fcsteaua.ro

FC Arges - Steaua 2 - 2 (1 - 1)

194 posts in this topic

Meciul FC Arges - Steaua a adus multe surprize, mai ales pentru Stelisti. Pentru prima data in acest campionat, Steaua a avut in teren, pe banda stanga, doi oameni de picior stang, pentru prima data in acest retur, Steaua a inceput meciul cu 2 inchizatori si pentru prima data de mai bine de 2 ani incoace, Steaua a inceput meciul cu 2 atacanti!

Echipa Stelei:

Zapata - Ogãraru, Goian, Ghionea , P. Marin - Nicolițã, Ov. Petre, Lovin, Toja - Dayro Moreno, Bogdan Stancu.

Jucand intr-un sistem 4-4-2, Steaua a incercat sa continue jocul bun facut cu Poli Iasi. In minutul 6, Banel trimite o pasa lunga pe culoar pentru Toja, columbianul ajunge mingea in careu si o intoarce pentru acelasi Banel, iar internationalul roman o trimite peste poarta din 14 metri. Steaua vrea victoria si domina inceputul de meci. Argesul se multumeste sa joace pe contraatac si asteapta greselile stelistilor.

Dar cand iti doresti ceva foarte mult, dorinta ti se poate indeplini. In minutul 15 Banel trimite o pasa inapoi intre Ogararu si Goian. Fundasul central ataca decisiv mingea si reuseste sa o intercepteze dar o deviaza pana la Tanase. Internationalul Argesului o recupereaza, scapa singur cu Zapata, trage, si desi Zapata atinge mingea, reuseste sa inscrie. 1 la 0 pentru FC Arges si pentru Steaua greul tocmai incepea.

Ca un animal ranit, Steaua se napusteste asupra portii lui Bosneag. Trei sau patru stelisti s-au mutat in careul lui Bosneag dar, lipsit de idei, atacul Stelei nu produce nimic. Stelistii par vlaguiti. Pasele lor sunt foarte slabe si ajung foarte greu la destinatie. Banel merge din greseala in greseala, iar Cristi Tanase arata de ce a fost convocat la nationala.

In minutul 30, argesenii scapa 2 contra 1 spre poarta lui Zapata si in loc sa profite, Dulcea ii permite lui Ghionea sa intercepteze. A fost momentul in care stelistii s-au trezit. A urmat o perioada buna de joc a Stelei. Toja trimite in bara transversala de la 25 de metri in minutul 37 si in mintul 43 Banel primeste o diagonala a lui Petre Marin, centreaza in careu pentru Ovidiu Petre si mijlocasul Stelist nu iarta. Totul era egal la pauza si Steaua inca mai spera la victorie.

Inceputul celei de-a doua reprize e la fel de nebun. Dayro trimite peste poarta din autul batut de Ogararu in minutul 48. Dupa nici un minut, Kamara scapa din nou singur cu Zapata dar lobul sau loveste plasa laterala. Se joaca pe contre, se joaca in viteza. Jucatorii profita de libertatea data de arbitrul Serea si duritatea interventiilor creste.

Stancu rateaza din 7 metri in minutul 57. Dulcea trage si el pe langa poarta in minutul 61, dupa ce scapa de cei doi stoperi stelisti. Meciul e din ce in ce mai nebun si de ce nu, mai frumos.

Intra si Tiago si Kapetanos in teren schimband pe Ovidiu Petre si pe Dayro Moreno. Toja si Tames se intrec in driblinguri iar Kapetanos creste nivelul de duritate cu care se joaca. Intrarile grecului ii obliga pe pitesteni sa schimbe apararea.

Bazzi trece in aparare si dovedeste ca e o schimbare buna...pentru Steaua. In minutul 73 fundasul argentinian il faulteaza pe Kapetanos in careu si Serea da penalty!

Bate finul Ogararu si... rateaza! Nu vom sti niciodata de ce fundasul dreapta a batut asa de slab... Nu vom sti nici de ce a batut fundasul dreapta si nu un atacant.

Intr-un meci nebun, e normal ca si finalul sa fie nebun. Dupa un un-doi cu Petre Marin in minutul 85, Semedo, care intra in locul lui Toja, intra in careu si centreaza pentru Kapetanos. Din 10 metri grecul nu iarta! Steaua reuseste sa intoarca scorul si spera la victorie.

Argesul nu e insa mort. Dupa doar un minut, Tames trage de la 25 de metri. Mingea musca gazonul in fata lui Zapata, acesta o scapa in fata, Bazzi ajunge la ea si egaleaza.

2 la 2 si Steaua pierde incredibil 2 puncte foarte pretioase.

FC Arges - Steaua a fost un meci foarte, foarte nebun. A inceput cu multe schimbari dar de fapt nu s-a schimbat nimic. "Pleaca" a fost din nou prezent in tribune, "eee.... Gigi" a fost tot pe buzele suporterilor iar rezultatul a fost tot in defavoarea Stelei.

Adrian

O sa raspund aici, in privinta a mercenarilor ... "Mercenarii " astia il au patron pe un dobitoc , un oier jijinho fecali.... tu stai in fata TV si te enervezi, dapoi ei , in pielea lor sa nu fie, ca nici nu ridica privirea spre oier ca ii trimite la echipa a 2-a

Zapata cere-te singur afara din Ghencea. E a6a greseala copilareasca pe care o faci.

Ai 11 puncte ale tale, sa dormi noaptea cu ele. Iti multumim pt ce ai facut in campionatul trecut, la revedere - drum bun.

Echipa a jucat bine, daruire totala, a dominat cam tot meciul.

Forza Steaua pt noi, majoritatea, fanii Steaua si 4 litere frumoase pt fanii anti Becali.

Edited by ronrichie

Unde e frate Steaua de alta data, nu asta care SE CHINUIE CU ECHIPE PLUTON???

UNDEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE?

pe otv Gigi s a luat de zapata dar oare pe maratonistul Banel nu l a vazut azi?.....in concluzie:o prima repriza slaba ,in a 2 a am jucat mai bine dar numai avem bulanu de alta data,nu inteleg cum 2 jucatori catastrofali ca lovinho si balaninho pot incepe titulari si mai rau termina meciul in teren....sa incepi jocul cu 2 inchizatori si fara un varf....nu stiu

Avem ghinion...e clar.Nu ne iese nimic in acest sezon.In afara de CFR Cluj care ne-a dominat,nimeni nu a fost peste noi in meciurile directe.Avem ghinion!

Da , Zapata reprezinta suma tuturor problemelor Stelei . Hai sa il injuram ca doar e vina lui , imi amintesc meciul cu Iasi-ul cand puteam sa pierdem din gafa lui Zapata de la final cand era singur cu Viveiros . Trebuie sa ne luam si de Dayro pentru ca incetineste jocul , ca asta este rolul lui . Ei doi sunt vinovati ca Steaua nu a batut cu 5-6-7 goluri distanta la modul in care am ratat ocazii singur cu portaru , dar repet ...Zapata si cu Dayro sunt vinovati .

La vara vine blatistu sef in poarta si sa vedeti de atunci ce ne mai distram . Unii dintre voi sunteti vinovati ca am ajuns in halu asta , nu Gigi , ci voi .

cum sa bata Ogararu penalty....... sincer as vrea sa retrogradam......poate asa o sa plece si Gigi si o sa mai castigam si noi meciuri !!!

Edited by snakebyte_1

O sa raspund aici, in privinta a mercenarilor ... "Mercenarii " astia il au patron pe un dobitoc , un oier jijinho fecali.... tu stai in fata TV si te enervezi, dapoi ei , in pielea lor sa nu fie, ca nici nu ridica privirea spre oier ca ii trimite la echipa a 2-a

jucatorii sunt la fel de prosti ca Gigi pentru ca tac si inghit,le place mastercard'ul nu ai ce sa lef faci,cat timp nu ai un antrenor capabil sa-ti monteze echipa nu faci nimic,Lacatus trebuie sa plece, echipa nu s-a miscat bine azi,a trait putin din trecut,toja s-a miscat azi si Marin, atat !

Asta a fost un meci in care Steaua a jucat ceva fotbal si merita victoria la o marja de 2-3 goluri.

Din pacate jocul bun a fost mai mult rezultatul intamplarii decat a tacticii lui Lacatus. Singura tactica a Stelei in prima jumatate de ora a fost un pressing insa unul cam ca jocul lui Banel,adica fara minte. La un moment dat l-am vazut pe Goian pe la 30 de metri de poarta pitestean si nu patrunsese cu mingea la picior ci presa un jucator pitestean. Inteleg sa presezi dar presezi cu mijlocasii si eventul atacantii nu cu linia de fund.

Jocul nostru s-a schimbat in bine cand am avut si banda stanga. Toja,desi cam indolent la preluari,a combinat destul de bine cu Petre Marin si Semedo,desi nu se simte bine acolo,a centrat la golul 2. Sa fie clar,azi am pierdut pe greseli individuale si din cauza ghinionului. Goian rateaza din 3 metri cu capul,toja o da in bara,Ogararu rateaza penalty iar zapata gafeaza in ultimul minut. Multi o sa-i sara in cap columbianului insa daca este sa fim sinceri multi jucatori au "gafat" astazi insa la ei nu prea se vede pentru ca nu sunt portari. Banel practic a dat pasa de gol pitestenilor,Goian a fost slab de tot astazi(si mi se pare din ce in ce mai indolent),Lovin a fost ca de obicei catastrofa iar Dayro isi continua eclipsa de forma.

Totusi,as avea si eu niste intrebari de pus antrenorului Marius Lacatus:

-ce cauta Banel Nicolita in teren,cand sunt doi jucatori mai buni ca el pe acel post(Semedo si szekely) iar el mai da si pase de gol adversarilor.

-de ce nu joaca Steaua cu 2 atacanti clasici,un 4-4-2 curat,cu kapetanos si Stancu si cu Dayro sau toja in spate.

-de ce executa Ogararu(un fundas dreapta) penalty-uri la Steaua? In general atacantii sau mijlocasii bat penalti-uri. Ah,daca te numesti alves si joci la barca poate da,insa eu unul nu tin minte ca George sa fi fost un mare executant de penalty-uri.

-de ce nu joaca grecul titular mai des(si cu un coleg langa el preferabil) pentru ca marcheaza deci isi face datoria.

-de ce nu joaca thiago titular meci de meci? E mai tehnic ca Lovin si cred ca ar face un cuplu destul de bun cu ov.Petre.

Repet,azi Steaua a avut ghinion,insa stati linistiti,si cu 3 pc astazi tot n-aveam sanse la titlu.

As vrea ca la urmatorul meci sa jucam mai ofensiv:

Zapata

Ogararu-Goian-Ghionea-Petre Marin

Szekely(Semedo)-Ov Petre-Thiago-Toja(Ochirosii)

Kapetanos-Stancu(Dayro)

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

Gata tata, s-a terminat.

O data, de 2 ori, de 3 ori, de 4 ori, de 5 ori, de 6 ori....da stiu....deja v-ati plictisit citind acest rand...dar ia transpuneti aceste enumerari in greseli DECISIVE care costa puncte... s-a umlut paharul ... si cu o durere in suflet: tunurile pe Zapata.

baieti, cautati-va ekipe,si oieru sa-si caute antrenor,pentru ca e clar k prostul neamului romanesc,o sa plece doar mort din Ghencea

cum sa bata Ogararu penalty....... sincer as vrea sa retrogradam......poate asa o sa plece si Gigi si o sa mai castigam si noi meciuri !!!

Sir, te simti bine?

Iar se arde becul din baie si dam vina pe Gigi?

2 goluri pe greseli personale si penalty ratat.

Nota 2, stai jos.

Ups. Dacã Vasluiul bate pe Farul și Craiova pe CFR, o sã ne gãsim pe locul 9. Tot e bine cã e în jumãtatea superioarã a clasamentului.

Edited by 1on

Ce *** e de vina ba tot Becali ca Zapata ne-a ingropat iar? Ca avem ghinion? Aaaa scuze...trebuia sa taca,sa nu zica nimic de Zapata.Erau unii care spuneau pe-aici ca peluza reprezinta vocea suporterilor stelisti in general...in opinia mea mare prostie.Cand anul trecut Gigi zicea ca va umbla la butoane,galeria ii canta in struna si scanda in Giulesti...Ole ole...am apasat butoanele...Acum ce mai vreti? Hai sa-l injuram tot pe Becali si sa-l dam in *** de meci...saracu Zapata...auzi s-a legat ciobanu' de el...PLEACA CIOBANEEEEEEEEE

Edited by Dragoshel

Bai dar voi sunteti dusi cu sorcova ? Tunurile pe Zapata ? Chiar in halu asta de ipocriti sunteti ? De fapt nici nu ma mir , a dat maimuta tonul la TV si imediat se aud aghiotantii ducandu-i vorba .

Ok , greseste , dar hai sa nu sarim ca el e vinovat de totul mai ales ca la Vaslui nu am avut nicio ocazie sa ii egalam si cu Brasovul (daca se poate imputa lui golul lui Roman) am avut doar 2 ocazii. Ce naiba , doar Zapata e vinovat ca suntem la mijloc , poate am eu TV-ul in alb negru si nu disting care este Steaua si de fapt echipa joaca fotbal spectacol de 2 ani , poate sunt eu nebun ...

toti dati in zapata.....dar.......BA.............voi l ati vazut pe Banel azi?....................in rest un rezultat normal pt un antrenor slab si fricos,pe gsp TV Gigi lauda echipa,adica formula cu 2 in chizatori....de parca noi nu stim ca el i a facut echipa lu Lacatus....iti vine sa razi sau sa plangi

Bai dar voi sunteti dusi cu sorcova ? Tunurile pe Zapata ? Chiar in halu asta de ipocriti sunteti ? De fapt nici nu ma mir , a dat maimuta tonul la TV si imediat se aud aghiotantii ducandu-i vorba .

Ok , greseste , dar hai sa nu sarim ca el e vinovat de totul mai ales ca la Vaslui nu am avut nicio ocazie sa ii egalam si cu Brasovul (daca se poate imputa lui golul lui Roman) am avut doar 2 ocazii. Ce naiba , doar Zapata e vinovat ca suntem la mijloc , poate am eu TV-ul in alb negru si nu disting care este Steaua si de fapt echipa joaca fotbal spectacol de 2 ani , poate sunt eu nebun ...

Nu sunt eu psiholog acreditat dar poate...cine stie.

Corectie: cu Brasov am dominat si paradominat ...am fost peste ei total.

Edited by ronrichie

Pana la Paste vom fi pe primul loc.

Cu Brasovul am avut doua ocazii , a domina inseamna sa ai ocazii nu sa pasezi la mijloc timp de 60 de minute .

din pacate se pare ca de 2 ani vezi alte meciuri amice ,asta nu e Steaua noastra :((

Ups. Dacã Vasluiul bate pe Farul și Craiova pe CFR, o sã ne gãsim pe locul 9. Tot e bine cã e în jumãtatea superioarã a clasamentului.

8.