fcsteaua.ro

Despre Zapata...

55 posts in this topic

Bun. Zapata a gresit grav, impardonabil, inadmisibil in meciul de la Pitesti si, din cauza lui (de la Gigi si unii forumisti citire), Steaua a reusit doar un rezultat de egalitate, care ne-a mai si scos din lupta pentru titlu. Care titlu, o sa intrebe cativa. Ala pe care nu-l mai vrem, deoarece am convenit ca indepartarea finantatorului este primordiala.

Sa revenim insa la oile (ironie fortata, recunosc, dar destul de reusita) noastre. Dupa un sezon excelent, Zapata le cam comite anul asta. S-a tot spus ca nu vede, ca are probleme in familie, ca luna s-a aflat in cuadratura nefavorabila cu Venus si multe altele.

Sa vedem insa ce spunea, acum cateva saptamani, un om care se pricepe cat de cat:

"Cine a facut pana acum transferurile la echipa nu a avut ochi, iar acum se vede. Nici antrenorii nu au fost alesi pentru a specula calitatile fotbalistilor. De exemplu, Zapata. Atunci cand a venit in Romania era unul dintre cei mai valorosi portari din tara noastra, dar deoarece pregatirea nu s-a facut corespunzãtor, nu si-a imbunatatit evolutiile, ci a intrat in regres. Fotbalistii nu alearga decat cat ii pune antrenorul, nu fac nimic in plus". (sursa: Libertatea 5 martie 2009)

Cine a spus asa ceva? Eh, numele Ion Voinescu ne trezeste din letargie? Si cum ce-i mult strica, las (deocamdata) doar impresia maestrului, el fiind mult mai indicat ca mine pentru a trage concluzii.

Marius

... in acelasi timp, eu am auzit la nu stiu ce meci (nu pot sa mizez 100% pe informatile comentatorilor) ca lui Zapata i s-a mai intamplat pe la toate cluburile pe la care a trecut sa aiba evolutii excelente la inceput iar mai apoi sa gafeze foarte mult. Eu cred ca in privinta lui este o problema de concentrare.

Sa ne amintim insa de meciul cu Iasi cand a avut o interventie formidabila in ultimele minute la un sut destul de bun. Daca e sa ne gandim asa, un egal cu iasiul si o victorie cu argesul tot 4 puncte inseamnau.

Interesant cum majoritatea jucatorilor, inainte sa ajunga la Steaua sunt golgheteri (Dayro), cei mai buni portari (Zapata), mijlocasi super-talentati(Toja), ca sa nu mai spun de Szekely, Semedo, Bogdan Stancu etc., iar cand ajung la Steaua parca au uitat sa joace fotbal. Se speram ca Ogararu se va intoarce la Ajax, si nu o va lua pe urmele celor mentionati mai sus.

da,si mie mi-a venit in minte acea declaratie a domnului Voinescu...

cat despre Zapata,parerea mea e... multumim ce ai facut pt noi, dar gata. ajunge!

Aseara nu ne-a ingropat Zapata, ne-a ingropat intreaga echipa prin jocul slab, haotic, numai mingi bubuite de fundasi. Se tot insista pe sistemul lui peste 4-2-3-1 cand se vede din avion ca nu merge. Lovin a fost mort ca de obicei si sa nu incepeti ca el trebuie sa distruga atacurile adverse nu sa participe la constructie, ca nu aveti dreptate. Este mijlocas, nu fundas, trebuie sa fie capabil sa dea o pasa mai lunga de 5 metri, sa urce si sa suteze de la distanta, nu sa faulteze in preajma careului nostru. Nicolita, la fel, a fost mana moarta aseara, reusind doar centrarea de la primul gol, dar ca si Lovin a stat in teren tot meciul.

Atitudinea fricoasa a lui Lacatus nu cred ca mai mira pe nimeni, jocul cu doi inchizatori si un singur varf, Stancu, desi s-a vazut clar de atatea ori ca nu se simte bine pe pozitia de varf impins.

Lacatus nu este capabil sa faca schimbari utile in timpul meciului, in functie de rezultat sau stilul de joc al adversarului, ci face doar schimbari post pe post, si alea aiurea.

Se pare ca ne-am ambalat degeaba dupa jocul bun facut cu Poli Iasi.

Zapata "ingerul pazitor" al Stelei dar cu coarne si coada. Cum poti sa gafezi in asa mod, sa scapi si balonul din miini si victoria, care ii era vitala echipei.

Voi va legati de 3-4 greseli ale lui Zapata in 3-4 meciuri , ar trebui sa observati ca fiecare jucator are cel putin 3-4 greseli in fiecare meci , ca sa nu mai zic de Dayro etapa trecuta cand in 10 minute nu a reusit sa bata un corner sau un out corect (acolo deja a semanat cu Carlos in ultimile 10 minute meciul cu Boro ). De ce cand un portar greseste la o faza ii sar toti in cap si unui atacant care rateaza de 2-3 ori cu poarta goala sau nu nimereste spatiul portii macar e felicitat ca a dat totusi un gol. Amititiva ca in meciul cu Iasi a scos de 2 mingii destul de grele pe care altii poate nu reuseau sa le scoata . Sau macar daca aveam si noi niste MIJLOCASI si niste ATACANTI adevarati care dadeau 3-4 goluri pe meci , poate atunci o greseala de portar nu mai era principala (si eterna) scuza a infrangerii

Voi va legati de 3-4 greseli ale lui Zapata in 3-4 meciuri , ar trebui sa observati ca fiecare jucator are cel putin 3-4 greseli in fiecare meci , ca sa nu mai zic de Dayro etapa trecuta cand in 10 minute nu a reusit sa bata un corner sau un out corect (acolo deja a semanat cu Carlos in ultimile 10 minute meciul cu Boro ). De ce cand un portar greseste la o faza ii sar toti in cap si unui atacant care rateaza de 2-3 ori cu poarta goala sau nu nimereste spatiul portii macar e felicitat ca a dat totusi un gol. Amititiva ca in meciul cu Iasi a scos de 2 mingii destul de grele pe care altii poate nu reuseau sa le scoata . Sau macar daca aveam si noi niste MIJLOCASI si niste ATACANTI adevarati care dadeau 3-4 goluri pe meci , poate atunci o greseala de portar nu mai era principala (si eterna) scuza a infrangerii

in majoritate ne legam de zapata care a "Scapat" atat mingea cat si victoria din mana . Nicolita + Lovin , cuplul ideal, au facut niste greseli de te doare capu' ..mingi pierdute aiurea ..centrari care unde-or pica ..inca imi vine in minte sutul senzational pe langa al lui ov.Petre ..

zapata a scos de multe ori echipa din kkt...poate ca ar mai trebui acordata o sansa...poate...cine stie...ne scoate tot el fular-campionii

Multumim si adio, Zapata!

Edited by Ronnie

@Ronnie

Si cine sa apere in locul lui? Tatarusanu? Cernea?

De cumparat un portar de valoare nu poate fi vorba, ca Jiji nu vrea sa mai bage bani in echipa...

zapata a gresit dar a si salvat echipa in meciu cu Iasi...asta e se mai intampla..fiti alaturi de el si nu o sa mai greseasca...mai bine s-ar pune problema unui atacant nu al unui portar ;)..FZS :steag_sah_mic:

Edited by MoWeed
Apostroful nu e cratima

@MoWeed

Cernea!

Ar putea juca 2-3 meciuri sa-l bage pe Zapata iar in forma, dar Rufay e un portar mult mai bun ca Cernea...

Dupa cum spunea si unul dintre comentatorii aia mizerabili aseara, Zapata e un portar de reflex care nu are "ABC"-ul profesiei de portar.

Ori, din cate imi aduc eu aminte din clasa intaia, parca ne invata cineva Abecedarul ala, nu il invatam singuri. La fel si pe Zapata ar trebui sa-l invete/antreneze cineva. Ca doar de-aia avem antrenor de portar!

In alta ordine de idei, nu stiu cum se poate suporta marele deontolog Radu Naum, marele comentator de ciclism, marele ziarist caruia ii pute mocirla din fotbalul romanesc dar nu face nimic ca sa iasa din ea. Aseara incerca, alaturi de alt deontolog de renume, Geambasu Cristian, sa-i bage in gura ciobanului atat pe Ogararu cat si pe Zapata.

Edited by alexblaja

zapata in sus zapata in jos lasati zapata dak eram mai buni dadeam 4-5 goluri si atunci zapata facea umbra terenului.Noi trebuie sa dam vina pe portar... el are max 5 interventii in meci nici nu se incalzeste si apoi tot ele e de vina.penalty ratam ocazii ratam il bagam pe Lovin cand tiago e mult mai tehnic si se vede si apoi jucam cu moreno care nu are si a 4 viteza.plus ca vatca a jucat bine la Otelul galati acum la medias si noi l-am pus al 3 portar vezi doamne Cernea bun portar.....sunt niste cretinisme la mijloc dar asta este.luptam si suferim pana murim.

Forta Steaua :steag_cruce_invers:

Mda........ne-a scos de multe ori Zapata , asta-i adevarul crunt..... altceva ma inspaimanta pe mine: cat de mult se afunda Marius Lacatus , simbolul echipei ! simt ca nu se mai termina cosmarul vederii lui Lovin in primul 11 . Nu pot sa cred , Marius Lacatus , daca citesti asta........ , nu pot sa cred ca in sinea ta nu vezi ca acest cocostarc nu are valoare de Steaua , cat de slab poate fi , nu pot sa cred ca nu te doare ca din cauza lui echipa joaca in 9 jucatori de camp mereu cand e el titular ( cu voia celui jegos de sus din loja ). Te compromiti , Marius , si pe noi ne doare.......rau de tot........nu pot sa cred ca ai atatia manji acolo pe banca, cu care , daca ii vei juca inca de pe acum , te poti bate de pe cai mari la anul . Ochirosii , Szekely , Tiago , Golansky ( pe care trebuie sa-l inveti sa se obisnuiasca cu partea stanga - cand il pensionam pe Marin ?? ). Nu pot sa cred ca vrei sa fii martor la prabusirea Stelei !! Tocmai tu ??????

PANA CAND VEI ACCEPTA SA FII SILUIT DE ODIOSUL ASTA DE CIOBAN ??? SI NUMELE Stelei ODATA CU TINE .....

Esti prea drastic :) Cred ca a fost o "declaratie la cald". Toti jucatorii prind si perioade proaste. Gandeste-te ca nu prea avem jucatori in forma, care sa faca meciuri bune consecutive, de ce ar fi Zapata altfel? Stii prea bine cum sar in ochi greselile portarilor. Degeaba avem jucatori ok daca nu avem oameni care sa ii antreneze, sa ii aduca la o forma buna si sa le ridice nivelul. El a demonstrat ca este capabil de evolutii foarte bune si tind sa cred ca valoarea lui este cea din momentele alea. Depinde de Lacatus si staff-ul lui sa il aduca la forma aia dar...eu spun sa nu ne tinem rasuflarea.

De ce n-ai avut aceeasi replica si dupa ce ne-a salvat in 2 situatii clare de gol ale Iasiului etapa trecuta, si cand a devenit eroul meciului? Ieri il facem omul meciului si maine il denigram si ii aratam usa? Nu mi se pare normal! O echipa castiga in 11 si pierde in 11. Deci nu Zapata sau Ogararu sunt vinovati pentru ca nu am reusit sa obtinem victoria aseara. Chiar e nevoie sa ne jignim jucatorii de fiecare data? Stau si ma gandesc daca aseara, penalty-ul ala era ratat de Lovin si nu de Ogararu, ce de injuraturi erau pe aici ....

o chestie care se vede de la o posta- toata echipa nu e pregatita, toata pregatirea a fost superficiala, nu se lucreaza cu individul, se fac 2-3 miute si basta, altfel nu-mi explic aceste rateuri de incepatori ale majoritatii jucatorilor! meseria de antrenor nu inseamna sa stai pe banca, sa racnesti mereu si sa-ti faci freza! meseria e altceva si Laca nu are ce trebuie pentru asta. in rest numai de bine!

o chestie care se vede de la o posta- toata echipa nu e pregatita, toata pregatirea a fost superficiala, nu se lucreaza cu individul, se fac 2-3 miute si basta, altfel nu-mi explic aceste rateuri de incepatori ale majoritatii jucatorilor! meseria de antrenor nu inseamna sa stai pe banca, sa racnesti mereu si sa-ti faci freza! meseria e altceva si Laca nu are ce trebuie pentru asta. in rest numai de bine!

Nimeni nu observa ca in momentul in care Steaua ia portari, acestia apara superb (vezi cazul lui Carlos, Andrey sau Zapata) si pe urma...in jumatate de an se intampla ceva si parca uita cum sa apere? Toti acesti portari au ceva in comun - antrenorul cu portarii. Nu se poate ca acestia sa uite fotbalul, nu se poate sa nimereasca Steaua doar portari buni pe juma' de sezon

Auziti la ãstia Adio .

Mãi oameni buni , Rufay chiar nu are nicio vinã , sau mã rog .. are si el o parte din vinã, dar nu e asa mare încât sã îi ziceti adio . Anul trecut tot forumul era alãturi de el si acum dacã mai sunt 100 e bine . Nu existã portar care sã joace meci de meci perfect , pânã si Van der Sar mai ciupeste câte o gafã . Însã Zapata la meciul cu Argesiul ... ziceti-mi si mie ce gafã a mai fãcut înafarã de cea de la al 2 lea gol ?!

Si oricum Tãtãrusanu nu e cu nimic peste Zapata , dimpotrivã Rufay mi se pare mult mai bun si cu mai multã experientã . Tãtãrusanu e tãnãr, fãrã prea multã experientã , la anul veti vedea la el niste greseli de începãtor .

De ce n-ai avut aceeasi replica si dupa ce ne-a salvat in 2 situatii clare de gol ale Iasiului etapa trecuta, si cand a devenit eroul meciului? Ieri il facem omul meciului si maine il denigram si ii aratam usa? Nu mi se pare normal! O echipa castiga in 11 si pierde in 11. Deci nu Zapata sau Ogararu sunt vinovati pentru ca nu am reusit sa obtinem victoria aseara. Chiar e nevoie sa ne jignim jucatorii de fiecare data? Stau si ma gandesc daca aseara, penalty-ul ala era ratat de Lovin si nu de Ogararu, ce de injuraturi erau pe aici ....

De acord, o echipa castiga in 11 si pierde in 11, dar din pacate cand portarii fac gafe, se vede.

In alta ordine de idei niciodata nu am fost de acord cu ridicarea lui Zapata pe un piedestal de cei mai multi dintre suporteri. Sigur, omul are carisma, este un portar bun. Dar nici erou nu trebuie facut. Pentru ca aparand bine nu si-a facut altceva decat datoria, nimic mai mult.

Edited by Azazello

@all

Daca era la prima greseala, a doua, a treia, intelegeam, ca nu doar nu am nimic cu Zapata. Nu ii port pica pentru nimic. Insa este al 6-lea meci in care ne mananca. Cate gafe mai trebuie sa faca Zapata ca sa il numiti si pe el gafeor, precum l-ati numit si pe Carlos?!

Avem un noroc teribil la portari.

@all

Daca era la prima greseala, a doua, a treia, intelegeam, ca nu doar nu am nimic cu Zapata. Nu ii port pica pentru nimic. Insa este al 6-lea meci in care ne mananca. Cate gafe mai trebuie sa faca Zapata ca sa il numiti si pe el gafeor, precum l-ati numit si pe Carlos?!

Avem un noroc teribil la portari.

Ok, Zapata e gafeur, cate centrari cu privirea in pamant la voia intamplarii trebuie sa mai dea Banel, cate preluari tampite trebuie sa mai faca Semedo, cate pase il lateral si inapoi trebuie sa dea Ov. Petre, cate meciuri mai trebuie sa ne manance P.Marin, cate stangacii trebuie sa mai faca Dayro care nu reuseste sa treaca de un singur adversar prin dribling, cate preluari trebuie sa mai rateze Kapetanos. Echipa este un "gafeur", in frunte cu marele gafeur cioban si cu acolitii sai, pana si legenda Lacatus este un gafeur ca si antrenor. Dan Petrescu a spus ca a gresit Zapata dar a fost critic si la adresa fundasilor. Asta ca povata pentru jucatorii lui, inainte sa ia un gol similar, cel cu Medias. :)))

Edited by Melku