fcsteaua.ro

Austria-România 2-1

29 posts in this topic

1 Aprilie, ziua pacalelilor. Si asta nu e doar in Romania. Aceasta zi depaseste granitele si chiar si spatiul si timpul. In Austria, tot ziua pacalelilor. La meci, numai pacalici. Cel putin de partea celor imbracati in galben.

Dupa cum ne-a obijnuit, Piturca a inceput cu acelasi "ofensiv" 4-5-1:

Lobont - Contra, Tamas, Goian, Rat - Nicolita, Cocis, Radoi, Tanase, Bucur - Marica.

Dupa meciul cu Serbia, Romania nu avea cum sa ne dezamageasca.

In minutul 10, Contra ne arata ca merita sa se retraga si il faulteaza in careu pe Prodl. Arbitrul se face insa ca nu vede si scapam foarte, foarte ieftin de un penalty care trebuia dat. Cu o constructie destul de greoaie, Romania incearca sa faca ceva. Face insa numai glume.

Arnautovici are o ocazie buna in minutul 19 dar, contrar cursului jocului, Romanii puncteaza primii. In minutul 23, ziua de 1 Aprilie face prima victima.

Murind de ras, portarul austriac trimite aiurea o minge pana la tanarul Tanase si acesta il lobeaza de la 30 de metri. Un gol foarte frumos care aducea Romania un avantaj. Un gol frumos dar un gol norocos. Tanarul Tanase merita insa laudat. A aratat ca are valoare si ca tricoul cu numarul 10 nu apartine neaparat unui fost utilizator de droguri.

1 la 0 pentru Romania, de 1 Aprilie, ce frumos!

Dar era de 1 Aprilie. Asa ca, avantajul a tinut exact un zambet! In minutul 24, Tamas loveste prost o minge care ajunge la Hoffer, atacantul despre care comentatorii spuneau ca nu a marcat inca pentru Austria il "face" pe Rat si il executa pe Lobont cu sange extrem de rece! O palma data atat Romaniei cat si comentatorilor care, in nesimtirea lor, au ajuns sa vorbeasca despre internationalii austrieci ca despre niste amatori.

Si, daca ati crezut ca s-au terminat glumele de 1 Aprilie, v-ati inselat. Acelasi Tamas, uitand ca nu mai e adversar cu Radoi, il ataca pe fostul Stelist ca in vremurile "bune", mingea ajunge la acelasi Hoffer si, de ce nu?, acesta face dubla!(saracii comentatori).

La pauza, Austria conducea cu 2 la 1 si surprizele inca nu s-au terminat.

Piti, ca sa arate tuturor ca e ofensiv, hotaraste sa il schimbe pe Radoi, mijlocasul defensiv, la pauza. Si asa a si facut. L-a schimbat cu Dorel Stoica. Probabil s-a gandit ca Dorel o sa repete evolutia "buna" din meciul cu Serbia si ca o sa marcheze din nou o dubla.

Cu "Degetel" Bucur luptandu-se cu fundasi de peste 190 centimetri inaltime, "Invizibilul" Cocis si "Depasitul" Contra, austriecii au jucat in forta si, in minutul 62, Scharner cel cu freza ros-albastra rateaza incredibil.

Piti face alta mutare ofensiva si il baga pe Marius "m-UE"(e un cuvant pe care el il foloseste des, nu o injuratura) niculae in locul atacantului mai defensiv, Bucur. Tanase arata din nou ca nu e un pacalici ca altii dar un singur om nu poate face nimic.

Nu stiu daca ati observat sau nu dar, cand e condusa pe tabela, Romania joaca intotdeauna mai ofensiv ca adversarul.Pe final de meci, intra si Max Nicu, "salvatorul", in locul lui Banel, si demonstreaza ca, totusi, merita mai multa incredere. Portarul de B al Austriei mai scoate un sut al lui tamas si meciul se termina cu un 2-1 care ingroapa orice sansa de calificare.

Nervi? Suparare? Frustrare?

Pentru ce?

Piti a declarat ca oricum nu isi da demisia. La FRF tot Sandu e sef. Mitica, tot la Liga.

Noi sa fim suparati?

NU!

DESTUL! Aceasta echipa nu ne merita. Aceasta echipa nu e "nationala" noastra. E a lor. E a impresarilor, a blaturilor, a mizeriilor.

Atunci, sa planga ei!

Adrian

FOARTE TARE!

Imi place foarte mult aceasta cronica a meciului echipei nationale cu mult mai titrata reprezentativa a Austriei!

Aceasta cronica este scrisa din punctul de vedere al unui suporter stelist! Acest site este, de altfel, al suporterilor stelisti si asa si trebuie sa arate o cronica a unui meci al echipei nationale pe acest site!

Felicitari autorului!

Cand ma gandesc ce echipa am avut pana acum cativa ani (Hagi, G. Popescu, Ilie Dumitrescu) si ce avem acum, parca imi pare rau ca nu i-am apreciat cum trebuie la vremea lor. Dupa cum stau lucrurile acum, o sa mai treaca ani buni pana sa avem o echipa nationala cat de cat decenta.

Ai dreptate, Adrian. Numai ca uiti ca oamenii astia nu au scrupule prin urmare nici nu le trece prin cap sa verse vreo lacrima. Nu pot sa-l uit pe Piturca venind in fata reporterilor la declaratia scurta de dupa meci afisand un ranjet pana la urechi si aruncand privirea aceea de smecheras ingenuu.

Parca ne spunea: uite ca is mai istet- v-am tras-o cat sunteti voi de multi, cretinilor.

Edited by Protasov

avem meci greu cu Feroe .. in curand .. se va juca probabil la Scornicesti pentru a avea avantajul terenului proaspat arat de acolo .. nu mai demoralizati echipa! Cu noroc, si daca suporterii sunt alaturi de echipa putem obtine penultimul loc!

Am ajuns sa ma bucur ca ne-au batut austriecii, poate asa scapam de piti

Atata timp cat la nationala vor juca: contra, rat, codrea, cocis, dorel Stoica, Chivu(care se da lovit dar pun pariu ca in weekend va juca la inter) nu ne mai calificam.Ar trebui reconstruita echipa fara Mutu si Chivu si piti-lasa-ne nu o va face in veci.Toata lumea zicea ca mai rau decat acum nu se poate, dar pazea ca vine insulele feroe

Banel. din nou Banel. oare asta nu vedea ca e in plus pe teren?

ce diferenta intre Banel si tanasa !!!

oare Banel nu se retrage de la nationala? si poatye si de la Steaua?

Acum ati vazut in sfarsit ca aveam dreptate??? Piturca a facut si face echipa la Steaua sub mandatul lui Lacatus si nu numai!

Cum oare se poate explica faptul ca si la nationala si la Steaua nu exista niciun mijlocas roman tehnic??? Si va spun 100% ca Piturca i-a spus lui Becali ca Elton nu e bun si nu are ce face cu el! Si de Lovin si Ov. Petre! Si de Radoi la mijloc! Bine, de Lovin mai mult a insistat Mitica Penalul! Iar de Banel nu mai zic! A distrus Banelinho asta atati jucatori la Steaua si la nationala! Nimeni nu-l scoate! M-am uitat la ultimele doua meciuri ale Stelei, ca le am inregistrate pe toate, si ce se vede este infricosator! O singura centrare buna in fiecare meci si cate 9 gresite! Nu pun aici si pasele gresite la adversar si mingile pierdute de el singur! Degeaba imi recuperezi 10 mingii daca tu dai 20 gresite! Eficienta este -100%!

Nu avem jucatori in tara! Iar la Steaua e si mai grav! Se insinsta pe non-valori si pe jucatori care nu stiu sa dea o pasa, un sut! Nu au loc Bicfalvi, Ochirosii, Szekely si chiar Andrei Ionescu, jucatori care stiu cu mingea, dar au loc Ovidei, Lovinei si Banei! L-am vazut pe Lazar de la echipa a doua si baiatul chiar e bun! Imi aduce aminte de Panduru, dar nu are tupeu! L-am vazut pe Rusu, dar nici el nu are tupeu! Si nu ma refer la tupeu de vedeta care nu stie sa joace cum avem noi, ci la tupeul de fotbalist!

Nu avem antrenori! Lacatus e cel mai slab antrenor din istoria Stelei si dovedit lingau al lui Becali! Strizu e jale la tineret si strica jucatori! Sandoi la tineret e catastrofa si am vazut meciul cu Serbie U23, scor 1-1! Trebuia sa fie cam 10-0! pentru sarbi, nu pentru noi! Praf! De Piturca nu mai zic, ca-l stim de la Steaua! Un antrenor fricos, la ciupeala, cu idei fixe si jucatori microscopici, gen Pompiliu Stoica, Mitrita, Nanu, Paduretu, Gigel Bucur!

Sper sa vina Dan Petrescu, desi nu stiu daca va vrea! Macar atunci nu-l vom mai vedea pe Dayro cu fumuri de vedeta pe teren si poate nu-l vom mai vedea pe Banel sau Lovin! Asta e!

Fotbalul Romanesc e in prapastie si suntem deeeeepaaaaarteeeeeeee! Ne trebuie minim 4 ani sa stabilizam situatia si sa nu fim in aceeasi urna cu Liechtenstein, Luxemburg, Feroe, Malta, Andorra! Asta daca astia nu cumva vor creste!

Aaaaaaaa, sa nu uit! Generatia lui Chivu si Mutu???? Serios! Oamenii vin numai la meciurile importante si la altele sa joace fraierii! Citat din Mutu cand i-a tipat lui Piti: "Pai ce ba, eu sunt Banel sa alerg???"

Pe astia ba ii doare in cot, ba in fund, ba stau la p....dele nevestelor! Sa nu uitam ca si inainte de Euro, domnul Mutu a avut o jena in fund si nu s-a prezentat in cantonamentul din Turcia, preferand chilotii nevestei care nastea la Miami! Iar de Chivu nu mai zic! Cu Letonia, ioc, cu Lituania, ioc, cu Feroe, ioc, cu Franta, daaaaa, cu Croatia, ioc, cu Serbia, ioc Chivu, cu Austria, ioc! Astea sunt prezentele in nationala ale lui Chivu si Mutu! Si sa nu uitam ca Mutu nu vrea pe Ghencea si Piturca se executa!

Edited by alexmk17

Banel. din nou Banel. oare asta nu vedea ca e in plus pe teren?

ce diferenta intre Banel si tanasa !!!

oare Banel nu se retrage de la nationala? si poatye si de la Steaua?

Dar vad ca numele lui Nicolita este subliniat!

Asta sa insemne ca s-a evidentiat?

L-as intreba pe cel care l-a evidentiat, de ce a facut-o?

Asa arata un fotbalist bun?

Unul care, cand centra, o facea mult in spatele portii?

Unul care, cand dadea o pasa buna (rareori), o dadea inapoi?

Unul care, cand trebuia sa fie la dublaj, era in fata (eventual in ofsaid) si cand atacam era la dublaj (in spate)?

Pana cand cocalarul asta isi va bate joc de noi? Pana cand va fi mentinut la Nationala si la Steaua pe alte criterii decat fotbalistice?

si se mai plangeau ca nu vine lumea in Ghencea. in stilul asta si la ce au aratat aseara ar trebui sa joace cu tribunele goale ani buni de acum incolo. ei nu si-au dat seama ca in Ghencea publicul doreste cu totul altceva? nu vrea figuri si talente de vedeta, nu vrea bosorogi expirati capitani de echipa- care tipau la colegii lor sa le lase mingea ca doar DEH e meciul de retragere domne, tre sa aiba ce arata la nepoti peste ani. publicul stelist priveste cu scarba jucatori ca tamas care in afara ca e inalt si mai da cu capu cateodata, greseste toate pasele, iar urcarile sale in atac sunt hilare; pe Banel il exclud ca oricum ne-am saturat de el; nu vrem ratze schioape; nu vrem un jucator la constructie care a facut un singur meci mai bun pt nationala- la contanta cu olanda; nu vrem furnici pe teren; nu vrem extra-mega-giga-hiper-ultra-super staruri care au langa ei o buzata nasoala; la m niculae spun pas fiindca il consider mai mic decat 0.

nu domne, noi vrem sa vedem stilul de joc incercat de tanase si daruirea lui Mirel Radoi, si mentalitatea de joc a lui max Nicu, venit dintr-un fotbal care are in palmares printre altele 3 titluri mondiale.

Mutu sa ne lase- vb suporterului aluia inainte de meci 's-a accidentat la talent'

Chivu la fel- sa stea in italia, viata frumoasa cu familia, il baga mourinho sa joace sau nu-l baga, are 5mil salariu...

ce parere aveti de echipa asta (mi-a venit in minte fara sa vreau):Coman, sapunaru, Goian, Radoi, panin, max Nicu, Gabi Paraschiv, bourceanu (ov Petre), tanase, costea, balba (de ce nu :)))

Unul care, cand trebuia sa fie la dublaj, era in fata (eventual in ofsaid) si cand atacam era la dublaj (in spate)?

Pana cand cocalarul asta isi va bate joc de noi? Pana cand va fi mentinut la Nationala si la Steaua pe alte criterii decat fotbalistice?

[/quot

cred ca singura sansa sa scapam de marele jucator Banel e sal prindem si sai rupem picioarele

asa trebuie facut si cu Lovin

astia nu se prind ca nu au nici o treaba cu fotbalul si de cand joaca la Steaua au imprimat cel mai urat stil de joc

nume subliniat? doar ironie ......

Interesant este cum si-a inceput spiciul unul din cei doi ,,guristi"care ne-au poluat auzul pe toata durata partidei:,,Este regretabil ca dupa acest meci nationala se poate desparti de antrenorul v.p.si se uita faptul ca acesta ne-a calificat de doua ori la turneele finale..."

De ce este regretabil ca piti ar pleca de la nationala sau va fi demis? Cine regreta? Noi care de cand este el antrenor nu am vazut macar un singur meci in care jucatorii sa joace si ei ceva? Petardele de jucatori pe care s-a tot incapatanat sa-i titularizeze?FRF care in cazul unei demiteri va trebui sa scoata din vistierie vreo 5-600 mii de euro (clauza de reziliere din contractul lui v.p.)?Presa careia i-ar scapa printre degete un nesecat izvor de subiecte ,,incendiare"?

Despre joc...? Care joc? Echipa nationala a lui v.p.si a FRF a facut promenada pe tot parcursul partidei.O perpetuua miscare browniana ca intr-o piesa de teatru pusa in scena de un regizor francez prea modernist si prea sofisticat din care noi,muritorii de rand,am inteles ca de fapt acesta nu a fost un meci de fotbal ci un examen de admitere al lui TANASE caruia toti ceilalti zece coechipieri aflati la moment in teren ii tot puneau ,,intrebari incomode"pentru a-l ,,incurca.Sau, daca vreti, mai simplu a fost ca la un proces TANASE versus Nationala Austriei in care avocatii apararii au pactizat cu partea adversa.

Ce ar mai fii de spus? Ca Maximilian Nicu pentru sapte minute petrecute in teren si-a spulberat o eventuala sansa de a evolua pentru Nationala Germaniei dovedind prin aceasta ca este mult mai roman decat majoritatea pramatiilor care se folosesc de convocarile la nationala pentru a-si intregi c.v.-urile si faptul ca ,,guristii"nostri au revenit la sentimentele traditionale vis-a vis de Radoi scotandu-l singurul vinovat pentru golul doi!

Restul e tacere.

cred ca singura sansa sa scapam de marele jucator Banel e sal prindem si sai rupem picioarele

astia nu se prind ca nu au nici o treaba cu fotbalul si de cand joaca la Steaua au imprimat cel mai urat stil de joc

just

dar ma intreb majoritatea suporterilor, cei care tolereaza sau, mai rau, apreciaza "fotbalisti" de acest tip, oare nu sunt constienti ca stilul Steaua a insemnat dintotdeauna altceva decat fuga bezmetica, pase aiuristice, centrari gresite, deposedari ratate si, mai ales, zero spectacol?

Atata timp cat la nationala vor juca: contra, rat, codrea, cocis, dorel Stoica, Chivu(care se da lovit dar pun pariu ca in weekend va juca la inter) nu ne mai calificam.

Te contrazic aici si spun ca Cristi Chivu trebuie respectat daca a lipsit intentionat de la nationala. Chivu s-a mai luat de selectioner si dupa campania ratata de la euro. Daca a facut-o si acum, inseamna ca tine cu adevarat la nationala si la suporteri.

Poate ma insel. Poate a facut-o doar ca sa ii fie bine lui. Dar, daca a lipsit pentru a protesta, atunci trebuie respectat.

Alexmk17

110% de acord cu tine!

Tupac Amaru

Numele lui Banel a fost subliniat pentru ca numele stelistilor sunt subliniate si linkate automat. Daca apesi pe el, vei fi trimis la pagina de statistica a lui Nicolita. Nimeni nu l-a vazut aseara pe Banel ca "evidentiat" al meciului.

Foarte buna analiza Adriane. Intr-adevar jocul nationalei noastre a fost o gluma proasta.

Si mai are si Piturca tupeul jegos sa vina dupa meci sa zica "atata s-a putut". Pai daca atata s-a putut lasa un alt antrenor care sa fie capabil sa faca mai mult. Cat de mare a fost ca jucator, atat de mic e ca om...

just

dar ma intreb majoritatea suporterilor, cei care tolereaza sau, mai rau, apreciaza "fotbalisti" de acest tip, oare nu sunt constienti ca stilul Steaua a insemnat dintotdeauna altceva decat fuga bezmetica, pase aiuristice, centrari gresite, deposedari ratate si, mai ales, zero spectacol?

corect. mai stiti cand i-au spart suporterii capul lui chiorean cu o sticla??? in fata stadionului. asa trebuie facut si cu ei ;)

Din pacate,Piturca e doar varful icebergului....plecarea lui este logica si binevenita,dar problemele sunt mult mai complexe si aici vorbesc de FRF,LPF,CCA.Astia sunt adevaratul cancer al fotbalului romanesc,Piturca fiind doar executantul nesimtit pe bani multi.

Si cand te gandesti ca un mafiot ca Sandu e ditamai functionarul la UEFA..inclin sa cred ca o mana spala pe alta indiferent de pozitia geografica.

MI-E SILA DE EI SI DE NATIONALA LOR!

Am ras aseara in hohote la meci.Cred ca am vazut cel mai penibil meci de fotbal din ultima vreme.O adevarata gluma de meci.Insa a fost ceva totusi care m-a multumit:am vazut aseara doua echipe(dar mai ales cea a Romaniei)care joaca mult mai prost decat Steaua.Lasand gluma la o parte tin sa mentionez ca imi pare rau pentru suporterii romani din tribune,care desi veneam dupa inca un meci in care ne-am facut de ras,au venit in numar mare si s-au manifestat frumos(coregrafie+torte).Nu merita acei asa-zisi jucatori si antrenori astfel de suporteri.De fapt prin atitudinea aratata aseara cred ca ar merita totusi ceva:o bataie buna sa se invete minte sa respecte tricoul si onoarea Romaniei!

P.S.:mi-ar placea ca Tanase sa ajunga la Steaua.se vede ca e meserias baiatul.

Edited by ssilviu_19

Eu zic ca jocul Romaniei nu a fost o gluma. Ei in momentul de fata condusi de Piti atat pot. Nu e gluma!! Cel mai mult aseara mi-a placut declaratia lu Piti care zicea ca nu l-a surprins cu nimic meciu, se astepta sa pierdem =))) asta a fost buna =))

Ce chestie noi nu. Sincer eu chiar nu ma asteptam sa pierdem cand am vazut echipa Austriei cu tinerii aia care nu sunt cine stie ce valori ba mai mult sunt rezerve la echipele de club.

Am fost jalnici, patetici, jenibili, penibili si demni de mila.Pardon nu "am fost" ci AU FOST pt ca noi suporterii am fost iar cu multe peste ce merita ei...

Cred ca un antrenor strain ar trebui adus pt ca numai asa pot fi chemati jucatori care merita si care au valoare.Antrenorii romani au preferinte si cel mai grav sunt supusi FRF-ului si sunt mana in mana cu toti borfasii care conduc fotbalul romanesc....

Am ras aseara in hohote la meci.Cred ca am vazut cel mai penibil meci de fotbal din ultima vreme.O adevarata gluma de meci.Insa a fost ceva totusi care m-a multumit:am vazut aseara doua echipe(dar mai ales cea a Romaniei)care joaca mult mai prost decat Steaua.Lasand gluma la o parte tin sa mentionez ca imi pare rau pentru suporterii romani din tribune,care desi veneam dupa inca un meci in care ne-am facut de ras,au venit in numar mare si s-au manifestat frumos(coregrafie+torte).Nu merita acei asa-zisi jucatori si antrenori astfel de suporteri.De fapt prin atitudinea aratata aseara cred ca ar merita totusi ceva:o bataie buna sa se invete minte sa respecte tricoul si onoarea Romaniei!

P.S.:mi-ar placea ca Tanase sa ajunga la Steaua.se vede ca e meserias baiatul.

vezi ca majoritatea suporterilor aia pe care-i lauzi tu au fost ai cainilor

vezi ca majoritatea suporterilor aia pe care-i lauzi tu au fost ai cainilor

Ce username sugestiv ai... :)

Daca erau ai Stelei sau de la alta echipa, tot asa faceau. Erau suporterii Romaniei, doar ca aia de la TV au vrut sa evidentieze la ce echipa sunt afiliati.

Tu cand mergi la un meci al nationalei arunci cu punga de seminte prin tribuna, da de! da de! dai peste vreun suporter de la Dinamo sau rapid?

Sunt de parere ca la un meci al Nationalei nu e loc de asa ceva. E normal sa nu dai mana cu suporterul rapidist sau dinamovist... dat totusi... faci parte din suporterii echipei Romaniei, nu? Nu ai Stelei...

Mosule, degeaba esti vechi utilizator al acestui site, daca nici acum nu stii ca un nume subliniat nu inseamna ca jucatorul respectiv s-a remarcat. Daca ai fi avut curiozitatea sa dai click pe acel nume subliniat, ai fi inteles imediat(probabil) ca e vorba de cu totul altceva. Dar inteleg, asa esti tu, gura mare, si trebuie sa faci atmosfera... Maturizeaza-te dude!

Edited by Virgil

Ce username sugestiv ai... :)

Daca erau ai Stelei sau de la alta echipa, tot asa faceau. Erau suporterii Romaniei, doar ca aia de la TV au vrut sa evidentieze la ce echipa sunt afiliati.

Tu cand mergi la un meci al nationalei arunci cu punga de seminte prin tribuna, da de! da de! dai peste vreun suporter de la Dinamo sau rapid?

Sunt de parere ca la un meci al Nationalei nu e loc de asa ceva. E normal sa nu dai mana cu suporterul rapidist sau dinamovist... dat totusi... faci parte din suporterii echipei Romaniei, nu? Nu ai Stelei...

ce doresc eu sa spun si ce intelegi tu

am username-ul asta pentru jucatorul Piturca si pentru ca a insemnat el pentru Steaua

pentru mine exista doar suporterii Stelei Piturca ar trebui sa-si dea demisia iar samantari si gornisti ar trebui interzisi pe stadioane

ce doresc eu sa spun si ce intelegi tu

pentru mine exista doar suporterii Stelei Piturca ar trebui sa-si dea demisia iar samantari si gornisti ar trebui interzisi pe stadioane

Mda, sa spunem ca am inteles. E si asta un punct de vedere. Nu ma opun:)

Cat despre ce-a insemnat Piturca pentru Steaua... cred ca gaseai altu mai echilibrat d.p.d.v. moral, drept exemplu, dar din nou... e alegerea ta. Piturca era un Inzaghi al fotbalului romanesc, un oportunist. Dadea mingea de el si intra in poarta, nimic mai mult.

Eu unu l-as schimba pe motive ca: omul Piturca, un trisor prin cazinouri si un infect... si antrenorul Piturca, care ne-a dovedit ce poate. Si daca e sa o dam in calificarile alea doua ale lui... ultimele, iti spun ca sunt 100 de antrenori romani care reuseau acelasi lucru, deci nu-i mare braza sa te califici si sa te faci de ras pe la Euro... Vorba organizatorilor de anul trecut: Romania - cea mai proasta echipa si cea mai frumoasa galerie. Asta spune multe, nu?

Edited by AndyQ