiferent cum se numeste acel pagubit si cum si-a aparat proprietatea.

In logica ta firava nu vezi ca si justitia face ce a facut si Becali. Lasa hotii in libertate pentru ca a cazut la invoiala cu ei, exact ca Becali. Azi sau maine, astia pot fura de la mine, de la tine, de la oricine. Despre asta-i vorba, nu depre Becali!

Edited by Steaua No1

@Steaua No 1: Ok, si eu v-am intrebat DE CE NU ATI LUAT ATITUDINEA ASTA CIVICA in zecile de alte cazuri asemanatoare de pana acum? Si vreau un RASPUNS!

Edited by fedora

In logica ta firava nu vezi ca si justitia face ce a facut si Becali. Lasa hotii in libertate pentru ca a cazut la invoiala cu ei, exact ca Becali. Azi sau maine, astia pot fura de la mine, de la tine, de la oricine. Despre asta-i vorba, nu depre Becali!

Dar pentru faptul ca idolul tau Becali i-a lasat liberi nu te scandalizezi deloc. Te rog eu citeste postarea lui fedora si pune-ti intrebarile acelea.

@Steaua No 1: Ok, si eu v-am intrebat DE CE NU ATI LUAT ATITUDINEA ASTA CIVICA in zecile de alte cazuri asemanatoare de pana acum? Si vreau un RASPUNS!

Replica mea nu era pentru tine, dar iti raspund la intrebare. Pentru ca este primul caz din lume cand pagubitul este la racoare si hoti liberi, fara macar inceperea urmaririi penale asupra lor.

Replica mea nu era pentru tine, dar iti raspund la intrebare. Pentru ca este primul caz din lume cand pagubitul este la racoare si hoti liberi, fara macar inceperea urmaririi penale asupra lor.

Ce naiv esti, cred ca sunt mii de cazuri in care hotii sunt liberi si nu sunt urmariti penal...

"Pagubitul" a lipsit de libertate niste oameni. Ia gandeste-te cum ar fi sa te ridice intr-o zi gorilele lui Becali cum ca i-ai fi furat masina(din greseala, desigur). Si apoi jegul sa scape nepedepsit.

Edited by MoWeed

Pai stii de ce? Pentru ca pagubitul a lasat hotii in libertate (adica isi pot face treaba in continuare pe spinarea mea sau a ta sau a altora) si nu i-a bagat la inchisoare, deci pagubitul a solidarizat cu hotii. Practic, nefacand plangere, hotii nu sunt hoti pt ca fapta de furt nu exista. Si asta multumita lui Becali. Capisci?

Ce naiv esti...

Ce naiv esti, cred ca sunt mii de cazuri in care hotii sunt liberi si nu sunt urmariti penal...

"Pagubitul" a lipsit de libertate niste oameni. Ia gandeste-te cum ar fi sa te ridice intr-o zi gorilele lui Becali cum ca i-ai fi furat masina(din greseala, desigur). Si apoi jegul sa scape nepedepsit.

Vorbesti din carti si sabloane de lemn. De unde pana unde ai scos-o ca Becali e idolul meu?:))Bati campii! Eu am explicat de ce este lumea indignata in acest caz mai mult decat in altele. Nu ca este Becali in arest, ca este vorba despre Becali sau ca Becali ar fi nevinovat.

Edited by Steaua No1

Vad ca in alte cazuri nu v-a mai scos moralitatea din casa...NU S-A IESIT IN STRADA NICI IERI SI NU S-A IESIT IN STRADA NICIODATA IN ACESTE CAZURI FIINDCA NOI NU SUNTEM UN POPOR, NU SUNTEM UNITI, SUNTEM DOAR O POPULATIE. Cand n-o sa ne mai intereseze de o persoana anume si o sa ne ghidam numai dupa dreptate atunci osa avem toti un scop comun. Majoritatea romanilor nu constiientizeaza ca ei sunt puterea si se lasa mintiti si umiliti. Cand romanii vor intelege ca NOI SUNTEM PUTEREA si ca nu trebuie sa se lase umiliti de o mana de oameni, atunci fi sigur ca romanul se va razvratii, deocamdata n-ai cu cine, fiindca manipularea isi face simtita prezenta in toate mediile, televiziuni, etc...lumea trebuie tinuta proasta, intelegi?:) Mafia de la nivel inalt stie cum sa tina populatia in frau, cunosc tehnica. D'aia nu se iese in strada...DEOCAMDATA:)

SPER:)

Pai stii de ce? Pentru ca pagubitul a lasat hotii in libertate (adica isi pot face treaba in continuare pe spinarea mea sau a ta sau a altora) si nu i-a bagat la inchisoare, deci pagubitul a solidarizat cu hotii. Practic, nefacand plangere, hotii nu sunt hoti pt ca fapta de furt nu exista. Si asta multumita lui Becali. Capisci?

Becali a fost saltat prin auto-sesizare, iar hotii nu. Furtul este din dreptul penal si nu civil. Fapta ramane chiar daca se recupereaza prejudiciul.Capisci? Becali nu este judecator si nici intelegerea intre parti nu sterge fapta.Capisci? Sa nu mai vorbesc de santaj...

In logica ta, daca un politist vede pe unul ca-ti sparge masina in parcare si o fura, trece neperturbat si asteapta, fie ca cazi la pace cu hotul, fie sa vi la circa depui plangere?:)))

Edited by Adrian
Acest utilizator e clona lui Xray_rom. Rog moderatorii sa ii verifice ip-ul.