fcsteaua.ro

"Gigi Becali nu ne poate închide gura" (Adevarul)!

52 posts in this topic

Nici Milan sau Bayern Munchen nu joaca mereu in Liga.Noi am fost 3 ani la rand.Asta e...te multumesti un an si cu UEFA,e tot cupa europeana.

M-as multumi crede-ma dar nu asa . Daca am juca bine si am iesi la sfarsit pe 3 sau 4 ar fi altceva dar nu vreau sa stau la mila altora .

" Becali trebuie sa plece si lipsa banilor din Europa ar fi un factor important care l-ar putea impinge sa vanda clubul. E mai bine pentru Steaua sa nu mergem in nici o cupa europeana... "

Subscriu si aici

Edited by bijoux_bz

Pai hai sa o luam cu inceputul.Majoritatea de aici nu sunt bucuresteni.Cum au ajuns cand erau mici sa tina cu Steaua? Au auzit mai mult de ea si au vazut meciuri la TV.Dar de ce Steaua si nu Medias sau Jiul? pentru ca Steaua,normal, avea performante.Nu pentru ca,culorile ros-albaste sunt peate cele alb-negre ale Jiului (pe care le are si Juventus - cea mai iubita echipa italiana).Deci...tot suporteri de rezultat intr-un fel sau altul. Cei care nu sunt 100% de rezultat sunt cei care s-au nascut in acele cartiere de langa stadion.Atat.Restul,fiecare a tinut initial cu Streaua datorita performantelor.Asta e realitatea.

Intre 1960-1985,timp de 25 de ani,Steaua a luat 4 titluri...cam putin.Prin anii 70 credeti ca Streaua avea mai multi suporteri decat UTA? Sau pe la inceputul anilor 80 decat Craiova? Raspunsul e clar NU.

@zloty

Asta e ceea ce a spus Corsicanu'

Edited by redondo

Eu tin cu Steaua inca dinainte sa stiu ce e aia un CCE sau macar cum se joaca jocul de fotbal. Am tinut cu Steaua din acelasi motiv pentru care au tinut si bunicul si tata: Armata.

Plus, combinatia rosu-albastru mi se pare cea mai frumoasa din univers.

Hai sa nu ne maai dam cu parerea cine e si cine nu e suporter de rezultat.

Si,mai mult, m-as bucura enorm daca fanii altor echipe nu si-ar da cu parerea despre ce fel de suporteri sunte stelistii.

Nu de alta dar eu nu am intrebat niciodata de ce, sa zice, un craiovean tine cu Craiova. Pentru ca nu imi pasa.

Cei care nhu sunt 100% de rezultat sunt cei care s-au nascut in acele cartiere de langa stadion.Atat.Restul,fiecare a tinut initial cu Streaua datorita performantelor.Asta e realitatea.

Hai ca aici chiar nu ai dreptate. iti dau exemplul meu si sunt sigur ca mai sunt ca mine mii de oameni . Eu tin cu Steaua de la 8 ani. atunci am vazut prima oara ce inseamna fotbalul adevarat si de atunci nu am mai avut liniste pana nu am vazut echipa jucand meci de meci la TV ( pentru ca atunci locuiam in provincie ) , pur si simplu mi-au intrat in sange aceste culori, nu stiam atunci ce e aia o cupa europeana sau un titlu castigat, pur si simplu am inceput sa iubesc acest club . apoi am descoperit palmaresul, insa sunt sigur ca oricare ar fi fost acela acum tot cu Steaua tineam . Dupa logica ta nu exista suporteri adevarati decat in Bucuresti, si aceia doar care s-au nascut pe langa stadion ... nu e corect ce spui .

Eu tin cu Steaua inca dinainte sa stiu ce e aia un CCE sau macar cum se joaca jocul de fotbal. Am tinut cu Steaua din acelasi motiv pentru care au tinut si bunicul si tata: Armata.

Plus, combinatia rosu-albastru mi se pare cea mai frumoasa din univers.

Hai sa nu ne maai dam cu parerea cine e si cine nu e suporter de rezultat.

Si,mai mult, m-as bucura enorm daca fanii altor echipe nu si-ar da cu parerea despre ce fel de suporteri sunte stelistii.

Nu de alta dar eu nu am intrebat niciodata de ce, sa zice, un craiovean tine cu Craiova. Pentru ca nu imi pasa.

Tu,ca de obicei,esti in afara problemei.Lasa tu Craiova,ca n-ai cunostinte suficiente sa discuti despre ei. E o discutie generala aici,nu despre tine.N-aveai nevoie sa stii ce e aia CCE ca sa stii ca mereu se vorbea de Steaua la TV si era cea mai mediatizata. Steaua era echipa armatei si prin anii 60-70,si pe atunci nu avea nici pe departe cei mai multi suporteri.

Nu va mai faceti ca nu-ntelegeti.

@bijoux

Logic omule,deoarece era televizata Steaua,nu Jiul.Daca nu era televizata si mediatizata,datorita performantelor,cum aveai acces la ei?

Edited by redondo

deja ne-am indepartat prea mult de la topic . lasati-o balta .oricum n-o sa mai intru in polemici despre Steaua pe aici ca nu sunt suporter adevarat . Ar trebui sa facem noi astia nascuti in provincie sau din buc dar nu de pe langa stadion un forum separat, a noi tinem cu Steaua pentru ca asa era atunci cand aveam noi 8 ani, se vorbea de Steaua peste tot ...

" Logic omule,deoarece era televizata Steaua,nu Jiul.Daca nu era televizata si mediatizata,datorita performantelor,cum aveai acces la ei? "

Erau televizate toate, stai linistit. era si Jiul la TV atunci cand juca cu Steaua sau Dinamo. si oricum la varsta aia chiar nu stiam care e diferenta de palmares intre staua si Jiul .

Edited by bijoux_bz

deja ne-am indepartat prea mult de la topic . lasati-o balta .oricum n-o sa mai intru in polemici despre Steaua pe aici ca nu sunt suporter adevarat . Ar trebui sa facem noi astia nascuti in provincie sau din buc dar nu de pe langa stadion un forum separat, a noi tinem cu Steaua pentru ca asa era atunci cand aveam noi 8 ani, se vorbea de Steaua peste tot ...

Discutia a inceput de la altceva.Esti suporter stelist,dar intr-o oarecare masura si de rezultat.Da-mi si mie o explicatie...De ce in anii 90 in unele meciuri din Liga Campionilor,stadionul era pe jumatate gol?

Edited by redondo

:D

Ce jenant esti domnule suporter al universitatii Craiova.

Adica, doar pentru ca eu tin cu Steaua datorita Armatei, asta inseamna ca sunt singur in tara asta?

Da! Restul sigur tin cu Steaua doar pentru palmares.

Ma doare fix in 3 litere de cei mai multi suporteri. Din partea mea, sa fie Steaua echipa cu cei mai putini suporteri din tara, sa vedem cine sufera.(oricum o sa ajunga acolo datorita lui becalii)

Iar o dai cu "n-ai cunostinte"? Ce cunostinte imi trebuiesc oare mie ca sa stiu ca Universitatea Craiova a fost si este o echipa de ratati care a avut o data in istoria ei mizerabila un noroc infect. Atat erau de buni acei olteni maximi incat au repetat an de an acea pseudoperformanta a lor.(cum dracu sa ii zici performanta la rahatul ala de campanie europeana cand Steaua a castigat CCE-ul, a mai jucat o finala, a luat si supercupa europei si a mai bagat si o cupa intercontinetala?!)

Domnule fan al universitatii Craiova, te frustreaza faptul ca Steaua are cei mai multi suporteri?

Daca e asa, ia scuteste-ne! Mergi tu pe siteul universitatii si posteaza acolo tot ce vrei!

Discutia a inceput de la altceva.Esti suporter stelist,dar intr-o oarecare masura si de rezultat.Da-mi si mie o explicatie...De ce in anii 90 in unele meciuri din Liga Campionilor,stadionul era pe jumatate gol?

Din acelasi motiv pentru care e si acum. Cand echipa joaca bine e mai plin, cand joaca superbine e arhiplin, iar cand joaca prost e gol sau pe jumatate gol. Oamenii umplu stadionul atunci cand joaca echipa bine , nu atunci cand ii face ciobanu reclama .

NU SUNT NICI IN CEA MAIMICA MASURA SUPORTER DE REZULTAT

Edited by bijoux_bz

Ba copile

Cum sa spui ca Universitatea e echipa de ratati si are istorie mizerabila?! Sau noroc?! A avut ghinion baiatule. Ba...n-ai nici cele mai elementare notiuni despre fotbal si jignesti ca un incult istoria unei mari echipe (care de multe ori a ajutat Steaua) .RUSINOS!!!

Edited by Adrian
ai grija la limbaj oltene!

Steaua era echipa armatei si prin anii 60-70,si pe atunci nu avea nici pe departe cei mai multi suporteri.

In 1970 Steaua castigase de 7 ori campionatul si de 9 ori Cupa Romaniei. Cine sa fi avut mai multi suporteri in Bucuresti si in tara?

In 1970 Steaua castigase de 7 ori campionatul si de 9 ori Cupa Romaniei. Cine sa fi avut mai multi suporteri in Bucuresti si in tara?

Da..prin anii 50.Dar se dusesera.A mai luat in 61 si 68. Dar nu avea mai multi suporteri ca UTA,spre ex.,care elimina Feyenoord,campionana Europei.

Edited by redondo

Da..prin anii 50.Dar se dusesera.A mai luat in 61 si 68. Dar nu avea mai multi suporteri ca UTA,spre ex.,care elimina Feyenoord,campionana Europei.

Inexact. Iata anii in care CCA/Steaua castiga primele ei 7 titluri (in paranteza numele antrenorilor):

1968 (Stefan Kovacs) - 1961 (Stefan Onisie) - 1960 (Stefan Onisie) - 1956 (Stefan Dobay) - 1953 (Gheorghe Popescu) - 1952 (Gheorghe Popescu) - 1951 (Gheorghe Popescu)

si primele 9 Cupe:

1970 (Stefan Kovacs) - 1969 (Stefan Kovacs) - 1967 (Ilie Savu) - 1962 (Gheorghe Popescu) - 1955 (Ilie Savu) - 1952 (Gheorghe Popescu) - 1951 (Gheorghe Popescu) - 1950 (Francisc Ronnay) - 1949 (Colea Vâlcov)

Uta a obtinut in intreaga ei cariera 6 titluri, fata de 23 ale Stelei. In plus UTA ultimilor zeci de ani a fost mai mult prin B.

Performanta UTA-ei din septembrie 1970 cand in mod neasteptat a eliminat detinatoarea CCE, Feyenoord, a fost un rezultat extraordinar, dar... atat. In turul urmator a fost eliminata.

Nimeni nu poate afirma ca la acea data ca UTA avea mai multi suporteri, daca sta si cantareste lucrurile.

Iti spun eu ce echipa mai era in voga pe atunci. Dinamo Bucuresti. Dar era departe de a avea mai multi suporteri decat Steaua.

PS. Inchei aici pentru ca ne abatem prea mult de la subiectul topicului. Cer scuze tuturor.

Edited by Teoctist

Redondo , te rog sa-ti schimbi avatarul ala cu alb-albastru!!! Am inteles , esti din Craiova , ok , dar esti artagos si tinzi sa arati tuturor cate cunostinte ai tu despre istoria fotbalistica!

Te rog sa te calmezi pentru ca suntem destui baieti p-aici , destul de dibaci in ale fotbalului insa nu epatam si mai ales nu aducem afronturi altor useri. Te rog sa-ti infranezi elanul asta al respectului de sine si mai tolereaza si tu parerile altora.

PS Daca incerci sa-mi raspunzi sa nu formulezi inceputul replicii cu apelative de genul : copil , amice , prietene , tovarase etc. !

Cordial ,

Edited by lucvald-1902

Nu va mai certati mai cu redondo ca el habar nu are despre ce vorbeste.

Nu vedeti ca zice de Steaua ca era 0 inainte. Asta desi CCA a facut multe, chiar foarte multe(campionate, cupe, turneul din anglia, forma primul 11 la nationala la un moment dat,etc) devenind o echipa respectata si iubita in tara.

Omul asta habar nu are ce inseamna Steaua. El e suporter al universitatii si atat. A citit si el ceva de pe wikipedia si are impresia ca stie fotbal.

Citit ce a scris Teoctist si mai informati-va si veti vedea ca am dreptate. Au mai fost perioade de seceta si la Steaua. Asta nu insemna ca echipa era 0 sau ca nu era iubita.

Omul e frustrat ca echipa aia de ratati din Craiova e sub UTA ca palmares si, probabil, si ca suporteri.( UTA inca are multi fani in Ardeal)

Daca acea Craiova minima era asa de tare, de ce nu au repetat performanta?

De ce nu au castigat in anul urmator trofeul?

Raspunsul e unul simplu. Din acelasi motiv pentru care rrapeedul nu a mai repetat parcursul european de acum cativa ani: s-a terminat BULANUL!

Inca o data repet!

Nu il mai bagati in seama pe acest om.

Este un suporter al universitatii Craiova, nu al Stelei. Si cauta in fiecare zi sa se certe.

Inca nu am vazut aici postare a lui redondo in care sa nu se certe cu cineva.

Nu va mai certati cu el pentru ca, la cat e de enervant, s-ar putea sa va scapati si, atunci, poate veti fi avertizati de moderatori. Ar fi pacat ca un stelist sa fie avertizat din cauza unui suporter al altei echipe.

Lucvald

M-am adresat in acest fel doar unui demagog,cum rar mi-a fost dat sa intalnesc. Avatarul meu este alb-bleu.

Ieri am fost jignit de un user care are o varsta respectabila,ceea ce ma surprins.Cand eram de 17-18 ani eram in situatie de corigenta la 3 materii deoarece ignoram complet scoala...De ce? Nu dormeam noaptea de frica sa nu pierdem in 98 titlul in fata Rapidului. Pe care Craiova ni l-a facut cadou.Parintii mei aranjasera sa scriu articole despre fotbal la un ziar local.La un momendat am scris un atac dur la adresa lui Lucescu,,cand antreana pe Inter si in care il faceam tigan,escroc,s.a. Patronul ziarului mi-a spus ca asa ceva nu se poate publica si mi-a spus sa "cresc mai mare".Mai tarziu am inteles.

Acest demagog,Adrian isi permite sa spuna orice aberatie,protejat fiind de haina calduroasa a stelismului. Dar si stelistii se simt rusinati de ce a spus.

Edited by Adrian
Si, offtopicul continua. Chiar nu intelegi ca nu ne intereseaza "povestea" vietii tale?!

Baaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!! Terminati cu off topicurile!!!!!!!!!!!!! doamne ce oameni X(

eu v am mai spus ca redondo nu e stelist si nu m ati crezut,trebuie sa trimitem olteanu la siteul universitatii acolo unde i este locul

E imposibil ca un om sa nu se certe baiatule cu tine.Ti-ai construit o realitate virtuala,asemenea unei casute si rar cineva iti bate la geam si te trezeste la realitate.Ti-ai repetat in minte de foarte multe ori unele kestii incat ai ajuns sa crezi cu tarie in ele...Mutu este slab si a jucat in Serie B,Lucescu e slab ca antrenor,Craiova avea bulan si era echipa mica. Haina asta a stelismului,care inca te protejeaza se va debarasa de tine.Stelistii nu au nevoie de un asemenea demagog. Componentii Steaua 86 au declarat ca regretau caderea marii echipe craiovene,deoarece era frumos ca cele doua mari echipe sa se intalneasca in cele mai bune perioade ale lor. Tu vorbesti in numele lor si numesti Craiova mica?!

@teoctist

Nimeni nu a numarat suporterii in acea perioada,dar UTA avea atunci suporteri in toata tara,si acum doar in Arad.Daca Steaua va ajunge echipa mica,peste 30 de ani va avea aceiasi soarta in ceea ce priveste nr. de suporteri.Vrei sau nu,suporterii trag la performante. Si am spus si eu ca Steaua avea titluri in anii 50,iar apoi in 60,61 si 68.

Si locul 6 poate prinde UEFA in cazul in care nu stii.Nu ai nevoie de fulare.Ceea ce nu-ntelegi tu,nebunaticule este ca pentru foarte multi au contat performantele ca sa devina stelisti...ceea ce nu este si cazul meu. Corsicanu' (liderul rapidistilor) avea dreptate cand spunea ca in anii 90 Steaua juca in Liga Campionilor cu o jumatate de stadion gol.Unde era atunci marea masa de suporteri? A venit Becali,a dat notorietate echipei si ce sa vezi...ani buni la UEFA (2004-2005) stadioane arhipline,chiar si in provincie cand juca Steaua. Inainte de mai face tot de felul de caracterizari despre cat de stelist e unul sau altul,mai interesati-va de anii pe care nu ia-ti prins si despre istoria fotbalului...nu ar strica.

Bai netrebnicule, te-am ignorat cat am putut in speranta ca palmele in cap primite de la altii te vor face sa de cari de pe acest forum in alte locuri, acolo unde poti sa discuti cu amicii tai antistelisti (gunoieri, olteni ,etc) aceste mituri rasuflate. Vad ca si moderatorii te suporta ,poate din ideea preconceputa ca "fiecare are dreptul la opinie" , dar prejudecata asta trebuie sa inceteze. Nu toate panaramele trebuie ascultate , sau daca vor sa aiba un punct de vedere nu le opreste nimeni sa cante la alta masa, in loc sa promoveze pe site-ul stelistilor cu nerusinare niste mizerii spuse de un alt mizerabil de Giulesti (scuze pentru pleonasm)

Bai, citatorule din Corsicanu !

Ce stii tu despre anii 1994-96 din Liga Campionilor ? Ai fost tu la vreun meci, stiai tu unde e stadionul Steaua pe vremea aia ? Spune-mi habarnagiule, dar la revenirea in cupele europene a clubului iubit doar pentru spirit, cati spectatori au fost desi jucau cu Inter Milano ? 15 000, iti spun eu desi meciul a fost pe National la o ora acceptabila.

Cat despre Steaua de atunci, e adevarat ca au fost meciuri cu stadionul pe jumatate gol dar asta din mai multe motive :

1. la toate echipele imediat dupa Revolutie s-a inregistrat o scadere dramatica a nr. de spectatori, deci inclusiv la Steaua. Cati oameni au avut in cupele europene Dinamo sau prazarii tai ? Orice statistica iti confirma ca mult mai putini ca inainte de 89.

2. ora foarte inaintata si neobisnuita pentru acele vremuri. Inchipuieste-ti ca in '95 nu erau atatea masini, taxiuri isi permiteau foarte putini, iar mijloacele de transport in comun se retrageau la depouri mai devreme. Numai eu stiu de cate ori n-am facut drumul Ghencea- Bucur Obor (unde stateam) pe jos la 2 noaptea.

3. In anul trei de participare, cand probabil facea referire idolul tau , nivelul de performanta scazuse si lumea a simtit asta. Nu vom fi niciodata noi romanii ca Liverpool sa venim indiferent de rezultat sau de adversari. La orice echipa , inclusiv alea "iubite dezinteresat" ,crapid, Poli Timisoara sau prazilia , nr. de spectatori este direct proportional cu performanta de moment.

Cat despre teoria absolut imbecila pe care o promovati toti anti-stelistii, ca "Steaua are fani doar din cauza rezultatelor" va mai spun doua lucruri:

1. Este pana la urma absolut normal sa fie asa. Vi se pare ca Ajax, Man UTD, Benfica, Real, Juventus, Bayern sunt lideri de piata in acest domeniu fara sa fi avut vreo istorie glorioasa ?

2. Pot sa-ti confirme si cei mai in varsta de pe acest site, Gica, Andrei Sava ca si in perioada ante Sevilla, adica in anii de seceta 65-75-85 Steaua avea cel mai numeros grup de microbisti la nivel national. A, ca nu erau constituiti intr-o galerie ca a celui pe care-l lingi , asta e perfect adevarat dar prea putin relevant.

In fine, astept ziua cand cei care se ocupa de site te vor vomita pentru todeauna, faptul ca il preaslavesti pe cioban nu este atat de periculos fata de mizeriile pe care le postezi despre trecutul Stelei pe care unii, mai tineri si mai neinstruti, chiar ar putea sa le creada.

Edited by THE RADICAL

Atunci cand omul simplu nu are argumente raspunde injurand si jignind.Atat poate,nu e suparare.Este urmat acest moderator de catre catelusii lui fideli,indiferent ce prostie si ineptie spune.Mergeti si intrebati orice stelist din Steaua 86 despre marea echipa a Craiovei si veti vedea daca raspunsurile vor coincide cu cele ale mentorului Adrian.

Cine a spus ma ca il are ca idol pe ala? Chiar nu realizezi ca mergi pe ideea pumnului in gura...

Edited by redondo

Bah, de la un articol despre Jiji s-a ajuns la dispute despre Craiova maxima, balaci, tampeniile spuse de marele corsicanu si discutii despre numarul de spectatori de acum 10 ani.

Va rog frumos, terminati cu off-topicul.

Becali stie ca o sa fie un "nimeni" fara Steaua de asta nu vrea sa plece!

Sunt convins ca el stie ca nu se pricepe la fotbal dar nu are incotro, e un risc care si-l asuma doar pentru a fi in centrul atentiei!!

Cand o sa plece? nu stim! Dar stim sigur ca o sa place pana la urma!!!!

Fara mila!!!!!!!!!!!!!!!!! afara cu oligofrenul din Ghencea!!!

Bai fratilor...Daca tot poate posta toata lumea p-aici, hai sa ne bagam toate alea-n cor in : ciori, javre, prazari( suntem olteni, adica suntem multi, auzi logica !), unguri, si tot altceva ce denigreaza Steaua. Ia mai lasati-ma cu Steaua '86 bulanoasa, cu Balaci marele om, cu Craiova Maxima Miezul din zdipa, ce mama draq ! Steaua e una, singura, suprema. Restul, niste muritori de rand carora le curg umorile pe gura de invidie ca argumentele lor sunt o frectie de vara. Si da : intotdeauna voi sustine si eu: SEMPER SUPERIORES, cu riscul de a sari toti eleganto-diplomatii lu' peste. Nu ma intereseaza nici de nationala, nici de Mutu, nici de Nicu, nici de numai-stiu-cine. Batem Serbia, ok. Nu batem, paguba-n ciuperci. Moare Gigi? Sarbatoare nationala, ies singur la Universitate. Totusi, nu vi se pare ca depasim subiectele deschise in articol? Dispareti draq in a voastra eterna Terra Nova, si lasati-ne nene in pace ... Vreau sa citesc comentarii despre niste articole la obiect, si nu pot, si ca mine si altii, ca vezi-Doamne Craiova Maxima Performanta, ca Steaua era nimic inainte de jj (afirmatia zilei). Ce draq, oameni seriosi suntem?

Guest
This topic is now closed to further replies.