Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

Adevar sau provocare?

19 posts in this topic

Ca Gigi Becali e un mare povestitor, o stie toata lumea. Deja l-am invatat. Toti stim cum incep, cum se desfasoara si cum se termina povestile lui. Acum ceva timp, domnul Becali a mai lansat o poveste, o poveste despre un om inteligent, erou national, patron de club, magician, care poate sa faca o echipa de Champions League oriunde si oricand.

Povestea a fost, bineinteles, prezentata peste tot, la radio, la TV, in ziare.

"Iooooo....daca iau Urziceniu'... la anul' joaca in Champions League, ma-ntelegi?(gesticuland din maini cu degetele mari spre exterior) HA HA HA HA!"

O poveste care pare interesanta, o poveste incitanta, incantatoare la prima vedere. Ramane doar intrebare: E SF sau e bazata pe fapte reale?

Ultimii trei ani au insemnat o prezenta constanta a Stelei in grupele Champions League. Doar primul din acesti trei ani a insemnat ceva mai mult decat simpla prezenta. In rest... ma rog, Bayern, Sevilla, Arsenal, Sparta Praga, Fiorentina, Bayern sau Lyon s-au bucurat de prezenta noastra. Dar e oare destul simpla prezenta pentru un club care la un moment dat in istoria lui baga frica in cei care intrau in aceasta competitie? Unii ar spune un "DA" mare cat casa poporului si ar aduce ca argument lipsa de valoare a Ligii 1. Altii, mai nostalgici, pun capul in pamant si dau drumul la lacrimi.

Sa ne intoarcem insa la povestea noastra. E realitate sau SF? Sub Becali, Steaua a inceput din nou sa sperie Europa. A ajuns intr-o semifinala de Cupa UEFA, a eliminat echipe ca Valencia sau Betis, a umilit pe Dynamo la Kiev, s-a calificat de 3 ori consecutiv in "Primavara Europeana" si a tarat dupa ea intreg fotbalul romanesc scotandu-l din mocirla in care a fost bagat de nenumaratele blaturi, arbitraje "gresite" si scandaluri.

Dar, daca Steaua era asa de puternica acum cativa ani, cum se face ca, de 2 ani incoace, Steaua e intr-un continuu regres? Becali e inca la putere. Sa fi fost oare altcineva "de vina" pentru performantele Stelei? Daca luam un calendar, observam ca regresul Stelei a inceput odata cu plecarea lui Mihai Stoica. Mai observam si ca Urziceniul a prins putere odata cu venirea aceluiasi Stoica.

Ce inseamna asta? Oare e povestea domnului Becali doar un SF? Eu cred ca da. Eu cred ca Mihai Stoica e cel care are darul de a "naste" echipe care pot face performanta, nu Becali. Eu cred ca Becali si-a atribuit acum tot ce a facut Stoica pentru a se da mare si a mai "scrie" o noua "poveste" si ca, de fapt, el nu are nici cea mai mica idee despre cum sa faci o echipa.

Asa ca, domnule Becali, eu va provoc! Nu, noi stelistii va provocam!

Demonstrati-ne ca sunteti un creator de echipe! Vindeti Steaua, luati Urziceniul sau orice alta echipa si duceti-o in Champions League!

Din toata afacerea asta, George Becali ar iesi oricum in castig. Daca reuseste sa duca Unirea in grupele Champions League va face rost de bani, va avea si banii din vanzarea Stelei si cel mai important, va demonstra ca are dreptate. Noua, suporterilor stelisti si intregii tari, ne va demonstra ca are dreptate. Va castiga razboiul cu noi pentru totdeauna.

Dar daca nu reuseste, desi va fi tot in castig (va scapa de injuraturile noastre, va avea bani din vanzarea Stelei si o noua echipa care sa ii asigure publicitatea fara de care nu poate trai), va demonstra doar ca adevarul e de partea noastra. Va demonstra ca noi avem dreptate si ca George Becali nu e demn sa conduca Steaua. Va demonstra ca George Becali despre care ne tot povesteste e doar un personaj fantastic.

Bineinteles, Gigi Becali nu va accepta niciodata o astfel de provocare. Riscul e mult prea mare pentru el. Va continua sa povesteasca cu frica si va incerca de fiecare data sa imbogateasca povestea tot mai mult, sa o faca tot mai SF, sa o duca tot mai departe de adevar pentru ca, daca lumea vede ca povestea nu e adevarata, personajul va muri. Si asta il sperie cel mai mult.

Adrian

Super articolul,as adauga ca Becali este...pur si simplu un pacalici!

Gigi, mancati-as oile tale!! Citeste si tu ce scrie mai sus si ambitioneaza-te. Hai ca stiu ca poti! :)

Daca vinde Steaua si cumpara alta echipa, eu promit ca la meciul direct din Ghencea o sa-i scandez numele si o sa-l aplaud. Mi se pare o maniera buna de a reveni in gratia suporterilor :)

Ca satira si poveste este buna!Ca posibila realitate ...

Anul asta, Urziceniul are sanse reale sa joace in CL si fara "geniul" sau banii lui Becali. Totul ar fi sa-l fraiereasca pe Bucsaru sa-i dea o "afacere" la cheie cu un profit potential 10-12 mil E peste cateva luni(de cateva ori mai mare decat activele si pasivele clubului sau valoarea de piata). Ceea ce ma indoiesc. Doar sa o piarda la ... table cu zaruri masluite:))Aia cu Urziceniul a fost tot una din cele care i-au crescut nasul si in poza articolului:)

La ce sume imense a pierdut prin deprecierea valorilor imobiliare, nu cred ca va lasa Steaua din mana de buna voie, chiar daca va avea cu ea an de an bilant negativ prin neparticiparea in CL sau UEFA. At fi un mizilic pe langa tunul pe care i l-a tras criza.

Doar protestele cred ca au sorti mai mari de izbanda.

Uneori, ma intreb, ce l-ar determina sa paraseasca Ghencea mai repede? Protestele unui intreg stadion meci de meci sau tribunele goale meci de meci?Ma intreb retoric, pentru ca nu am un raspuns exact.

Edited by xray_rom

@Adrian mai ti minte ce a declarat MM cand a plecat de la Steaua? Steaua o sa mai mearga din inertie 1-2 ani maxim. Si asta s-a intamplat.

MM era un bun conducator, dar avea gura mare. Sau poate incerca sa fie mai guraliv decat Becali, sa nu-l bage multa lume in seama pe babuin.

Articolul e foarte bun.

Orice echipa poate juca in C.L. daca are un lot valoros de jucatori constiinciosi si un antrenor care stie si este lasat in pace sa-si faca meseria.jijel ar putea sa realizeze ce spune cu conditia sa finanteze clubul respectiv sa se bucure de succese si sa se intristeze la esecuri.ATAT! Ceea ce el nu a invatat si se pare ca nu va invata niciodata este dictonul conform caruia ,,daca-ti place sa mananci nu inseamna ca esti si un bun bucatar"!

... Totul ar fi sa-l fraiereasca pe Bucsaru sa-i dea o "afacere" la cheie cu un profit potential 10-12 mil

@Xray,

Bucsaru este partener de afaceri cu Becali,in limita in care se poate a fi partenerul lui Becali.

Anul trecut,Becali se vaita ca are de strans o gramada de bani imprumutati pe la prieteni si oameni de afaceri.Bucsaru era in capul listei cu datorii la Becali.Parca 10 de milioane se spunea. In conditiile de astazi mai greu sa returnezi cash 10 milioane de euro. Daca Steaua nu va mai prinde nici macar locul de UEFA iar Urziceniul ar depinde de rezultatul cu Steaua,fac pariu ca Becali s-ar gandi la varianta sa fuga la Urziceni. Bucsaru,in schimb,ar putea sa ezite la aceast mutare.

S-ar gandi ca ar bate Steaua pe teren,fara arbitrii (aia isi vor face datoria pentru alte echipe consacrate in aceste manevre si s-ar duce direct in Champions League ,ar pune mana pe pot si i-ar returna banii lui Becali,ramanand pe zero.

Dar daca nu bate Steaua,o sa piarda posibilitatea sa aduca CL la Urziceni si sa castige potul. Si daca mai vine si Becali acolo,cu siguranta il pierde pe MM.Grea decizie.

Becali va plusa oricum,avid de faima si de mirajul lui CL.Datoria de 10 milioane ,brusc se va umfla la vreo 20 de milioane,dobanda ceruta de Becali va creste fara pic de resentimente din partea lui Becali.

Nu mai sta Becali la Steaua,daca i se ofera ocazia asta.E un fatarnic si un megaloman.Cu bugetul pe care il preconizeaza anii urmatori la Steaua nu mai pupa el nici macar calificare pentru grupele Ligii.

Ultima solutie asta ar fi. La revedere Gigi!

bodanelu

Acum ceva vreme, cand Adi Ilie era manager, i s-a reprosat ca el nu iasa in presa sa de declaratii, nu pune presiune pe arbitrii, nu se cearta cuceilalti conducatori de club, etc. Adi Ilie a zis clar ca nu e treaba lui sa faca aceste lucruri si, la scurt timp dupa, a plecat.

Acum stau si ma gandesc daca nu cumva MM Stoica a actionat asa cum a facut-o la rugamintile jucatorilor sau la ordinele patronului.

Un lucru e foarte clar. MM Stoica de la Galati si cel de la Urziceni sunt mult mai linistiti decat MM Stoica de la Steaua.

In rest, acelasi profesionist adevarat. Doar ca mult mai linistit.

Si pentru noi dar si pentru el imi doresc ca Urziceniul sa ia titlul anul acesta.

MM i-ar da astfel o palma foarte grea lui Gigel.

@Xray,

Bucsaru este partener de afaceri cu Becali,in limita in care se poate a fi partenerul lui Becali.

Anul trecut,Becali se vaita ca are de strans o gramada de bani imprumutati pe la prieteni si oameni de afaceri.Bucsaru era in capul listei cu datorii la Becali.Parca 10 de milioane se spunea. In conditiile de astazi mai greu sa returnezi cash 10 milioane de euro. Daca Steaua nu va mai prinde nici macar locul de UEFA iar Urziceniul ar depinde de rezultatul cu Steaua,fac pariu ca Becali s-ar gandi la varianta sa fuga la Urziceni. Bucsaru,in schimb,ar putea sa ezite la aceast mutare.

S-ar gandi ca ar bate Steaua pe teren,fara arbitrii (aia isi vor face datoria pentru alte echipe consacrate in aceste manevre si s-ar duce direct in Champions League ,ar pune mana pe pot si i-ar returna banii lui Becali,ramanand pe zero.

Dar daca nu bate Steaua,o sa piarda posibilitatea sa aduca CL la Urziceni si sa castige potul. Si daca mai vine si Becali acolo,cu siguranta il pierde pe MM.Grea decizie.

Becali va plusa oricum,avid de faima si de mirajul lui CL.Datoria de 10 milioane ,brusc se va umfla la vreo 20 de milioane,dobanda ceruta de Becali va creste fara pic de resentimente din partea lui Becali.

Nu mai sta Becali la Steaua,daca i se ofera ocazia asta.E un fatarnic si un megaloman.Cu bugetul pe care il preconizeaza anii urmatori la Steaua nu mai pupa el nici macar calificare pentru grupele Ligii.

Ultima solutie asta ar fi. La revedere Gigi!

Referitor la final, sa te auda Cel de sus si asa sa fie!

Referitor la Urziceni.

Personal, nu am incredere nici in sumele pe care le vehiculeaza presa si nici gogosile ciobanului, care a spus ca are 80 de mil E imprumutati (si astia's binishor umflati).

Si daca ar fi asa nu ar avea chichirez." Fuge" la Urziceni doar sa-si ia datoria inapoi si sa joace un an in CL, fara sa aiba nici un merit la asta? Nu stiu cat ii va umfla asta cota de imagine. E ca si cum s-ar lauda ca i-a tras-o uneia cu sula altuia:) Meritul ar fi exclusiv a lui Petrescu si MM. L-ar toca aia daca ar palapai ceva arogandu-si merite:))

Apoi, e dobitoc si arogant, dar nu poate umfla dobanda peste ceea ce s-au inteles.

Daca voia CL cu orice pret aducea 2-3 jucatori in iarna, sa se bata pe bune la titlu. Am impresia ca s-a blazat si el.

Nu-l mai intereseaza performanta echipei sau CL. Isi da seama ca acolo tot un cioban ciuca batailor va fi si nici nu-l mai tine buzunarul sa mai intretina o echipa macar de grupe CL.

De aceea ciobanul vrea acum sa faca din Steaua o "stana". Va creste "miei" (juniori) si ii vinde pe bani buni ... "oi".

Evident, e o parere a mea si nu neparat un posibil adevar:)

PS

Sa dea Steaua meciul si sa ia Urziceniul titlu, ca sa aiba Bucsaru de unde sa dea datoria inapoi, este cea mai plauzibila. Dar si asta este f greu de realizat. S-ar da in primire si la Lacatus si la unii din jucatori, ca deja ar fi trucare de meci, penala.

Sincer, decat sa ia Dinamo, CFR sau Rapid titlul, as prefera Urziceniul.Macar acolo avem 2 stelisti la carma:)

Edited by xray_rom

MM Stoica a fost creaatorul acelei echipe foarte bune. De la plecarea lui, Becali nu numai ca nu a imbunatatit lotul, ci l-a distrus complet.

Nu stiu daca Becali va lasa Steaua cat timp este pe profit, mai ales ca Steaua ii aduce infinit mai multa publicitate decat Unirea Urziceni

Foarte ciudate calculele astea, mii de ipoteze, de solutii, de combinatii si permutari dar in final draci daca se intampla ceva.

Ce ma bucur ca lumea il regreta acuma pe MM si cat de urat era inainte sa plece, in 2006 era la fel de injurat cum este acuma Jiji.

Adrian, Urziceniul era echipa buna si inainte ca MM sa fi devenit manager, adica echipa era in urcare, nu cred ca MM are meritul incontestabil pentru ce este acuma echipa, acolo se intampla taman lucrurile invers de la noi: liniste la echipe, antrenor muncitor, tineri in echipa, stabilitate.

Le reseau pansant

Poate ca Mihai Stoica, ca om, nu are cel mai frumos caracter. Dar, ca profesionist, ca manager de club, e indiscutabil cel mai bun din tara. Urziceniul era echipa buna pana sa vina MM. Acum e candidata la titlu. Si Vasluiul e echipa buna dar nu are sanse la titlu.

Omul stie ce trebuie sa faca. Colaboreaza perfect cu Petrescu, i-a adus jucatorii de care are nevoie(portarul Arlauskis - o foarte buna achizitie) si rezultatele se vad.

Daca nu ma insel, in 2007 si 2008 a fost numit Managerul Anului in Romania.

o fi MM priceput, dar cred ca se exagereaza in privinta meritelor lui ... eu il regret doar din cauza faptului ca acum nu se mai gaseste nimeni sa combata toate mizeriile cu care suntem bombardati, nimeni care sa dea un raspund inteligent si totodata acid, raspuns care sa le-o traga in barbie tuturor mancatorilor de rahat.

Marele merit al lui MM e ca l-a tinut pe Jiji departe de echipa si ca l-a temperat intr-o oarecare masura. De unde si parcursul bun avut de Steaua in acea perioada, atata vreme cat a fost liniste, s-a putut.

Exact. MM Stoica a avut marele merit ca l-a tinut pe cioban departe de echipa si ca a adus antrenori priceputi. Defectul lui, parerea mea, este ca se credea si un bun scouter. A adus la echipa destui jucatori care nu prea au treaba: Carlos, Andrey, Elton, Saban. Singurul transfer bun (si unul dintre cele mai bune transferuri din ultimii ani ai Stelei) a fost Cyril Thereau.

MM a fost un manager foarte bun.

Da sa o vad pasta sa ia el urziceniu si sa vad cum bate el Steaua si joaca in LC si am orgasm multiplu ...

Da sa o vad pasta sa ia el urziceniu si sa vad cum bate el Steaua si joaca in LC si am orgasm multiplu ...

pot sa ti-l provoc eu?! =)))))

foarte bun articol. Chiar mi-a placut. Pacat ca ne racim gurile de pomana (ma refer la cioban) pana cand echipa o sa retrogradeze ciobanul va fi la Steaua..

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!!

Sign in to follow this  
Followers 0