fcsteaua.ro

Austria - România

94 posts in this topic

Meciul Austria - România, contand pentru grupa a 7-a din preliminariile CM-2010, va avea loc miercuri, de la ora 21.30, pe arena Hypo Worthersee Arena din Klagenfurt si va fi transmis de Pro TV.

Echipa reprezentativa a României se afla in fata celei de a 597-a intalniri internationale. Pana in prezent palmaresul sau este pozitiv si se prezinta astfel:

596 267 147 182 1005 - 782

Selectionerul echipei nationale Victor Piturca va disputa la Klagenfurt cel de al 62-lea sau meci din aceasta postura. Palmaresul sau este pozitiv, 61 36 13 12 104-44. Structurat pe procente, el este constituit din 59% victorii, 21% egaluri si doar 20% infrangeri. Golaverajul este impresionant, avand o medie de 1 gol marcat si numai 0,4 primit.

Dupa meciul pierdut la Constanta in fata Serbiei, Victor Piturca este foarte suparat pe faptul ca am primit goluri din fazele fixe, dar si pe arbitrajul italianului Trefoloni. El a marturisit ca va analiza sansele de calificare la CM 2010 abia dupa meciul din Austria. "Locul I e departe de noi, dar in aceasta grupa se mai pot intampla multe. In acest moment, desi suntem amarati, ne gandim la meciul cu Austria. Dupa aceea, pot spune mai multe", a declarat Victor Piturca.

Fata de formula de echipa folosita in meciul anterior, e de asteptat ca in locul lui Cocis, Codrea si D. Stoica, sa apara Banel Nicolita, Ov. Petre si Dorin Goian.

Pentru Contra, acest meci va fi ultimul la echipa nationala, dupa cum singur a marturisit. E posibil sa fie introdus in teren si Maximilian Nicu.

Austria este fara indoiala favorita meciului, insa jucatorii romani vor incerca sa rastoarne calculul hartiei. Cu cateva corectari in jocul echipei e posibil sa furnizam surpriza.

Speram intr-o concentrare maxima a jucatorilor echipei noastre nationale, intr-un joc bun si suficiente goluri pentru a ne apropia victoria.

HAI Romania!

emerson fittipaldi

Joaca Ciordel? Minunat! Nu mai imi fac atunci griji in privinta calificarii! Nu a Romaniei, bineinteles, ci a Serbiei!

Sper ca baietii sa uite esecul cu Serbia si sa primeze orgoliul.Sper sa nu mai avem parte de inca un esec,pentru ca de data aceasta stapila care va fi pusa pe aceasta generatie,va fi definitiva,toate injuraturile si desconsiderarea de care vor avea parte vor fi pe merit,precum si elogiile daca vor reusi sa confirme.Matematic sunt sanse si sanse reale dar vom sta la mana rezultatelor si cel mai important va trebui sa castigam incepand din Austria toate meciurile,greu si imposibil avand in vedere ca meciurile importante le avem in deplasare.

Le urez bafta si HAI Romania!!!

Doua declaratii interesante:

"Suntem echipa României, am bãtut echipe de un nivel ridicat, echipe pe care pãrea imposibil cã le vom învinge. Nu ar fi o minune sã câștigãm la în Franța, Serbia, Lituania și Austria ci doar dificil.

Cei care cer o întinerire a naționalei nu știu ce vorbesc. Astfel de proiecte pot fi viabile la echipe de club, unde nu se așteaptã rezultate imediat. E greu sã joci doar cu fotbaliști din campionatul intern. Eu le transmit celor care fac astfel de propuneri sã se mai gândeascã", a declarat Mutu la Sport.ro.

Si o alta:

Victor Pițurcã nu se gândește la demisie! "Federația va lua o decizie dacã nu vor mai fi șanse matematice", spune selecționerul care le tranmite fanilor cã nu va pãrãsi naționala nici în cazul unei înfrângeri în partida de mâine.

"Dupã meciul cu Serbia, șansele de calificare sunt mici, dar avem datoria de a ne face meseria. Nu iau în calcul o demisie nici în cazul uneui înfrângeri cu Austria. Dacã nu vor mai fi șanse matematice, Federația va lua o decizie. Totul ține de jocul rezultatelor acum. Gazdele își doresc sã rãmânã în cursa pentru calificare.

Formeazã o formație riguroasã, care a bãtut Franța. Un rezultat de egalitate ar face ca șansele noastre, care sunt deja mici, sã devinã și mai mici", a declarat Pițurcã în cadrul unei conferințe de presã.

Sunt de acord cu Mutu - ba mai mult victoriile cu Austria, Lituania si Serbia sunt probabile.

In ceea ce il priveste pe Piturca, il stim de cand era jucator - indolenta la superlativ. Sper doar sa se trezeasca si sa nu mai apeleze la Cocis, Banel sau Codrea. Sa ne ajute Dumnezeu!

Edited by MoWeed

Ce cauta Banel in primul 11? Noi trebuie sa atacam si marele strateg Piti introduce pe un post care se vrea ofensiv cel mai slab jucator din lot(din punct de vedere tehnic).

Vai de noi, astia care inca mai sustinem nationala...

2_hypo_worthersee_arena_din_klagenfurt.-1638446754.jpg

Vedere panoramica a stadionului pe care se va juca meciul Austria-Romania.

Edited by emerson fittipaldi

Ce cauta Banel in primul 11? Noi trebuie sa atacam si marele strateg Piti introduce pe un post care se vrea ofensiv cel mai slab jucator din lot(din punct de vedere tehnic).

Vai de noi, astia care inca mai sustinem nationala...

echipa nationala s-a calificat in istorie doar la 6 campionate mondiale (a trecut de 3 ori de faza grupelor cea mai mare performanta fiind sferturile ) si la 4 campionate europene (am trecut o singura data de grupe ajung in sferturi ) aceste performante sunt mult inferioare celor obtinute de franta serbia (iugoslavia) bulgaria ungaria rusia grecia croatia turcia (nationalele din grupa de calificare si cele din regiune ) daca nu aveam un Hagi un Lacatus un Ilie Dumitrescu un Iordanescu un Ienei un Valentin ceausescu eram ca nivel apropiat de macedonia si albania si la nivel de echipe de club foarte jos

Steaua si generatia lui Hagi sunt singurele exceptii acum cu Mutu contra Chivu Becali Argaseala stiucani si radulesti ne-am intors la normal adica la mediocritate si pentru aceasta mediocritate este vinovat doar Piturca pentru ca este printre putinii care a inceput sa ignore presa spurcata

sa plece Piturca sa se desfinteze Steaua sa raman doar ziaristii si lucestii sa-si planga de mila unii altora despre cum au fost egali de palop in ultimul minut sau despre cum au fost eliminati de Steaua cu ajutorul unui cantalejo potrivnic

Edited by piturca2002

Steaua si generatia lui Hagi sunt singurele exceptii acum cu Mutu contra Chivu Becali Argaseala stiucani si radulesti ne-am intors la normal adica la mediocritate si pentru aceasta mediocritate este vinovat doar Piturca pentru ca este printre putinii care a inceput sa ignore presa spurcata

sa plece Piturca sa se desfinteze Steaua sa raman doar ziaristii si lucestii sa-si planga de mila unii altora despre cum au fost egali de palop in ultimul minut sau despre cum au fost eliminati de Steaua cu ajutorul unui cantalejo potrivnic

Piturca nu este vinovat pentru faptul ca echipele de club sunt conduse de niste nenorociti ordinari, nu este vinovat pentru mizeria din fotbalul romanesc la nivel de club.

Este vinovat in primul rand pentru selectia facuta pentru verii Becali. Inteleg ca aria de selectie este oarecum redusa dar mi se pare o nesimtire si o sfidare la adresa microbstilor romani sa ignore jucatori precum:

-Lazar: spuneti ce vreti ca e de la ciori, dar este unul din putinii, daca nu singurul, inchizatori romani care sunt in stare sa si construiasca nu numai sa distruga

-Galamaz: Unirea a fost numai pe primele 2 locuri de cand a inceput campionatul; este un fundas in forma foarte buna

-Danciulescu: cel mai prolific marcator in activitate din Liga 1, unul din putinii atacanti de o oarecare valoare din Liga 1

-Ghioane: probabil cel mai tehnic mijlocas roman; joaca la o echipa care inca mai este in Cupa UEFA si este titular in multe meciuri

In schimb ne omoara cu zile cand vedem ca baga panarame gen:

-Cocis: de la meciul cu Cehia nu a avut 2-3 meciuri in care sa fie bun, mai mereu a fost printre cei mai slabi. Plus ca este rezerva la Lokomotiv

-Tamas: unul din cei mai prosti fundasi din prima Liga; este intr-o forma execrabila, la spurcati face gafe meci de meci. Dar este impresariat de cine trebuie...

-Codrea: desi joaca titular la Siena, ultimele meciuri la nationala au fost catastrofale

-Dorel Stoica: ce cauta baiatul asta la nationala e greu de inteles. Sunt multi alti fundasi mai buni ca el

-Banel: dupa ce ca este praf in mod normal, acum trece si printr-o forma proasta. Nu are ce cauta la nationala, in special in doua meciuri in care se considera ca trebuie sa castigam cu orice pret. Nu e un jucator capabil de constructie, este mai bun cand echipa se apara pentru ca isi ajuta fundasul de pe partea lui. Nu era cazul acum, cand trebuia sa castigam ambele meciuri

-Marius Niculae: nu e nici intr-o forma extraordinara, nu e nici macar un jucator foarte bun. De la spurcati era Danciulescu intr-o forma mult mai buna

-Gigel Bucur: in conditiile in care fundasii sarbi sunt masivi si noi nu avem mijlocasi capabili sa joace pe jos in viteza era clar ca vom juca cu mingi lungi. Ori nu vad cum ar putea piticania aia de Bucur sa se lupte la un duel aerian cu Vidic sau Dragutinovic. Este bun pentru meciuri cu echipele mai slabe sau cu echipele obligate sa ne atace, cand are spatii mai mari.

Dar Piturca nu poate accepta parerea altcuiva; nu poate accepta faptul ca si el mai greseste si ca si el este vinovat pentru rezultatele acestea execrabile. Pentru el toti care ii critica selectia o fac din interes(ori vor sa-i ia locul, ori au ceva personal cu el). De altfel dupa meciul cu Serbia invoca un penalty numai de el vazut si ghinionul, nu jocul nostru execrabil.

Nu asteapta nimeni sa avem rezultate extraordinare cu echipa asta. Dar microbistul roman vrea si el sa se uite cu placere la meciurile nationalei, sa vada si el un fotbal frumos. Nu bambiliciul asta chinuit in care ne aparam in draci si speram sa faca ceilalti o greseala(eventual sa-si dea si autogol).

Eu vreau o nationala formata din cei mai in forma 11 jucatori romani. Nu vreau o nationala formata din jucatorii care cotizeaza sau din jucatorii impresariati de Becali!

Edited by MoWeed

@MoWeed

demisia lui Piturca este normala dar nu rezolva nici o problema nu ne scoate din normal adica din mediocritate

Edited by MoWeed

Ce-am avut si ce-am pierdut. Paguba-n ciuperci.

@MoWeed

demisia lui Piturca este normala dar nu rezolva nici o problema nu ne scoate din normal adica din mediocritate

Sunt de acord. Problema este mult mai mare si se afla in alta parte!

eu cred ca batem Gloria Bistrita sambata :) !

am citit restul comenturilor si tind sa cred ca totusi nu sunteti prea optimisti.sincer sa fiu nici eu nu sunt chiar asa optimist in privinta echipei nationale.eu cred ca in cel mai bun caz vom lua penultimul loc in grupa si la austria si in cel mai bun caz si in cel mai prost caz va fi dezastru.un meci cu multe goluri..............bineinteles in poarta panterei roz de la noi din lot.vom lua bataie urat de tot :spank: .si la final nu m-as mira daca romanii vor :worthy: in fata austriecilor(dupa meci vreau sa zic).deci oricum sperantele nu mai exista. :oops: stiu ca am fost cam negativist dar asta e adevarul

Sunt de acord. Problema este mult mai mare si se afla in alta parte!

Sunt de acord si nu prea. Pai unde se afla problema, atunci? Ma gandesc asa - stiu structurile fotbalului nostru sunt foarte subrede si sunt conduse de oamenii usor coruptibili sau corupatori. Cu toate astea - avem o Liga I cu 18 echipe si inca o echipa sau doua care joaca afara in campionate ceva mai puternice. Astia ar trebui sa isi vada de treaba si sa joace indiferenti la jocurile de culise, declaratii in presa, situatia din Angola sau aparitiile televizate ale lui Mircea Badea. Ce ne mai trebuie? Pai un tip serios care sa inspire incredere si respect care sa-i adune pe cei mai buni dintre toti astia si sa-i puna BINE in teren. Selectia poate cataliza potentialul fotbalului nostru cu 2-300% daca este facuta cum trebuie.

Gandul de la calificare eu unul mi l-am luat. Nu mai cred in minuni, cu atat mai mult cu cat imi vine greu sa cred ca Piturca alaturi de echipa va reusi una. Daca va debuta Max Nicu, indiferent cum va fi jocul lui, vom avea doua situatii : una in care va juca bine si vom ramane cu gustul foarte amar ca nu l-a inlocuit pe adormitul Cocis in meciul cu Serbia si a doua in care el va juca slab si decizia lui Piturca de a nu-l juca va deveni justificata, moment in care Max Nicu nu stiu daca va primi in curand o alta sansa. Mi-as dori sa batem si este de asteptat sa batem Austria, chiar daca sansele de calificare sunt mici, prefer sa iesim din lupta cu sabia in mana. Daca vom pierde este de asteptat ca Piturca sa fie inlocuit, dar mare pierdere ar fi daca acesta va fi inlocuit cu Hagi si nu cu un antrenor cu adevarat capabil. Atata timp cat numirea antrenorilor este bazata pe interese si prietenii, la nationala si in general, noi nu vom face performanta. Nepotismul a inceput sa devina lege la noi in tara, cand este ceva absurd si gresit, imoral.

Daca nici pe astia nu-i batem...urna a 4 a valorica scrie pe noi. :(

Edited by MoWeed

mai mult de un egal nu scoatem...

E posibil sa castigam dar n-are nicio importanta. Nu ne scapa de bube o victorie cu austria. Orice antrenor am avea n-o sa fie mai bine sau mai rau. Astia sunt jucatorii si cu astia defilam.

Profetii despre GSP Fucking News:

1) Austria-Romania 1-2. Golul victoriei ... Banel :P

2) Piturca nu a fost demis.

3) Din cauza punctelor 2) si 3) Stiucan si Decebal R. se vor sinucide in direct, iar restul in ... vitual:)))

De-o fi una, de-o fi alta ...

Cu Banelu si Radoi,

Romania nu e Malta!:D

Pronosticul meu e 2!:)

PS.

Ma uit la meciul nationalei mici cu Serbia. Aia parca-s 11 Messi si noi selectionata unui liceu... :) Acolo tot Piturca o mai fi de vina?

Oops!

S-a intors bulanul sarbilor mari la romanashii nostri cei mici. Penalty... si 0-1!:))

Ce ti-e si cu fotbalul asta frate!

Edited by xray_rom

Sa stii ca ar rezolva cateva din probleme,acum depinde cine il urmeaza. Daca urmatorul antrenor va fi pus(sustinut) tot de fratii omniprezenti Becali atunci ne-am ars in continuare cum ar fi Hagi,insa daca ar veni altcineva cu un proiect serios si de durata atunci sigur putem sa facem o nationala competitiva. Altfel nici vorba...unde mai pui ca s-ar schimba si atmosfera de la lot,tu nu ai vazut cum se manifestau ai nostri jucatori cu presa? Cum intelege antrenorul sa comunice cu presa si implicit cu suporterii? E inadmisibil iti spun eu,in orice tara civilizata il zbura federatia de mult...

doar daca vine Razvan Lucescu o sa castigam campionatul mondial bineinteles doar daca nu ne fura arbitrii

Din nou Cocis titular.. Ne omoara cu Cocis asta.. rezerva la Lokomotiv Moscova , titular la nationala,jenant ... o veste buna macar ,Tanase titular. Prevad un x