fcsteaua.ro

Steaua, centrul Universului

151 posts in this topic

În ultima vreme a apãrut pe firmament Balaci. Care dã din el tot felul de declarații enervante. "Eu nu l-aș folosi pe Maximilian Nicu, dar mai bine unul din Bundesliga decît unul de pe locul 8 din Liga I, care nu știe sã dribleze". Veșnica obsesie a tuturor susținãtorilor loserilor.

Remarcați, nu l-am fãcut pe Balaci loser. Nici echipa la care a evoluat, Universitatea Craiova, nu mi se pare una alcãtuitã din loseri. Dacã pot ei bate la trei goluri diferențã "revelația" sezonului trecut de Champions League, Clubul Fãrã Români din Cluj, înseamnã cã e ceva de capul lor.

Balaci nu face însã altceva decât sã se conformeze mentalitãții de loser pe care o afișeazã majoritatea editorialiștilor și ziariștilor sportivi în legãturã cu Steaua, susținãtori fãrã îndoialã ai echipelor de loseri din țara asta: Dinamo și Rapid.

Revenind la obiectul obsesiei acestor obosiți, printre care și socrul fotbalistului-minune Tricã, sã îl identificãm cu precizie: echipa de fotbal Steaua București. Nenumãrați ziariști și editorialiști, începând de la Tolontan și continuând cu Geantã, Zdreanțã, Beldie, Rãdulescu și alții au ridicat în slãvi "gestul lui Lazãr". Lazãr, care conform unor surse, a refuzat Naționala! Bineînțeles, "gestul lordului Lazãr" (au ce au subpodarii ãștia cu aristocrația, cu lorzii) este permanent comparat cu "gestul lui Lovin". Rostul acestei comparații? Unul numai de ei știut.

Balaci mai spune o enormitate la fel de mare cât toate butiile de alcool pe care le-a îngurgitat de-a lungul timpului. "S-a vorbit despre Nicu mai mult decât despre Mutu". ªi care ar fi problema, Minune Blondã? De ce nu s-ar vorbi despre Nicu? Vine de la echipa de pe primul loc din Bundesliga. Vine din Þara Ordinii! Reprezintã speranța noastrã într-o Naționalã mai bunã, într-o Naționalã a cãrei vedetã sã nu mai fie Mutu, un jucãtor pe care-l doare în cot de România!

Ziariștii care preiau sau chiar cauzeazã aceste declarații acide la adresa Stelei nu sunt altceva decât niște corbi care rup acum bucãți din trupul unui Gigant prãbușit la pãmânt. Lovesc cu ciocurile lor ascuțite o echipã aflatã în cãdere liberã. Pentru ei, meciul Naționalei este încã un prilej de a mai clãtina un pic soclul de pe care Steaua dominã, la nivel de palmares, mocirla din fotbalul românesc. Vor sã tragã Steaua jos de pe acest soclu, vor sã o aducã în noroi, sã o îngroape în lãturi! ªi Gigi Becali îi ajutã din plin!

Nu vor reuși însã sã facã asta! De ce? Pentru cã Steaua SUNTEM NOI, nu Gigi Becali !

Later Edit: Redau mai jos, pentru toti cei care inca se intreaba de ce nu manifest toleranta fata de cei ce fac declaratii impotriva Stelei, urmatoarele cuvinte care apartin lui Nicolae Steinhardt, monahul Nicolae Delarohia.

"Mii de draci mã furnicã vãzând cum este confundat creștinismul cu prostia, cu un fel de cucernicie tâmpã și lașã, ca și cum menirea creștinismului n-ar fi decât sã lase lumea batjocoritã de forțele rãului, iar el sã înlesneascã fãrãdelegile dat fiind cã e prin definiție osândit la cecitate și paraplegie"

Alex Blaja

Tu ai macar idee despre ce vorbesti? Il numesti pe Balaci alcoolic si il ironizezi doar pentru ca a spus ca e normal sa se vorbeasca mai mult de Mutu decat de Nicu?

Cine s-a legat acum de Steaua? Gestul lui Lazar e unul frumos si e normal ca presa sa exagereze asa cum o face mereu. Efectiv nu inteleg ce vrei sa spui. Ataci aiurea o glorie a altei echipe doar ca sa arati cat esti de stelist.Pacat ca Steaua are astfel de suporteri...

redondo de ce esti asa frustrat (aceasta parca era un site al suporterilor stelisti chiar nu inteleg ce cauta redondo aici) pentru ca simbolul vostru a jucat la Dinamo si este un dinamovist

redondo de ce esti asa frustrat (aceasta parca era un site al suporterilor stelisti chiar nu inteleg ce cauta redondo aici) pentru ca simbolul vostru a jucat la Dinamo si este un dinamovist

Aici e vorba de respect amice...daca stii ce e ala.Si eu nu inteleg de ce unii suporteri ai Stelei incep sa semene tot mai mult cu rapidistii.Doar aia sunt atat de carcotasi.

Aici e vorba de respect amice...daca stii ce e ala.Si eu nu inteleg de ce unii suporteri ai Stelei incep sa semene tot mai mult cu rapidistii.Doar aia sunt atat de carcotasi.

asta inseamna ca balaci este si primul rapidist al tarii

Articolul asta chiar nu isi are rostul. Gestul lui Lazar a fost cu adevarat onorant pentru fotbal, indiferent daca esti stelist sau rapidist, iar comparatia cu Lovin e perfect valabila: eu inteleg ca ne-am bucurat la gandul ca a pierdut Rapidul trei puncte la masa verde insa Lovin, ca fotbalist, trebuia sa ramana in teren si sa-si doreasca, in primul rand, sa joace sportul pentru care e platit.

Cat despre Max Nicu, Balaci nu spune decat ce spun cei mai multi din stelistii de pe acest forum: Nicolita nu are ce cauta la nationala. Nu stiu prea multe despre neamt, dar joaca la o echipa foarte buna din Bundesliga. Nu voi sari in sprijinul lui Nicolita doar pentru ca e stelist si ca vreau sa il scuip in ochi pe Balaci.

Vom ajunge ca dobitocul de Becaliot: ala nu e bun ca e musulman, celalalt e ungur, ala e negru...

Balaci a spus o vorba si nu a atacat Steaua.Asa ca nu inteleg de ce trebuie sa fie el atacat.Doar carcotasii se baga in probleme care nu-i privesc.Si apropos,Balaci si-a castigat pe teren dreptul de "a-si mai da cate-odata cu parerea" despre nationala.

Lovin este un milog ordinar ce ar trebui dat afara in suturi de la Steaua!

Numai ca gestul lui Lazar - remarcabil, intr-adevar! - și gestul lOvinei au fost facute in doua situatii complet diferite: Florinash a luat atitudine cum l-a dus pe el capu' fata de marlaniile repetate ale rapidistilor, iar Lazar a dat dovada de fair-play acolo unde doar de el depindea daca sa se comporte ca un gentleman sau ca un milog.

Articolul asta chiar nu isi are rostul. Gestul lui Lazar a fost cu adevarat onorant pentru fotbal, indiferent daca esti stelist sau rapidist, iar comparatia cu Lovin e perfect valabila: eu inteleg ca ne-am bucurat la gandul ca a pierdut Rapidul trei puncte la masa verde insa Lovin, ca fotbalist, trebuia sa ramana in teren si sa-si doreasca, in primul rand, sa joace sportul pentru care e platit.

Cat despre Max Nicu, Balaci nu spune decat ce spun cei mai multi din stelistii de pe acest forum: Nicolita nu are ce cauta la nationala. Nu stiu prea multe despre neamt, dar joaca la o echipa foarte buna din Bundesliga. Nu voi sari in sprijinul lui Nicolita doar pentru ca e stelist si ca vreau sa il scuip in ochi pe Balaci.

Vom ajunge ca dobitocul de Becaliot: ala nu e bun ca e musulman, celalalt e ungur, ala e negru...

balaci a ironizat Steaua si nu doar acum ci in alte nenumarate dati , cand Iovan ridica trofeul suprem din europa el era terminat ca fotbalist si este foarte normal sa fie frustrat

Lovin este un milog ordinar ce ar trebui dat afara in suturi de la Steaua!

Numai ca gestul lui Lazar - remarcabil, intr-adevar! - și gestul lOvinei au fost facute in doua situatii complet diferite: Florinash a luat atitudine cum l-a dus pe el capu' fata de marlaniile repetate ale rapidistilor, iar Lazar a dat dovada de fair-play acolo unde doar de el depindea daca sa se comporte ca un gentleman sau ca un milog.

costin lazar este un mare caracter mai ales atunci cand impreuna cu toti "corsicanii" din peluza ne da multa m...

.Si apropos,Balaci si-a castigat pe teren dreptul de "a-si mai da cate-odata cu parerea" despre nationala.

Dar nu si despre Steaua!

Si daca avea ceva de spus de Nicolita, spunea asa: "Nicolita nu are valoare de Nationala!". Nu amintea nimic de "echipa de pe locul 8"

Balaci s-a declarat un admirator al lui Mutu, care poate salva Romania. Valoarea lui Mutu ca fotbalist si om spune multe despre nivelul la care am ajuns ca tara, daca un asemenea specimen ne poate salva de la ceva!

Eu nu sunt tolerant cu dusmanii Stelei!

Ati inteles, redondo & all?

Edited by alexblaja

Efectiv nu inteleg ce vrei sa spui.

Nici nu e de mirare.

Balaci e un fost mare fotbalist oltean,si un actual betiv notoriu.Are tot dreptul sa-si dea cu parerea,chiar daca nu face nici doi bani ce spune unul care pute tot timpul a alcool...

Despre gestul lui Lazar,eu cred asa:sunt convins 100% ca la 0-1 sau 0-0 nu mai repeta gestul asta.La 2-0 si cand simti ca jocul iti merge bine,iti poti permite arogante din-astea...Oricum,laudabil gestul sau,Lazar pare un baiat de caracter.

@Piturca

Toti fotbalisti dau la m... rivalelor.Asta nu e ceva nou.

@alexblaja

Asa cum si stelistii isi dau cu parerea despre alte echipe,asa si un fost mare fotbalist poate avea o parere...cum ca Banel n-are ce cauta la nationala (de altfel multi consideram ca n-are ce cauta nici la Steaua)...Si pana la urma,Steaua chiar e pe locul 8..asta e realitatea.Iar la Mutu s-a referit ca la un salvator in termeni fotbalistici.

Stii ce cred eu...Steaua a pierdut din popularitate,nu numai datorita lui Becali,ci si din cauza arogantei excesive a unor suporteri.

@danimarcu

E trist faptul ca un fost mare fotbalist a ajuns sa fie jignit in asemenea hal.Am incercat si voi mai incerca sa scriu unele articole despre istoria fotbalului in speranta ca veti intelege sa respectati marii fotbalisti si acest sport in special...unii parca ati fi aterizat din jungla.

Edited by redondo

.Oricum,laudabil gestul sau,Lazar pare un baiat de caracter.

Exact, care putea sa ajunga la Steaua la un moment dat. Era in pachetul ala de la Sportul!

Dupa cum spun si in articol, singura mizerie referitoare la treaba cu Lazar este ca se compara cu Bricheta. Au ajuns presarii sa faca aniversari ale Brichetei, la fel cum fac aia din groapa de gunoi a fotbalului, de unde provine si Mutu, cu incendierea peluzei!

@redondo

referitor la aroganta: SEMPER SUPERIORES!

Edited by alexblaja

@danimarcu

E trist faptul ca un fost mare fotbalist a ajuns sa fie jignit in asemenea hal.Am incercat si voi mai incerca sa scriu unele articole despre istoria fotbalului in speranta ca veti intelege sa respectati marii fotbalisti si acest sport in special...unii parca ati fi aterizat din jungla.

Cand l-am jignit:cand am spus ca e un fost mare jucator oltean?

Ca cealalta afirmatie este un adevar pe care il stie toata lumea.Daca un om e betiv si vine la emisiuni in stare de ebrietate,de ce e o jignire sa fie numit astfel?...

Cand l-am jignit:cand am spus ca e un fost mare jucator oltean?

Ca cealalta afirmatie este un adevar pe care il stie toata lumea.Daca un om e betiv si vine la emisiuni in stare de ebrietate,de ce e o jignire sa fie numit astfel?...

Bun...si e treaba lui daca e betiv sau nu.Dar ca fosta mare glorie a fotbalului romanesc si ca oficial al unei echipe de prima Liga are si el dreptul sa-si dea cu parerea despre nationala.

Edited by redondo

@redondo

Da, o poate spune oricine (a se citi suporterii altor echipe), dar daca-l intreaba cineva pe ce se bazeaza, vorba lui Marin Preda, nu are ce zice! Stelistii au ce zice!

Referitor la spiritul Stelei, nu cred ca el presupune sa accepti criticile nefondate ale tuturor bagatorilor de seama!

Iar referitor la Mutu salvatorul in termeni fotbalistici...permite-mi sa vomit!

Edited by alexblaja

Deh' ma omule,eu nu pot considera ca Balaci e un bagator de seama...poate esti tu in acest caz. Iar in ceea ce priveste criticile...or' fi ele nefondate?

Ma refeream la ziaristi. Balaci ESTE un bagator de seama in privinta Stelei. Ce alta legatura are el cu aceasta echipa? Canta si el cum ii zice Mititelu!

Edited by alexblaja

Ma refeream la ziaristi. Balaci este si el un bagator de seama in privinta Stelei. Ce alta legatura are el cu aceasta echipa? Canta si el cum ii zice Mititelu!

Pai daca e sa o luam asa...MM de ce s-a legat de palmaresul Craiovei Maxima? Doar ca sa arate cat e el de stelist,nu?

Dupa cum spunea si Andrei Vochin in cartea sa, Craiova a fost prima echipa care a scos capul in Europa. Nimeni nu neaga asta.

Din aceasta cauza articolul meu nu este mai vehement! :)

Eu respect valorile, pe admiratorii pseudo-valorii Mutu si pe atacatorii Stelei, nu!

Acestea fiind zise, ma duc sa ma culc, intrucat azi ma duc la munca!

A-ti da cu parerea despre Steaua si a o critica,nu inseamna neaparat a o ataca.Iar daca Mutu e sau nu o pseudovaloare,eu raman la ideea ca daca ar fi jucat la Steaua nu ai fi fost atat de vehement.Pana la urma,a convins pe cine trebuie.

Poate a fost Balaci un mare jucator si ce a mai fost.Dar asta nu-i schimba caracterul.Acum a vorbit degeaba despre Steaua, nu isi avea rost afirmatia.Cat despre Nicu se ia de saracul baiat fara sa il vada cum joaca.Si oricum pare cu mult mai mult bun simt decat este Mutu.Eu il vad pe Balaci ca pe un Mutu imbatranit.Exact asa va arata si Mutu batran , iar cand va fi foarte batran va fi tare asemanator cu Lucescu!

eu unul fac ceva pe nationala ... nu am niciun interes sa sustin FRF-ul jegurilor lui Sandu care ne vaneaza si ameninta cu depunctarea pentru ca deranjam cooperativa. nu vreau sa ma asociez cu nemernicii care anul trecut juisau ca "s-a facut dreptate" cand au luat smenarii din Cluj titlul. atunci nu mai contau arbitrajele si nici blaturile lor. se facuse dreptate: "briketarii" fusesera invinsi. de parca noi am cerut brikete si pietre in cap ... asadar, de ce sa am eu motive sa ma bucur alaturi de toate scursurile tarii, sau de ce sa sufar impreuna cu jegurile care lovesc in familia mea? familia mea este Steaua! nu ma intereseaza ghertoii care cand pierde nationala mereu se gasesc sa urle ca e din vina stelistilor, iar cand castiga il ling in fundulet pe drogat. sau circul de la convocari, cand de fiecare data apar "nedreptatitii" sa loveasca in Steaua plangandu-se ca nu stiu ce loser nu a ajuns la lot din cauza ca nu e "oaie a lui Becali". iar apoi tot jegurile astea apar sa urle si sa ne tina noua lectii de morala si patriotism. mi-e sila. nu, eu nu voi fi neutru sambata! eu voi tine cu sarbii. iar apoi cu austriecii si cu toti ceilalti. pur si simplu nu doresc sa ma asociez cu cei care lovesc in ai mei. ma lasa rece vrajeala cu patriotismul. asa ceva nu e posibil cand tara e formata din scursuri care in loc sa aprecieze valorile incearca din invidie sa le darame. nu doresc sa ma asociez cu fruncile, frustratii de sub pod, militienii samd. care sunt mari romani pana e vorba sa se loveasca in Steaua. iar aici e vorba de toti: jucatori, oficiali, ziaristi, conducatori, suporteri de rand, avocati, ultrasi, doctori sau zilieri! fac ceva pe ei si pe pasiunea lor! pur si simplu nu doresc sa stau in rand cu ei! nu doresc sa am niciun punct comun cu ipocritii, cu frustratii, cu miseii! asa ca nu am de ce sa fac pe romanul patriot cu niste jeguri care nu au alt rost in viata decat sa loveasca in Steaua, jeguri care in loc sa strige "hai Romania" se concentreaza sa isi mai verse nitel frustrarile. sa fie ei mari patrioti, nu stelistii comunisti, oile lui Becali, hotii, valizele si brichetele care cica trag fotbalul romanesc in jos, cand de fapt acesta exista pe harta mondiala in primul rand datorita Stelei!

despre balaci nu sunt multe de spus. un betiv infect care da in Steaua ori de cate ori are ocazia. stelistii nu au motive sa respecte un asemenea personaj. ca a fost un fotbalist valoros e irelevant. vrei respect? respecta la randul tau. de aceea mi se par firesti si injuraturile la adresa lui Mutu. praf trebuie sa stie ca are interzis in Ghencea!

si hai sa lasam si vrajeala cu Lovin si lazar. Lovin a procedat foarte bine. totusi, ce mare lucru a facut? arbitrul oricum lua aceeasi decizie, iar Lovin era numai pe post de moara de vant. dar si eu in locul lui procedam la fel. ridicam pumnii si savuram victoria. ah, nu e fair play? dar ce, flegmaceii briketari ai magrebului giulestean sunt fair play? adica eu sa imi doresc sa joc exclusiv pe teren, iar aia sa se comporte ca vandalii, impiedicandu-ma pe mine sa-mi fac treaba? fiecare cu ce poate. unii cu briketele, altii cu regulamentul in mana. Lovin e varza ca fotbalist, dar ce a facut in tiganie nu i se poate reprosa deloc. iar lazar s-a trezit sa fie moralist la 2-0 intr-un meci fara prea multa istorie. ha ha. mai bine juca fotbal in blatul de anult trecut de la Cluj ... gestul lui lazar nu are valoare, pentru ca de exemplu nu imi amintesc despre el, modelul fair play-ului, sa fi luat o pozitie corecta fata de incidentele de acum un an. el tot in nota obisnuita a punjabului de sub pod: ne-a furat Steaua! foarte bine v-a facut!!! ah, inca ceva: oare ce facea Lovin la 2-0 pt Steaua in meciul brichetei zburatoare si cum reactiona lazar la 0-1 cu Otelul? nu vom stii niciodata, dar oricum nu ar avea nicio valoare.

ps: "Eu nu sunt tolerant cu dusmanii Stelei!" ce a scris alexblaja ar trebui sa-si treaca fiecare stelist in buletin.

Edited by Norbinho

1. Daca face referire la favoritul stelistilor de pretutindeni (mai putin al meu si al altor cativa), Intunecimea-Sa, atunci Balaci are dreptate si cu asta basta (vorba lui Fecali).

2. Balaci - jucatorul nu a fost niciodata un loser. A fost, din ceea ce am vazut eu in ultimii 25 de ani, unul dintre geniile Romaniei fotbalistice. Iar Universitatea Craiova a fost o mare echipa.

Ca Balaci - antrenorul este drojdier sau loser, asta e cu totul altceva.

3. Drogat sau nu, stelist sau nu, Mutu ramane singurul fotbalist din nationala.

Edited by Tupac Amaru