Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

Ce mai reprezinta sapte milioane de euro in ziua de azi?

21 posts in this topic

In mod sigur daca posezi suma mentionata in titlu, poti fi un om fericit. Poti avea masina ta de lux, familia ta, copiii tai, afacerea ta. Poti avea fireste si o amanta, pe care sa o intretii regeste un anumit timp.

Dar daca suma de mai sus reprezinta bugetul unei echipe de fotbal cu oarecare pretentii in Liga lu' Mitica, mai bine te lasi.

Pentru ca din aceasta suma nu vei putea aduce jucatori de calitate atunci cand iti va sfarai buza. Dupa unul de banda stanga a apararii, sa zicem. Sau de unul in atac. Sau hai sa presupunem ca poti aduce doi, dar de unde le mai platesti salariile? Pentru ca unui jucator cu o valoare mare de cumparare trebuie sa-i platesti anual cel putin 300.000 de euro. E clar ca nu poti aduce jucatori de asemenea talie. Atunci macar doi-trei de cate 1 milion fiecare, pentru ca ai o echipa cu pretentii, cu care speri sa participi la anu' in Liga Campionilor. Te si vezi la masa bogatilor incasand milioanele.

Jucatori de 1 milion de euro? Ca Surdu? Sau ca Szekely, Semedo sau altii? Mai bine te lasi pagubas... si ramai cu ce ai. Cu un lot format din jucatori buni, dar demoralizati, plafonati, fara orizont. O echipa de locul 6, cu perspectiva de a se duce un loc-doua mai jos...

Bine-bine, dar numai cheltuielile cu salariile te duc la 5-600.000 lunar la momentul actual. Facand un calcul rapid exista chiar riscul de a nu fi suficienti cei 7.000.000 de care dispui. Dar chiar daca ti-ar ajunge, de unde ai mai plati alte numeroase cheltuieli pe care le presupune detinerea unei echipe de fotbal? De unde chiria stadionului si cheltuielile de intretinere-reparatii? Dar staff-ul administrativ si tehnic, muncitorii, cheltuielile cu organizarea meciurilor... echipa a doua... Academia?

Din banii platiti de sponsori? De unde sponsori, ca ala baban tocmai te-a lasat cu buza umflata... iar ceilalti sunt plevusca. Din biletele pe care le vei vinde? S-ar putea sa ai surprize si sa te trezesti cu tribunele aproape goale. Mai tii minte meciul cu Arsenal cand mizai pe mai bine de un milion de euro castig? S-ar putea sa o iei in barba mai des. Si-atunci? Banii din televizarile meciurilor! Da. Inca 3 milioane si-un pic de euro. S-ar putea sa tragi barca la mal. Sa o scoti la liman...

Atat si nimic mai mult. Vei ramane pe zero an de an. Adica fara profit. Eforturile tale, emotiile tale, nervii tai, banii tai pana la urma, chiar nu merita un profit cat de mic? Nu esti obisnuit cu asa ceva! Ce vei lasa mostenire fetelor tale? O echipa de locul 6-7, cu o multime de cheltuieli si griji?

Cred ca o vor refuza cand vor ajunge la varsta maturitatii si vor judeca singure.

Iti vei lasa familia pe drumuri... Lasa-te Gigi! Ia-ti talpasita cat mai poti si du-te la oile tale. La viata idilica de oier. Cu tot cu cele sapte milioane...

PS Stire de presa de azi 17 martie 2009: "Pe fondul crizei economice, Gigi Becali si-a propus pe viitor sa instaureze la Steaua un buget de austeritate, care in aproximativ trei ani, sa ajungã la maximum 7 milioane de euro anual. Acum, bugetul Stelei este de 20 de milioane de euro..."

Virgil

"Pe fondul crizei economice, Gigi Becali si-a propus pe viitor sa instaureze la Steaua un buget de austeritate, care in aproximativ trei ani, sa ajungã la maximum 7 milioane de euro anual. Acum, bugetul Stelei este de 20 de milioane de euro..."

20 de milioane de euro la fiecare 2 ani sau cum?

Poate asa se prinde Gigi ca n-are bani sa tina o echipa de talia Stelei. Suma aia de 20 de milioane pe an la Steaua cred ca-i o fantezie. Sunt ferm convins ca Gigi si-a spalat o gramada de bani negri prin Steaua.si nu doar el,ci si prietenii lui interlopi. Cand l-ai vazut pe Gigi cu bani prin banca,op-uri sau cecuri?? Cu sacosa,ca asa-i sta bine unui presedinte de club,presedinte de partid si miliardar...de carton. La atatia bani ,macar incerca sa se cizeleze.Nu a invatat nimic de la oamenii cu foarte multi bani.

Va vinde Steaua in curand.

Dispari Ciobane!

Edited by vlad

@Vlad

Educatia si cultura sunt sinonime semintelor.Ca sa incolteasca trebuie sa gaseasca un sol cat de cat fertil.Jiji este complet arid.Presupunand prin absurd ca vor gasi un dram de conditii pentru germinare,vor sfarsi rapid sifocate de balariile care-l inconjoara(veri,fini,nepoti si alti idioti cu aere de atotstiutori).

@Virgil

Referitorla cele 7 mil euro pentru buget. Daca jjjj nu realizeaza ce poate face cu acest buget la o echipa cu pretentii eu ii propun altceva,anume: Sa legitimeze jucatori care vor veni gratis si care vor aduce bani de acasa pentru a-si plati deplasarile,baremurile arbitrilor,cantonamentele,etc.absolut toate cheltuielile care tin de contabilitatea unei echipe de fotbal.In plus se vor amenda singuri pentru esecuri iar la victorii il vor premia pe patron pentru ca le-a dat posibilitatea sa-si lege numele de club.Astfel ,,luminatul nu numai ca nu va mai investi nimic,dar va scoate si un profit bunicel!

,,Hei rup,hei rup,cad stanci de fier..."

Eu am trait vremurile cand sloganul acesta era impus ca slagar in lagarul care era Romania inainte de *89.Cei care l-au inventat si impus si-au primit pedeapsa binemeritata.Mai bantuie printre noi cativa nostalgici care-si asteapta randul pentru a fii aruncati la cosul de gunoi al istoriei.Atentie jjjj!

Si se mai intreaba unii pe aici de ce il contestam atat de rau.

UITE IN CA UN MOTIV.

20 de milioane de euro la fiecare 2 ani sau cum?

Asta intra in top gogomanii, marca JB. Cum poate sa spuna analfabetul asta ca Steaua are buget de 20 de milioane de euro ?

Imi pare rau ca in ultimii 3-4-5 ani Steaua a castigat o multime de bani, aproape toti ducandu-se pe apa sambatei. Pe langa faptul ca acest cioban nenorocit a bagat cea mai mare parte din castiguri in buzunarul propriu, bugetul echipei a fost cheltuit pe o multime de rebuturi, gen Neagoe sau deja legendarul Gigel Coman. Singurul merit pe care oierul il are in ceea ce priveste Steaua, este modernizarea infrastructurii de la stadion. Atat. Si sa nu ne facem griji, si-a scos banii inzecit si de-acolo. Sunt absolut sigur ca de cand a preluat echipa, a avut castiguri cel putin duble, iar toata tevatura cu "ce-a facut Becali in Europa de Est, n-a facut nimeni ehehehe" este apa de ploaie. Singurul lui interes a fost sa castige bani, multi bani, prin orice mijloace si iata ca asa s-a si intamplat. Pacat ca multi s-au lasat manipulati.

@Virgil

Bine punctat!

As adauga si eu cateva considerente.

1) Daca ar fi sa luam ca un criteriu bugetul de 7 milioane, inseamna ca ne vom lupta tot la titlu:)

Cate echipe din Liga 1 au sau vor avea un buget mai mare?(salarii+cheltuieli)

Problema este ca salariile la Steaua nu au fost repartizate pe masura valorii aratate, ci pe valoarea trambitata inainte de cumparare sau cheful lui Becali. Multi din cei cocosati de euroi, fie au ingrosat randurile la Steaua II, fie al rezervelor, fie ale suporterilor in tribuna. A risipit bani mult mai multi pe prostia lui decat pe performanta Stelei.

2)Becali nu a mai cumparat jucatori si pentru ca nu mai are bani sa-si subventioneze propria incompententa.

Nu mai are de unde sa dea bani grei pe un jucator si la cateva luni sa-i alunge liber de contract. A luat tzepa de la mai toti din Liga 1. De la echipe mari pana la echipe mici, au profitat de "pohta ce-am pohtit" si fudulia prostului. Ceece pentru vazatori era profit de peste 500%, la el s-a transformat in pierderea investitiei.

Iancu, desi nu a acces in nicio cupa, a investit de cand e la Poli doar 20 mil E(a spus el), dar a stiut sa fie un bun manager la transferuri. A vandut si cumparat in castig. Becali a fost unul din fraierii lui:)

@ xray_rom

Ma gandesc ca daca nu a reusit sa castige an de an titlul, atunci cand, zice el, a bagat sume impresionante in Steaua, cu atat mai putin va castiga acum. Pentru ca, asa cum bine ai spus, nu a stiut sa fie un manager bun.

Sa stii ca propriu zis nu a bagat niciun ban, fiindca toti banii cu care a creditat clubul si i-a retras cu varf si indesat la fiecare participare a Stelei in CL. A bagat putin si a scos mult.

@ xray_rom

Ma gandesc ca daca nu a reusit sa castige an de an titlul, atunci cand, zice el, a bagat sume impresionante in Steaua, cu atat mai putin va castiga acum. Pentru ca, asa cum bine ai spus, nu a stiut sa fie un manager bun.

Sa stii ca propriu zis nu a bagat niciun ban, fiindca toti banii cu care a creditat clubul si i-a retras cu varf si indesat la fiecare participare a Stelei in CL. A bagat putin si a scos mult.

Probabil valiza aia de la DNA, o pune tot la investitii daca-i pierde continutul. La fel si cele 2 mil e vehiculate ca ar fi luat drumul in Groapa:))

Am spus in gluma aia cu batutul in continuare la titlu:) Nici daca ar baga 50 mil E/an, la modul in care a "patronat" Steaua in ultimul timp(cam dupa ce a plecat MM), tot nu ne va scuti de meciuri la limita penibilului cu echipe de 2 lei.

Nu pentru ca MM ar fi un super conducator, dar Becali nu prea s-a bagat in echipa pe vremea aia si la transferuri, asa cum a facut-o dupa. Si in media NN i-a luat fata pe vremea aia:)

Nu am idee cat a scos si a bagat in buzunar din CL, desi se poate face usor estimare, dar pesupun ca mai putin decat si-ar fi dorit:) Banul pentru Becali este un al2lea aer!Aerul din punga:)))

Eu sunt convins ca a scos bani seriosi!

Atat doar ca pt un om obisnuit sa scoata din orice investie 1000% cum s-a intamplat anii astia cu speculatiile imobiliare, dobitocului i s-a parut putin sa plece acasa doar cu 20-30 mil pe an de pe urma Stelei. In felul acesta numai un mare tampit poate gandi pt ca nu ia in calcul faptul ca notorietatea si banii aproape ilicit castigati ( din samsarie si bisnita ordinara cu blugi turcesti) vin tocmai pt ca a mai aruncat si el un ban cand si cand, frimituri daca stam sa ne gandim, in echipa asta. Toata fanfaronada asta imi da un sentiment pronuntat de greata. As vrea sa putem sa nu mai comentam niciodata mizeriile acestui ne-alaptat suburban care isi arata chilotii plini de kk in public, oricand si la orice ora i se cere acest lucru.

Edited by Protasov

Cat de penibil poate sa fie omul asta sa cheltuiasca 20 de milioane pe an si

sa nu arate nimic de ei :)) Pai sa ne uitam la Urziceni,

ca ne cam umilesc prin campionat .. aia au buget de 20 de milioane?

Acum solutia cica e sa cheltuiasca

mai putin. Pai daca ii cheltuieste pe acelasi sistem (50 de jucatori platiti aproximativ egal, ca doar suntem comunisti nu se poate ca unul sa aiba salariu mult mai mare decat altul, stimulente pentru alte echipe, etc..)

o sa ne luptam la retrogradare

Poate in cele din urma dupa ani si ani .. o sa-si dea seama ca nu e in stare sa tina un club.

El vine cu argumentul ca a bagat bani in echipa si de ce nu suntem recunoscatori.

Pai daca strategia e sa arunce bani in loc sa gandeasca, si rezultatul

final e o echipa distrusa ca asta de azi de ce ar trebui sa fim recunoscatori?

A, daca lasa bugetul ala pe mana unui manager adevarat, si eram acum la 10 puncte

avans in Liga + primavara europeana atunci da ar fi fost ceva ..

Eu cred ca e ca la Radio Erevan: e adevarat ca Becali are 7 mil de euro, dar de bagat la oi, nu la Steaua. Si nu e vorba de un buget anual, ci de planul cincinal la miorite.

Iata un articol care pune punctul pe i. Daca Becali nu sustine financiar Steaua cum trebuie, atunci e necesar sa plece. Sa investeasca daca vrea sa si castige, caci pana la urma fotbalul a devenit din pacate o afacere.

Bineinteles ca ar fi ideal sa si taca..:)

Edited by Azazello

e usor sa ii spui altuia ce sa faca pe banii lui ... nu ca il apar pe Gigi, dar mi se pare foarte aiurea sa crezi ca poti dicta pe banii altuia. lui Gigi i se pot reprosa comportamentul, atitudinea, gura mare, "ciobanismul", dar nicidecum ce si cum face pe banii lui!!!! la fel cum nu imi pot permite sa-l trag de par pe pizzerul meu preferat pentru ca pune caseta cu 3 sud est ...

ce facem noi, fiecare stelist luat in parte, ca sa contribuim la bugetul clubului, la bunastarea clubului? cate produse cumparam in magazinul oficial? cati bani dam pe bilete si de cate ori ne plangem ca sunt prea scumpe? cati dintre noi am fi dispusi sa platim pentru a vedea Steaua live la TV? si asa mai departe ...

veti argumenta ca romanii sunt saraci si nu au bani, asa ca au tot dreptul sa nu fie de acord cu preturi de 200 ron la un meci cu Chelsea. sau ca un tricou cu Goian sa coste 50 euro. sau ca operatorul TV sa perceapa 10 euro lunar pentru a vedea imagini live. sau multe altele ... foarte adevarat, fratilor, dar in cazul asta nu ne putem permite sa avem pretentii. adica avem bani de opel corsa second hand si vrem mercedes clk? cum va imaginati ca poate functiona?

si nu inteleg de ce i se reproseaza lui Becali ca urmareste sa scoata profit! pai credeti ca el baga bani doar pentru a distra gratis niste oameni? e tot dreptul lui sa isi doreasca sa incaseze bani frumosi de pe urma Stelei! indiferent ca investeste 300.000 de parai pe an, sau 30.000.000! cine suntem noi sa-i stabilim suma eacta? ca strategia lui este deficitara pe termen lung e cu totul altceva. asta il priveste pe el si isi va primi mai devreme sau mai tarziu rasplata ...

asadar, Becali merita injurat si huiduit pentru o sumedenie de motive, dar in niciun caz pentru ce si cum face cu banii lui!

ps: buget de 20 de milioane? rad si curcile ... niciun club din Romania nu are un buget mai mare de 10 milioane. daca are atata ...

Edited by Norbinho

ce facem noi, fiecare stelist luat in parte, ca sa contribuim la bugetul clubului, la bunastarea clubului? cate produse cumparam in magazinul oficial? cati bani dam pe bilete si de cate ori ne plangem ca sunt prea scumpe? cati dintre noi am fi dispusi sa platim pentru a vedea Steaua live la TV? si asa mai departe ...

Se cumpara destul de multe inscriptii. Atat doar ca ingalatul asta de abia anul trecut a deschis magazine - online si cateva magazine de retail in tara.

Cum adica nu platim sa vedem Steaua la TV. Dragul meu, crede-ma platim din gros. Platim taxa TV, platim abonamente la cablu si asta nu ar fi nimic. Steaua are audienta cea mai mare pt ca are cei mai multi suporteri. Asta inseamna ca Steaua produce cei mai multi bani din televizari in Romania. Nu au fost negociate contractele la televizari bine? Pai a cui e vina?

Aceeasi veche discutie! Nu ii reproseaza nimeni ce face cu banii lui, atat doar ca tu nu intelegi. Tot ce-i reprosam este faptul ca nu administreaza cel mai bogat club din Romania cum trebuie. Cu alte cuvinte ii reprosam ca nu face ce trebuie cu capitalul enorm de simpatie - care la el se traduce in bani. Te-ai mai uitat la tribune in ultima vreme? Sunt pe jumatate goale, lucru aproape de neconceput in Ghencea ( ma gandesc la anii '70,'80,'90). Omul pastreaza acest club doar pt ca facand asta mai are prilejul sa iasa de 5-10 ori pe zi in presa. Asta este singurul motiv.

Nu este adevarat ca acest club nu scoate profit, este o minciuna sfruntata. Atat doar ca bugetul clubului nu este transparent, asa cum se intampla la toate echipele mari. Si apoi suporterii in acest moment nici nu mai sunt dispusi sa bage bani intr-un buzunar rupt! La ce bun sa cheltui atata vreme cat stii ca banii tai se duc oriunde altundeva mai putin in investii la club?

Edited by Protasov

Se cumpara destul de multe inscriptii. Atat doar ca ingalatul asta de abia anul trecut a deschis magazine - online si cateva magazine de retail in tara.

Cum adica nu platim sa vedem Steaua la TV. Dragul meu, crede-ma platim din gros. Platim taxa TV, platim abonamente la cablu si asta nu ar fi nimic. Steaua are audienta cea mai mare pt ca are cei mai multi suporteri. Asta inseamna ca Steaua produce cei mai multi bani din televizari in Romania. Nu au fost negociate contractele la televizari bine? Pai a cui e vina?

mai e doar un mic pas pana nu-ti va mai folosi la nimic simplul fapt ca platesti abonament la cablu ... ca tot pomenesti mai jos de "marile echipe", tu ai fi dispus sa platesti in plus ca. 20 euro lunar pentru a vedea meciuri din prima divizie, cum se practica in marile campionate?

Aceeasi veche discutie! Nu ii reproseaza nimeni ce face cu banii lui, atat doar ca tu nu intelegi. Tot ce-i reprosam este faptul ca nu administreaza cel mai bogat club din Romania cum trebuie. Cu alte cuvinte ii reprosam ca nu face ce trebuie cu capitalul enorm de simpatie - care la el se traduce in bani. Te-ai mai uitat la tribune in ultima vreme? Sunt pe jumatate goale, lucru aproape de neconceput in Ghencea ( ma gandesc la anii '70,'80,'90). Omul pastreaza acest club doar pt ca facand asta mai are prilejul sa iasa de 5-10 ori pe zi in presa. Asta este singurul motiv.

inainte sa dai verdicte cine si ce intelege, ar fi bine sa citesti cu mai multa atentie ... si eu am spus ca strategia lui Becali este deficitara pe termen lung. proasta administrare il va costa odata si odata. asta este si parerea mea. dar banii sunt ai lui, asa ca el decide. sa speram ca va pica in fund cat mai curand ... si lasa ca prin anii 90 si la unele meciuri cu spurcatii era cam golut stadionul ... te pomenesti ca NUMAI Becali o fi de vina ca nu se inghesuie lumea la meciuri ...

Nu este adevarat ca acest club nu scoate profit, este o minciuna sfruntata. Atat doar ca bugetul clubului nu este transparent, asa cum se intampla la toate echipele mari. Si apoi suporterii in acest moment nici nu mai sunt dispusi sa bage bani intr-un buzunar rupt! La ce bun sa cheltui atata vreme cat stii ca banii tai se duc oriunde altundeva mai putin in investii la club?

am spus eu ca Steaua nu scoate profit?

cum spuneam intr-un alt mesaj, ACUM nici nu e momentul sa bagi bani in club, ci trebuie sa-l faci pe atotstiutor sa simta ca afacerea nu-i va mai merge si sa speri ca, odata ajuns nerentabil, va vinde clubul si va disparea din peisaj ...

ps: pe de alta parte, daca Steaua scoate profit, poate nu e asa proasta administratia Becali ... ah, ca s-ar putea mult mai bine e perfect adevarat, dar asta e treaba intreprinzatorului cu cat se multumeste ...

ps: pe de alta parte, daca Steaua scoate profit, poate nu e asa proasta administratia Becali ... ah, ca s-ar putea mult mai bine e perfect adevarat, dar asta e treaba intreprinzatorului cu cat se multumeste ...

Steaua ar scoate profit si daca ar fi condusa de o maimuta. Ceea ce nu este departe de adevar. Este imposibil sa nu faci profit fie numai folosind numele Stelei. Ce vrem noi este ca acest nume sa fie folosit corect astfel incat sa nu ne mai fie rusine cand mergem la stadion.

Edited by Protasov

parerea mea este ca ar cam trebuie studiat modul de organinare a unei echipe din Anglia , Spatnia , Germnia si apoicat si la noi!

@Protasov

sunt foarte multe cluburi mari care au falimentat,unele peste Steaua.Nu e numai numele suficient.sunt de zcord cu Norbinho.

Da,asa este...sa vedeti ce o sa faca Becali de acum. Unicului lui tel va fi sa faca profit de la club,va vinde tot...inclusiv clubul ilva vinde ca e pe duca cu banii...poate asa vom scapa de el si vor veni investitori seriosi care vor performanta nu profit.

@Protasov

sunt foarte multe cluburi mari care au falimentat,unele peste Steaua.Nu e numai numele suficient.sunt de zcord cu Norbinho.

Care ar fi acelea? Inainte sa te grabesti sa dai exemple gandeste-te la cluburi care au minim 4 milioane de suporteri cum are Steaua, e adevarat pe plan national. Ca sa poti face o comparatie iti voi spune doar ca AC Milan are 10 milioane de suporteri dintre care, probabil 6-7 in Asia.

Sign in to follow this  
Followers 0